28.5.2021

V prvním utkání Golden European League nestačili naši volejbalisté na Turecko

První oficiální zápas od olympijské kvalifikace v lednu 2020 sehrála naše mužská reprezentace v Bělorusku proti Turkům v rámci prvního turnaje Golden European League.

Česká republika - Turecko 1:3 (19:25, 25:22, 21:25, 21:25)

Rozhodčí: Asipchyk (BLR), Vaitsiakhovich (BLR)

Počet diváků: 80

Česká republika: Michálek, Polák, Hadrava, Vašina, Sedláček, Janouch, libera Pfeffer, Moník. Střídali: Bartůněk, Indra, Galabov, A. Bartoš

Turecko: Yenipazar, Mandiraci, Bülbül, A. Lagumdzija, Güngör, Karasu, libera Ergül, Hatipoğlu. Střídali: Gülmezoğlu, Tümer

statistika ZDE

Jan Hadrava (univerzál): „Myslím, že takový výkon „nahoru dolů“, nepřesnosti. Výborně jsme útočili středem, my krajáci jsme mohli zahrát lépe. Turci líp podávali, byli trpělivější. Šance jsme měli, v prvním setu jsme nezvládli koncovku, jim se pak lépe hrálo, kontrolovali svým způsobem utkání. Rozdíl mezi námi nebyl velký, ale k výhře to nestačilo. Teď si odpočineme a jdeme na Bělorusko.“

Jan Galabov (smečař): Po celou dobu zápasu jsme nedokázali vytvořit dostatečný tlak podáním, dobře přihrávali naší plachtu, i těžší podání. V koncovkách byli ve všech činnostech lepší a díky minisériím v nich dokázali sety dohrát a vyhrát tak utkání.“

Jiří Novák (trenér): „Pro nás po dlouhé době první oficiální zápas. Bereme to jako měření s evropským top levelem. Ukázalo nám to i chyby. Spokojen jsem s nasazením celého týmu. Bohužel herní vyspělost byla na straně soupeře. Utkání si rozebereme a připravíme si na zítřejší zápas proti Bělorusku.“

Do utkání poslal trenér Novák sestavu - Polák se Sedláčkem na bloku, na smeči Vašina s Michálkem, kapitán Janouch na nahrávce, univerzál Hadrava a libero Pfeffer. Vývoj byl od začátku i bodově vyrovnaný. Na obou stranách se objevily nepřesnosti. Turci bohužel od stavu 19:19 byli úspěšnější, a i díky šestibodové šňůře získali první set.

Do druhého setu vstoupil náš tým mnohem koncentrovaněji a to se bodově projevilo ve skóre. Nicméně Turci ztrátu stáhli a vyrovnali na 7:7, ale i potom jsme si vybudovali mírný náskok. V půlce druhého setu Turci přitlačili na podání a náš náskok byl pryč, 19:19. Před samotnou koncovkou setu pomohl Galabov esem. Dvoubodový náskok jsme drželi až do stavu 24:22, po obraně Bartůňka ze špatné nahrávky zakončil druhý set Michálek.

Začátek třetího setu byl opět o podání, lépe vycházelo Turkům - 2:5, ale po úspěšné sérii Vašiny jsme srovnali na 5:5. Po naší chybě v mezihře a dalšímu esu Turků si vzal za stavu 7:11 náš tým oddechový čas. Bez efektu, náskok se nezmenšil. Bodovou ztrátu už jsme nestáhli, šance sice byla při servisu Hadravy, ale turecký univerzál byl proti a potvrdil, že ho utkání zastihlo ve výborné formě.

I ve čtvrtém setu nás trápily s problémy na přihrávce, a když se Sedláček neprosadil na středu sítě, na ukazateli skóre svítilo 2:6. Na hřiště přišel Adam Bartoš, i ten měl problém přihrát podání tureckého univerzála, za stavu 3:9 si bral trenér Novák již druhý oddechový čas. Náš tým ale bojoval, Adam Bartoš pomohl esem stáhnout na 9:11. I Turci udělali lehčí chyby v mezihře a pozorný Sedláček snížil na 11:12. Na vyrovnání jsme bohužel nedosáhli a po dalším nedorozumění jsme prohrávali 14:17, Turci nás zablokovali i na jedny ruce. Turci pak bez problémů dotáhli utkání k výhře za tři body.

Vstup do Golden European League se nám výsledkově nepovedl. Již zítra máme šanci na reparát proti domácímu Bělorusku, soupeři, kterého potkáme i v základní skupině na domácím ME.

Autor: Miloslav Javůrek, foto CEV