30.4.2021

Generálka na kvalifikaci ME dopadla na výbornou, Polky porážíme i podruhé

V prostějovském Národním sportovním centru čekala české reprezentantky poslední herní prověrka před prvním kvalifikačním turnajem na evropský šampionát. Naším soupeřem byl stejně jako včera silný výběr Polska. I když vstup do dnešního utkání našemu týmu příliš nevyšel, nakonec jeho bojovnost slavila úspěch.

Česká republika – Polsko 3:2 (16:25, 23:25, 25:13, 26:24, 15:10)

Rozhodčí: Možnár, Spáčil

Česká republika: Kossányiová, Valková, Šimáňová, Mlejnková, Orvošová, Trnková, libera Dostálová, Chevalierová. Střídaly: Nová, Bajusz, Svobodová, Purchartová, Jehlářová, Grabovská, Kojdová, Hodanová

Polsko: Lazowska, Rozanski, Ziolkowska, Czyrnianska, Gryka, libera Jagla, Lysiak. Střídaly: Gorecka, Fedusio

Andrea Kossányiová - smečařka: Polky do utkání najely s větší kvalitou, silou, s dobrým podáním, nicméně jsme se zvedly, udržely nervy a nakonec vyhrály.“

Květa Grabovská - nahrávačka: „Za vítězství v breaku jsem ráda, měly jsme tam horší i lepší chvíle, ale určitě nám to pomůže směrem k blížící se kvalifikaci.“

Veronika Dostálová - libero: Začaly jsme hůř než včera, Polky byly důraznější, což jsme očekávaly. Nicméně jsme bojovaly a dotáhly to vítězného konce!“

Ioannis Athanasopoulos - trenér: „Dnes jsme měli výkyvy v naší hře. Ve zbývajících trénincích se je budeme snažit odstranit. Jsem hodně spokojený, že tým, který prohrával 0:2 se nevzdal a dokázal otočit utkání na 3:2.“

Odvetu za včerejší zápas začaly Polky lépe. I přes naší reakci a vedení 13:10 Polky využily našeho nedůrazného útoku a příjmu a otáčejí na 13:16. Za stavu 14:18 přichází dvojstřídání (Bajusz a Nová), ale Polky nás stále tlačí účinným podáním a rozdíl ve skóre se zvětšuje. První set prohráváme 16:25.

Druhý set nabídl opět lepší vstup Polek, ale při podání Valkové srovnáváme na 9:9. A další série přichází při podání Purchartové (13:11) a Polky si berou oddechový čas. Češky stabilizovaly příjem, Trnková úspěšně útočí středem sítě a výsledkem je stav 17:12. Bohužel se dostáváme pod tlak při podání Ziolkowské (17:18) a na hřiště přichází Bajusz a Mlejnková. Dvoubodové vedení udrží hosté až do konce a získávají i druhý set.

Do třetího setu nastoupil náš tým s blokařkou Jehlářovou a Chevalierovou na postu libera. A vstup nám vyšel náramně, 7:3. Na útoku se prosazuje Orvošová s Mlejnkovou a stále si udržujeme vedení, 15:10. Set nakonec vyhráváme poměrem 25:13, poslední bod získala blokem Jehlářová.

Čtvrtý sen začíná český celek na nahrávce s Cípou (Bajusz). Žádný tým si nedokáže vybudovat bodový náskok, až dva bloky po sobě Báry Purchartové nám získávají vedení 16:13. Polky však reagují a jdou zpět do vedení (17:19), následují dvě polská esa za sebou (18:22). Na podání v našem týmu přichází Valková a snižujeme na 20:22. Na to reaguje polský trenér oddechovým časem. I po něm Češky bojují, blok Trnkové srovnává stav na 23:23, set ukončuje Kossányiová útokem po lajně – 26:24.

I pátý set je ze začátku vyrovnaný. Grabovská je pozorná v poli, přidává eso (8:6). Při podání Nové zvyšujeme na 11:7, přichází oddechový čas Polska. I dále držíme náskok, první mečbol získává Jehlářová útokem. Zápas ukončuje nekompromisní smečí Svobodová. Poslední zápas před kvalifikačními turnaji na ME tak vyhráváme 3:2.

Autor: Miloslav Javůrek