8.5.2021

Radost našich volejbalistek propukla i po utkání se Slovinskem

Ani ve třetím utkání kvalifikace ME nenašly naše reprezentantky v Daugavpilsu přemožitele. Dnes porazily Slovinsko a z Lotyšska odjíždí s třemi výhrami „v kapse“. Lépe už boj o evropský šampionát nemohly začít!

Česká republika – Slovinsko 3:1 (21:25, 25:22, 25:19, 25:16)

Rozhodčí: Makshanov (RUS), Kurtiss (LAT)

Hráno bez diváků

Česká republika: Kossányiová, Jehlářová, Orvošová, Mlejnková, Trnková, Valková, libero Dostálová. Střídaly: Nová, Bajusz, Hodanová, Šimáňová, Bajusz

Slovinsko: Eržen, Potokar, Grudina, Mori, Lorber Fijok, Planinšec, libera Janežič, Mazej. Střídaly: Zdovc Sporer, Boisa, Najdic, Bračko, Zatković

statistika ZDE

České ohlasy po utkání:

Andrea Kossányiová (kapitánka, smečařka: První set jsme začaly jako vždycky pozvolna, bylo to takové studené, nervózní, trápily jsme se. Slovinky začaly hodně dobře podávat, to nám dělalo problémy, musely jsme hrát vysoké balóny, to jsme v předešlých zápasech nemusely. Pak jsme ale začaly podávat lépe, odtáhly jsme je od sítě, oni přestaly chodit středem. Pak jsme to dostaly pod kontrolu psychicky a bylo to lepší. Máme tři vítězství a už velký krok za námi, teď už jenom dorazit to v Bosně.“

Kateřina Valková (nahrávačka): „Dnešní utkání nebyl moc hezký volejbal z obou stran, bylo to trošku upracovanější vítězství. Těžký zápas, ale jsem ráda, že jsme to otočily a dotáhly do vítězného konce. Ze začátku na nás Slovinky vlítly, oni neměly moc co ztratit, ale pak jsme byly více trpělivější. I když jsme to měly hůře nahrané, tak jsme to dokázaly přehrát přes síť a ubránit si následně. Vstup do kvalifikace je dobrý, neztratily jsme bod, dokázaly jsme vyhrát, ale ještě není nic hotovo, Bosna může doma ještě zazlobit, jdeme zápas od zápasu.“

Ioannis Athanasopoulos (trenér): „Jsem velmi spokojen s výsledkem. Otočili jsme zápas, kdy jsme prohráli první set a nebyli jsme schopni ubránit slovinské smečařky. Pak jsme však našli cestu, jak se vrátit do zápasu. Máme psychicky odolný tým, který drží spolu. Celkový výsledek tedy pozitivní, tři body. Gratuluji všem hráčkám a realizačnímu týmu.“

Třetími soupeřkami na prvním kvalifikačním turnaji byly Slovinky. Začátek patřil jim, náš tým má problémy na příjmu i následném útoku. Za stavu 4:9 si žádá český trenér Athanasopoulos první oddechový čas. Ani po něm se průběh utkání moc nemění, přichází naše chyby i na bloku. Až při podání Valkové snižujeme 8:11 a hru přerušuje oddech Slovinek. Orvošová snižuje útokem z handy po naší dobré obraně, 10:11. Na 12:12 srovnává skóre Mlejnková po výborné nahrávce Valkové. Stav je i nadále vyrovnaný, servisem dostáváme soupeře často do problémů. Obrana nám zase funguje dobře, ale neproměňujeme na útoku naše šance. Do koncovky jdou oba týmy za stavu 21:21. Slovinky nás zablokují, středem úspěšně útočí (21:24) a další naše chyba na útoku ukončuje první set.

I druhý set začíná lépe pro naše soupeřky, 3:6, ale blok Trnkové nedovoluje větší ztrátu. Bojujeme, po útocích Kossányiové už vedeme 7:6. Nad sítí opět pomáhá blokem Jehlářová, 10:6. Po našich nepřesnostech na příjmu a následně na útoku náš náskok mizí, za stavu 12:13 na hřiště přichází Hodanová. I nadále je to přetahovaná o každý míč, po esu Trnkové jdeme do vedení 17:16. Přichází důležitá koncovka, Jehlářová středem navyšuje na 21:19. Náš výkon je stále trochu „zabržděný“, ale držíme vedení 23:21. První náš setbol neproměňujeme, druhý už ale bombou Hodanové ano.

Na začátku třetího setu zůstává na hřišti Hodanová. Při podání Trnkové odskakujeme na 7:4, na 8:5 upravuje Orvošová. Servis nám začíná „chodit“, tradičně se daří Valkové. Slovinky rychle srovnávají, až jejich chyba na podání nás dostává s těžké situace. Pozorná Kossányiová na bloku pomáhá zvýšit na 17:13 a slovinský tým si bere oddechový čas. Slovinky mají i nadále problém na příjmu, zvyšujeme na 20:13. Set dohráváme už bez problémů, vedení 2:1 na sety získává útokem středem Trnková, v tomto setu na útoku se 100% úspěšností.

Hodanová na začátku čtvrtého setu zastavuje „jednonožku“ Slovinek svým blokem, pak stejně boduje Jehlářová, a po esu Trnkové vedeme 7:4, přichází oddech soupeřek. Náskok si udržujeme i v prostřední části, Slovinky mají na příjmu velké problémy. Blokem zvyšujeme už na 17:11, v poli výborně zasahuje Dostálová. Náš systém blok-obrana funguje, Slovinky střídají sestavu. Výhra ve čtvrtém setu znamená další tříbodovou výhru do tabulky, mečboll proměňuje Orvošová smečí po lajně z doskoku. Nejlepší hráčkou zápasu byla vyhlášena, stejně jako v našem prvním utkání, blokařka Veronika Trnková.

První turnaj se našemu týmu výsledkově povedl, provázela ho sice pochopitelná nervozita, která v kvalifikačních bojích vždy je. Již příští víkend se koná druhá a závěrečná část kvalifikace v Bosně a Hercegovině, kde se budou naše volejbalistky snažit dokončit dobře započatou práci!

Autor: Miloslav Javůrek, foto CEV

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Saquarema (BRA) - kvalifikace

Schalk / Bourne (USA) – Šépka / Sedlák 2:0 (21:19, 21:17), Šépka / Sedlák – Métral / Jordan (SUI) 2:0 (22:20, 21:15), Schalk / Bourne (USA) –...

1. liga mužů - finále

TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 3:1 (20:25, 25:21, 25:23, 25:23), TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 2:3 (22:25,...

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA)

Hermannová / Štochlová – Klinger D. / Klinger R. (AUT) 1:2 (21:23, 23:21, 13:15)

Ahtiainen / Lahti (FIN) – Hermannová / Štochlová 2:0 (kontumačně), Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 2:1 (21:14, 19:21, 16:14)

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA) - kvalifikace

Trousil / Westphal – Schalk / Bourne (USA) 0:2 (11:21, 16:21), Šépka / Sedlák – Ermacora / Waller (AUT) 0:2 (19:21, 19:21)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Dauhá (QAT)

čtvrtfinále: Mol / Sørum (NOR) – Perusič / Schweiner 2:1 (21:17, 23:21, 15:12)