21.8.2021

Skvělý začátek utkání Češek proti Polsku nakonec překvapení nepřinesl

Lepší vstup do třetího utkání na ME si snad nemohly české volejbalistky přát, proti favorizovanému Polsku braly po zásluze první set. To „postavilo“ polský tým do pozoru a byl nucen zvýšit obrátky. Češky bojovaly, ale zbytek zápasu si už Polky pohlídaly a roli favorita naplnily. V neděli má český tým zápasové volno, veledůležitý „mač“ s Řeckem je čeká až v pondělí.

Česká republika – Polsko 1:3 (25:20, 15:25, 21:25, 18:25)

Rozhodčí: Sikanjic Aleksander (LIE), Szabo Paul (ROU)

Počet diváků: 390

Česká republika: Kossányiová, Jehlářová, Orvošová, Mlejnková, Trnková, Valková, libero Dostálová, Chevalierová. Střídaly: Šimáňová, Hodanová, Svobodová, Purchartová, Kojdová, Bajusz

Polsko: Efimienko, Wenerska, Lukasik, Alagierska, Smarzek, Górecka, libero Stenzel, Jagla. Střídaly: Nowicka, Grajber, Stysiak

Andrea Kossányiová (kapitánka): „Jeden vyhraný set s Polskem je pro nás určitě úspěch, ale stejně jako včera mě trochu mrzí, že jsme nevybojovaly tiebreak. Na začátku jsme Polky zaskočily, ale soupeř si pomohl střídáním a my jsme nedokázaly zastavit univerzálku Stysiak. Čeká nás zápas s Řeckem, který musíme vyhrát.

Michaela Mlejnková (smečařka): „Dneska jsme s Polkami dlouho držely krok, škoda, že to vyústilo ve vítězství pouze v jednom setu. Škoda, že jsme soupeřky neodtáhly servisem více od sítě.“

Ioannis Athanasopoulos (trenér): „Mám velkou radost z našeho vstupu do zápasu a z vítězství v prvním setu. Až do stavu 9 v druhém setu jsme měli zápas ve vlastních rukou a byli jsme lepším týmem. Zápas úplně otočila tři rozhodnutí rozhodčích v druhém setu, kdy jsme z vedení 9:8 najednou prohrávali 9:17. V dalších setech jsme chtěli být agresivní na servisu, bohužel se nám nepovedlo zastavit univerzálku soupeře, která dnes byla rozdílovou hráčkou. Jsem spokojen s bojovností hráček, ale myslím si, že na takto důležitých zápasech by měli být zkušenější rozhodčí.“

Snový vstup do utkání se dnes povedl českým reprezentantkám, které skvělým kolektivním výkonem donutily polského trenéra k prvnímu timeoutu již za stavu 5:1. To soupeřkám nepomohlo, takže za stavu 11:5 byl polský tým bez oddechových časů. Češky výborně útočily, a když Andrea Kossányiová zablokovala téměř o hlavu vyšší univerzálku Polska, tak stav skóre ukazoval 19:13. 58% úspěšnost útoku a celkem 5 bodových bloků umožnilo Češkám získat první set poměrem 25:20.

V úvodu druhého setu byly již Polky pozornější a nenechaly Češky odskočit do vícebodového vedení (8:7). Za stavu 9:8 nastala sporná situace, kterou k nelibosti všech českých příznivců hlavní rozhodčí posoudil ve prospěch Polek, které vzápětí předvedly blokařskou hitparádu a vybudovaly si rozhodující náskok pro zisk druhého setu (9:17). Trenér Athanasopoulos se rozhodl dát základní sestavě několik minut oddechu navíc a vpustil na hřiště hráčky z lavičky, 15:25.

Začátek třetího setu byl opět velmi vyrovnaný, Češky držely jednobodové vedení (9:8). Polský tým poté několikrát úspěšně ubránil a úspěšně dohrál bodové míče a dostal se do vedení 14:17, na což česká lavička reagovala oddechovým časem. K obratu zavelely především skvěle útočící Michaela Mlejnková s Gabrielou Orvošovou (19:20). Polky si ovšem opět pomohly svým vysokým blokem a koncovku třetí sady ustály, 21:25.

Razantní polský útok hrál prim v první polovině čtvrtého setu (8:13). Ani přes velkou snahu v obraně na bloku i v poli se ovšem Češkám nedařilo zastavit polskou univerzálku (14:19). I ve zbytku setu byly Polky důraznější a ukořistily poslední set 18:25 a celý zápas poměrem 1:3 na sety.

Autor: Adam Šimonek, foto CEV