6.1.2022

Do čtvrtfinále ČP žen lépe vstoupily celky brněnských Šelem, Prostějova a Liberce

Český pohár žen 2021/2022 měl ve čtvrtek na programu úvodní utkání tří čtvrtfinálových dvojic. Husarský kousek se podařil brněnským Šelmám proti Olympu, které už téměř ztracené utkání v tie-breaku dokázaly otočit ve svůj prospěch. Dukla Liberec přehrála v domácím prostředí Šternberk, cenné vítězství do odvety si z palubovky Olomouce odvezly volejbalistky Prostějova.

VK ŠELMY BRNO – PVK OLYMP PRAHA

První krok k postupu do Final Four Českého poháru v derby Brno - Praha udělaly brněnské Šelmy. PVK Olymp Praha má ale v pohárové matematice teoretickou výhodu. Díky pětisetové bitvě si z Brna odváží alespoň bod.

VK Šelmy Brno – PVK Olymp Praha 3:2 (27:25, 20:25, 21:25, 25:17, 15:12)

Rozhodčí: Možnár, Kavalda

Počet diváků: 48

Domácí: Mokrá, Pluhařová, Podhrázká, Borovcová, Komárková, Širůčková, libero Chevalierová. Střídaly: Nováková, Mikysková

Hosté: Smutná, Virtová, Bartošová, Brichtová, Kalhousová, Šimáňová, libero Pešková. Střídaly: Neumannová, Patočková

Soňa Nováková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Neskutečný zápas. Hodně jsme prohrávaly v tiebreaku. Musím vyzdvihnout Komi, která dokázala odpodávat deset kvalitních podání v řadě. Měly jsme i štěstí, že měl v tomto postavení Olymp asi nejslabší útočnice na síti a toho jsme dokázaly využít. Ubránily jsme na bloku a dobře jsme odútočily. Jinak ten zápas byl takový, řekla bych tradiční, prvosezónní z naší strany.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Nakonec spokojenost s výhrou. Náš dnešní výkon se moc nepřiblížil tomu, co jsme předvedli proti Ostravě. Možná to zapříčinila nervozita nebo nerozehranost po pauze. Myslím si, že to odteď může jít nahoru. Jsem rád, že jsme se udrželi ve hře. Před Olympem musím smeknout za to, co dnes předváděl v obraně. Zápas u nich bude asi těžší a my si s tím musíme poradit.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Myslím si, že to byl od nás povedený zápas, až na začátek prvního setu a čtvrtý set. Ostatní sety byly dobré. V pátém setu jsme to absolutně nezvládly a za stavu 5:12 jsme nebyly schopné složit jeden balon. Měly jsme to dobře přihrané a nepovedlo se nám to na útoku. Takovýmto situacím se musíme vyvarovat, protože není možné, abychom se sedmibodovým náskokem prohrály 15:12 v tiebreaku. Na druhou stranu je dobré, že jsme tu dokázaly uhrát dobrý zápas, alespoň na tiebreak, takže máme jeden bod. Teď to máme v našich rukách a uvidíme, co předvedeme doma a doufám, že je zvládneme porazit 3:0 nebo 3:1 v domácí odvetě.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Do stavu 5:11 pátého setu to bylo dobré utkání. Potom to z naší strany byla katastrofa.“

Zápas odstartovaly lépe domácí volejbalistky a ujaly se brzkého vedení v zápase 3:0. Olymp dokázal na nástup brněnských Šelem rychle zareagovat a srovnal stav utkání na 10:10. Brňankám přestal fungovat příjem a začaly se trápit. Olymp se poprvé ujal v zápase vedení (10:12). Zápas pokračoval v sériích na podání. Při servisu Terezy Pluhařové se opět dostaly do vedení domácí hráčky a donutily Olymp k vybrání prvního oddechového času (14:12). Domácím na podání trošku pomohla i páska a ujaly se čtyřbodového vedení, načež reagoval trenér hostů druhým oddechovým časem (18:14). Olymp dokázal zatáhnout za ruční brzdu a do koncovky první sady dokázal srovnat skóre utkání (19:19). První set si nakonec na svoji stranu připsaly nejtěsnějším možným rozdílem brněnské Šelmy (27:25). Za zmínku stojí pěkné sportovní gesto nahrávačky hostujících volejbalistek Smutné, která se v závěru přiznala k tečům v poli.

Druhá sada byla od začátku vyrovnaná. Oba týmy lépe braly soupeřovo podání a hráčky nezůstávaly tak dlouho za koncovou čárou (6:6). Domácí volejbalistky párkrát zachybovaly útoku a vlastními chybami pustily Olymp do vedení 7:11. Hráčky Olympu nechybovaly a dostaly se do šestibodového vedení (9:15). Brněnskou hru oživilo dvojstřídání, při kterém se na hostující Olymp dotáhly na rozdíl tří bodů a donutily lavičku Pražanek k vybrání oddechového času (17:20). Olympu se ale podařilo náskok z průběhu setu udržet a srovnat stav utkání na 1:1 na sety.

Třetí dějství bylo dlouho vyrovnané a nikomu se nedařilo odskočit ve skóre na větší bodový rozdíl. Celé utkání rozhodovalo, kdo udělá méně chyb. Jednou to byly domácí hráčky, které na sebe kupily chyby, potom hned hostující Olymp měl taky slabší chvilku. Poprvé ve třetím setu odskočily ve skóre brněnské Šelmy, které se ujaly vedení 15:12 a donutily Stanislava Mitáče k vybrání prvního oddechového času v tomto setu. Pražské volejbalistky se před koncovkou třetí sady postupnými krůčky dostaly do vedení a na jejich nástup reagoval Ondřej Boula oddechovým časem za stavu 18:20. Díky větší odvaze na útoku a dobré obraně nad sítí v závěru třetího setu uloupily hostující volejbalistky závěr této sady ve svůj prospěch.

Domácí volejbalistky se nechtěly smířit s prohrou a do čtvrtého setu vstoupily lépe než jejich soupeřky. Po přímém bodu z podání Soni Mikyskové se ujaly vedení 7:3 a na to reagovala hostující lavička oddechovým časem. Šelmy pokračovaly ve velkém náporu a své soupeřky v tomto setu přehrávaly v každé herní činnosti (14:6). Pohodlný náskok šesti bodů si domácí volejbalistky přenesly i do koncovky čtvrté sady (19:13). Brněnské hráčky nepustily ve čtvrté sadě Pražačky do hry a zápas prodloužily do páté zkrácené sady.

Olymp vrátil Šelmám zdrcující nástup do setu a ujal se ve zkrácené sadě vysokého vedení, 0:5. Strany se točily za nepříznivého stavu pro domácí hráčky (2:8). Domácí volejbalistky dokázaly ještě zmobilizovat poslední síly a zápas před koncem zdramatizovat. Hostující lavička si vybrala poslední oddechový čas v tomto zápase (9:12). Hrdinský výkon předvedla za koncovou čárou Anna Komárková, která společně s výborně blokujícími spoluhráčkami dokázala otočit téměř prohraný zápas. Přímým bodem z podání a deseti body v řadě nakonec Šelmy získávají výhodu první výhry v Českém poháru.

Autor: Pavel Koukal

VK UP OLOMOUC – VK PROSTĚJOV

V úvodním čtvrtfinále Českého poháru volejbalistek hostila Univerzita Palackého Olomouc tým Prostějova. Vysokoškolačky svůj první zápas v letošním ročníku soutěže nezvládly a prohrály 1:3.

VK UP Olomouc – VK Prostějov 1:3 (25:13, 25:27, 13:25, 13:25)

Rozhodčí: Ištvanech, Trumpeš

Diváků: 200

Domácí: Silva, Mostsitska, Babić, Šepeľová Blanco, Štimac, libero Kulová. Střídaly: Kneiflová, Šmídová, Gambová

Hosté: Bajusz, Fričová, Kvapilová, Faltínová, Smolková, Loff, libero Stavinohová. Střídaly: Dvořáčková, Kožoušková

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „V prvním setu jsme hráli to, co jsme si řekli. Druhá sada přinesla nejlepší a zcela vyrovnaný volejbal. Náš nevyužitý setbol zlomil morál holek, které od třetího setu nebyly na hřišti vidět. Existoval na něm jen jeden tým.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Začali jsme ustrašeně a náš herní projev byl slabý, což pro mě bylo zklamání. Potom jsme se do toho ale dostali a rozdílový byl hlavně útok. Nastartovala nás vybojovaná koncovka druhého setu, po ní jsme hráli v euforii, navíc domácí celek hodně chyboval. Pro nás je hlavně výborné vítězství za tři body. Obě družstva jsou hodně vyrovnaná, ale my půjdeme do odvety s velkou euforií.“

Olomoucké utkání zahájil lépe domácí tým, Prostějov však dokázal držet krok (2:0, 2:2, 6:2, 6:5). Až následné čtyři body při servisu Babić (10:5) dostaly vysokoškolačky definitivně na koně. Univerzita navíc přidala další dvě série při podáních Štimac(12:9, 18:9) a Silvy (18:10, 23:10) a nakonec zvítězila vysoko 25:13.

Také do druhého dějství vstoupil lépe domácí celek (3:0, 4:2), jenže Prostějov při podání Kvapilové skóre otočili (4:7) a následně svůj náskok navyšoval až na rozdíl sedmi bodů (11:18). Zdálo se být rozhodnuto, ale proti byla servírující Šepeľová, s jejíž pomocí Olomoučanky srovnaly na 18:18. Jenže reakce Prostějova byla rychlá - 19:23 a 21:24. Tři setboly hostujícího celku sice pomohla odvrátit Brazilka Silva, po jejímž podání měl dokonce jednu stejnou výhodu domácí tým (25:24), pohrdl jí však a po výsledku 25:27 bylo vyrovnáno.

Koncovkou předchozí sady však olomoucké trápení neskončilo. Opět Kvapilová trápila domácí příjem (2:7) a nic nepomohlo dotažení při servisu Blanco (8:9). Vzápětí to totiž bylo po podáních Loff 8:16, družstvo VK UP už nenašlo odpověď a prohrálo až příliš hladce 13:25.

Morálka vysokoškolaček se lámala. Vyrovnaný začátek čtvrtého setu skončil za stavu 7:7, pak znovu Loff zavelela do prostějovského útoku (7:13) a náskok hostujícího celku postupně narůstal. Podruhé z toho byla olomoucká porážka 13:25 a celkový výsledek 1:3, který znamená, že v odvetě musí univerzita, chce-li postoupit do Final Four, zvítězit za tři body a poté ještě zvládnout dodatečný zlatý set.

VK DUKLA LIBEREC - TJ SOKOL ŠTERNBERK

Dnešním dnem vstoupila Dukla Liberec do letošního ročníku Českého poháru. Ve třetím kole se jako poražený finalista z loňského ročníku utkala s TJ Sokolem Šternberk, který v druhém kole zdolal 3:0 (20,15,23) TJ Sokol Frýdek–Místek. Obě družstva se již dvakrát letos střetla v UNIQA extralize žen, kde Liberec ztratil pouze jediný set. Proto byl právem pasován na favorita dnešního utkání. Prognózy se naplnily, Dukla opět nad Šternberkem vítězí a k odvetě bude odjíždět s tříbodovým náskokem za vítězství 3:0 za 73 minut.

VK Dukla Liberec – TJ Sokol Šternberk 3:0 (25:18, 25:18, 25:22)

Rozhodčí: Michaela Hladišová, Jan Poláček

Počet diváků: 204

Domácí: Petra Kojdová, Michaela Nečasová, Olga Skrypak, Lucie Šulcová, Kateřina Kohoutová, Nikola Kvapilová, libero Veronika Dostálová. Střídaly: Lucie Blažková, Anna Šotkovská, Karolína Bartošová, Lucie Kolářová

Hosté: Dominika Ramajová, Karina Lazárková, Adriani Kamidinová, Nikola Látalová, Zuzana Látalová, Katarina Körmendyová, libero Tereza Slavíková. Střídala: Amálie Vyjídáková

Veronika Dostálová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Dnes důležitá výhra 3:0. My chceme tyto zápasy hrát určitě lépe, takže musíme na tom příští týden zase „zamakat“ a předvést něco navíc.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Máme první krok v poháru za sebou s dobrým výsledkem. Takže s výsledkem spokojenost. Naše hra odpovídala tomu, že byla malinko delší přestávka. O přestávce jsme dost odmakali, takže to utkání bylo dnes takové neurovnané, ale v poháru 3:0, to se počítá.“

Tereza Slavíková (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Myslím si, že i když nám dnes chyběla naše hlavní opora, kapitánka smečařka Lucia Herdová, tak jsme se sejmuly a podržely jsme Karin (Karina Lazárková), se kterou jsme hrály poprvé. Neměly jsme s ní ani jediný trénink. Přesto si myslím, že jsme zde předvedly bojovný volejbal, ale soupeř má své kvality a vyhrál zaslouženě. Gratuluji mu k vítězství a budeme se těšit na odvetu u nás doma.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Ve Šternberku máme nové kádrové změny. Poprvé se dnes ukázala kadetka Karina Lazárková v základní sestavě. Musím určitě holky pochválit, protože předvedly mnohem lepší výkon než v minulém roce, když jsme zde hrály. Nicméně máme ještě na čem pracovat. Gratuluji Liberci k vítězství.“

Hráčky Šternberku do utkání vstupují velmi dobře. Eso (Dominika Ramajová) a útok Dukly do autu a hosté vedou 0:2. Po úspěšném bloku vedení Šternberku narůstá (1:4 – blok Zuzana Látalová). Při podání Olgy Skrypak tu máme dva přímé body z podání a je vyrovnáno (4:4). Podání Olgy dělá hráčkám Šternberku velké problémy a za stavu 7:4 trenér Jan Drešl žádá oddechový čas. Po odpočinku Dukla zrychluje hru středem sítě a Šternberk přestává stíhat bránit útočící hráčky Liberce, výsledkem je šestibodový rozdíl (11:5). Získaný bodový náskok si Dukla bezchybnou hrou udržuje až do podání Michaely Nečasové (18:11, smeč Lucie Šulcová, time hosté). Domácí trenér Libor Gálík využívá vysokého náskoku a na palubovku postupně posílá hráčky z lavičky. Obraz hry se nemění a během několika výměn tu máme první dnešní setbol. Ten přichází po velmi pěkné a dlouhé výměně, kde na konci hry byla důrazná na útoku Anna Šotkovská (24:17). Šternberk středem odvrací konec setu (Katarina Körmendyová), ale v další mezihře na rychle sehraný signál středem již Šternberk nestačil a Dukla se ujímá vedení 1:0 na sety (útok Michaela Nečasová).

Tak jako v prvním setu, tak i v druhém jdou hráčky Šternberku hned v úvodu do vedení. Tentokrát si všechny čtyři body vybojovaly hráčky v dlouhých a pěkných výměnách (0:4). Dukla se jednoblokem přibližuje na rozdíl dvou bodů (2:4 – blok Karolína Bartošová). Při podání Olgy Skrypak se vedení přelévá na stranu domácího týmu (6:5 – time Šternberk). Po time Dukla přidává další tři body (9:5 – blokem Karolína Bartošová a eso). Dvě nevynucené chyby Dukly přibližují Šternberk na jediný bod (11:10 – útok do autu). Ale i Šternberk kazí na útoku a Dukla se rychle vrací do čtyřbodového vedení (14:10, time hosté). Přímým bodem z podání Šternberk snižuje (Dominika Ramajová), a když další útok Liberce končí mimo hrací plochu, máme tu oddechový čas i na straně domácího týmu (15:14). Podání Dominiky Ramajové je velmi nepříjemné, esem vyrovnává na 15:15. V domácím dresu se na podání vyznamenává Lucie Blažková (2x eso) a na útoku Lucie Šulcová a domácí jsou zpět v příjemném vedení (19:15). Ale ani toto vedení nestačí svěřenkyním Libora Gálíka ke klidné dohrávce druhé sady. Nekonečně dlouhé výměny pro sebe získává Šternberk a je to opět o jediný bod (19:18). V další rotaci na podání přichází Olga Skrypak a na jednom postavení Dukly získává první setbol druhého setu. Hned první setbol proměňuje nejvíce bodující domácí hráčka Nikola Kvapilová (15 bodů v utkání) a domácí již vedou 2:0 na sety.

Úvod třetí sady je vyrovnaný do stavu 4:4, potom na síti zaúřadovala domácí nahrávačka Olga Skrypak a Lucie Blažková a máme tu první odpočinek Šternberku (7:4). Přímým bodem z podání zvyšuje Petra Kojdová na 10:5. Opět při podání Dominiky Ramajové se Šternberku daří dotáhnout na jediný bod (11:10 - eso). Přímým bodem z podání Nikola Kvapilová dovoluje Dukle odskočit o tři body a máme tu odpočinek trenéra Honzy Drešla (17:14). Chytrá zalívka obouruč vrchem Lucie Blažkové navyšuje vedení Dukly (18:14) a koncovka setu a možná i utkání se nám pomalu při nekonečně dlouhých mezihrách blíží. Po jedné nekonečné výměně si dokonce žádá domácí trenér Libor Gálík oddechový čas, protože několikrát jeho svěřenkyně nevyužily zisk setbolu (23:20). Ten přichází až po time. Petra Kojdová z hlavního kůlu tvrdě utočí a Dukla vede 24:20. První a druhý mečbol odvrací Šternberk z hlavního kůlu (11). Až další paráda na síti Petry Kojdové ukončuje pohárové utkání. Dukla vítězí 3:0 a pro odvetu má velice slušný náskok.