5.1.2022

Do Final Four Českého poháru mužů míří týmy Ostravy a Karlovarska

Středeční odvetné zápasy čtvrtfinále Českého poháru mužů 2021/2022 rozhodly o dvou účastnících Final Four. V duelu Ostravy a Ústí nad Labem sice v zápase nakonec zvítězil tým ze severu Čech, radost z postupu mezi čtyři nejlepší týmy Českého poháru však zůstala v Ostravě. Po vítězství v prvním zápase Ostravě stačily k postupu dva vítězné sety. Po jasné výhře v prvním setu si ten druhý musela těžce vybojovat. V následujících dvou setech totiž domácí klub totálně propadnul v koncovkách. Ostravským volejbalistům se naštěstí vyvedla koncovka čtvrtého setu a vítězství v ní znamenal postup. Ve Final Four nebude chybět ani Karlovarsko, které s domácí výhrou „v kapse“ přehrálo Příbram i v odvetě.

VK Ostrava – SKV Ústí na Labem 2:3 (25:15, 18:25, 23:25, 25:22, 13:15)

první utkání 3:1

Rozhodčí: Kovář V., Grabovský Z.

Počet diváků: 50

Domácí: Jarosinski, Kotas, Dvořák, Fořt, Polynski, Jambor, libera Sobczak, Ptáček. Střídali: Vašíček, Mazoch, Vancl, Bauman, A. Závodský, R. Závodský

Hosté: Vemič, Baláž, Srb, Tibitanzl, van Solkema, Suda, libera Kořínek, Šídlo. Střídali: Lank, Kobolka, Baláž, Kasan, Vodvárka

Tomáš Jambor (kapitán VK Ostrava): Z postupu mám velkou radost. Je to výhra i díky prohranému zápasu. Mrzí mě nedotažené sety, ve kterých jsme vedli. Bylo to ve druhém i třetím setu, ale naštěstí jsme čtvrtý set zvládli a nyní se můžeme soustředit na extraligu.

Richard Vlkolinský (trenér VK Ostrava): Z úvodního výborného setu jsme si vyrobili drama. Soupeř nás zatlačil dobrým podání a my jsme museli pro mnoho míčů běhat. Celkově jsme vybojovali postup velkým nasazením. Postup na finálový turnaj nás velmi těší.“

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): Na straně domácích bylo více štěstí. Šťastnější postoupil.

Lubomír Vašina (trenér SKV Ústí nad Labem): Nebyl to dnes pohledný volejbal, byl to spíše urputný boj než kvalitní volejbal. A v tom boji o postup zvítězili domácí. O těsném postupu rozhodl asi stabilnější servis ostravských hráčů.“

První dva body v utkání získává domácí Ostrava. Blokař Kotas se blýskne přímým bodem z podání, ale následně patří čtyři dlouhé rozehry při podání Baláže hostujícímu Ústí (2:4). Jarosinski srovnává útokem z pozice pipe na 4:4. Po skvělém bloku Jambora a nesouladu v útoku hostí, je rázem vepředu domácí Ostrava (7:4). Nezvykle na bloku exceluje domácí kapitán Jambor a po dalším jeho příspěvku má jeho tým k dobru náskok čtyřech bodů (10:6). Ostravský nahrávač je všude. Skvělým podáním zvyšuje na 13:7.  Po dohrávce Sudy snižuje Ústí na 14:10. Jenže hostující smečař chybuje a Ostrava uniká do náskoku šesti bodů (16:10). Po bloku Polynskeho a důrazném útoku Fořta se zdá být o osudu prvního setu rozhodnuto (18:10). Ostrava skvěle podává i blokuje. Blok Dvořáka znamená, že mají domácí k dispozici deset setbolů (24:14). Po zkaženém podání van Solkemy vítězí domácí v prvním setu jasně 25:15.

Ostrava vstupuje výborně i do druhého setu, kdy plachtícím podáním tlačí Kotas (2:0). Po bloku Baláže je srovnáno na 3:3. Hosté zpřesní obranu na síti a při podání Kobolky jdou do vedení 3:5. Po technické chybě Sudy je srovnáno na 6:6. Kapitán Ostravy Jambor nepolevuje na podání ani v druhém setu a čistým esem upravuje na 9:7. Podobně dobře servíruje také na druhé straně Vemič (10:11). Na hosty platí také Kotasovo plachtící podání a za stavu 12:11 si bere trenér Vašina oddechový čas. Oba týmy poctivě ztrátují do stavu 17:17, kdy při podání Vemiče hosté uhrají šest bodů v řadě (17:23). Tím je o osudu druhé sady rozhodnuto. Ústí výborným závěrem vyhrává druhý set, 18:25.

Skvěle podávající Vemič trápí domácí i z kraje třetího setu (0:3). Po nevynucených chybách Kobolky je při podání Kotase srovnáno na 3:3. Výbornou úroveň podání si drží i nadále, na blocích jsou neomylní Polynski s Fořtem (6:3). Série zkušeného ostravského blokaře na podání se zastaví po osmi bodech v řadě na skóre 8:3. Kobolka snižuje přímým bodem z podání na 9:6. V zápase se neskutečně daří za koncovou čarou také Jamborovi. Dalšími přímými body posílá Ostravu do náskoku šesti bodů (14:8). Přidává se také chytrým útokem Polynski (15:8). Ústí se nevzdává a při podání Srba snižuje na 15:11. Hosté se mohou spolehnout na skvěle servírujícího Vemiče (16:13). Po bodovém bloku Sudy snižují hosté na 18:16. Střídající Vancl přibližuje přímými body z podání Ostravu k výhře ve třetí sadě a tím i postupu do Final Four Českého poháru (22:17). Jenže po útoku Kotase do pásky mají však domácí k dobru jen dva body (22:20). Po nevynucené chybě Jarosinského je to 23:22. Vemič vzápětí srovnává a je to kdo s koho. Při podání Srba se neprosadí několikrát v útoku domácí univerzál Dvořák a hosté po dokonalém obratu vítězí ve třetí sadě 23:25.

Ostrava vystřídá do čtvrtého setu univerzály a Mazoch okamžitě přitlačí na podání (4:1). Domácí drží po útoku Fořta dvoubodový náskok (8:6). Po nevynucené chybě Kobolky vede Ostrava 10:7. Při podání Kotase domácí skvěle brání na síti (12:7). Po přešlapu v útoku Mazocha snižuje Ústí na 14:12. Úspěšný blok Srba a Ústí ztrácí jen bod (14:13). Po esu Polynskeho má zase Ostrava k dobru tři body (16:13). Když van Solkema zaútočí do pásky, vedou domácí 18:14. Při podání Srba se však Ústí dostává opět na dohled (18:16). Po bloku Srba ztrácí hosté jen bod (21:20). Ostrava si neví rady v útoku a za stavu 21:21 se jde do vyrovnané koncovky. Jarosinski přihraje po podání Vancla domácím dva setboly (24:22). O vítězství ve čtvrtém setu a tím i postupu Ostravy do Final four Českého poháru rozhodne blok Jarosinskeho (25:22).

Do pátého zkráceného setu poslali oba trenéři převážně hráče z lavičky. Mazoch upravuje z dohrávky na 4:2 pro domácí. Po doteku ostravského bloku sítě je srovnáno na 5:5. Po výborném podání Vašíčka vedou domácí 7:5, vzápětí ostravský nahrávač chybuje (7:7). Čistým esem přibližuje k vítězství domácí univerzál Mazoch (10:7). Když Vancl tečuje lehce prsty Tibitanzlovo podání směřující do autu, je srovnáno na 11:11. Tibitanzl trápí servisem domácího Vancla (11:13). Po zkaženém podání Aleše Závodského mají hosté dva mečboly (12:14). Zápas končí po zkaženém podání Vancla (13:15).

VK Euro Sitex Příbram – VK ČEZ Karlovarsko 2:3 (11:25, 29:27, 19:25, 32:30, 12:15)

první utkání 0:3

Odvetné utkání v Příbrami začalo hned od začátku velkým náporem Karlovarska a než se stačili domácí rozkoukat, Západočeši měli na svém kontě první vyhraný set. Prohra velkým bodovým rozdílem jako by Kocoury probudila a o druhý set se strhla velká bitva. Tu v koncovce zvládla lépe Příbram a vyrovnala stav utkání na 1:1. Ve třetím setu prodalo Karlovarsko své zkušenosti a ziskem této sady si zajistilo postup mezi nejlepší čtyři týmy Českého poháru. Příbramští volejbalisté ale nesložili zbraně a i nadále bojovali alespoň o výhru v zápase. Odměnou jim byla vítězná koncovka vyrovnaného čtvrtého setu, tie-break už ale do vítězného konce nedotáhli. Karlovarsko po domácí výhře 3:0 tak bralo výhru i v odvetě na příbramské palubovce.

Autoři: Martin Němec, Jiří Carba, foto Jaroslav Obsadný