23.2.2020

Jihostroj České Budějovice je opět po roce vítězem Českého poháru mužů

Stejně tak jako loni se ve finále Českého poháru 2019/20 potkal Jihostroj České Budějovice a Kladno volejbal cz. Jihočeši ve včerejším semifinále vyřadili lídra letošní UNIQA volejbalové extraligy mužů 2019/20 ČEZ Karlovarsko a Kladno si možná trochu překvapivě vyšláplo na Duklu Liberec. Finále vypadalo na jednoznačnou záležitost pro Jihočechy, ale Kladno se nevzdalo a ve třetím setu zápas zdramatizovalo. Ještě v polovině čtvrtého setu to vypadalo, že budeme svědky pátého rozhodujícího setu, ale Jihostroj se zvednul a potvrdil, že Český pohár 2019/20 si zaslouží.

VK Jihostroj České Budějovice – Kladno volejbal cz 3:1 (25:15, 25:17, 23:25, 25:19)

Rozhodčí: Vlastimil Kovář jun., Zdeněk Grabovský

Počet diváků: 1 095

České Budějovice: Michálek, Mach, Šotola, Zmrhal, Ondrovič, De Amo, libero Kryštof. Střídali: Fila, Křesťan

Kladno: Palacios, van Haarlem, Staples, Zajíček, Okosanovič, Hýský, libero Moník. Střídali: Fortuník, Vemič, Kuboš, Sobotka

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Nevím, jestli jsme Kladno po dvou jasných setech podcenili a mysleli si, že je to hotové, ale musím poděkovat všem klukům, že jsme otočili čtvrtý set a pohár si zase vezeme domů.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Takový divný zápas, dva sety jsme Kladno mleli a pak úplně vypadneme z obrazu. Musím poděkovat střídajícím hráčům, hlavně Křesťanovi, který nastoupil po čtyřech setech ve čtverečku s neuvěřitelnou agresivitou. Jsem rád, že jsme se ze dna v čtvrtém setu dostali až k poháru a nehrál se tie-break.“

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „První dva sety jsme byli vykulení a nebyli schopní otočit, Pak jsme si řekli, že buď, anebo a málem jsme šli do pátého setu. Možná si Jihostroj už myslel, že nebudeme vzdorovat. Mrzí mě to o to víc, že jsme je dostali dolů a pátému setu nebylo daleko.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „První dva sety jsme byli zbytečně nervózní a máš pravdu, bylo to na ručník. Nakonec jsme byli schopni dostat se do zápasu, ale jako celou sezónu se zasekneme na jednom postavení a zápas je v pr….. Jihostroji musím pogratulovat, vyhrál zaslouženě.“

Utkání lépe začínají Jihočeši a to dobrou obranou, jak v poli, tak i na síti, 4:0. Kladno je hned na začátku na „ručník“, nedaří se nic (7:1) a trenér Fortuník musí sáhnout k prvnímu oddechovému času. Kladno musí tlačit servisem, ale ten ne a ne trefit. Jihostroj zatím zápas kontroluje, 10:4. Obrana v poli Jihostroje je bezchybná a Kladno se na bod hodně nadře, 16:7. Trenéru Orlů nezbývá nic jiného než využít druhý timeout. Šotola na servisu zaráží do Kladna dva hřebíky v podobě nechytatelných projektilů ze servisu, 19:8. O vítězi prvního setu je asi jasno. První setbol Budějovičtí ještě neuhráli, ale mají jich k dispozici devět a druhý už Šotola bezpečně proměňuje.

Vstup do druhého setu Kladno zachytilo 1:2, ale Šotola opět „škodí“ na servisu a Jihostroj rychle stav otáčí, 4:2. Jihočeši jsou v naprosté pohodě a ztrátují bez problémů, 7:4. Vemič esem pomáhá Kladnu se vrátit do zápasu, ale České Budějovice udržují těsný náskok, 9:7. Při Michálkově servisu utíká Jihostroj na 12:7. Následně jednoblokem Šotola sundává Hýského a Středočeši musí sáhnout k prvnímu timeoutu, 13:7. Ne, Kladno není v pohodě, nedaří se mu na útoku, ani v obraně, 16:9. Ani střídání kladenského nahrávače nepomáhá. Po dlouhé době se prosazuje Okosanovič, 18:11. Kladno se přiblížilo na 20:14 a trenér Dvořák se bere svůj první oddechový čas. Nicméně náskok Jihostroje je před koncovkou luxusní. Zajíček ještě koriguje na 23:17, ale nikdo v hale nevěří, že by si Jihostroj nechal set utéci. Budějovice mají k dispozici šest setbolů, Zmrhal uzavírá set esem.

Do třetího dějství nastupuje Kladno s nahrávačem Fortuníkem v sestavě. Tak jak se vyvíjí celý zápas je i začátek třetího setu, 3:1. Nicméně při servisu Hýského se vedení ujímá Kladno, 3:5. Tento stav nutí trenéra Dvořáka vzít oddechový čas a tlak Kladna zbrzdit. Šotola, jak jinak než esem srovnává na 5:5. Jako by se po dvou setech probudil Okosanovič, který nyní drží Kladno nad vodou, 7:9. Po dvou výborných servisech Vemiče si českobudějovický trenér bere opět oddechový čas, 7:10. Začíná se trefovat i Hýský a Kladno udržuje mírný náskok, 10:13. Jihostroj nemůže srovnat, hlavně Jihočeši ubrali na servisu, 13:16. Kuboš přidává super servis a Kladno se před koncovkou vzdaluje na 15:19. Jihostroj si pomáhá blokem a přibližuje se na 18:20. Stačilo, aby Mach na servisu „přitlačil“ a České Budějovice jsou na kontakt, 19:20. Trenér Fortuník tlak soupeře zastavuje timeoutem. Je vyrovnáno, Kladno si nemůže přihrát a Hýský se třikrát za sebou mýlí. Šotola kazí servis a je srovnáno 22:22. Setbol vybojoval blokař Sobotka z hlavního kůlu, to se moc nevidí, 23:24. Začínají trenérské šachy. Kladno si bere timeout na zorganizování mečbolového útoku. Není nutný, Zmrhal kazí servis a Kladno snižuje na 2:1.

Kladno je zpátky v zápase, na začátku čtvrtého setu se hned ujímá vedení 2:5 a na to trenér Dvořák reaguje oddechovým časem. Čtvrtý set je opakem prvních dvou, Kladno hraje v euforii a Jihočeši nevědí kudy kam, 2:7. České Budějovice berou druhý timeout, aby tlak Středočechů zastavily. Fila pomáhá esem Jihostroji dohnat ztrátu. Kladno je nyní na útoku bezchybné a udržuje slušný náskok, 6:11. Šotola velí k útoku esem (8:11), ale pak je dvakrát zablokován a je střídán Křesťanem, 8:14. Křesťan hned boduje a snižuje na 10:14. No, teď se nedaří rozhodčím, dvě nečistá odbití, emoce jiskří na obou stranách, nicméně Jihostroj je již Kladnu na dohled, 13:15. Timeout využil i trenér Fortuník. Kladno se však nemůže prosadit na útoku a je srovnáno (15:15) a kladenský trenér opět bere timeout, aby ztlumilo jihočeský tlak. Vrací se nahrávač van Haarlem. Jihostroj je zpátky a ujímá se vedení 19:17.  Kladno nemůže „převalit“ síť a Českobudějovičtí se pomalu blíží k mečbolu, 21:17. Tak tady je asi hotovo, 23:17. Kladenští Orli už nevypadají, že by tento stav ještě zvrátili. Mečbol připravil Křesťan a zápas ukončil vydařenou smečí Zmrhal. Jihostroj České Budějovice obhajuje loňské vítězství v Českém poháru.

Autor: Jiří Carba