8.2.2021

Potřetí v řadě ovládly Český pohár volejbalistky Olomouce

Finále Českého poháru žen proti sobě postavilo obhájce titulu olomoucké vysokoškolačky a současného lídra UNIQA extraligy Duklu Liberec. Olomouc si včera v prvním semifinále poradila podle očekávání se Šternberkem a liberecká Dukla až po nervy drásajícím boji s pražským Olympem.

VK UP Olomouc – VK Dukla Liberec 3:1 (21:25,26:24,25:20,25:21)

Rozhodčí: Činátl, Rychlík

Olomouc: Valková, Nová, Stümpelová, Pilepič, Schlegel, Madsen, libero Zilberman. Střídala: Kneiflová

Liberec: Bajusz, Šulcová, Trnková, Kvapilová, Svobodová, Kohoutová, libero Dostálová. Střídaly: Šotkovská, Ovečková, Bartošová

Kateřina Valková (kapitánka Olomouce): „Chtěla bych poděkovat celému týmu. Myslím, že se nám to dneska sešlo tak jak mělo, byl to bojovný zápas se sladkou tečkou na konci.“

Petr Zapletal (trenér Olomouce): „Hodnocení je pozitivní, protože jsme vyhráli. Rozhodovaly maličkosti. Oba soupeři v každém setu trochu odskočili, ale rozhodovalo se vždy v půli setů. Trochu jsem měl obavy v koncovce čtvrtého setu, protože jsem viděl přemíru snahy a to kupilo spoustu nevynucených chyb, ale holky to nakonec dohrály a za to dík.“

Simona Bajusz (kapitánka Liberce): „Do utkání jsme vstoupily odvážně a podařilo se nám uhrát první set. Škoda koncovky druhého setu, Olomouc jsme pak už neubránily, možná se trochu na nás podepsal i ten včerejší tříhodinový zápas.“

Libor Gálík (trenér Liberce): „Za prohrou vidím tři důvody - nezvládnutá koncovka druhého setu, dobrý taktický výkon Olomouce, která to většinou odehrála přes kůly, kde jsme neubránili a my špatně takticky při naší přihrávce, kdy si myslím, že špatně přihráno nebylo. Možná trochu únava po včerejšku, ale nepřišlo mi, že bychom odešli fyzicky.“

Do prvního setu vstoupila lépe Olomouc a hned na začátku si vytvořila čtyřbodové vedení. Po těsném autu Kvapilové a bloku Valkové si vysokoškolačky udržují těsný náskok 10:9. Další dvě nevynucené chyby Liberce dávají Hanačkám tříbodový náskok. Libereckým hráčkám se zatím nedaří ubránit olomoucké útočnice z hlavního kůlu. Nicméně opět v postavení s nahrávačkou v zóně pět a Trnkovou na servisu se Dukla dostává na kontakt 15:16. Přímý bod Kvapilové na servisu znamená srovnání stavu. Olomouckým hráčkám se přestává dařit na servisu, čehož Dukle využívá a poprvé se ujímá vedení 18:19. Následný jednoblok Bajusz posílá Duklu před koncovkou do dvoubodového vedení. Dukla je lepší v obraně v poli a následné uhrané bodovky ji dávají luxusní náskok do koncovky 20:24. Zatím bezchybná Kvapilová ukončuje první set útokem z hlavního kůlu.

Druhý set začíná, tak jak skončil první. Výborná obrana v poli Dukly a na útoku bezchybná Kvapilová. Ta je však vzápětí dvakrát zablokována a vše je obráceně, vedení o tři body se ujímá Olomouc. Tento set je jako na houpačce, ale Olomouc se teď zdá razantnější a odvážnější na útoku. Kopecká tlačí na servisu a vše je opět obráceně, do vedení jde Liberec. Eso Valkové opět obrací skóre 13:12. Těsně před koncovkou se Olomouci daří jít do dvoubodového trháku, ale podle vývoje tohoto setu ještě není hotovo. Stačí dvě obrany Dukly, útok Kvapilové a je opět srovnáno 18:18. Hanačky jako by se opět zalekly koncovky a do ní lépe vstupuje Dukla, 20:22. Koncovka se opět srovnává 23:23 a přichází jestřábí oko, zda se míč v obraně Olomouce dotkl země nebo ne. Nedotkl. Nový míč a přímý pod Nové ze servisu. Trenér Dukly sahá k oddechovému času, vzápětí na 24:24 srovnává Kvapilová. Předlouhou setbolovou výměnu nakonec získala Olomouc a je srovnáno 1:1na sety.

Začátek třetího setu zastihl Duklu v útlumu, ale tři úspěšné bloky ji opět dostávají do zápasu a ujímá se vedení 8:7. Po dvou nepřesných příjmech Dukly je však srovnáno, 11:11. Nyní bloky pomáhají vysokoškolačkám, které odskakují o tři body na 14:11 a trenér Dukly si bere time out. Začíná se dařit smečařce Nové, která „skládá“ i z těžkých nahrávek. Nicméně Duklu drží momentálně nad vodou úspěšné bloky Kvapilové s Trnkovou, 18:17. Olomouc opět lépe útočí a nese si do koncovky čtyřbodový náskok, 21:17. Zbytečná nevynucená chyba olomoucké univerzálky slibuje ještě dramatickou koncovku, 21:19. Olomouc má ale v koncovce luxusní náskok (24:20) zásluhou útoku Nové. Vysokoškolačky zápas otáčí krásným útokem z pipu, 2:1 na sety.

Dukla má za sebou včerejší dlouhý pětisetový zápas a je jasné, že pokud chce pomýšlet na vítězství v Českém poháru, tak podobný zápas musí zopakovat i dnes. Začátek setu je ve znamení bloků z obou stran, ale lépe je na tom Olomouc, 4:1. Tři kvalitní servisy Trnkové a je opět srovnáno, 5:5. Olomouc opět přidává na blocích a odskakuje na 11:7. To nutí trenéra libereckých k oddechovému času. Vysokoškolačky navyšují náskok, ale Dukla se nevzdává, snižuje na 14:12. Teď musí sáhnout k time outu i trenér Hanaček. Olomoucké drží na útoku i na servisu Nová, 16:12. Vysokoškolačky se zdají v pohodě, ztrátují na první pokus a i v obraně se jim daří, 18:13. Druhý oddechový čas si vybírá Dukla Liberec. Těžké postavení při podání Trnkové Olomouc otáčí (19:16), ale následná chyba na servisu a eso Dukly, zakládá na opět dramatické koncovce. Dukla bojuje, ale do koncovky jde „delší“ Olomouc, 22:18. Eso ještě pomáhá Dukle (23:20), ale Nová nekompromisně připravuje Olomouci čtyři mečboly. Zkažený servis Dukly ukončuje zápas a UP Olomouc poprvé letos poráží Duklu Liberec a obhajuje loňské vítězství v Českém poháru.

Autor: Jiří Carba

FIVB Beach Pro Tour Challenge - Saquarema (BRA)

Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 0:2 (16:21, 17:21)