20.1.2021

V zápase Českého poháru se to mladými hráči na palubovce jen hemžilo

Do prvního utkání 3. kola Českého poháru mužů 2020/21 mezi Ostravou a Brnem nastoupily hlavně hráči z lavičky doplnění o nadějné mladé hráče. Věkový průměr se na hřišti pravděpodobně pohyboval i pod hranicí dvaceti let. Brno po většinu utkání bylo lepší v útoku, Ostrava zase dělala hostujícímu týmu problémy podáním.

VK Ostrava – Volejbal Brno 2:3 (26:24, 19:25, 18:25, 25:17, 13:15)

Rozhodčí: Grabovský Z., Peloušek J.

Domácí: Muroň, Mazoch, Vancl, Bauman, Dvořák, Závodský R., libero Jelen. Střídali: Pelikán, Vašíček, Kružkov, Závodský A.

Hosté: Drahoňovský, Fitz, Kočvara, Jirásek, Jakubec, Tesař, libero Špelda. Střídal: Provazník

Jakub Dvořák (kapitán VK Ostrava): „Bylo fajn, že se po celý zápas bojovalo. Na druhou stranu na extraligové týmy tam bylo strašně moc juniorských chyb.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Vyrovnané utkání s těsným výsledkem. Jsem rád, že jsme se po dvou prohraných setech vrátili do utkání. O naší prohře rozhodly dva po sobě zkažené servisy v koncovce zápasu.“

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): „Nebylo to pohledné utkání, oba oddíly vyzkoušely na hřišti své mladé hráče. Z vítězství máme radost.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Oba týmy nastoupily do utkání s druhými šestkami a z toho pramenilo na obou stranách velké množství nepřesností a chyb. Myslím, že nakonec vyhrál šťastnější.“

Úvod utkání vychází Brnu. Při podání Kočvary vedou hosté 2:5. Při dalším skvělém servisu Kočvary a nevynucených chybách Dvořáka se Závodským ztrácí Ostrava již šest bodů (3:9). Po úspěšné dohrávce Drahoňovského je Brno výrazně vepředu o sedm bodů (4:11). Bauman snižuje bodovým blokem na 8:12. Zkažený servis Vancla znamená vedení Brna 10:15. Po přímých bodech Závodského z podání je Ostrava na dohled dvou bodů (15:17). Brno se dotáhnout nenechá, po šťastném útoku Jiráska vede 15:19. Za stavu 16:21 polije trenér Václavík time outem hráče živou vodou. Neuvěřitelnou sérií Vancla na podání otáčí domácí na 22:21. Brno má přesto po špatné nahrávce Jelena dva setboly (22:24). I z této situace se Ostrava dostává a nakonec vyhrává po bloku Baumana první set 26:24.

Brno má daleko lepší vstup do druhého setu, po dohrávce Kočvary vede 4:7. Výborně podávající Vancl snižuje na 7:8. Po nevynucené chybě Závodského prohrává Ostrava 8:11. Když je zablokovaný v útoku Dvořák, ztrácí domácí čtyři body (12:16). Ostravský univerzál vzápětí snižuje na 14:16. Po přímém bodu Drahoňovského vede Brno 15:19. Nevynucená chyba Závodského znamená vedení Brna 16:21 stejně jako v prvním setu. Zázračný obrat se tentokrát nekoná a druhý set vyhraje Brno po útoku Drahoňovského 19:25.

Brno je v laufu. V úvodu třetího setu vede po přímém bodu z podání Jiráska 1:5. Nevynucené chyby Závodského znamenají vedení Brna 3:9. Plachtící podání domácího Baumana na soupeře platí (6:9). Brno však rozhodne v tomto setu při podání Jakubce, jeho výborný servis navýší jeho vedení na 7:15. Podobně skvělý servis předvede mladý ostravský smečař Pelikán a pěti body v řadě snižuje na 12:15. Jenže bodové série nekončí. Brněnský Tesař si počíná tak skvěle za koncovou čarou, že do koncovky jde Brno zase s náskokem osmi bodů (12:20). V závěru se sice prezentuje výborným podáním Vancl a Bauman a odvrátí dva setboly, přesto Brno vyhrává třetí set 18:25.

Ve čtvrtém setu je domácí celek na podání lepší než soupeř a od prvního míče podává koncentrovaný výkon. Výborná podání Dvořáka a Závodského vytvoří dvoubodový náskok. Po bloku Baumana vedou domácí 7:3. Jirásek tlačí na podání a snižuje na 7:5. Na bližší dohled se v tomto setu Brno již nedostane. Mazochovo plachtící podání Ostravu pošle do vedení 10:5. Univerzál Dvořák si dobře počíná na bloku (12:6) a sám pak výborně podává (15:8). Vancl ukazuje, že již má něco v extralize odehráno a jeho útoky na Brno platí (17:10). Po přímém bodu Muroně mají domácí borci k dobru náskok osmi bodů (18:10). Brno si opět neví rady s podáním Mazocha (21:10) a osudu čtvrté sady je jasně rozhodnuto. Jirásek sice potvrzuje vysokou kvalitu svého podání (21:14), ale po důrazném útoku Závodského vyhrává domácí tým zaslouženě čtvrtý set 25:17.

Do zkrácené hry vstupuje Ostrava výborně. Důraz Vancla v útoku a výborné podání Muroně posílá domácí do vedení 5:2. Špatný příjem při podání Fitze znamená snížení Brna na 5:4. Při podání Vancla si Ostrava bere zpět vedení o dva body (7:5). Nevynucená chyba Dvořáka přinese srovnání na 7:7. Strany se střídají za stavu 8:7. Dvě ostravské zkažené nahrávky posílají Brno do vedení 8:10. Po nevynucené chybě Kočvary je srovnáno na 12:12. Mečbol přihraje soupeři Mazoch zkaženým podáním a zápas pro Brno ukončuje dohrávkou Jirásek (13:15).

Autor: Martin Němec