20.2.2022

Ve finále Českého poháru se střetnou týmy Karlovarska a Českých Budějovic

První semifinále Final Four Českého poháru mužů 2021/2022 v Teplicích mezi Karlovarskem a Duklou Liberec bylo reprízou loňského finále, kdy překvapivě, ale zaslouženě brala vítězství v Českém poháru na karlovarské palubovce Dukla Liberec. Letos to Karlovarsko Dukle vrátilo a po vítezství 3:1 postupuje do zítřejšího finále. V druhém semifinále se potkal Jihostroj České Budějovice s Ostravou. Jihočeši se nenechali zaskočit, a i když v některých fázích utkání ne úplně přesvědčivým výkonem, postoupili do finále. Jak dopadne finálový zápas Českého poháru můžete sledovat v přímém přenosu na programu ČT sport v pondělí od 17 hodin.

VK Dukla Liberec – VK ČEZ Karlovarsko 1:3 (20:25, 25:23, 20:25, 24:26)

Rozhodčí: Krtička, Činátl

Liberec: Lux, Leikep, Křesťan, Dias Gomez, Veselý, Bartůněk, libero Kopáček. Střídali: Demar, Janků, Staněk, Kovalchuk, Pavlíček

Karlovarsko: Wiese, Zajíček, Keemink, Vašina, Wilson, Indra, libero Pfeffer. Střídali: Patočka, Kočka, Ihnát, Římal

Jakub Veselý (kapitán VK Dukla Liberec): „Předvedli jsme dobrý výkon a zápas se divákům musel líbit. Rozhodující asi bylo střídání Ihnáta, jeho dvě lajny ze servisu v koncovce čtvrtého setu. Když budeme takto hrát v play off extraligy, věřím, že něco ještě letos uhrajeme.“

Petr Brom (trenér VK Dukla Liberec): „Nemohli jsme se celý zápas trefit do servisu, ale musím kluky pochválit za bojovnost, že se vždy do zápasu dokázali vrátit. No a že v koncovce dostaneš dvě lajny ze servisu, to se stává. Karlovarsku gratuluji k postupu do finále, divákům se tento zápas musel líbit.“

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Nejdřív musím pochválit Liberec, protože to byl od nich výborný výkon a je vidět, že se zvedá. Je jasné, že v koncovce třetího setu nám pomohl esy Ihnát, ale chci poděkovat celému týmu a jdeme dál, už fakt nechci být zase stříbrný (smích).“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Nejdřív bych chtěl klukům pogratulovat, protože jsme poprvé v tomto týdnu mohli „pracovat“ v základní sestavě. A ptáš se na žolíka, každý hráč, který tam vlezl pomohl, pochvalu zaslouží celý tým.“

Do utkání vstoupila lépe Dukla, která ubránila na síti karlovarské útočníky, nicméně po hrubce v balonu zadarmo, pustila Karlovarsko do hry, což na servisu využil Zajíček a posunul Západočechy do vedení 4:3. Následně ani jeden z týmů na side outu nechybuje a stav je vyrovnaný 7:7. Nicméně Karlovarsko je na servisu agresivnější, což pomáhá jejich blokařům a Západočeši se dostávají do trháku, 7:10. Karlovarsko si dál pomáhá servisem a po esu Wieseho je to již 8:12. Nedaří se univerzálovi Dukly Filipovi Křesťanovi, jehož střídá Lukas Demar a hned snižuje na 12:15. Karlovarští si opět, jako po několikáté v prvním setu, pomáhají servisem a po esu Vašiny, navyšují svůj náskok (13:17) a následným pipem Vašiny, dokonce na 13:18. Při servisu Bartůňka se Dukla dotahuje na rozdíl dvou bodů (17:19) a trenér Novák liberecký tlak zastavuje svým prvním oddechovým časem. Servisem si nyní pomohla i Dukla, Lux si zapsal první eso. Nicméně tříbodový náskok v koncovce dává více šancí Karlovarským, 19:22. Zajíček opět zatlačil na servisu a první set v klidu „bere“ Karlovarsko, 20:25.

Začátek druhého setu je opět vyrovnaný a oba týmy „ztrátují“ bezchybně, 3:3. Karlovarsku se tolik nedaří na servisu jako v prvním setu a Dukla z toho těží a ujímá se malého vedení 8:6. Vše toto napravuje na servisu Wiese a Karlovarsko otáčí na 8:9. Marcela Luxe střídá David Janků, ale ani jemu se na servisu nedaří. Série zkažených servisů posouvá druhý set do poloviny stále za vyrovnaného stavu 11:11. Duklu drží nad vodou zatím bezchybný Demar, 14:15.  A opět je to servis a na něm Lukasz Wiese, který dává dvoubodový náskok karlovarskému týmu, 15:17. Petr Brom si bere první oddechový čas, aby tlak Karlovarska na servisu zastavil, což se daří. Servisem, i když se štěstím, si pomáhá i Dukla, jmenovitě je to Lukas Demar. Před koncovkou je opět srovnáno 19:19. Karlovarský lodivod poprvé sahá ke střídání, za Indru přichází Ihnát, ale bylo to pouze taktické střídání na jeden balon. Po esu Diase jde do koncovky Dukla s dvoubodovým náskokem (22:20), na což trenér Karlovarska reaguje time outem. Nicméně další eso Diase posouvá blíže k vítězství v tomto setu Duklu, 23:20. Karlovarsko posílá na servis Martina Kočku a to se vyplácí. Po velkých zmatcích v řadách Libereckých snižuje Karlovarsko na 22:23. Nicméně k prvnímu setbolu se dostává Dukla, 24:22. Následně zkažený servis Indry dovoluje Dukle vyrovnat na 1:1. Vypadá to na dlouhý zápas.

V třetím setu se v základní sestavě Karlovarska objevuje místo Wilsona Patočka. Začátek setu, tak jako v předešlých, je opět vyrovnaný, 5:5. Eso Davida Janků nutí trenéra Nováka vzít si první oddechový čas, Dukla lehce odskakuje, 8:6. Eso vrací hned Dukle Lukasz Wiese a je opět srovnáno, 8:8. Jsme v polovině setu a stále je stav vyrovnaný, 12:12. Karlovarsko si po šťastném útoku Indry ujímá vedení 15:13 a trenér Brom sahá k time outu. Blížíme se do koncovky a Karlovy Vary si stále udržují dvoubodový náskok, 17:19. Na Demara si už počkal karlovarský blok a Západočeši jdou do koncovky s pohodlným tříbodovým náskokem, 18:21. Patočka přidává na servisu a s Duklou to nevypadá v tomto setu dobře, 19:23. Za tohoto stavu na servis přichází opět Martin Kočka. Karlovarsko má k dispozici čtyři setboly a Lukasz Wiese využívá po esu hned ten první, 20:25.

Karlovarsko využívá psychické výhody po vítězství v třetím setu a hned tlačí na Dukla servisem (0:3)  a trenér Brom hned využívá prvního oddechového času. Karlovarsko navyšuje náskok (2:6) a Dukla sahá ke klasickému dvoustřídání, na nahrávku nastupuje Kovalchuk a na post univerzála se vrací Křesťan. Nicméně tlak Karlovarska se Dukle nedaří zastavit, 2:8. Dukla už musí riskovat na servisu, což se Diasovi daří, ale rozdíl je stále velký. Nervozita se stupňuje i na lavičkách, Dukla stahuje na rozdíl dvou bodů a trenér Novák musí sáhnout k oddechovému času. Na síti úřaduje Leikep a je srovnáno, 9:9. Oba týmy hrají při servisu za hranicí rizika a čeká se, komu to vyjde, 11:11. Liberec nyní exceluje na bloku a jde do vedení o dva body, 13:11. Duklu nyní drží na útoku Dias a tím udržuje její náskok. Dukla pomalu Západočechům při podání Kovalchuka utíká, ale to se nelíbí Patočkovi, který se na útoku nemýlí a následný trojblok Karlovarska snižuje náskok Dukly na jediný bod. Dias hraje výborný zápas a opět servisem Dukle pomáhá. Wieseho střídá Ihnát a hned pomáhá na útoku. Esem dostává Karlovarsko na kontakt Indra a Dukla sahá k poslednímu time outu, je to opět pouze o bod. Dlouhá výměna srovnává stav na 19:19, Indra stále zůstává na servisu. Ihnát pomáhá esem a je opět srovnáno (21:21) a další eso posouvá Karlovarsko do vedení. Po chybě Křesťana na servisu má Karlovarsko dva mečboly. Přichází dvoustřídání na straně Dukly. První mečbol Dukla odvrátila a druhý po výbornému servisu Luxe také. Neskutečné drama vidí teplická hala. Třetí mečbol posílá Dias do autu a prvním finalistou letošního Českého poháru je VK ČEZ Karlovarsko.

VK Ostrava – VK Jihostroj České Budějovice 0:3 (21:25, 20:25, 22:25)

Rozhodčí: Kvarda, Dmejchal

Ostrava: Kotas, Dvořák, Fořt, Polynski, Jambor, Vancl, libera Sobczak, Ptáček. Střídali: Mazoch, Vašíček, R. Závodský, Bauman

České Budějovice: Stoilovič, Polák, Schouten, Licek, Sedláček, De Amo, libero Kryštof. Střídali: Michálek, Piskáček, Mach

Tomáš Jambor (kapitán VK Ostrava): „Jsem na kluky hrdý, byli jsme Jihostroji plnohodnotným soupeřem, rozhodly dvě tři nevynucené chyby, ale to takovéto zápasy rozhoduje, to je fakt. Gratuluji Jihostroji k postupu.“

Richard Vlkolinský (trenér VK Ostrava): „Gratuluji Jihostroji k postupu, byl favoritem, ale moji kluci byli důstojným soupeřem. Rozhodla hráčská kvalita a počet nevynucených chyb v rozhodujících fázích utkání.“

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Ostrava jsou mladí kluci, kterým když jde servis, tak se s nimi hraje těžko. My musíme zítra rapidně výkon zlepšit, protože mám pocit, že čtvrteční trénink byl lepší než dnešní zápas. Ale šlo o to postoupit, a to se podařilo a zítra je zase jiný den.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Tyto zápasy ve Final Four jsou vždycky nervózní a jde o to postoupit. To se podařilo, ale zítra se budeme muset víc „odbrzdit“ a hru zpřesnit. Ostrava podala bojovný výkon, já jsem s tím trochu počítal, že to nepůjde samo.“

Do prvního setu vlétla Ostrava bez bázně a hany a od začátku tlačí Jihostroj až trenér Dvořák za stavu 6:3 sahá po prvním oddechovém čase. To se Jihočechům vyplatilo a hned je při servisu De Ama srovnáno, 7:7. Na útoku se daří Fořtovi a Ostravští jdou opět do dvou bodového náskoku, 11:9. Jihostroj, konkrétně Licek, přidává na servisu a je opět srovnáno, 12:12. Jihostroji začíná fungovat obrana po zlepšeném servisu a favorit se pomalu dostává do vedení (13:15) a Ostrava si bere první time out. Blok Poláka zvyšuje náskok Jihostroje již na rozdíl tří bodů (15:18), což může být těsně před koncovkou rozhodující. Po autu z pipe si bere trenér Vlkolinský druhý oddechový čas, ale koncovka se neúprosně blíží, 18:21. Ostrava se ale nevzdává a snižuje na 20:22 a opět nutí trenéra Dvořáka k oddechovému času. Zkušený Jihostroj nedává Ostravě šanci zdramatizovat koncovku a hned druhý setbol proměnuje, 21:25.

Začátek druhého setu je z obou stran takový neslaný nemastný, jako by nikdo nechtěl vzít taktovku zápasu, ale nakonec se ukazuje síla lídra letošní UNIQA extraligy a Jihostroj jde do vedení 7:3. Ostrava střídá univerzály, za Dvořáka naskakuje Mazoch. Jihostroj zatím zápas kontroluje a zvyšuje svůj náskok (7:12) a opět nutí trenéra Ostravy k time outu. České Budějovice, jako by se nemohlo nic stát, začínají tvořit nevynucené chyby a Ostrava stahuje na rozdíl dvou bodů, 14:16. A po výborném servisu Kotase je rozdíl pouhý bod a trenér Dvořák sahá po oddechovém času. Profesorský přístup se nyní Jihočechům nevyplácí a najednou je srovnáno, 17:17. Z palubovky odchází Martin Licek, kterého nahrazuje Petr Michálek. Nicméně Jihostroj se nemůže trefit do servisu, a to je šance Ostravských. Bohužel těm se přestává dařit na útoku a blok De Ama dává Jihostroji pohodlný náskok do koncovky (19:22) a následné eso Sedláčka asi rozhoduje tento set. Pět setbolů je pro Jihostroj uklidňující a po útoku Schoutena je hotovo. Jihostroj vede 2:0.

Třetí set je na začátku opět vyrovnaný, Jihostroj pokračuje ve svém profesorském výkonu, ale na Ostravu to evidentně nestačí. Až Schouten posílá esem Jihostroj do dvoubodového náskoku a Ostrava reaguje ihned oddechovým časem, 10:12. Ostrava se nevzdává a srovnává krok (16:16), aby následně šla hned do vedení blokem Mazocha. Jihočechům se nedaří vrátit se do setu a trenér Dvořák si za stavu 19:17 bere druhý oddechový čas. Ale ani to nepomáhá a Ostrava jde do koncovky se slušným náskokem tří bodů, 21:18. Tříbodovou sérii Jihostroje zastavuje trenér Vlkolinský time outem. Nadějný náskok Ostravy je pryč a koncovka bude dramatická, 21:20. Za De Ama jde na blok pomoci Radek Mach a to se vyplatilo, jeho blok srovnává na 22:22. Další nadražený míč Machem skládá Schouten a v konce je najednou vše jinak. Jihostroj má dva mečboly a první hned se Stoilovičem na nahrávce využívá.

Autor: Jiří Carba