21.2.2021

Ve finále Českého poháru vyzve ČEZ Karlovarsko libereckou Duklu

Dnes měl Český pohár mužů 2020/21 na programu semifinálové bitvy. V prvním utkání se potkal obhájce trofeje z Českých Budějovic s Duklou Liberec. Jihostroj se včera překvapivě dost trápil s týmem Beskyd, Dukla jasně přehrála Brno. Druhé semifinále proti sobě svedlo domácí ČEZ Karlovarsko a překvapení letošní sezóny, tým z nedalekého Ústí nad Labem. Karlovarsko si ve včerejším čtvrtfinále ve třech setech poradilo s pražskými Lvy a Ústí do semifinále přešlo až po pětisetové bitvě přes Kladno.

VK Jihostroj České Budějovice – VK Dukla Liberec 1:3 (23:25, 23:25, 26:24, 18:25)

Rozhodčí: Pecháček Lukáš, Grabovský Zdeněk

České Budějovice: Stoilović, Ondrovič, De Amo, Michálek, Todua, Schouten, libero Kryštof. Střídali: Polák, Zmrhal, Piskáček

Liberec: Leikep, Kriško M., Kriško T., Krajčovič, Kovalchuk, Šulista, libera Kopáček, Pavlíček. Střídali: Shafranovich, Štokr, Srb, Suda

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Pro nás velice těžké. Trochu jsme si první dva sety zbytečně zavařili. Byli jsme nějakým způsobem nedůrazní, jak jsme potřebovali v útoku. Hloupými chybami jsme se připravili o to, jít bodově nad Liberec a ten byl agresivnější.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Po tři sety to byl vyrovnaný zápas, poté jsme již odpadli asi trochu fyzicky. Tři sety rozhodovaly vždy určité úseky okolo stavu 18, kdy jsme vedli o dva nebo tři body a vlastní nekoncentrovaností, která vyplynula z toho, že byly nějaké dohady s rozhodčími, tak jsme se vlastní nedisciplinovaností dostali do stavu, když jsme ty body pustili Dukle a ta to pak dotáhla. My jsme bojovali, myslím, že jsme odevzdali maximum.“

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec): „Podle mě rozhodly první dva sety. Tahali jsme se o každý míč a bylo krásné, jak na to tým reagoval. Prostě agresivní hrou, protože jsme věděli, že pouze tak můžeme Budějovice porazit. Vždy to šlo do koncovek, prakticky až na čtvrtý set. Ve třetím byly Budějovice šťastnější než my, ale za mě úplně super výkon. Nasazením a úspěšností. Nejvíc bych vyzdvihl našeho nahrávače Kovalchuka, protože zahrál úplně skvěle.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Jsem šťastný, protože jsme postoupili přes České Budějovice. Postoupili jsme do finále, což byl náš cíl. Musím hodně pogratulovat klukům, protože hráli trpělivě a soustředili se po celou dobu utkání. Koncentraci jsme ztratili trochu ve třetím setu, kdy se to rozhádalo s rozhodčími. Celé to utkání jsme drželi hlavu nahoře a zaslouženě vyhráli.“

Do utkání vstoupil lépe Liberec a hned se ujal dvoubodového vedení. Vypadalo to, že se Jihostroj bude, tak jako včera, pomalu rozjíždět. Nicméně Českobudějovičtí hned přidali na servisu a těžkou plachtou „našli“ na příjmu v nedbalkách Šulistu. Pak přišla pasáž výborné obrany v poli Jihostroje a obhájce trofeje se ujal tříbodového vedení. V polovině setu, kdy se oba nahrávači snaží hrát hlavně středem, je stav opět srovnaný, 18:18. Můžeme se těšit na dramatickou koncovku. Blok Krajčoviče nutí trenéra Dvořáka sáhnout k již druhému time outu, protože na servisu hrozí Michal Kriško. Ne, Jihostroji se přestává dařit středem a Dukla má do koncovky pohodlný náskok 21:18. Na útoku neomylný Tomáš Kriško opět posouvá Duklu blíže k vítězství v prvním setu. Opět středem snižuje Todua, následně je dvakrát zablokovaný Štokr a skóre se opět srovnává, 23:23. Vrací se Michal Kriško, který hned z doskoku uhrává veledůležítý bod a blok Leikepa ukončuje první set.

Druhý set začíná tlakem Jihostroje, ale žádný velký bodový únik se nekoná. Přestože se Dukle nedaří na servisu, daří se ji v obraně a na síti uhrávají Liberečtí těžké míče a stav se stále vyrovnaný, 7:7. Toduu střídá na blok mladý Polák. Na útoku v této fázi setu úřaduje Michálek a je opět srovnáno, aby následně Jihostroj opět po smeči Michálka odskočil opět o dva body, 13:11. Těsně před vstupem do koncovky druhého setu si Jihostroj udržuje tříbodový náskok, 19:16. Dukla zvýšila agresivitu, hlavně na bloku, a je opět, tak jako v prvním setu, v koncovce srovnáno, 20:20. Esem Shafranoviche jde Dukla hned do vedení, 22:20. Jihostroj úplně přestal tlačit na servisu, naopak příjem soupeře a následný útok je bezchybný, Dukla vede 24:22. Mečbol ještě se štěstím odvrací Schouten, ale následný jistý útok Tomáše Kriška, ukončuje druhý set. Dukla překvapivě, ale zaslouženě vede 2:0.

Začátek třetího setu, tak jako celý zápas, je opět vyrovnaný, ale Liberečtí se zdají, i s vědomím dvousetového náskoku, ve větší pohodě. Dukla odskakuje o dva body a trenér Dvořák opět posílá do hry Poláka. Hrubá chyba Kovalchuka stav opět srovnává, 9:9. Schouten přidává eso a nyní odskakuje o dva body Jihostroj. Průběh třetí setu je jak na houpačce, každý chvilku tahá pilku. Opět jdou České Budějovice do trháku, nyní po výborném servisu Ondroviče, 16:13. Jakmile Dukla poleví na servisu, Jihočeši jsou neomylní. Jihostroj stále přidává a do koncovky jde s luxusním náskokem 19:15. Bude to stačit? No, asi nestačí, podání Šulisty trápí budějovické hráče a hned je srovnáno 19:19. I v tomto setu Jihostroj prohospodařil slibný náskok před koncovkou. Excelují oba univerzálové na útoku, 21:21. Je jasné, že to bude opět o dva body, 23:23. A jedeme dál, videorozhodčí neviděl teč při útoku Leikepa a Jihostroj snižuje na 1:2.

Čtvrtý set začíná třemi bloky Dukly a jejím vedením 3:0. Malá teč Poláka na bloku a následný jeho neúspěšný útok středem dávají Liberci již pětibodový náskok, 8:3.  Dukla je v laufu, ale Šulista netrefil „konečky“ bloku a Jihostroj snižuje. Tento set začíná být „labutí písní“ obhájce trofeje. Dukla vede 12:6 a trenér Dvořák posílá do hry nahrávače Piskáčka. Jihostroji nezbývá nic jiného než „solit“ servis, ale liberečtí přijímači jsou připraveni. Na hřiště přichází místo Michálka Zmrhal, ale v tvářích Jihočechů je spíš zmar než bojovnost. Na ztrátu nemá Dukla problém a postup do finále by si neměla nechat ujít, vede 20:14 a další blok Leikepa ji opět posouvá o kousek blíž k vytouženému postupu. Nekompromisním blokem ukončuje zápas Šulista. Dukla vrátila Jihostroji loňskou porážku a zaslouženě postupuje do zítřejšího finále.

VK ČEZ Karlovarsko – SK Volejbal Ústí nad Labem 3:0 (25:20, 25:18, 25:22)

Rozhodčí: Rychlík Dušan, Kvarda Petr

Karlovarsko: Indra, Wiese, Wilson, Ticháček, Lux, Patočka, libero Pfeffer. Střídali: Římal, Vašina, Keemink, Baláž

Ústí nad Labem: Beer, Bartůněk, Bornemann, Tibitanzl, Kramar, Parraguirre, libero Kořínek. Střídali: Kobolka, Lank, Kasan

Lukáš Ticháček (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Gratuluji klukům. Je to super postup do finále. Myslím si, že jsme to měli jednodušší. Ústí se zřejmě včera unavilo a my jsme to měli celé tři sety pod kontrolou. Dobře jsme podávali. Gratulace celému týmu a klubu k postupu.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Výsledek je pozitivní. Jsme po dvou letech opět ve finále poháru, což je fajn. V tom utkání byly světlé pasáže, ale i hlušší místa. Celkově jsme drželi Ústí dál od sítě kvalitním podáním. Mohli jsme z toho vytěžit víc.“

Luboš Bartůněk (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem): „My nejsme úplně zklamaní. To, že jsme si mohli zahrát s Vary je pro nás dobrá zkušenost. Vary vyhrály díky Wiesemu, díky nikomu jinému. On neskutečně podával. Myslím si, že herně i v obraně jsme na tom byli stejně, možná i lepší. Chci pogratulovat domácím a popřát jim, aby hráli dobře.“

Lubomír Vašina (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): „Možná to vyzní špatně, ale my jsme rádi za každé takovéhle utkání. Pro nás je přínosem hrát s takovým soupeřem. Dlouho jsem neviděl takový tlak od soupeře na podání a myslím si, že ani dlouho neuvidím. Začátky setů rozhodoval Wiese, který udělal ten zásadní náskok. Ostatní byli na velmi vysoké úrovni. Pro mě byla radost vidět některé naše obranné zákroky. Myslím si, že jsme i dost ublokovali. Bylo to o podání Varů, které dnes rozhodlo.“

Utkání začíná tlakem Karlovarska, kdy na servisu trápí ústecké volejbalisty Wiese, 5:1. Trenér Vašina musel hned na začátku vybrat oba time outy, protože hráčí Ústí ještě „spali“. Vyplatilo se a Ústí se pomalu dostává na kontakt. Nicméně Karlovarsku servis „lepí“, další tři esa dávají domácím pohodlný náskok 13:6. Servisem stahuje Ústí hrozivý náskok na 13:11. Zatím je to zápas servisů, kdy více se daří karlovarskému celku, 19:12. Ústí se snaží, ale zkušení domácí stále udržují dostatečný náskok, 21:15. Přes výborný servis Beera si Karlovarsko připravilo první setbol. Ten Ústí ještě odvrátilo, ale druhý setbol již domácí získávají zkažený servisem Bartůňka.

Stejně jako první set začíná i druhý. Wiese na servisu „sází“ jedno eso za druhým, 6:0. A opět musí trenér Vašina zastavovat tlak Západočechů oddechovým časem. Bloky zastavují ústecké útoky a stav začíná být hrozivý, 8:1. Karlovarsko nechce nic nechat náhodě, udržuje stále převahu a tím i odpovídající náskok, 19:8. To je tak, když se daří servis. O setu je rozhodnuto, Ústí už pouze koriguje stav, 21:15. Opět zkažený servisem Ústí končí druhý set a domácí si zatím bezpečně jdou pro postup do finále.

Třetí set je již od začátku vyrovnaný, Ústí si zatím poradilo s tvrdým servisem Varů a je to vidět hned na distribuci nahrávek a následném úspěšném útoku. Ale to přichází na servis opět Wiese a rozdíl je hned tříbodový, 11:8. Ústecký trenér zastavuje tlak Karlovarska druhým oddechovým časem, ale náskok domácího celku se opět navýšil, 13:8. Dvě esa Bornemanna dávají naději na zápletku, 14:12. Ale tu nechtějí Západočeši dopustit, 19:12. Jde se koncovky a náskok Karlovarska by měl stačit k postupu do finále Českého poháru, 21:15. Ústí ještě odvrací tři mečboly, 24:22, ale opět zkažené podání Ústí ukončuje druhé semifinále. Karlovarsko je druhým finalistou. Dnes ukázalo svoji sílu, nicméně pro Ústí nad Labem je 3. místo v letošním ročníku Českého poháru určitě úspěchem.

Letošní finále Českého poháru bude mít tak stejné složení jako před třemi lety, tenkrát napínavou bitvu ve prospěch Dukly musel rozhodnout až tie-break. Jak tomu bude letos? Podaří se Liberci získat další trofej nebo se z premiérového zisku Českého poháru bude radovat Karlovarsko? Finálový souboj odstartuje v pondělí v 17:40 v přímém přenosu na programu ČTsport.

Autor: Jiří Carba, foto Aleš Bedlík