15.12.2020

Liberecká Dukla postoupila do čtvrtfinále Poháru CEV

V osmifinále Poháru CEV, druhé nejprestižnější evropské klubové soutěže, se dnes střetli hráči VK Dukly Liberec s družstvem Stroitel Minsk z Běloruska. Dukla postoupila do osmifinále přes AICH/DOB (Rakousko) a její soupeř zásluhou Covid postoupil bez boje. Do Poháru CEV ale sestoupil Stroitel Minsk z Champions League, kde dvakrát prohrál bez zisku setu. Nejprve s Jastrzebski Weigiel (POL) 3:0 (25,24,14) a následně s Draisma Dynamo Apeldoorn (NED) 3:0 (23,16,18). Dle sazkových kanceláří byla favoritem Dukla, která měla daleko lepší kurz (Tipsport - 1,20) než její soupeř (4,34). Nakonec Dukla splnila předpoklady sazkových kanceláří a bez ztráty setu za 87 minut se probojovala do dalších bojů v evropském poháru. Přitom ve všech setech musela bojovat až do úplných koncovek. Za zmínku stojí druhý set, který skončil až za stavu 30:28, kde Dukla musela odvracet i setboly. Dnešní vítěz postupuje do zítřejšího čtvrtfinále, které se hraje od 17 hodin našeho času, kde se střetne s ruským týmem Zenit Saint Peterburg, který dnes zdolal domácí Hebar Pazardzhik 3:1 (-24,24,14,11).

VK Dukla Liberec – Stroitel Minsk 3:0 (25:23, 30:28, 25:21)

Rozhodčí: Ilian Georgiev (BUL), Antonella Verrascina (ITA)

Liberec: Kovalchuk Volodymyr (1 bod), Kriško Tomáš (15), Krajčovič Šimon (7), Štokr Jan (20), Šulista Petr (7), Leikep Libor (6), liber Kopáček Václav. Střídali: Srb Jiří, Kriško Michal, Suda Radek, Safranovich Alexander. Trenér: Michal Nekola, asistent Merta Vladan

Minsk: Komar Aliaksei (2 body), Tsiushkevich Kanstantsin (5), Antanovich Siarhei (5), Pranko Vadzim (7), Akulich Siarhei (10), Marozau Ilya (9), libera Budziukkhin Maksim, Lapato Iliya (1). Střídali: Audochanka Pavel, Pasavets Raman (2), Sinhayeuski Anton (9), Panasenko Kanstantsin (3). Trenér: Sinhayevski Aliaksandr, asistent Maisiyevich Uladzimir

Trenér Michal Nekola po utkání: Dnešní utkání bylo velice vyrovnané, kde rozhodovaly maličkosti. My jsme si hlavně pomohli servisem a obranou. Zde si myslím, že jsme byli lepší než soupeř. Naštěstí jsme byli stále trpěliví, i když jsme prohrávali o dva až tři body, což bylo velice důležité. Jak říkám, hlavně servis a obrana nám dobře fungovala. Bylo to dnes o těch maličkostech a v těch jsme byli malinko lepší a šťastnější my.“

Osmifinálové utkání začíná podáním nahrávače Dukly Volodymyra Kovalchuka, ale z prvních bodů se radují hosté z Běloruska (0:2). Vedení hostů nemá dlouhého trvání, při podání Tomáše Kriška se na útoku vyznamenává Jan Štokr a je vyrovnáno (2:2). Zkažená podání z obou stran, ale i pěkné výměny nám pomalu posouvají první sadu až do stavu 9:11 (eso - Antanovich Siarhei). Po vytlučeném bloku Dukly již Bělorusové vedou o tři body (10:13). Další špatný příjem Dukly a míč zadarmo hosté trestají, když nahrávač (Tsiushkevich Kanstantsin) zalívkou zvyšuje na 12:16 (time Dukla). Po time se Dukla vyznamenává blokem a i Bělorusové rychle zastavují hru oddechovým časem (14:16 -dvojblok Tomáš Kriško a Šimon Krajčovič). Další úspěšný blok Dukly (Šimon Krajčovič) a Bělorusové již vedou o pouhý bod (15:16). Vyrovnání přichází po další parádě Honzy Štokra na útoku za stavu 18:18 a když Tomáš Kriško zaznamenává přímý bod z podání, Dukla se dostává do vedení (19:18). Na dvoubodový rozdíl zvyšuje nepříjemným plachtivým podáním Šimon Krajčovič (21:19). Bohužel přímý bod z podání nám opět vyrovnává hru za stavu 22:22. V koncovce setu Michal Nekola střídá nahrávače a uiverzála pro posílení obrany na síti a povedlo se, hosté na útoku chybují a máme tu první setbol utkání (24:22). První hosté odvracejí tvrdou smečí, ale druhý již proměňuje Honza Štokr, který se vrátil zpět do hry a Dukla se ujímá vedení 1:0 na sety.

I úvod druhého setu patří opět Bělorusům, dvě chyby na útoku Dukly (do bloku a do sítě) a na ukazateli svítí 0:2 pro Bělorusy. Po špatné přítahu podání Bělorusů, Libor Leikep hned z první srovnává stav druhé sady a když v další rozehře hosté míří z hlavního kůlu do autu, Dukla se ujímá vedení 6:5. Na rozdíl dvou bodů zvyšuje Jan Štokr z doskoku (8:6), když po lajně sestřeluje libero soupeře. Dukla se dnes trápí na přítahu podání, toho hosté využívají a rychle s vyrovnávají (8:8). Další chyba na útoku Bělorusů vrací zadarmo vedení na stranu Dukly (11:9), přesto je vzápětí vyrovnáno (vytlučený blok) a když při útoku z pipe liberecký hráč přešlápl lajnu, hosté jsou ve vedení (11:12). Dvojblokem Bělorusové zvyšují své vedení a trenér Dukly si žádá oddechový čas (15:17). Naštěstí Dukla má ve svém družstvu Honzu Štokra, který v těchto fázích utkání vše bere na sebe a získává pro domácí jeden bod za druhý a za stavu 19:19 dokonce vyrovnává (time hosté). Po nádherném jednobloku Petra Šulisty se Dukla dostává v samotné koncovce setu do vedení 22:21. První setbol druhé sady získává Tomáš Kriško smečí z hlavního kůlu (24:23), Bělorusové první setbol odvracejí ze zadní zóny. Druhý Dukla získala po vtipné zalívce Volodymyra Kovalchuka, ale potom kazí podání a je zase vyrovnáno. Třetí setbol přichází po smeči Tomáše Kriška z vedlejšího kůlu a jde na podání. I tento setbol hosté odvracejí signálem středem a po bloku Bělorusů tu máme setbol na druhé straně (26:27 – time Dukla). Dvě zkažená podání a druhý setbol Bělorusů. Ten pro změnu odvrací Petr Šulista z hlavního kůlu. Neuvěřitelná minela běloruského smečaře na útoku (netrefil míč rukou) a při dalším setbolu Dukly si žádá Bělorusko time (29:28). Po time tu máme další přímý bod z podání Dukly (Jan Štokr) a vedení 2:0 na sety.

I třetí dějství začínají Bělorusové lépe a odskakují o dva body. Naštěstí Dukla blokem rychle srovnává (4:4) a boj o každý bod pokračuje až do stavu 11:11. Až přísné rozhodnutí hlavního arbitra posílá do dvoubodového vedení Bělorusy. Petr Šulista se dotkl při útoku sítě až za anténkou a hosté se ujímají vedení 11:13 a hráč Dukly vidí žlutou kartu. Jan Štokr čistým esem srovnává na 14:14 a když Libor Leikep zablokoval útok Bělorusů, máme tu time na straně hostů (15:14). Až za stavu 21:19 se daří Dukle dobře postaveným blokem odskočit o důležité dva body a hosté si rychle vybírají oddechový čas. Po time z vedlejšího kůlu zvyšuje Jan Štokr a Dukla je velmi blízko postupu do čtvrtfinále (22:19). Další parádu nám předvádí Jan Štokr na podání, jeho eso znamená dokonce první mečbol utkání (24:20). První mečbol Dukla neproměňuje (zkažené podání), ale druhý si již pohlídala. Jan Štokr ze zadní zóny tvrdě útočí a Dukla je ve čtvrtfinále Poháru CEV.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto CEV