28.10.2021

Na cestě do základní skupiny Champions League zdolaly Vary druhou překážku

K odvetnému utkání 2. předkola Champions League nastupovali svěřenci Jiřího Nováka s výhrou 3:1 z palubovky Mladosti Záhřeb a s vědomím, že uhrané dva sety v domácí prostředí už jim zajistí postup do 3. předkola. Jakákoliv výhra chorvatského soupeře za tři body posílala družstva do rozhodujícího „zlatého setu“. A k tomu nebylo daleko. Volejbalisté Karlovarska totiž svým fanouškům přichystali napínavou podívanou.

VK ČEZ Karlovarsko - Mladost Zagreb (CRO) 3:2 (18:25, 18:25, 25:19, 27:25, 15:9)

první utkání 3:1 – do 3. předkola postupuje Karlovarsko

Rozhodčí: Halász (HUN), Vinaliev (BUL)

Karlovarsko: Vašina, Patočka, Indra, Wiese, Zajíček, Keemink, libero Pfeffer. Střídali: Kočka, Wilson, Fišer, Ihnát, Římal

Zagreb: Gajic, Buša, Jakovac, Nikačević, Bakonji, Zeljković, libera Smiljanic, Repek. Střídali: Visić, Vlasic, Vaško, Cvanciger

statistika ZDE

Začátek utkání Karlovarsku vůbec nevyšel, soupeř předváděl kvalitní hru ve všech činnostech a celkem bez problémů si došel pro vítězství v prvním setu. I když v druhém setu se snažil trenér domácích oživit hru střídáním, výsledkové zlepšení to nepřineslo. Záhřeb se tak ujal vedení 2:0 na sety. Od začátku třetího setu zůstal v základní sestavě nahrávač Kočka, pomoci zvrátit nepříznivý vývoj utkání přišli i smečař Ihnát a blokař Wilson. A to se karlovarskému týmu vyplatilo. Západočeši se hned zkraje ujali vedení, které si po celý set udržovali. V koncovce se blýskl několika esy Ihnát, ale obrat v utkání pomohly nastartovat i úspěšné karlovarské bloky. Záhřeb tak vedl na sety 2:1 a Karlovarsku zbýval uhrát už jen jeden vítězný set, zaručující postup do dalšího předkola. Začátek čtvrtého setu byl velmi vyrovnaný, obě družstvo bojovala o každý balon. Před polovinou setu se však chorvatský soupeř začal Karlovarsku bodově vzdalovat. To už byl na hřišti i mladíček Fišer, který se vypjaté chvíle nezalekl a počínal si jak zkušený mazák. Přesto Záhřeb šel do vedení 23:18 a byl už je dva míče od „zlatého setu“. Bojovnost domácího týmu však neznala mezí a po esu Vašiny a chorvatské chybě bylo srovnáno 23:23. Bitva o čtvrtý set pokračovala, nejpevnější nervy nakonec prokázal v koncovce čtvrté sady nejlepší hráč utkání, univerzál Indra. Karlovarsko poslalo zápas do tie-breaku a tím si zajistilo postup do 3. předkola Champions League. I když ve zkrácené hře zůstali hráči základní sestavy Karlovarska z úvodu utkání na lavičce, jejich kolegové se hřišti činili a nedovolili flustrovanému soupeři už téměř nic.

Průběh setů:

1. set – 5:8, 9:16, 14:21, 18:25

2. set – 3:8, 9:16, 14:21, 18:25

3. set – 8:4, 16:9, 21:16, 25:19

4. set – 7:8, 12:16, 17:21, 27:25

5. set – 5:3, 10:5, 12:7, 15:9

Tým Záhřebu však v pohárové Evropě ještě nekončí, v Poháru CEV narazí na další český celek – Ústí nad Labem. Soupeřem Karlovarska o postup do základní skupiny Champions League bude ve 3. předkole portugalský Lisabon, který dvakrát přehrál finskou Sastamalu.

Autor: Jiří Carba, foto CEV