3.2.2021

Nechybělo mnoho, aby Olomouc hrála s favorizovanou Novarou tie-break

Zatím poslední vítěz Champions League, italský tým Igor Gorgonzola Novara, byl druhým soupeřem volejbalistek VK UP Olomouc na druhém turnaji letošního ročníku nejprestižnější klubové soutěže světa v polských Policích. Pro vysokoškolačky to bylo páté a předposlední vystoupení v letošní Champions League a konečně se v něm dočkaly alespoň dílčího úspěchu v podobě vyhraného setu. Univerzita Palackého prohrála s Novarou 1:3 a své vystoupení na evropské scéně v této sezoně zakončí ve čtvrtek od 17.30 proti ruské Kazani, která v dnešním druhém utkání prohrála ve třech setech s domácím týmem Police.

VK UP Olomouc – Igor Gorgonzola Novara 1:3 (15:25, 25:22, 8:25, 23:25)

Rozhodčí: Mezöffy (HUN), Michlic (POL)

Olomouc: Valková, Nová, Stümpelová, Pilepič, Schlegel, Madsen, libera Kulová, Zilberman. Střídaly: Kneiflová, Šmídová, Lazárková

Novara: Chirichella, Hancock, Bosetti, Bonifacio, Smarzek-Godek, Daalderop, libera Sansonna, Napodano. Střídaly: Populini, Herbots, Zanette, Battistoni

Trenér Petr Zapletal po utkání: „Určitě bych se chtěl radovat ze zisku našeho prvního setu, bohužel však zároveň vnímám zklamání z toho, že jsme mohli mít jeden bod, možná i dva. Ve druhém a čtvrtém setu jsme byli lepším týmem, v polovině toho čtvrtého jsme ale nedohráli dva míče a pustili soupeře do koncovky, což je s takovými týmy vždy vražedné. Až na výbuch ve třetím setu, za nějž ale hráčky příliš neviním, protože nás v něm Italky doslova rozstřílely servisem, se hrál moc pěkný volejbal. Holkám bych chtěl za výkon a nasazení poděkovat.“

Italské favoritky začaly velkým náporem a při servisu Hancock se ujaly vedení 5:0. Náskok Novary navíc dále narůstal (1:8, 3:13) a i po zbytek setu se pohyboval kolem deseti bodů. A přesně tak také přes dílčí olomoucké snížení při podání Nové (8:19, 12:19) sada skončila - 15:25 a 0:1.

Do druhého dějství naopak vstoupily lépe vysokoškolačky (3:1), které sice vzápětí nechaly soupeřky otočit (4:5), ale tentokrát už nikoliv bodově odskočit. Nejtěsnější vedení se pak přelévalo ze strany na stranu a byly to české zástupkyně v elitní soutěži, které se jako první vzdálily na větší rozdíl (12:9, 15:10). Náskok Olomouce navíc postupně narostl až na sedm bodů (18:11, 19:12) a vytoužený dílčí úspěch byl v tuto chvíli blízko. Jenže po servisech střídající Herbots to bylo 19:19 a zrodila se dramatická koncovka. Hráčky VK UP v ní znovu šly do vedení (21:19), Novara opět srovnala (21:21), následoval další únik Hanaček (23:21) a za stavu 24:22 dokonce jejich dva setboly. A když se ujal hned ten první, mohl se olomoucký tým radovat ze zisku premiérové sady v letošní Champions League.

Univerzitě následně patřil i první bod třetí části zápasu, tentokrát však Novara nechtěla ponechat nic náhodě a více než citelně zvýšila obrátky (1:4, 3:13). Po osmi úspěšných servisech Herbots (6:14, 6:23) se navíc začal rodit nepříjemný debakl, který nakonec skutečně přišel - 8:25 a favorit znovu vedl.

Olomoučanky se ale v tomto utkání znovu dokázaly z vysoké porážky rychle otřepat a v úvodu čtvrtého setu při podání kapitánky Valkové rázem vedly 5:0. Jejich náskok pak dokonce vystoupal až na rozdíl sedmi míčů (9:2), to už se však začaly startovat také italské volejbalistky (9:5). Univerzita přesto stále disponovala pětibodovým polštářem (10:5, 12:7), o ten ale i vinou vlastních nepřesností přišla (12:12). Oba celky se pak střídaly v jednobodovém vedení, poslední olomoucké přišlo za stavu 20:19. Ze ztráty 21:23 už se Hanačky nedostaly, první mečbol sice ještě odvrátily, ten druhý ale ne. Nadějně rozehraný set ztratily nejtěsněji 23:25 a celý zápas 1:3.

Autor: Adam Fritscher, foto CEV