18.11.2021

Pohárová středa přinesla českým týmům tři výhry a dvě prohry

Hned pět českých týmů se ve středu představilo v zápasech evropských pohárů. V Challenge Cupu si nadějnou pozici do odvety vybojovaly vítězstvím v tie-breaku volejbalistky Ostravy i brněnských Šelem. V Poháru CEV se bohužel nedařilo pražskému Olympu, jemuž se po domácí porážce 0:3 postup do dalšího kola hodně vzdálil. V mužské kategorii byly na programu Poháru CEV již odvetné zápasy. Domácí výhra Lvů 3:2 bohužel na postup nestačila a letošní učinkování na evropské scéně pro Pražany skončilo, stejně jako pro volejbalisty Ústí nad Labem po domácí porážce 1:3.

Před 14 dny přehrála Ostrava švýcarský Schaffhausen po výsledcích 2:3 a 3:0 a nyní nastala konfrontace s řeckým klubem z Atén. Soupeřky mají ve svém kádru bývalou reprezentantku Nizozemska a další tři cizinky. Úkolem domácích hráček bylo nezaleknout se soupeře se slavným jménem, byť tedy známým hlavně z fotbalu a basketbalu, a to se podařilo. Do odvety, která se hraje příští týden v Aténách, vstoupí Ostrava v menší výhodě.

TJ Ostrava – Panathinaikos AC Athens 3:2 (28:26, 25:23, 18:25, 18:25, 15:11)

Rozhodčí: Janik Tomasz (POL),  Milić Bosko (AUT)

Počet diváků: 250

Ostrava: Zemanová, Pospíšilová, Štrbová, Jedličková, Kotlabová, Nečiporuka, libera Jančová, Kuldanová. Střídaly: Jasečková, Kašparová, Chládková, Bauerová

AC Athens: Papafotiou, Grothues (NED), Chatziefstratiadou, Stepanenko (AZE), Chantava, Cross (CAN), libera Rogka, Xintara. Střídaly: Konstantinou (CYP), Papastergiou, Metaxa, Karagkouni

Andrea Štrbová (kapitánka TJ Ostrava): „Před zápasem jsme očekávaly dlouhý a vyrovnaný zápas a náš předpoklad se potvrdil. Jsem ráda za úspěšný konec, škoda, že to nebylo za tři body. U nich se budeme muset pobít. Chceme poděkovat divákům za obrovskou podporu a skvělou atmosféru. Předvedly jsme obrovsky bojovný výkon.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Skvělý zápas před skvělým domácím publikem. Dobře jsme ubránili Atény v prvních dvou koncovkách. Pak jsme trochu polevili především na servisu a soupeř se „rozčapal“. V tie-breaku jsme ovšem čapali my, agresivní hrou jsme soupeře zatlačili. Do Atén pojedeme loupit a bojovat o každý balon.“

Evangelia Chantava (kapitánka AC Athens): „Soupeř nás v prvních dvou setech dobře tlačil na servisu, což nám neumožnilo se dostat do hry a hlavně díky tomu první dva sety domácí získali. V následujících dvou setech jsme byly schopné se na servisu a v obraně hodně zlepšit, čímž Ostravu zatlačily a to nám umožnilo utkání srovnat. V tie-breaku se pak domácím podařilo získat prvních pár bodů, což nás dostalo trochu pod tlak a nedokázaly jsme se z toho po celý zbytek setu vymanit. Myslím, že Ostrava byla o trochu lepší a vyhrála zaslouženě, ale moc se těšíme na odvetu a věřím, že to dokážeme otočit.“

Apostolos Oikonomou (trenér AC Athens): „Nejprve bych chtěl pogratulovat Ostravě k vítězství. V prvních dvou setech jsme nebyli dost dobří na podání a v obraně. Ostrava taky ukázala lepší psychickou odolnost v klíčových momentech. V dalších dvou setech jsme udělali nějaké taktické změny a taky jsme se hodně zlepšili na podání i v obraně a to nám umožnilo ty sety získat poměrně jasně. V tie-breaku byl rozhodující faktor asi opět vetší klid a psychická síla Ostravy. Byl to skvělý zápas a věřím, že jestli do odvety zvládneme zlepšit pár detailů, tak nakonec dokážeme postoupit.“

První set byl po většinu času velmi vyrovnaný, oba týmy se střídavě přetahovaly o vedení a nikomu se v první polovině nepodařilo odskočit na více než dva body. První tříbodové vedení získala Ostrava při stavu 16:13, ale po oddechovém času Atény dokázaly okamžitě srovnat na 16:16. Po time outu domácích se pak opět podařilo odskočit na 20:17, což přinutilo k vybrání druhého oddechové času pro změnu hosty a to také přineslo dotažení skóre na 21:20, následně hru zastavil domácí trenér také druhým oddechovým časem. Poté začal vyrovnaný boj o zisk prvního setu, kdy měly první setbol Ostravanky, vzápětí tutéž výhodu nevyužily Řekyně a třetí setbol už přinesl výhru domácích.

Druhý set byl ještě vyrovnanější, kdy rozdíl až do stavu 10:12 byl vždy jednobodový. Poté hostující celek několikrát odskočil na dvoubodové vedení, nicméně domluva trenéra Pommera při oddechovém čase pomohla a naopak oddechový čas za stavu 17:15 si musel brát hostující trenér. Ihned následovala tříbodová série Atén, kterou zastavuje time domácích, 17:18. Za pár chvil se opět skoré přesypalo (21:20) a po oddechovém čase hostů následovalo několik předlouhých výměn, kdy se hráčky v poli překonávaly. K prvnímu setbolu se opět dostaly hráčky Ostravy a po neuvěřitelně vybraných míčích nakonec Štrbová smečí druhý set ukončila.

Ve třetím setu Atéňanky donutily trenéra Pommera vzít si oddechový čas už a stavu 5:7 po tříbodové sérii, kdy si při servisu Stepanenky hostující tým pomohl třemi prasátky a odskočil až na 5:9. Za stavu 7:11 si kouč domácích opět vzal oddechový čas, rady na chvíli zabraly a dokonce postupně domácí Ostrava otočila až na 14:13, během tohoto úseku hry si vybral trenér hostů oba time-outy. I zde rady pomohly a to ještě výrazněji. Po smeči a čtyřech blocích po sobě Panathinaikos otočil stav na 14:18, kdy na servisu byla hostující Holanďanka Grothues a odešla z čáry podání až za stavu 14:20. Atény už si pak koncovku s přehledem pohlídaly.

Hostující tým pokračoval v náporu i ve čtvrtém setu, kdy hned v první třetině odskočili na 6:10 a byť se domácí hráčky několikrát dotáhly na dvoubodový rozdíl (9:11, 9:13, 11:15, 13:15), tak po dalších úspěšných blocích Atén bylo skóre za chvíli 14:20 a závěr setu si už řecký tým opět v pohodě pohlídal.

Tie-break začal esem Pospíšilové a pokračoval za chvíli esem Kotlabové (3:1). Dvoubodový rozdíl vydržel až do změny stran (8:6). Pak blokem Ostrava získala další bod a donutila trenéra hostů vzít si time (9:6). Po chvíli přišlo další eso Štrbové a trenér hostů si vzal druhý time (11:7). K mečbolu se Ostrava dostala za stavu 14:9, a byť Panathinaikos ještě zabojoval a dva mečboly odvrátil, třetí už byl konečný a vypukla obrovská radost ostravské haly.

Autor: Miloš Matula, foto Oldřich Holcman

Letošní cestu Challenge Cupem zahájily i brněnské Šelmy. Začátek utkání na palubovce VBC Cheseaux jim vyšel na výbornou a ujaly se vedení 2:0 na sety. Zlepšený výkon domácího týmu však znamenal vyrovnání na 2:2. Rozhodnout o vítězi úvodního duelu těchto soupeřů musel tedy až tie-break. V něm si od začátku vedly lépe svěřenkyně Ondřeje Bouly a do odvety si tak ze Švýcarska vezou výhru 3:2.

VBC Cheseaux – VK Šelmy Brno 2:3 (17:25, 22:25, 25:20, 25:19, 8:15)

V poháru CEV nastoupil pražský Olymp v UNYP aréně proti švýcarskému Düdingenu. První set sice přinesl vyrovnaný souboj, ale koncovku zvládly lépe hostující volejbalistky. Další dva sety se už staly jednoznačnou záležitostí švýcarského týmu. Domácí prohra 0:3 tak mladé sestavě Olympu příliš šancí do odvety nedává.

PVK Olymp Praha TS Volley Düdingen 0:3 (24:26, 14:25, 16:25)

Rozhodčí: Viktorini-Lisa (SVK), Cvetkovic (SRB)

Počet diváků: 550

Olymp: Neumannová, Bartošová, Brichtová, Kalhousová, Šimáňová, Poloučková, libero Pešková. Střídaly: Brancuská, Virtová, Cihlářová

Düdingen: Uiato, Eiholzer, Cunningham, Dascalu, Steinemann, Mohler, libera Deprati, Portmann. Střídaly: Caluori, Zurlinden, Rohrer

Statistika zde

Průběh utkání:

• 1. set – 8:6, 16:15, 19:21, 24:26
  • 2. set – 4:6, 7:15, 12:21, 14:25
  • 3. set -2:8, 10:16, 15:21, 16.25

Z úvodního duelu v Rumunsku si přivezli pražští Lvi porážku 1:3 a tak pokud chtěli pomýšlet na postup do dalšího kola Poháru CEV, museli na domácí palubovce zvítězit za tři body a pak ještě zvládnout úspěšně zlatý set. Odvetné utkání Lvi nezačali vůbec špatně. S Galati drželi do poloviny prvního setu krok, pak však soupeř lehce bodově odskočil a mírný náskok si udržel až do konce. Druhý se však měli Lvi od začátku navrch a srovnali stav utkání na 1:1. Otěže třetího setu však převzal rumunský šampion a ziskem setu tak ukončil letošní působení Lvů v pohárové Evropě. Za stavu 1:2 pro Galati pak dali oba trenéři příležitost hráčům z lavičky. Větší chuť do hry předvedla sestava Lvů, která nejenže zápas dovedla do zkrácené hry, ale nakonec v utkání zvítězila 3:2.

VK Lvi Praha – CSM Arcada Galati 3:2 (23:25, 25:18, 17:25, 25:19, 15:12)

první utkání 1:3, postupuje Galati

Rozhodčí: Herbik (POL), Pavlov (RUS)

Počet diváků: 850

Lvi: Mc Carthy, Janouch, Smith, Nedeljković, Mihajlovic, Čech, libera Moník, Ježek. Střídali: Pliasetskyi, Todua, Toman, Skakić, Vodička

Galati: Šestan, Bissette, Raic, Bala, Talpa, Rangel, libera Cristudor, Kantor. Střídali: Toro Ramella, Darlaczi, Teleleu, Butnaru, Rata

• 1. set – 8:7, 14:16, 18:21, 23:25
  • 2. set – 8:6, 16:14, 21:16, 25:18
  • 3. set – 4:8, 12:16, 14:21, 17:25
  • 4. set – 8:6, 16:14, 21:16, 25:19
  • 5. set – 5:3, 10:9, 12:11, 15:12

Návrat do pohárové Evropy po 22 letech ústeckých volejbalistů neměl dlouhého trvání. Po úvodní prohře v Záhřebu 0:3 ani v domácí odvetě nestačili na svého chorvatského soupeře a v Poháru CEV končí. Do odvety nastoupilo Ústí nad Labem bojovně a získalo pro sebe první set. V druhém setu však byl lepší soupeř, kterému tak k postupu do další fáze Poháru CEV stačilo uhrát už jen jeden set. To se mu podařilo hned v následující sadě. Domácí tým, rozladěný sporným verdiktem v samotné koncovce třetího setu, už pak nenašel sílu porvat se alespoň o vítězství v zápase.

SKV Ústí nad Labem – Mladost Zagreb 1:3 (25:21, 21:25, 23:25, 21:25)

první utkání 0:3, postupuje Zagreb

Rozhodčí: Ujhazi (HUN), Geukes (GER)

Počet diváků: 750

Ústí nad Labem: Vemič, Tibitanzl, van Solkema, Suda, Beer, Srb, libero Kořínek. Střídali: Lank, Kobolka, Baláž, Vodvárka, Pospíšil

Zagreb: Silva Franca, Gajic, Buša, Zeljković, Nikačević, Visić, libera Smiljanic, Repek. Střídali: Cvanciger, Jakovac, Vlasic

• 1. set – 8:6, 16:13, 21:18, 25:21
  • 2. set – 4:8, 11:16, 17:21, 21:25
  • 3. set – 8:7, 16:15, 21:19, 23:25