2.12.2021

V Poháru CEV se volejbalisté Jihostroje do poslední chvíle prali o cenný skalp

Úvodní zápasy českých týmů mužů v Poháru CEV skončily bilancí jedné výhry a dvou proher. Karlovarsko, i když se muselo vyrovnat s absencí nahrávačské jedničky Wessela Keeminka, položilo dobrý základ do odvety vítězstvím na palubovce Kraljeva. Jihostroji České Budějovice nechybělo mnoho, aby získalo v domácím prostředí cenný skalp favorizovaného ruského týmu Kuzbass Kemerovo. Dukla Liberec podle očekávání nestačila na polský Belchatow. Odvetná utkání, která rozhodnou o postupujících do osmifinále Poháru CEV, jsou na programu příští týden.

Volejbalisté Jihostroje v prvním dvojzápase šestnáctifinále Poháru CEV proti Kemerovu prohráli první set. V následujících dvou sadách byly ale České Budějovice lepší než ruský soupeř a otočily utkání. Silný ruský tým si však vynutil tie-break a v jeho velmi napínavé koncovce byl nakonec šťastnější. Českobudějovičtí předvedli proti semifinalistovi Ligy mistrů z předminulé sezony skvělý výkon, v odvetě ale musí zvítězit.

VK Jihostroj České Budějovice – Kuzbass Kemerovo 2:3 (23:25, 25:19, 25:21, 22:25, 20:22)

Rozhodčí: Niewiarowska (POL), Milič (AUT)

Diváci: 960

Jihostroj: Michálek, Mach, Schouten, Stoilovič, Sedláček, de Amo, libero Kryštof. Střídali: Licek, Kriško, Polák

Kemerovo: Krsmanovič, Krečetov, Markon, Ščerbakov, Papazov, Karpuchov, libero Moiseev. Střídali: Butko, Sivoželez, Pakšin, Sieemščikov

Petr Michálek (smečař VK Jihostroj České Budějovice): „Já myslím, že jsme podali dobrý výkon. Možná na konci chybělo trochu štěstí. Casey (Schouten) měl mečbol na ruce, ale bohužel... Je to sport a musíme jít dál. Na začátku jsme byli trochu nervózní, přece jenom proti nám stál tým z ruské Superligy. Kemerovo má perfektní blok i obranu, hrálo rychle. První set jsme se hledali, ale pak jsme Kuzbass zatlačili servisem a zjistili jsme, že se s ním dá hrát.“

René Dvořák (hlavní trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Zápas vypadal nadějně. Možná jsme podali náš vůbec nejlepší výkon. V pátém setu jsme vedli 11:6, to už by se prohrávat nemělo, ale dokud nespadne poslední balon, tak to není hotové. Jsme trochu zklamaní, mohlo to dopadnout lépe, ale hráče budu chválit. Síla soupeře a jeho styl hry jsou úplně jiné, než na co jsme zvyklí z naší extraligy. Kemerovo hrálo hodně pestře a než jsme se dostali do herní pohody, tak nám to set trvalo. Jejich nahrávač Butko pak dal hře myšlenku. My jsme se s tím už nedokázali vyrovnat.“

Igor Juričič (hlavní trenér Kuzbass Kemerovo): „Na začátku zápasu se nám nedařilo podání. Dlouho jsme s tím bojovali, protože bez kvalitního servisu v dnešním volejbale nemůžete uspět. Budějovice hrály výborný zápas, dobře blokovaly a bránily. Na rozdíl od nás podávaly téměř bez chyby a byly namotivované. Snažili jsme se najít naši hru. Věděli jsme, že soupeř hraje dobře, ale stále jsme si věřili, že se dostaneme zpátky do zápasu. Gratuluji Budějovicím ke skvělému zápasu, uvidíme se v odvetě příští týden.“

Domácí hráči zpočátku drželi se soupeřem krok, ale mladý ruský nahrávač Krečetov postupně rozehrával všechny útočníky a stav se vyšplhal až na hrozivých 16:12. Po oddechovém čase Jihostroj zabral, snížil na dvoubodový rozdíl 22:24, de Amo pak přidal eso 23:24, ale Markin při dalším setbolu vytloukl budějovické bloky.

Nebojácně začaly Budějovice druhý set, svého soupeře trápily skvělým blokem, a to byl pokyn pro trenéra ruského týmu, který do hry poslal hvězdného nahrávače Butka. Jihostroj ale dál výborně útočil a chytal míče v poli, odměnou byl hned první proměněný setbol a srovnání 1:1 na sety.

Ve třetí sadě dostal na straně hostů příležitost na nahrávce znovu Krečetov, sestava domácího týmu zůstala beze změn. Jihočeši se statečně rvali se sibiřskými medvědy, po Michálkově útoku ze zadní zóny vedli 19:16 a nadšení diváci hnali domácí do koncovky. Poslední úder zasadil soupeři Schouten z rychlého útoku za hlavou nahrávače de Ama.

Utkání se trochu protahovalo, protože trenéři často využívali videochallenge. Kuzbass znovu vyměnil dirigenta, nahrávač vítězů z londýnské olympiády Butko dovedl svůj tým k vítězství ve čtvrtém setu.

Volejbalisté Českých Budějovic nechtěli přijít o letošní domácí neporazitelnost, znovu přitvrdili na servisu a útočili ze všech pozic. Strany se měnily za stavu 8:5 pro domácí. Při podání Krsmanoviče šli hosté do vedení. Důležité dva body uhrál z velké výšky Schouten (14:13). Drama pokračovalo, druhý mečbol získali domácí blokem, Schouten ale vzápětí mířil do autu. Jihostroj neproměnil ani třetí mečbol, naopak ruský tým dokázal v poslední chvíli zastavit útok domácích a vyhrál v pátém setu.

Autor: Matěj Mayer, foto Dan Kubát

lo

VK ČEZ Karlovarsko vyhrálo na půdě Ribnica Kraljevo po velice dobrém výkonu 3:1. Po vyrovnaném úvodu pro sebe svoji dobrou obranou první set rozhodlo Karlovarsko. V druhém setu se skóre otočilo na stranu domácích. Karlovarsku se nedařilo na podání a v útoku. Další dva sety rozhodla vždy série na podání - ve třetím setu to byl Lukáš Vašina a ve čtvrtém Lukasz Wiese. Do hry přinesl v pravý moment oživení střídající Dan Římal. Karlovarsko si tak veze domů z horké srbské půdy příznivý výsledek pro domácí odvetu.

Ribnica Kraljevo - VK ČEZ Karlovarsko 1:3 (19:25, 25:20, 16:25, 18:25)

Rozhodčí: Pavlov (RUS), Vestbo (NOR)

Diváci: 1 200

Kraljevo: Ubiparip, Stefanović, Okosanović, Todorović, Safonov, Bicanin, libero Peković. Střídali: Gajović, Pajić, Seizović

Karlovarsko: Kočka, Vašina, Wilson, Indra, Wiese, Zajíček, libero Pfeffer. Střídali: Římal, Ihnát, Fišer

Statistika zde

Ohlasy Karlovarska po utkání:

Daniel Pfeffer (kapitán): Vezeme si z venku výhru 3:1, což je super i s výhledem na domácí odvetu. Sety, co jsme vyhráli, se rozhodovaly na začátku, kdy jsme si vždy udělali určitý náskok a ten si poctivou ztrátou udržovali a přidávali ještě bodíky navíc dobrou obranou. Určitě pozitivní výstup našeho družstva zde v Kraljevo.“

Jiří Novák (trenér): Vítězství venku v evropském poháru se vždy počítá. Kraljevo má určitě svoji kvalitu, ale my jsme dnes hráli dobře. Udrželi jsme si náš standard a v setech, které jsme vyhráli, jsme měli soupeře stále pod sebou a přidávali jsme bod po bodu. Proto takový relativně velký rozdíl ve skóre. Vítězství nám dává trochu kyslíku do odvety a uděláme všechno proto, abychom postoupili.“

Průběh utkání:

1. set – 8:7, 14:16, 17:21, 19:25

2. set – 8:6, 16:13, 21:17, 25:20

3. set – 5:8, 11:16, 15:21, 16:25

4. set – 5:8, 12:16, 13:21, 18:25

Autor: Ondřej Hudeček

Ani v úvodním zápase Poháru CEV nepřekročili volejbalisté Liberce svůj stín z domácí extraligy. Začátek utkání v Belchatowě jim vůbec nevyšel a než se stačili „rozkoukat“, prohrávali s polským soupeřem desetibodovým rozdílem, který již nestačili do konce prvního setu smazat. V dalších dvou setech sice sehrála Dukla s domácím týmem vyrovnanější partii, ale na výhře favorizovaného Belchatowa 3:0 to nemělo zásadní vliv.

PGE Skra Belchatow – VK Dukla Liberec 3:0 (25:15, 25:20, 25:21)

Rozhodčí: Bátkai-Katona (HUN), Georgiev (BUL)