9.12.2023

Beskydy konečně zlomily prokletí tie-breaků, šlágr 11. kola v režii pražských Lvů

V sobotu měla extraliga mužů na programu pět zápasů 11. kola. O překvapení se tentokrát zasloužili hráči Beskyd, kteří si vyšlápli na celek Odoleny Vody. Ve šlágru kola pražští Lvi naplno bodovaly na palubovce Karlovarska, stejně jako volejbalisté Brna v utkání s Ostravou. I bez své nahrávačské jedničky si České Budějovice snadno poradily s Ústím nad Labem. Na první domácí výhru dosáhli hráči Benátek nad Jizerou, když ve vyrovnaném utkání přehráli v pěti setech zlínskou Fatru. 11. kolo uzavře nedělní utkání na Kladně, ve kterém domácí Orli přivítají Duklu Liberec.

BLACK VOLLEY BESKYDY – AERO ODOLENA VODA

Jedenácté kolo letošního ročníku extraligy svedlo dohromady dva velké rivaly – domácí Black Volley Beskydy a AERO Odolena Voda, jejichž vzájemné zápasy mají vždy velký emoční náboj. A ani tentokrát to rozhodně nebyla nuda, naopak byla k vidění dramatická podívaná. Aero zatím v této sezóně se střídavými úspěchy, zato Beskydy jsou jedním z milých překvapení sezóny. Výsledek tomu v podstatě odpovídá.

Black Volley Beskydy – AERO Odolena Voda 3:2 (23:25, 25:18, 25:17, 27:29, 15:13)

Rozhodčí: Jan Krtička, Tomáš Buchar

Počet diváků: 221

Domácí: Mišek, Perry, Klimeš, Sztolarik, Benda, Danylov, libero Míček. Střídali: Hilšer, Malík, Koloušek

Hosté: Chevalier, Blumbergs, Hladík, Šulc, Kerkvliet, Démar, libera Hadrava, Rasinperä. Střídali: Jachnicki, Melichar, Durski, Svoboda

Marek Perry (kapitán Black Volley Beskydy): Za nás velice dobrý výkon. Škoda, že nám utekla koncovka prvního setu a pak taky toho čtvrtého, mohlo to být za tři body. Aspoň jsme ale vyhráli v tiebreaku a spravili jsme si tiebreakovou chuť poté, co už jsme dva prohráli, takže za mě spokojenost.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „Myslím, že dnes to byl zajímavý zápas z obou dvou stran. Trošku smíšené pocity. Sice výhra, dva body doma s těžkým soupeřem, který hraje poháry a hraje dobře, takže pro nás na jednu stranu velmi cenné vítězství, na druhou stranu jsme prohráli dvě koncovky, kdy jsme sahali po třech bodech. Cením si toho, že kluci zvládli otočit tiebreak poté, co jsme měli ve čtvrtém setu nahraný mečbol. V tiebreaku jsme tekli, dokázali jsme se z toho dostat a nakonec vyhráli. Je vidět, že naše výkony mají rostoucí tendenci. A byť jsem ještě nikoho letos nevyzdvihnul, tak musím říct, že to, co předvedl Bendys v prvních dvou třetinách zápasu a v koncovce, bylo naprosto famózní a roste z něj hráč špičkové evropské kvality.

Matyáš Démar (kapitán AERO Odolena Voda): „Dneska to nebyla naše hra, hodně chyb z naší strany, hlavně na servisu. Víme, že se tady špatně hraje po dlouhé cestě. Chtěli jsme vyhrát jakkoliv, klidně i tiebreak, teď už je to pro nás ztráta. Gratulace domácím.“

Marcin Kryś (trenér AERO Odolena Voda): „Gratuluji soupeři, hráli určitě líp než my. My jsme neukázali kvalitu, kterou máme, a je to škoda, protože, jsme se chtěli předvést lépe a ten zápas vyhrát. Takže ještě jednou gratuluji soupeři, my musíme pracovat na svých věcech a jdeme dál.“

Do zápasu sice vstoupil o něco lépe domácí tým, ale z hostí spadla nervozita záhy a začali stahovat tříbodový náskok Beskyd. Při podání Šulce se Aero poprvé ujímá vedení 12:11. Za nepříznivého stavu 12:14 si bere domácí tým oddechový čas, po kterém je Perry úspěšný na útoku z „pajpu“, vzápětí přidává Benda eso a je vyrovnáno. Aero však úročí svou zkušenost a opět odskakuje na dvoubodový rozdíl a to při podání kapitána Démara. Domácí mladíci však urputně bojují a vynucují si oddechový čas Aera. V dramatické koncovce, ve které domácí tým posílili Koloušek a Hilšer, však hosté mají pevnější nervy i trochu více štěstí a proměňují hned svůj první setbol a vítězí 25:23.

Druhý set začali domácí koncentrovaněji už od prvních míčů. Perryho šňůra na podání znamená vedení 7:2. Následuje pasáž, jež se vyznačovala mnoha pokaženými servisy na obou stranách, kterou však vzápětí střídá výrazně divácky atraktivnější část s pěknými výměnami a úspěšnými útoky zejména Bendy, Perryho a Sztolarika, s kterými si hostující tým nedokázal poradit. Bodový náskok si tak Beskydy nejen nenechaly vzít, naopak ho postupně navyšovaly, a i přes střídání a oddechové časy hostů, dovedly k vítěznému konci. Beskydy vítězí 25:18 a vyrovnávají na 1:1.

Důležitý třetí set se začal lámat, když přišel na podání domácí Benda. Do té doby se skóre přelévalo po bodu, ani jeden z týmů nepustil svého soupeře do výraznějšího trháku. Skvěle podávající Benda zařídil svému týmu pohodlný osmibodový náskok. Hosté si berou oddechový čas a do hry také nastupuje poprvé v zápase Svoboda. Domácí bodovou šňůru přerušuje až Hladíkův tvrdý útok. Koncovku si již Beskydy v pohodě pohlídaly, vítězí 25:17 a ujímají se vedení 2:1.

Aero nastoupilo do čtvrtého setu se změnou na postu na nahrávce, do zápasu poprvé zasáhl Durski. Beskydy jako by neuměly najít recept na změněný rytmus hry Aera. To postupně bod po bodu navyšovalo svůj náskok. Za stavu 14:19 domácí trenér Provazník sahá k dvojstřídání nahrávače a univerzála, přicházejí Hilšer a Koloušek. Hostující útočníci jsou při chuti a nedávají domácí obraně tolik šancí vyniknout, jako v předcházejících setech. Domácí si v závěru svou bojovností vynutili na soupeři oba dva oddechové časy. Provazníkovo střídání v polovině setu se ukázalo jako dobrý tah, protože Koloušek svůj tým v koncovce vyloženě zvedl. V super dramatickém závěru měli lepší nervy hosté a po výhře 29:27 srovnávají na 2:2.

Pátý set začali o něco lépe hosté, domácí se stále bodově dotahovali. Strany se měnily za stavu 8:6 pro Aero. Beskydy díky Sztolarikově útoku snižují na 7:8, vzápětí však hostující Blumbergs je také úspěšný. Přichází sporný moment, který sudí nakonec rozhodují ve prospěch hostí, na což reagují domácí oddechovým časem. Bendův úspěšný blok, kterým zastavuje Hladíkův útok, znamená snížení na rozdíl jediného bodu a přichází pro změnu oddechový čas hostí. I v pátém setu mohli diváci vidět pěknou dramatickou koncovku, ve které byli tentokrát zejména díky Klimešově železným nervům na servisu úspěšnější domácí, kteří tak porážejí Aero Odolena Voda 3:2.

Autor: Alice Zemanová, foto Jan Smekal

VOLEJBAL BRNO – VK OSTRAVA

Po týdnu byl na brněnské Kouničce k vidění opět dvojzápas. Po souboji Brno vs. Praha, který dopadl remízou 1:1 na zápasy, se mohli fanoušci těšit na duel Brno vs. Ostrava. Domácí hráči měli za sebou sérii tří proher v řadě, Ostrava naopak v posledních dvou duelech dokázala posbírat své letošní první body. Brno mělo Ostravě ale co vracet za loňské vyřazení v Českém poháru, které bylo k vidění právě na Kouničce.

Volejbal Brno – VK Ostrava 3:1 (25:21, 25:19, 22:25, 25:19)

Rozhodčí: Činátl R., Velinov E.

Počet diváků: 188

Domácí: Janečka, Thiessen, Ross, Marocchi, Dixon, Janků, libero Kop. Střídali: Hrazdira, Jehlička

Hosté: Olsen, Pawlun, Vancl, Dvořák, Tsmokalo, Jarosinski, libero Motyčka. Střídali: Srovnal, Mazoch, Pelikán, Resl

David Janků (kapitán Volejbal Brno): Vstoupili jsme dnes do toho zodpovědně, především na servisu, což se nám často nedařilo. Pak jsme trochu polevili ve třetím, o to rád ale jsem, že jsme to doklepali do vítězného konce za tři body.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Pro nás dnes důležité tři body, bylo to hodně ubojované vítězství. Myslím si, že jsme dnes byli lepší než Ostrava. Trochu jsme zaváhali ve třetím setu, přestali jsme být důrazní.“

Jakub Dvořák (kapitán VK Ostrava): „Od nás to byl dnes celkem povedený zápas, nehráli jsme vůbec špatně. V prvních dvou setech byl rozdíl na podání, domácí nás více tlačili, kdežto my jsme jim to dávali zdarma.“

Tomáš Zedník (asistent trenéra VK Ostrava): „Než jsme se dostali do hry v prvním setu, tak to trochu trvalo, naštěstí jsme se dostali do koncovky, ale tu jsme nezvádli. Ve druhém setu jsme hráli špatně, ve třetím domácí trochu polevili, chybovali a my jsme se díky tomu zvedli. Místo toho, abychom do toho šli naplno ve čtvrtém setu, tak jsme to k bodům nedotáhli.“

Zápas začalo lépe domácí Brno, když po bloku amerického smečaře Patricka Rosse vedlo 5:2. Ostrava se rovněž vyznamenala na bloku a brzy bylo srovnáno. Na obou stranách bylo k vidění spoustu chyb a nikomu se nedařilo jít do většího trháku. Až po bloku domácího Kuby Janečky Brno vedlo 22:20 a šlo si za prvním setem, který po chybě hostujícího Mazocha také vyhrálo – 25:21.

Po dvou blocích hostů za stavu 2:4 v druhém setu přišlo na řadu střídání, do hry se dostal Michal Hrazdira. I on pomohl k otočce na 9:6. I tentokrát v prostřední části setu bylo na Kouničce k vidění spousta chyb na útoku, domácí jich tentokrát ale udělali podstatně méně. Koncovka patřila jednoznačně domácím, po dvou blocích Brna to bylo 2:0 na sety (25:19).

Poněkud vlažně vstoupili svěřenci Ondřeje Marka do třetího setu a rázem z toho bylo vedení 8:11 pro Ostravu. Po tvrdé smeči kapitána domácích, exostravského Davida Janků bylo srovnáno na 12:12, Ostrava ale přestala chybovat na útoku a šla do trháku – 15:18. Tříbodové vedení jí vydrželo až do konce sady, kterou vyhrála 22:25 a snížila tak na 1:2.

Do čtvrté sady Brno zlepšilo svou hru, opět přitvrdilo na podání a šlo si pro tři body. Za stavu 23:14 se Ostravští stále nevzdávali, ani tři body v řadě jim ke zdramatizování zápasu nestačily. Po vytlučeném bloku kapitána domácích Davida Janků Brno vyhrálo 25:19 a 3:1 na sety. Nejvíce bodů zaznamenal kanadský univerzál ve službách Brna Daniel Thiessen – 25 bodů (47 % na útoku, 2 bloky a 1 eso).

Autor: Matouš Müller

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – SKV ÚSTÍ NAD LABEM

Před utkáním Sportovní hala uctila minutou ticha tragicky zesnulého Martina Jindru, a právě za bývalého hráče Jihostroje domácí celek bojoval. Náhradní nahrávač Emmer nastoupil ke svému prvnímu zápasu v extralize od začátku a společně s univerzálem Gonzálezem táhli Jihostroj k hladkému vítězství. Českobudějovičtí vyhráli i šesté domácí utkání bez ztráty jediného setu. Ústí nad Labem prohrálo už 36. vzájemný zápas v řadě.

VK Jihostroj České Budějovice – SKV Ústí nad Labem 3:0 (25:16, 25:21, 25:17)

Rozhodčí: Spáčil L., Možnár M.

Počet diváků: 626

Domácí: Balabanov, Taylor-Parks, González, Luengas, Sedláček, Emmer, libero Kovařík. Střídali: van Schie, Ondrovič, Leština

Hosté: Pliasetskyi, Hýský, Suhan, Hulpach, Lank, Martinez Benitez, libera Kořínek, Martinák. Střídali: Fišer, Hendrich

Petr Michálek (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Odehráli jsme skvělý zápas. Drželi jsme Ústí celou dobu pod sebou a přesně tak by to v domácím prostředí mělo vypadat. Důležité je, že jsme opět potvrdili, že doma máme velkou sílu a dokážeme hrát uvolněně. Jsem rád, že i kluci, kteří tolik nehrají, ukázali kvalitu. Děkujeme moc divákům za parádní podporu.“

Andrzej Kowal (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Povedený zápas. Soupeř sice nebyl až tak silný, ale pro nás byl důležitý v tom smyslu, že jsme měli spoustu nových hráčů v zahajovací šestce, kteří zápas zvládli. Byl to trochu risk, ale speciálně nahrávač Matěj Emmer zvládl zápas na dobré úrovni. I další hráči, kteří dokončili zápas v Praze, prokázali svou kvalitu.“

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): „Budějovice nás předčily klasicky ve všech herních činnostech. Musíme smeknout klobouček za to, jak podávají. Na servisu nechybují a my bohužel v posledních zápasem nejsme moc dobří při hře středem. Chtěl bych pochválit naši novou posilu Tomáše Hýského, které odehrál dobré utkání.“

Ondřej Žaba (trenér SKV Ústí nad Labem): „Soupeř nás jednoznačně přehrál. Rozdíl byl hlavně na útoku a ve stabilnějším servisu, který se nám těžko bránil. Trochu jsme se vyhrabali zpod deky, která na nás padla po prohře s Příbramí, a v jistých momentech jsme se drželi solidním výkonem. Gratuluji domácím k výkonu a k výhře.“

V úvodu utkání nejprve Sportovní hala uctila minutou ticha památku tragicky zesnulého bývalého hráče Jihostroje Martina Jindry. I za něj začal Jihostroj bojovat od prvních míčů. Domácím chyběl první nahrávač Carísio, který nebyl vůbec na soupisce. Poprvé ve své kariéře tak nastoupil od začátku mladík Emmer, který zvládal svou roli více než důstojně. I díky jeho pomoci si vytvořili Jihočeši rychle náskok. Ústeckým výrazně pomáhal Hýský, čerstvá posila z Kladna. Ani on však nezabránil vítězství Jihostroje 25:16.

Druhý set byl vyrovnanější. Ústečtí do něj vstoupili o něco lépe a drželi krok s Českými Budějovicemi. Až do poloviny setu byl stav vyrovnaný, pak se ale rozjel Jihostroj a zejména kubánský univerzál González. Emmer mu poslal několik překvapivých nahrávek a domácí rázem odskočili. Ústečtí ještě mírně zdramatizovali koncovku díky Hulpachovi, ale Jihostroj jasně zvítězil i v druhém setu – 25:21.

Třetí dějství bylo od počátku v režii domácího týmu. Hosté se snažili vzdorovat, ale síla Jihostroje byla znatelná. V polovině setu už měly České Budějovice bezpečný náskok a ani ve třetím setu nedovolili Ústeckým dostat se ke zdramatizování koncovky. Jihostroj zvítězil už pošesté v domácím prostředí 3:0 a proti Severočechům si připsal už 36. vítězství ve vzájemných zápasech v řadě.

Autor: Matěj Mayer, foto Dan Kubát

VK ČEZ KARLOVARSKO – VK LVI PRAHA

Do zápasu jedenáctého kola extraligy mužů vstoupil domácí tým Karlovarska s nasazením, které je srovnatelné s utkáním play-off. Bohužel jejich hra nestačila na pražské Lvi, kteří vyhráli 3:1.

VK ČEZ Karlovarsko – VK Lvi Praha 1:3 (23:25, 25:17, 22:25, 15:25)

Rozhodčí: Dušan Rychlík, Petr Kvarda

Počet diváků: 815

Domácí: Marelić, Carmody, Pastrňák, Ihnát, Kock, Keemink, libera Pfeffer, Kočka. Střídali: Olivier, Lamanec

Hosté: Madsen, McCarthy, Schouten, Čech, Crer, Janouch, libero Moník. Střídali: Kollátor, Vodička, Tibitanzl

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Dnes to mělo chvílemi nádech play-off, za což jsem rád. Nebyl to vůbec špatný sport chvílemi, ale nemůžeme si dovolit prohospodařit první set, kde vedeme 23:21. Potom vyhrajeme druhý set a místo toho, abychom měli jistý bod a sahali po vítězství za tři body, tak najednou je to 1:1 a začíná nový zápas. Toto se nám nesmí stávat. V závěru si myslím, že jsme to malinko neodútočili.“

Liam Sketcher (trenér VK ČEZ Karlovarsko): Byla to velmi těžká hra, ve které jsme museli hodně bojovat. Oba týmy ukázaly, že umí hrát špičkový volejbal a rázně potrestat chyby soupeře. Dnes večer jsme měli důležité okamžiky, které musíme umět hrát lépe. Je ale dobré vidět, že se dokážeme vyrovnat jednomu z nejlepších týmů a po dnešku víme, že můžeme vyhrát.“

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Super vítězství z venku, obzvlášť v Karlovarsku, který je jeden z mála týmů, který se chce pohybovat v první čtyřce stejně jako my. Opravdu těžký zápas, protože máme v programu zápasy jako zápas na Kladně, minule zápas doma s Budějovicemi a je to důležité i s ohledem na náš následující zápas v Lize mistrů, protože jedeme do Galati a chtěli bychom, budu teď opatrný, předvést dobrý volejbal.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „Karlovarsko hrálo velmi dobře, protože na nás hned od začátku hodně tlačilo. Hru zaměřili na jednoho velmi dobrého hráče - Pastrňáka, který má výborný servis, s nímž zahajoval velmi dobře téměř každý set. Stejně jako u nás mladý Kollátor, který začal hrát až od druhého setu a hrál výborně až do konce. Od třetího setu jsme začali hrát lépe a dotáhli to až do vítězného konce.“

Vstup do prvního setu se domácímu Karlovarsku vydařil. Svým servisem tlačilo hosty a vytvořilo si náskok, který hosté sice dotáhli, ale po celý první set vyvíjeli tlak a nedali domácím nic zadarmo. V závěru prvního setu žádá za stavu 22:20 pro Karlovarsko o oddechový čas trenér Barrial. Karlovarský útok překvapil svou power ulívkou, kterou předvedl do rohu soupeřů Marelić. Hra je vypjatá, Lvi dorovnávají a o oddechový čas žádá trenér domácích, a to hned dvakrát za sebou, aby zklidnil atmosféru. Hosté zachovali chladnější hlavu a vyhrávají první set těsně 25:23.

Do druhého setu vstupují Karlovarští za mohutné podpory domácích fanoušků. Na servis jde Marelić a hned uhrává dva přímé body. Univerzál Pražanů Schouten jde ze hry a přichází Kollátor. Lvi jsou v nekomfortní hře, hrají nervózně, nedokáží se v poli domluvit. Za stavu 12:5 pro Karlovarsko žádá o oddechový čas trenér Lvů. Před vstupem do koncovky druhého setu střídá Mareliće Olivier, a to za stavu 18:12. Teče hostů po servisu Pastrňáka vyrovnávají zápas na 1:1, když druhý set uzavírá Karlovarsko s osmibodovým náskokem 25:17.

Karlovarsko začíná třetí set herně agresivně. I když domácí tlačí, Lvi jsou úspěšnější v útoku. Za stavu 2:4 pro hosty žádá první oddechový čas trenér Sketcher. Trenér domácích střídá, ze hry odchází Marelić výměnou za Oliviera, 10:15. Na oddechový čas dochází i za stavu 15:12 pro Lvi, kteří si v tomto emočně vypjatém setu vybírají první. Na straně Karlovarska dochází ke střídání, Pastrňáka nahrazuje Lamanec. Domácí stahují v koncovce na rozdíl tří bodů, kdy si přímý bod ze servisu připisuje Keemink. Lvi žádají o druhý oddechový čas, následně střídají - na servis přichází Schouten za Janoucha. Za nepříznivého stavu 22:24 si oddechový čas vybírá trenér Karlovarska. Útok domácích do zámezí ale připisuje 25. bod a posílá Lvi do vedení 2:1 na sety.

Čtvrtý set zahajuje Marelić, který připisuje Karlovarsku první bod. Zápas je napjatý a během celého utkání padly tři žluté karty. Za stavu 5:8 pro Lvi žádá oddechový čas trenér domácího Karlovarska. Za stavu 12:18 dochází ke střídání na straně domácích, do hry přichází Olivier za Mareliće a Pastrňáka střídá Lamanec. Domácí stahují náskok Lvů, bohužel jejich nasazení nakonec nestačí a prohrávají 15:25 a 1:3 na sety.

Autor: Amálie Bártová

VK BENÁTKY NAD JIZEROU – VSC FATRA ZLÍN

Po TOP družstvech do Benátek dorazil tým z druhé půlky tabulky VSC Fatra Zlín. Zlín doposud získal stejně bodů jako domácí volejbalisté (7 bodů) a dnešní vítěz mohl poskočit na desátou příčku, protože posílené desáté Ústí (Tomáš Hýský přestoupil z Kladna do Ústí), které má osm bodů, hrálo na Jihostroji. Benátky ve čtvrtek získaly dva body v Ostravě a Zlín v TV utkání doma přehrál Beskydy, také za dva body. Kdo si prodlouží vítěznou sérii na dvě utkání, se přišlo do benátecké haly u základní školy podívat velké množství diváků. Samotné utkání splnilo do puntíku, co se očekávalo od sousedů v tabulce, naprosto vyrovnané jednotlivé sady, kde se rozhodovalo až v koncovkách, a až v tiebreaku měli daleko více ze hry domácí hráči a zaslouženě získali dva body za vítězství 3:2.

VK Benátky nad Jizerou – VSC Fatra Zlín 3:2 (21:25, 25:23, 19:25, 25:23, 15:8)

Rozhodčí: Zdeněk Grabovský, Tomáš Kavala, lajnoví rozhodčí Jiří Čermák, Petr Louka, delegát Zdeněk Škoda

Počet diváků: 425

Domácí: Pavel Švandrlík, Jiří Srb, Patrik Pokopec, Vojtěch Patočka, Filip Křesťan, Daniel Šulista, libero Matěj Koranda. Střídali: Ondřej Matras, Matěj Koranda, Martin Hudák

Hosté: Jan Pražák, Duc Luan Truong, Adam Kozák, Michal Čechmánek, Daniel Římal, Ladislav Toman, libero Adam Viceník. Střídali: Jakub Gálík, Václav Žák

Filip Křesťan (kapitán VK Benátky nad Jizerou): Byl to pro nás těžký zápas. Nemohu se zbavit pocitu, že jsme dnes do tohoto utkání měli vstoupit víc agresivně. To se nám nakonec podařilo od čtvrtého setu. Konečně nám začalo jít podání, ale musíme déle vydržet v tlaku na soupeře, a ne se uspokojit a soupeř nás bodově dostihne. Potom uděláme zbytečné chyby a dobře rozehrané sety zbytečně prohráváme. Byl to těžký zápas a jsem rád, že jsme to nakonec zvládli. Jsem pyšný na náš celý tým a doufám, že budeme takto pokračovat.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Dnes to byl velice vyrovnaný zápas. My jsme konečně zahráli týmově, vyhráli jsme konečně doma, takže spokojenost.“

Duc Luan Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): Bylo to velmi vyrovnané utkání v těžkém benáteckém prostředí. Myslím si, že rozhodla agresivita na servisu, kde byli domácí důraznější a díky tomu dnes vyhráli.“

Zdeněk Sklenář (trenér VSC Fatra Zlín): „Byl to dramatický zápas v bouřlivé atmosféře. Výsledek tomu i odpovídá. Diváci si svým povzbuzováním vyžádali pátou rozhodující sadu, kde rozhodlo více nevynucených chyb na naší straně. Blahopřeji domácím k vítězství a my se rychle oklepeme a jedeme do dalšího venkovního zápasu.“

V dnešním utkání nastupují domácí hráči v kompletní sestavě i s uzdraveným liberem Michalem Kotkem a navíc v dresech s vánoční tématikou, které půjdou ihned po utkání do dražby na charitativní věc (dresy se společně nakonec vydražily za 20 500 korun, peníze poputují benáteckým školkám). I hosté neponechávají nic náhodě a k utkání dorazili v plném složení. První set je od úvodních míčů velice vyrovnaný, Až do stavu 18:18 se obě družstva bodově hlídají a k vidění jsou velmi pěkné a dlouhé výměny z obou stran, které se musí zaplněné tribuně líbit. Až v samotné koncovce se hostům daří bodově odskočit a získat potřebný náskok pro klidné ukončení setu. Nepříjemné podání Adama Kozáka nedovolí domácím úspěšně zaútočit a Zlín se dostává do vedení 19:23. Dvě chyby na podání nám první sadu přiblížily k prvnímu setbolu utkání (20:24). Filip Křesťan první setbol odvrací tvrdou smečí do bloku, od kterého míč mizí mimo hrací plochu, ale po dalším zkaženém podání již hosté první sadu získávají a ujímají se vedení 0:1 na sety.

Druhý set začíná daleko lépe Zlín, který zásluhou kvalitního podání patriota Zlína Michala Čechmánka odskakují o čtyři body (2:6 – eso, blok Jan Pražák). Benátky se nevzdávají a nenápadně po jednom bodu se ke svému soupeři přibližují a za stavu 12:12 máme vyrovnáno (blok Pavel Švandrlík). Opět jsme svědky neúprosného boje o každý míč a podání se postupně přelévá z jedné strany na druhou až do koncovky setu (21:21). Po úspěšném bloku Pavla Švandrlíka a následně přesné zalívky po signálu středem se podařilo Benátkám získat dvoubodové vedení, které pro zisk setu bylo nakonec rozhodující (23:21). Tři zkažená podání v rychlém sledu set ukončují a máme vyrovnáno.

Až ve třetím setu se daří Zlínu udržet získaný náskok až do koncovky setu po nepřesnostech na útoku Benátek (10:14). Benátky se ještě snažily Zlín bodově dostihnout (13:14 – blok Pavel Švandrlík a eso Martin Hudák), ale v koncovce se Zlínu začalo dařit na podání (Jan Pražák – 16:22) a celkem snadno sadu získává a již je jisté, že s prázdnou na Moravu nepojede.

Ve čtvrtém setu se konečně začíná domácím hráčům dařit na podání a Zlín začíná bodově ztrácet (18:13 – eso Filip Křesťan). Jan Pražák se čtyřikrát vyznamenává na bloku a je sníženo na rozdíl pouhých dvou bodů (20:18). Po zkaženém podání Zlína se daří domácím hrát na útoku bezchybně a za stavu 24:21, po ostré diagonální smeči domácího kapitána Filipa Křesťana, tu máme první setbol čtvrtého setu. Adam Kozák smečí odvrací první setbol, druhý Jakub Gálík blokem, až Filip Křesťan se prosazuje přes zlínský blok a je vyrovnáno, čeká nás zkrácená hra.

Tiebreak začíná velice dobře domácí družstvo. Reprezentační nahrávač Jiří Srb svým kvalitním podáním posílá Benátky do vedení 3:0. Další eso přidává Matěj Koranda a Benátky již vedou 6:1. Ale i hosté dnes na podání hrají velice dobře. Adam Kozák dvěma esy koriguje na 6:4. Až po oddechovém čase se přísun bodů na straně Zlína zastavuje a zase domácí přebírají iniciativu. Tentokrát blokem. Kdo jiný než Pavel Švandrlík. 205 cm vysoký blokař nepouští míč na stranu Benátek a náskok domácích je rychle zpět (11:5). Posledním, kdo se v dnešním utkání dotkl míče, byl diagonální hráč Zlína, bohužel jeho útok končí těsně v autu a diváci v hale bouří, domácí hráči mají mečbol (14:8). Hráči Zlína se ale dožadují u rozhodčích, že míč byl dobrý, ale už v prvním setu obdrželi za stavu 7:5 žlutou kartu, proto se nyní v ruce hlavního sudího objevila červená karta, která utkání ukončila. Na konci utkání došlo na odměnění nejlepších hráčů utkání, shodou okolností to byli blokaři. Za Zlín cenu přebral Jan Pražák (21 bodů – 6x blok, 3x eso a 80% na útoku) a za domácí Pavel Švandrlík (15 bodů – 8x blok, 64% na útoku).

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto Martina Suváková