28.4.2016

Budějovice slaví třetí výhru nad Karlovarskem a získávají bronzové medaile!

Do třetího zápasu v pořadí nastoupili hráči zdravotně oslabených Budějovic proti domácímu Karlovarsku. Vary vzaly Budějovicím i přes vyrovnané utkání pouze 1 set. Utkání tak ukončilo celou sérii vítězstvím VK Jihostroje České Budějovice. Jihostroj tím zaslouženě získal 3. místo.

VK ČEZ KARLOVARSKO – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE. Konečný stav série 0:3.

VK ČEZ Karlovarsko - VK Jihostroj České Budějovice 1:3 (23:25, 20:25, 25:17, 22:25)

Rozhodčí: Rychlík, Činátl

Počet diváků: 821

Domácí: Robert Szczerbaniuk Robert, Michal Sukuba, Pavel Bartoš, Doonovan Džavoronok, Tomáš Široký, Michal Kriško, libero: Daniel Pfeffer. Střídali: Zdeněk Málek.

Hosté: Kristián Červinka, Tomáš Fiala, Radek Mach, Jan Kuliha, Petr Michálek, Josef Polák, libero: Martin Kryštof, Střídali: Jakub Pochop, Martin Tibitanzl.

Tomáš Široký (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Budějovice byly bojovnější. Gratulujeme jim k zisku bronzových medailí.“

Petr Brom (trenér VK ČEZ Karlovarska): „Gratuluji soupeři k zisku bronzové medaile. Toužili ji získat více a dělali méně chyb.“

Jan Svoboda (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Domácí v posledním zápase zahráli nejlépe. Domácím trenérům se podařilo protočit sestavu a nakonec se zdálo, že ji našli. Ale myslím, že nakonec rozhodla větší bojovnost a agresivita. Jsme rádi, že po všech peripetiích se podařilo získat bronzovou medaili.“

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Povedl se nám úvod zápasu a díky tomu jsme se dostali psychycky nad Karlovarsko. 3. set se nám sice nepovedl, ale bojovností se nám podařilo získat 4. set a tím i vytoužené medaile. Ty pro nás po peripetiích na konci sezóny cenu zlata.“

Souboj bílých (Jihostroj) a černých (Karlovarsko) byl zahájen vcelku vyrovnanou hrou. Karlovarsko nedovolilo hostům utéct o více než 2 body a až do prvního technického time outu neustále dotahovalo bodový náskok soupeře. Na lavičku se hráči odebrali ovšem s bodovým náskokem
pro Vary. Po prvním tříbodovém rozdílu svolal za stavu 11:14 trenér Brom hráče k první společné poradě a o tři body později rozhodčí vyzval hráče ke druhému TT. Koncovka vypadala, že bude patřit týmu hostům. Oba týmy si vyžádaly oddechové časy, Jihostroj využil dokonce obě své možnosti.
Domácí se snažili a bojovali o každý míč, své skóre tlačili přes dvacítku. První střídání využily Budějovice a daly Pochopovi šanci zahrát si během prvního setbolu. Vary dvakrát odvrátily, ovšem snaha nestačila a konec přišel po téměř 22 min za stavu 23:25, ač statisticky byly Vary v tomto setu lepší. Kromě 3 zkažených podání proti 1 budějovickému byly úspěšnější na příjmu i útoku.

Do druhého setu vstoupili hosté s větším důrazem a minimálně čtyřbodový náskok drželi od prvního technického oddechového času. Domácí trenér za stavu 6:12 posadil na lavičku Džavoronoka, kterého vystřídal se 17 na zádech Zdeněk Málek. I druhý TT byl v bodové výhodě pro bílé, stav 11:16. Po 3 bodech pro domácí pustil budějovický Polák do hry Martina Tibitanzla. Jakmile skóre Jihostroje dosáhlo dvacítky, začali důležitější roli v zápase sehrávat blokující hráči. Budějovičtí využili dvakrát
po sobě bloky soupeře k vytlučení míče, své bloky ovšem směřovali do hřiště soupeře. Celkově lze říct, že ve druhém setu hostující tým zapracoval na svém podání. 7 přímých bodů možná sehrálo důležitou roli v konečném stavu setu 20:25.

Vedení na začátku třetího setu drželo Karlovarsko, a to i díky úpěnému trojbloku, ve kterém se prosadil Široký. Po prvním TT tvrdým esem potvrdil vedení Varů Michal Kriško. Domácí i nadále využívali slabšího příjmu hostujících a drželi náskok o 3-5 bodů. Za stavu 14:10 do pole opět nastoupil Tibitanzl za střídajícího Macha. Kulatý 30. bod zápasu (18:12) patřil domácímu Málkovi. 2 smeče a zakončení výměny úspěšným blokem. Budějovice několikrát střídaly, bodový náskok ovšem Vary držely stále, tentokrát již o 6 bodů. Podobný závěr setu jako byl první, nicméně vedení se otočilo. Úspěšná smeč Džavoronoka a několik účinných bloků nabídly první setbol Varům. Poslední šanci ovšem dostal ještě podávající Mach, který směřoval míč mimo vytyčené pole. Závěr je jasný, bude se hrát další set. Stav 25:17 po zatím nejkratším setu utkání (necelých 20 min).

Čtvrtý set dával tušit mnohem zajímavějšímu vývoji. I fanoušci ožili a první TT tak patřil opět týmu trenéra Broma. Budějovický trenér Svoboda ovšem požádal o další oddechový čas hned po pár minutách. Hra opět vyrovnanější i obětavější. Rozhodčím přidělených 20 bodů 4. setu si oba týmy rozdělily naprosto vyrovnaně a i další 10 bodů bylo připsáno postupně po bodu střídavě oběma týmům.  Stav 16:18 zastavil na krátký oddechový čas trenér domácích a poté Jihostroj poprvé
ve vedení o 3 body. Domácí obměnili sestavu. Pavla Bartoše vystřídal na jednu výměnu Szczerbaniuk. První matchball si na smeči vynutil Michálek. Další 2 body šly Varům. Dramatický závěr. Time out
pro hostující tým následován posledním míčem této série. V chybovosti podání i příjmu vedou Vary a statistické údaje tak odpovídají výsledku 22:25.

Konečný stav série: 0:3

Autor: Filip Plášil

Výsledek třetího finálového zápasu: VOLEJBAL BRNO - VK DUKLA LIBEREC 3:0 (25:21, 25:23, 25:18) - Stav série 1:2.