11.1.2021

České Budějovice se po výhře ve šlágru 17. kola vrátily do čela extraligové tabulky

Volejbaloví fanoušci usedali k televizním obrazovkám s očekáváním kvalitního volejbalu, a přesně to jim týmy Jihostroje a Liberce vyplnily. První set dohrávky 17. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů 2020/21 jednoznačně ovládli domácí, od druhého se ale už hrál vyrovnaný a pestrý volejbal, na který byla radost pohledět. Liberec v druhém setu srovnal, ale koncovky třetí a čtvrté sady zvládli lépe domácí, kteří se díky vítězství nad dalším aspirantem na extraligový titul vrátili do čela tabulky UNIQA extraligy před Karlovarsko.

VK Jihostroj České Budějovice – VK Dukla Liberec 3:1 (25:13, 22:25, 25:19, 25:22)

Rozhodčí: Činátl R., Rychlík D.

Domácí: Mach, Schouten, Michálek, Ondrovič, de Amo, Stoilovič, libero Kryštof. Střídali: Zmrhal, Todua

Hosté: T. Kriško, Veselý, M. Kriško, Šulista, Leikep, Kovalčuk, libero Kopáček. Střídali: Štokr, Srb, Suda

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Byli jsme na servisu mnohem lepší než soupeř, což nám strašně pomohlo. Tím pádem jsme byli schopní soupeře odbránit a dohrávat bodové balony. Takticky jsme byli připravení výborně, jelikož jsme se v domácím prostředí nechtěli nechat zahanbit a vrátit Liberci porážku z prvního zápasu.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Byli jsme jednoznačně lepší na servisu. Liberec měl také dobrý servis, ale my jsme jich měli více. Neměli jsme tolik bloků, ale dobře jsme bránili v poli a následně jsme z toho slušně útočili.“

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec): „V prvním setu nás domácí rozebrali, ale jsem rád, že jsme se v druhém setu vrátili do zápasu. Rozhodovaly chyby a také to, že Budějovice byly lepší na bloku, v poli i na servisu.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Domácí potvrdili, že jsou silní v domácím prostředí. Klíčový byl servis.“

Utkání začalo zostra. Domácí se snažili zaskočit Liberec rychlým nástupem a dařilo se jim. Na síti byl jistý blokař Ondrovič a po pěkných výměnách rázem Jihostroj vedl 10:5. Na domácích bylo znát velké odhodlání a touha oplatit Liberci porážku z prvního vzájemného duelu. Pro Severočechy byli nepříjemné rychlé kombinace de Ama s kapitánem Machem a rány Schoutena. Za stavu 15:11 se hosté mírně přiblížili Jihostroji, ale dotahování Severočechů se nekonalo. V závěru setu se blýskl Stoilovič, který třemi úspěšnými servisy dotáhl do konce velice povedený set pro Jihostroj – 25:13.

Jihostroj těžil ze soustředěného výkonu a skvělé obrany i na začátku druhého setu. Liberec začal být důraznější na podání, což byla jedna z cest, kterou mohl dominanci Jihostroje ohrozit. Hostům se začalo dařit a chvíli byli i ve vedení. Jihostroj však svého soupeře nenechal příliš odskočit a za stavu 12:11 si vzal vedení zpět. Hra byla velmi vyrovnaná, diváci u televizních obrazovek viděli v druhém setu pěkný volejbal z obou stran. Vedení se často přelévalo ze strany na stranu. Dvacátého bodu dosáhli dříve hosté, ale Šulista zkazil servis a bylo opět vyrovnáno. Liberec však znovu odskočil a napínavou koncovku dotáhl do úspěšného konce díky důraznému podání Tomáše Kriška – 22:25.

Ve třetím setu se pokračovalo ve stejně vyrovnané hře. Ve vzduchu byla znát mírná nervozita z obou stran. Obě mužstva předváděla skvělý volejbal a skóre bylo neustále vyrovnané. Mírně navrch měli Jihočeši, kteří se však až za stavu 16:13 dostali do většího než pouze dvoubodového vedení, a to při podání de Ama. Jihočeši si nadále drželi náskok a za stavu 20:15 měli již velmi slibné vedení. Liberec už domácím ve třetím setu nezvládl vzdorovat a České Budějovice si nakonec pohodlně udržely náskok – 25:19.

Do čtvrté sady vstupovali domácí uvolněnější. Liberec byl odhodlaný zápas vyrovnat, nicméně Jihočeši skvěle bránili v poli a drželi si mírný náskok. Domácí také drželi na uzdě hostujícího Michala Kriška, který se nedostal příliš do zápasu. Tyto faktory vedly k tomu, že domácí opanovali i čtvrtý set. Důrazný univerzál Schouten, na kterém po zranění Rejlka domácí hodně spoléhali, si připsali několik pěkných bodů. Stejně tak šikovný smečař Stoilovič. V koncovce měli domácí navrch a dramatický zápas zvládli lépe. Vrátili se tak do čela UNIQA extraligy, kde se příliš dlouho neohřálo Karlovarsko.

Autor: Matěj Mayer, foto Dan Kubát