30.12.2023

Do roku 2024 vstupují jako lídři mužské extraligy pražští Lvi

Poslední extraligové kolo mužů v roce 2023 nepřineslo nakonec žádné překvapení. V boji o chvost tabulky uspěl Zlín, který si veze z Ústí nad Labem tři body. Důležité tříbodové vítězství si připsala i Příbram, která uspěla nad Beskydami. Očekávaná vítězství bere i Karlovarsko, které „vyloupilo“ Brno, Liberec, který „ustál“ předlouhou koncovku druhého setu s Benátkami nad Jizerou, Lvi, kteří převálcovali Odolenu Vodu a Kladno, které výhru nad bojovně hrající Ostravou zachraňovalo až v tie-breaku.

VK LVI PRAHA – AERO ODOLENA VODA

Jednoznačný průběh mělo utkání 15. kola volejbalové extraligy mužů mezi pražskými Lvy a Odolenou Vodou. Úřadující šampióni přehráli Aero za 78 minut 3:0. Patrony zápasu byli úspěšní mládežníci domácího oddílu, kteří na právě skončeném Prague Volleyball Games vybojovali zlato a dvě stříbra. Aya Abdelová, Johana Havlásková a Denis Rajl dekorovali za MVP univerzála Lvů Caseyho Schoutena. „Fyzicky jsem se cítil moc dobře. Pracovali jsme na tom tvrdě, což se opět vyplatilo,“ uvedl ke svému výkonu Schouten.

VK Lvi Praha – Aero Odolena Voda 3:0 (25:16, 25:15, 25:22)

Rozhodčí: Spáčil, Možnár

Počet diváků: 520

Domácí: Madsen, McCarthy, Schouten, Estrada, Crer, Janouch, libero Moník. Střídali: Thiel, Vodička, Kollátor

Hosté: Svoboda, Blumbergs, Hladík, Šulc, Carabali, Démar, libero Hadrava. Střídali: Kerkvliet, Chevalier

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Utkání rozhodl jednoznačně servis. Soupeře jsme opravdu tlačili, ale dokonale nám vyšla celá taktika. S rokem 2023 jsem spokojený, vážím si toho, že jsme vydrželi nabitý program plný extraligových zápasů i Ligy mistrů. Fanouškům děkuji za podporu a úplně všem přeji všechno nejlepší do nového roku.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „Výborný výkon. Klíčové bylo, že jsme hráli od začátku až do konce naprosto konstantně. Všichni kluci byli neustále v zápase a mysleli jen na vítězství. Za to jsem šťastný, stejně tak mě těší, že jsme ve skvělé formě dohráli rok 2023.“

Matyáš Démar (kapitán Aero Odolena Voda): „V první řadě bych chtěl poděkovat našim fanouškům za skvělou podporu. Kromě třetího setu, v němž jsme předvedli jakžtakž naši hru, jsme se jim bohužel neodvděčili. Lvi byli lepší a gratuluji jim k vítězství.“

Marcin Kryś (trenér Aero Odolena Voda):„Domácí byli o level lepší. Tlačili nás na servisu a my si s tím nedokázali poradit. V tom byl klíč k celému utkání. Mrzí mě, že jsme bojovali jen ve třetím setu. Pokud chcete uspět proti tak silnému týmu, musíte předvést takové nasazení po celou dobu.“

V rozdílném rozpoložení vstupovaly oba celky do utkání. Zatímco se domácí vezli na vítězné vlně, kterou podtrhli dva dny starou výhrou 3:0 ve Zlíně, hosté se chtěli rehabilitovat za překvapivou porážku v Ostravě. První sada ovšem měla jednoznačný průběh, Lvi excelovali na podání – McCarthy dal tři esa, Schouten jedno a Aero hrozivě zaostávalo na příjmu – 25:16.

Ani druhý set nepřinesl změnu. Pražané si brzy vypracovali pětibodový náskok (7:2), který stále navyšovali – 25:15.

Až ve třetí sadě se hrál v Unyp areně vyrovnaný volejbal. Do stavu 17:17 se obě mužstva střídala ve vedení. To nevydržel trenér Lvů Barrial a vzal si poprvé v zápase oddechový čas. Hostující Svoboda poté poslal svůj servis do sítě a domácí Schouten dal dvě esa. Tím byl rozhodující náskok na světě a Lvi si užívali ovací spokojeného publika – 25:22.

Autor: David Nejedlý, foto Ladislav Adámek

VOLEJBAL BRNO – VK ČEZ KARLOVARSKO

Již tradiční předsilvestrovské kolo odehráli letos Brňané na Kouničce proti atraktivnímu soupeři z Karlových Varů. Domácí tady letos dokázali potrápit favority, body, které pro play off potřebují chtěli připsat i dnes. Nebylo k tomu daleko, ve třetím setu byli domácí na cestě vyhrát svůj druhý set v utkání, hosté ale zabrali a tento moment byl klíčový pro další vývoj. Vary nakonec získaly důležité tři body po vítězství 3:1.

Volejbal Brno – VK ČEZ Karlovarsko 1:3 (25:27, 25:20, 21:25, 17:25)

Rozhodčí: Kovář V., Grabovský Z.

Počet diváků: 350

Domácí: Janků, Janečka, Thiessen, Červinka, Bukáček, Dixon, libero Kop.  Střídali: Jehlička, Marocchi

Hosté: Marelić, Carmody, Lamanec, Ihnát, Kock, Keemink, libera Pfeffer, Kočka. Střídali: Pastrňák, Kasan, Olivier, Baláž

David Janků (kapitán Volejbal Brno): „Za mě hrozná škoda, ve druhém setu za stavu, nevím, 11:6 pro nás jsme si to prohráli. Byli jsme nahoře a ani nevím, co se stalo, ale od té doby byly Vary nad námi a vypadalo to, jak kdybychom čekali na porážku.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Z dnešního utkání jsme mohli vytěžit body, bohužel jsme je nedokázali získat. Válčíme dále, důležité utkání nás čekají začátkem roku, dobře se na ně připravíme.“

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): Brno doma, klasika. Domácí silní na obraně a na servisu. My zbytečně nervózní a ne poprvé. Pak nás to stojí náskok, jako třeba v prvním setu, kdy musíme hrát koncovku. Ve druhém setu jako kdybychom se viděli poprvé a pak jsme to tedy bojovností a obranou uhráli. Zlaté tři body z Brna a přeji klukům vše dobré v novém roce.“

Liam Sketcher (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Byl to těžký boj, museli jsme najít správnou sestavu a správnou energii pro vítězství. Nebylo to jednoduché, ale máme důležité tři body na konci roku.“

Úvod utkání byl vyrovnaný, sotva co se domácí dostali o dva body nahoru, hosté hned snížili, průběžné skóre 7:7. Vary si udělaly větší náskok 13:9 po obraně a esu Lamance, na co reagoval domácí trenér oddechovým časem. Domácí se vrátili zpět do hry při podání Červinky, ale pořád byli dva body pozadu. Hra byla vyrovnaná i v další pasáži a rýsovala se zajímavá koncovka. Ta nakonec přišla a byla úspěšná pro Karlovarsko, které vyhrálo 27:25.

Druhý set začal také vyrovnaně, o něco lépe na tom byli domácí, kteří si uhráli bodové míče. Svůj náskok navýšili po střídání Pastrňáka za nevýrazného Ihnáta na 11:7. Hosté ale vzápětí snížili, aby domácí zase odskočili. Střední pasáž setu jak na houpačce. Průběžné skóre 15:11 pro domácí. Domácí dokonce navýšili skóre na 18:12, hostující trenér reagoval střídáním nahrávače. Hosté snížili na 16:18, při podání střídajícího Jehličky jdou domácí ale opět do trháku 21:16. To byla poslední série bodů v setu a tím pádem si domácí dokráčeli k vítězství v druhém setu 25:20.

Třetí set začali lépe domácí, při podání Thiessena se dostali do vedení 6:3. Brno stav navýšilo na 10:5, na co reagoval hostující trenér oddechovým časem. Vzápětí ale tajmoval domácí trenér za stavu 11:10 z pohledu domácích. V první části setu podobný průběh, jako v předchozím. Hosté v druhé části setu přebrali iniciativu a šli do vedení, dařilo se jim na podání a Brnu naopak vázla souhra. Domácí se dokázali dostat na jeden bod, ale hosté si opět pomohli podáním a třetí set vyhráli 25:21.

Třetí set začal vyrovnaně, mírně navrch měli hosté, když vedli 12:10. V tento moment ale hosté přidali dva body a domácí trenér se snažil přibrzdit rozjíždějící se Vary. To se mu však nepovedlo, hosté skóre navyšují na 19:12, respektive domácí nebyli schopní bodovat v útoku. Hosté si skóre a utkání pohlídali a poslední set vyhráli 25:17.

Autor: Ján Namešanský

VK TROX PŘÍBRAM – BLACK VOLLEY BESKYDY

Souboj dvou týmů se shodným počtem bodů ze středu tabulky přineslo patnácté kolo základní části volejbalové extraligy, do Příbrami zavítal tým z druhého konce republiky – Beskydy. Příbram chtěla Beskydům vrátit porážku z druhého kola soutěže, kdy na půdě Beskyd utrpěla porážku 1:3 na sety, což se nakonec vyplnilo, Příbram oplatila soupeři porážku v naprosto stejným poměru setů a zvítězila doma za tři body.

VK Trox Příbram – Black Volley Beskydy 3:1 (25:19, 25:27, 25:16, 25:20)

Rozhodčí: Dmejchal M., Olt J.

Počet diváků: 828

Domácí: Lyzanets, Benitez, Rosenbaum D., Gabriel, Šábrt, Tevkun, libero Verasio. Střídali: Ureš F., Ureš J., Toman

Hosté: Mišek, Mečiar, Goncalves, Perry, Benda, Danylov, libera Krejčíček, Ptáček. Střídali: Přibyl, Koloušek, Flegr, Sztolarik, Malík

Daniel Rosenbaum ml. (kapitán VK Trox Příbram): „Do dnešního zápasu jsme nastoupili s cílem bojovat, což se nám podařilo, potřebovali jsme napravit výkon po čtvrtečním zápasu s Karlovými Vary, kde jsme toho moc nepředvedli. Řekl bych, že jsme se dnes hodně zlepšili na podání oproti posledním dvěma zápasům. Zápas se nejspíš zlomil ve třetím setu po skvělé sérii na podání, dostali jsme soupeře pod tlak a pak už soupeř nekladl takový odpor a my už jsme zůstali koncentrovaní do konce zápasu a šli jsme si za vítězstvím. Chtěl bych moc poděkovat divákům, za jejich hojnou návštěvnost, jsme za to nesmírně vděční a hodně nás jejich podpora pohání vpřed.“

Daniel Rosenbaum st. (trenér VK Trox Příbram): „Potřebovali jsme si zlepšit sebevědomí po neúplně vydařeném čtvrtečním televizním zápase v Karlových Varech. Všichni jsme čekali, v jaké nastoupíme náladě, rozpoložení a jaký podáme výkon. Myslím si, že před hodně slušnou diváckou návštěvou jsme zahráli to, co umíme, lépe jsme podávali než minulý zápas a bylo to pro nás skvělé zakončení letošního roku. Gratuluju hráčům za dnešní výkon, děkuji divákům, že opět přišli v takovém hojném počtu a po Novém roce na shledanou.“

Marek Perry (kapitán Black Volley Beskydy): „Z obou stran to byl velmi vyrovnaný zápas, myslím si, že pro diváky to byl skvělý sport. Ve třetím setu si to domácí pohlídali po sérii na podání Rosenbauma mladšího a ve čtvrtém setu to byl prakticky stejný příběh, domácí jezdili, dařilo se jim úplně všechno a myslím, že na co sáhli, tak složili, takže gratulace domácím, dnešní výhru si zaslouženě vybojovali.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „Gratulace domácím, dnes zaslouženě vybojovali tři body, byli o maličko agresivnější a když byli nad námi, tak nás dokázali tlačit servisem. My jsme svoje šance nedokázali využít, takže ještě jednou gratulace a doufám, že se uvidíme v play off.“

Do prvního setu vstoupily oba týmy velmi vyrovnaně, hráči obou týmů si uvědomovali důležitost utkání. Na straně hostů se skvěle prezentoval nahrávač Mišek, který zachraňoval horší příjem hostů a spravoval skvěle nahrávky, stav byl dlouho vyrovnaný. Zhruba od poloviny setu začala mít lehce navrch domácí Příbram a před koncovkou byl již náskok čtyřbodový. Koncovku ovládl domácí Trox bez zaváhání a set skončil rozdílem šesti bodů ve prospěch domácích. Hosté sice domácí předčili v obraně na síti, kdy získali o tři bodové bloky více, ale pouze 38% úspěšnost oproti 58% úspěšnosti domácích se ukázala jako rozhodující kritérium.

Druhý set byl znovu velmi vyrovnaný od samého začátku, oba týmy se přetahovaly na podání a snažily se z něj vytěžit maximum. Příbram získala drobný náskok dvou bodů, ale později ho opět znovu ztratila díky skvělým obranám hostů na síti a v poli. Přibližně v polovině setu nastaly dvě vyrovnané rozehry, ze kterých Příbram dokázala vytěžit dvě bodovky a na chvíli opět hostům odskočila, Beskydy se ale nevzdaly a srovnaly skóre na 20:20, což slibovalo velmi vypjatou koncovku. Beskydy v ní zářily v obraně na síti a donutily domácí si vyčerpat oba oddechové časy v krátkém sledu. Koncovku nejprve pro domácí zachránil Filip Ureš, smečař, který se dostal na palubovku až v průběhu setu. Za stavu 23:24 vykouzlil přímý bod z podání, což vrátilo Příbram do hry. Pak ale Beskydy lépe zvládly následující rozehry, dokázaly zvítězit v druhém setu těsně 27:25 a srovnaly tak vývoj utkání na 1:1.

Třetí set začal opět extrémně vyrovnaně, oba týmy se držely vyrovnaný stav až do 8:8, kdy Beskydy postihl nečekaný výpadek a domácí připsali za pomoci skvělého servisu Dana Rosenbauma mladšího šestibodovou šňůru, která byla v dosavadní vyrovnaném zápasu atypickým jevem a znamenala okamžitý náskok domácích 14:8. Od té chvíle byl vývoj setu celkem jednoznačný, Beskydy navíc nechaly odpočinout prakticky všechny klíčové hráče kromě nahrávače a jednoho blokaře, aby se plně připravily na další vývoj zápasu. Set skončil 25:16 pro domácí Trox Příbram.

Čtvrtý set odstartovaly lépe Beskydy, držely však pouze drobný náskok jednoho bodu, který se Příbrami za stavu 10:10 podařilo dohnat. Beskydy však nadále předváděly dobrý výkon, fungovala jim především hra středem sítě, blokaři skládali spoustu nahrávek a domácím se příliš nedařilo tyto útoky bránit. Příbram však po celé utkání disponovala účinnějším servisem než soupeř a obzvlášť ve čtvrtém setu hosté servis poměrně dost kazili, což Příbrami usnadňovalo jejich hru a když přišla bodovka, tak byla velmi dobře připravena ji využít. Za stavu 14:14 domácí odskočili na 17:14 a hosté čerpali první oddechový čas. Od té chvíle již byla Příbram na koni, kontrolovala hru za masivní podpory domácího publika a zakončila rok 2023 výhrou za plný počet bodů. Poslední čtvrtý set skončil poměrem 25:20 a Příbram připsala důležité tři body do tabulky.

Autor: Štěpán Chvosta, foto Martin Jakoda

VK DUKLA LIBEREC - VK BENÁTKY NAD JIZEROU

Poslední letošní utkání před zítřejšími oslavy konce roku čekalo domácí Duklu s Benátkami. V druhém kole oba aktéři svedli v Benátkách velmi napínavou bitvu, kde se o vítězi rozhodovalo až ve zkrácené hře. Obě družstva se letos v nekonečně dlouhých zápasech přímo vyžívají, Dukla již odehrála sedm tiebreaků a Benátky pět, naposledy předevčírem doma s Ústím, když zvítězily 3:2. Liberec si přivezl tři body z Beskyd a pro dnešní utkání byl velkým favoritem. Dukla vstoupila do utkání velmi zodpovědně a naprosto bez chyb ovládla první sadu. V druhém vyrovnaném setu dokázala Dukla proměnit až svůj sedmý setbol. I třetí set byl velmi vyrovnán. Benátky dokonce vedly o tři body, ale v koncovce vedení ztratily a tím i celé utkání v poměru 3:0.

VK Dukla Liberec - VK Benátky nad Jizerou 3:0 (25:14, 31:29, 25:22)

Rozhodčí: René Činátl, Dušan Rychlík, lajnoví rozhodčí Irena Beerová, Jiří Čermák, delegát Zdeněk Škoda

Počet diváků: 671

Domácí: Lukáš Trojanowicz, Pāvels Jemeļjanovs, Nivaldo Nadhir Diáz Gómez, Daniel David Urueña Yufra, Šimon Bryknar, Radek Suda, libera Silver Maar, Jan Pavlíček. Střídal: German Johansen

Hosté: Vojtěch Patočka, Jiří Srb, Matěj Koranda, Martin Hudák, Filip Křesťan, Daniel Šulista, libero Michal Kotek. Střídali: Ondřej Matras, Oleksandr Dergunov, Patrik Pokopec, Pavel Švandrlík

Lukáš Ticháček (kapitán VK Dukla Liberec): „Přesně tento výsledek jsme chtěli, ten jsme potřebovali, aby utkání bylo co nejdříve odehráno. Druhý set byl pro nás velmi náročný, ten nám utkání značně protáhl. Ale jsem rád za tři body z posledního zápasu v roce a nyní už jdeme slavit Nový rok.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): Jsme nesmírně rádi, že jsme zvládli poslední dva zápasy roku za šest bodů se skórem 6:1. S výsledkem určitě spokojenost, ale kdyby ten tým hrál jako první set, tak ještě větší spokojenost. Potom ale tým spadne do průměru a nakupíme spoustu zbytečných chyb a soupeře krásně rozehráváme. Pro tým je pozitivní, že se v rozhodujících fázích dokáže vrátit ke svému dobrému výkonu, který jsme předváděli v prvním setu.“

Filip Křesťan (kapitán VK Benátky nad Jizerou): „Dnes jme měli od začátku problémy se ztrátou, která nám dělá poslední dobou velké problémy. Nedokázali jsme ani kvalitně servírovat. Asi vše pramenilo ze čtvrtečního fyzicky velmi náročného utkání se Zlínem. Nestačili jsme se pořádně před dnešním zápasem zregenerovat. Liberec proti nám předvedl velmi kvalitní hru a my jsme jim k tomu i trochu pomáhali. Liberec zaslouženě vyhrál.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Dnes nám vůbec nevyšel vstup do zápasu. Náš výkon byl velmi vlažný. Potom si myslím, že jsme byli víc jak vyrovnaným soupeřem, bohužel jsme nedokázali dotáhnout ani jednu koncovku do vítězného konce.“

Domácí volejbalisté vstupují do dnešního utkání s dvoubodovým náskokem po smeči z vysoké výšky Nivaldo Nadhira Diáze Gómeze (2:0). Při podání Daniela Davida Urueña Yufra se na bloku vyznamenává Radek Suda a Dukla odskakuje na 6:2. Benátkám se nedaří na útoku, často naráží na vysoký blok Dukly, anebo míří do zámezí (9:4 – time Benátky). Ale i hosté mají ve svých řadách blokaře s reprezentační zkušeností. Vojtěch Patočka jednoblokem snižuje na 9:6. Bohužel hosté v další rotaci zbytečně kazí z vedlejšího kůlu a Dukla se vrací do pětibodového vedení (11:6). Daniel David Urueña Yufra zvyšuje jednoblokem na krásných 12:6. A další blok stejného volejbalisty a hosté začínají míchat sestavou (4:7). Trenér Benátek, Aleš Dittrich, si žádá již svůj druhý oddechový čas po technickém provinění svého týmu, aby uklidnil své hráče (16:8 – blok v síti). Dukle nyní vychází vše na co sáhne a konec první sady se začíná rychle blížit. První setbol utkání si připisuje Daniel David Urueña Yufra přesně sehraným signálem středem (24:14). Prvním esem v utkání Nivaldo Nadhir Diáz Gómez ukončuje první sadu a Dukla se ujímá vedení 1:0 na sety.

V úvodu druhého setu se poprvé v dnešním utkání hosté dostali do vedení po nečisté nahrávce domácích (1:2), ale po velmi tvrdém průstřelu benáteckého dvojbloku se Dukla vrací zpět do nepatrného vedení (3:2 – smeč Pāvels Jemeļjanovs). Další plusový bod přidává tvrdým zakončením Nivaldo Nadhir Diáz Gómez a Šimon Bryknar. I když se libero Benátek obětavě vrhá po odraženém míči až na reklamy, míč přesto končí mimo hrací plochu a Dukla odskakuje na 7:3.Až nový muž na palubovce Pavel Švandrlík hned z první, po kvalitním plachtivým podání Vojtěcha Patočky, tvrdě útočí a snižuje na rozdíl dvou bodů (10:8). Po prvních dvou chybách Dukly na útoku máme vyrovnáno (13:13). Dukla sice reklamuje teče, ale míč letěl vysoko nad blokem. Po velice zajímavém míči si raději trenér Benátek žádá time. Míč sice končí daleko v autu, ale blokující hráč se dotkl anténky, zda poletoval ještě míč nad palubovkou domácích nebo byl v autu, to by nerozluštilo ani jestřábí oko (16:14). Další parády na smeči nám předvádí Nivaldo Nadhir Diáz Gómez, když dvakrát smečuje přes benátecký blok (18:14). Další minela domácího hráče na útoku z pipe přibližuje hosty na dva body (18:16). Matěj Koranda obouruč vrchem ometá dvojblok Dukly a vzápětí další útok domácích končí mimo hrací plochu a je opět vyrovnáno (19:19). Asi mokrý míč nedovoluje hostům čistě nahrát a Dukla odskakuje (22:20 – time hosté). Proti je Pavel Švandrlík, který vystavil stopku libereckému útoku a připisuje si bodový blok, který znamená time na straně Dukly a vyrovnání (22:22). Matěj Koranda po odpočinku si připisuje přímý bod z podání a posílá Benátky do vedení (22:23). Přesto první setbol druhé sady patří domácímu celku, který po dlouhé mezihře přesně útočí z hlavního kůlu (24:23 – Radek Suda). Pavel Švandrlík signálem středem odvrací ztrátu setu. Radek Suda technickým úderem získává druhý setbol pro Duklu, ale zkažené podání domácího hráče hru srovnává. Lukáš Trojanowicz středem vrací vedení domácím, ale Daniel Šulista chytře vytlouká trojblok Dukly a je srovnáno 26:26. Po zkaženém podání Benátek se raduje Dukla ze čtvrtého setbolu v druhé sadě. Filip Křesťan nekompromisním útokem opět srovnává. Nivaldo Nadhir Diáz Gómez jednonožkou z nouze nekompromisně útočí a další setbol putuje na stranu domácího celku. Dukla si připisuje jeden setbol za druhým a ne a ne set ukončit. Až chyba na útoku Benátek z hlavního kůlu ukončuje druhou nekonečnou sadu a Dukla již vede 2:0 na sety.

Třetí set nám začíná řadou zkažených podání z obou stran a stav je dlouhou dobu vyrovnán. Až když Dukla po jedné z delších výměn tvrdě útočí po lajně z hlavního kůlu získává dvoubodové vedení (7:5 - Nivaldo Nadhir Diáz Gómez). Benátky se ale nevzdávají a začínají mít více ze hry po chytrém zakončení Filipa Křesťana a nečekané smeči místo nahrávky Jiřím Srbem (9:11). Velmi slušně zaplněná liberecká hala konečně vidí volejbal, který se musí líbit. Dlouhé výměny, obětavé zákroky v poli (Jan Pavlíček) a kombinační hra na síti. Benátky zvyšují své vedení obranou na síti za stavu 12:15 (blok Martin Hudák). Až Radek Suda při podání Nivaldo Nadhira Diáze Gómeze přibližuje Duklu na jediný bod (17:18) a drama, kdo získá tuto sadu, vrcholí. Jednoblokem Lukáš Trojanowicz vyrovnává na 19:19 a jeho další úspěšný blok již posílá Duklu do vedení a Benátky k oddechovému času (20:19). Až Filip Křesťan smečuje o blok Dukly a dostává z podání Daniela Davida Urueña Yufra. Přesný dopad míče na čáru při smeči Radka Sudy znamená vedení Dukly o dva body a time Benátek (22:20). Další blok Dukly již znamená mečbol (24:21), ale zkažené podání Dukly ještě dává naději Benátkám, ale i ty kazí na servisu a je konec utkání, Dukla bez ztráty setu vítězí 3:0.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto Adriana Micáková

KLADNO VOLEJBAL CZ – VK OSTRAVA

Poslední utkání roku 2023, které slavnostně zahájila sopranistka Lenka Harigelová Cohenovým Hallelujah, slavnostně i skončilo. Kladenská suverenita se ale otřásla v základech, protože Orli bez respektu hrající Ostravu přetlačili až v tiebreaku.

Kladno volejbal cz – VK Ostrava 3:2 (25:15, 18:25, 25:16, 19:25, 17:15)

Rozhodčí: Marschner R., Dušek P.

Počet diváků: 777

Domácí: Graham, Neves, Gonçalves, Zajíček, Platačs, Seppänen, libera Fernández, Šálek. Střídali: Imamura, Kyjanica

Hosté: Mazoch, Dvořák, Pawlun, Jarosiński, Srovnal, Tsmokalo, libera Motyčka, Lex. Střídali: Vancl, Resl, Olsen, Pelikán

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Hráli jsme pod naším standardem a Ostrava byla lepší. Vyhráli jsme hlavně díky velké dávce štěstí. Moc díky fanouškům, že dnes přišli v takovém počtu a přeji všem šťastný nový rok.“

Arnaud Josserand (trenér Kladno volejbal cz): „Věděl jsem, že nás čeká složitý zápas. I přesto jsme do něj měli dobrý vstup, i díky kvalitnímu podání a bloku. Ale místo toho, abychom úroveň hry udrželi, tak jsme začali hrát laxně a Ostrava toho využila. Tento scénář se pak ještě jednou zopakoval, pak navíc v tiebreaku nás naše nedůslednost málem stála celý zápas. Nyní se musíme vrátit k práci, protože nás čekají zápasy proti týmům, které hrají ještě lépe než Ostrava.“

Jakub Dvořák (kapitán VK Ostrava): „My jsme dnes odehráli velmi dobrý zápas. Opravdu dobře jsme hráli tři sety, v těch prohraných jsme si nepřihráli. Jakmile domácí neměli servis na té nejlepší úrovni, tak naopak nám se lépe hrálo, byli jsme schopní lépe podávat, odtlačit je od sítě a ubránit. Dneska si ten bod, za tu bojovnost, kterou jsme ukázali, určitě zasloužíme.“

Dariusz Luks (trenér VK Ostrava): „Jsem rád za dnešní atmosféru v hale, přišlo hodně lidí. Zápas byl hodně o chybách, vyhrál vždy ten tým, který měl lepší servis. Ve volejbalově velmi kvalitní koncovce pátého setu bylo Kladno o ty dva body lepší a gratuluji jim. Jsem rád, že můj tým po prvním prohraném setu zůstal v zápase a bojoval.“

Ostravští volejbalisté si užívali své počáteční vedení jen krátce, pak se kladenský stroj s podporou plné haly rozjel a eso Platačse znamenalo vedení 11:6 pro Orly. Tým vedený kapitánem Jakubem Dvořákem kupil nepřesnosti, a i kvůli nim si nedokázal vytvořit soustavný tlak, který by mu pomohl domácí tým ohrozit. Time-out hostujícího trenéra Lukse po dvou esech Gonçalvese byl spíše symbolický a Kladno první set vyhrálo bez komplikací 25:15.

Začátek druhé sady byl plný bojovných výměn a skóre bylo do stavu 7:7 vyrovnané. Pak se ale na servis postavil Pawlun a zařídil i díky chybám domácích čtyřbodové vedení pro Ostravu. To navýšil následně na 9:14 Jarosiński a na hře hostí již bylo vidět, čím dokázali přehrát Zlín nebo Aero. Slezané byli houževnatí, bojovní, a i díky drzým řešením drželi Kladno pod sebou. Výhra 18:25 znamenala vyrovnání utkání na 1:1 na sety.

Reakce Kladna byla jednoznačná, souboj servisů pokračoval, ale tentokrát v jeho režii. Pět es a úspěšnost všech kůlových hráčů na útoku byly pádným argumentem ve hře o třetí set. Když Neves bodovým blokem zvyšoval na 16:6, nebylo už co řešit.

Ostrava se ale nenechala zastrašit, čtvrtý set zahájila s čistou hlavou, a to se jí vyplácelo. Dařila se jí zejména obrana na síti a na útoku kraloval Filip Jarosiński. Do koncovky vstupovali v lepší pozici hosté, když vedli 18:21. Setbol proměnil Jarosiński útokem z hlavního kůlu a zařídil tak prodloužení zápasu.

V tiebreaku Orli promrhali vedení 12:8 a museli čelit dvěma mečbolům. Ale díky zkušenostem a devíti bodům Platačse se nakonec radovali z výhry 17:15, když poslední míč jednoblokem uhrál Imamura. Lotyšský univerzál a suverénně nejvíc bodující hráč české extraligy byl po právu vyhlášen MVP celého zápasu.

Autor: Michaela Doležalová, foto Luděk Šipla

SKV ÚSTÍ NAD LABEM – VSC FATRA ZLÍN

Novoroční střetnutí „dvou čulibrků“ bylo na pořadu na „České Floridě“. Zlín čekala dlouhá cesta k předposlednímu SKV z Ústí nad Labem. Oba týmy čekají na výhru již hodně dlouho a jen jeden mohl jít do novoročních oslav s úsměvem na rtech. A tím byla nakonec zlínská Fatra.

SKV Ústí nad Labem – VSC Fatra Zlín 1:3 (25:17, 23:25, 20:25, 22:25)

Rozhodčí: Emil Velinov, Michaela Hladišová

Počet diváků: 484

Domácí: Ronald Martinez, Ivan Pliasteskyi, Tomáš Hýský, Navreet Singh Suhan, Ivo Hulpach, Matouš Lank, libero Jiří Kořínek. Střídal: Martin Fišer

Hosté: Michal Čechmánek, Daniel Římal, Adam Kozák, Jan Pražák, Truong Duc Luan, Ladislav Toman, libero Michael Vodička. Střídali: Šulc, Gálík, Žák

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): Vlastně ani nevím, co na to říct. Mně nepřijde, že bychom nehráli nějak špatně. Přišlo mi, že je to o dvou třech chybách ten zápas. Zlín toho asi v důležitých momentech zkazil míň, ale zápas to byl podle mě koukatelný. Musíme jít dál a jenom tvrdou prací se dostaneme dál.“

Ondřej Žaba (trenér SKV Ústí nad Labem): Analyzovat hru po vůbec ne špatným výkonu je těžký. Nás dostaly vlastní chyby do křeče, kde jsme jich pak nasázeli víc než soupeř. Dneska toto zapříčinilo prohru. To, že byl soupeř výborně organizovaný, klobouk dolů před trenérem a týmem. Zlín toto v jeho pojetí dotáhl k vítězství. Děkuji všem za skvělou fanouškovskou kulisu během utkání.”

Truong Duc Luan (kapitán VSC Fatra Zlín): „Velmi cenná výhra na konec roku. Chtěl bych vyzvednout výkon Michaela Vodičky, který musel zaskočit za Adama Viceníka.“

Zdeněk Sklenář (trenér VSC Fatra Zlín): „Jsme strašně rádi za tři body. Jsou to naše první body po půl sezoně. Doufám, že na to navážeme a hlavně že nebudeme čekat na to, s čím na nás soupeř vyrukuje, protože máme dostatečnou kapacitu na to, aby jsme hráli dobré zápasy i venku.“

Domácí SKV začíná sebevědomě a bez chyb. Ivan Pliasetskyi začíná na servisu a společně se Suhanem budují náskok, který se ukazuje pro první set jako rozhodující. Ústí nad Labem jde do koncovky s náskokem několika bodů a ujímá se vedení 1:0 na sety.

Druhý set přináší vyrovnaný a napínavý volejbal, který baví celou halu. Až do stavu 23:23 není jasné, kdo vyhraje. Římal si ale koncovku bere pod křídla a po úspěšném útoku ukončuje druhou sadu esem. Srovnáno 1:1 na sety.

Vyrovnaný třetí set si v prostřední pasáži rozehrávají lépe domácí, ale prohospodařují si slibně se vyvíjející náskok po vlastních chybách. Do koncovky jdou nakonec v lepším rozpoložení hosté a poté, co hlavní sudí posoudí útok zlínského nahrávače Truonga jako blokovanou náhru, je o osudu třetího setu rozhodnuto. Hosté tak získávají důležitý bod.

Čtvrtý set se domácí SKV vrací do hry. Slibné vedení 9:4 ale hosté dotahují a do koncovky je opět vidět přetahovaná o každý bod. Do koncovky vstupují lépe hosté a vítězství už si nenechají vzít.

Autor: Marek Beer, foto Jana Zlámalová