Dukla Liberec vyhrála v Praze, 2007

ČZU Praha – VK Dukla Liberec 0:3 (-24,-19,-18)

Liberec: Símaro, Dittrich, Veselý, Jeslínek, Ticháček, Vencovský, libero Kryštof – Bíza, Čermák.

ČZU Praha: Mifka, Kotrch, Novák, Earl, Frynta, Lamoise, libero Da Salvo – Tupou, Zita, Zapletal.

Zaplněné ochozy haly na Lužinách viděly druhý domácí zápas nováčka Kooperativa extraligy. Tentokrát přijel o ligové body bojovat vicemistr z Liberce. Severočeši nastoupili bez Dalibora Poláka, který stále laboruje s výronem v kotníku. Ani domácí sestava však nebyla úplná. “Od čtvrtka máme velké starosti s nahrávači. Hunter si  poranil čéšku, při posledním míči v tom samém tréninku zase chytila záda Roberta Mifku, kterého však lékaři a maséři dali alespoň trochu do kupy. K zápasu jsem tak povolal dorostence Bartůňka,“ povzdechl si trenér Pražanů Jozef Novotný.

V prvním setu byla k vidění velmi vyrovnaná hra. Liberecká taktika byla poměrně čitelná od začátku. Servisem se hráči snažili trefovat mladého Fryntu, který se však s tlakem na příjmu vyrovnal solidním způsobem. Domácí servis riskovali naplno (Lamoise), kýžený úspěch to však neneslo. Set se rozhodoval v koncovce. Dukla odskočila na 21:23, domácí ještě srovnali, pak ale Lamoise zaútočil při hostujícím setbolu do autu – 24:26.

Druhá sada začala lépe pro Liberec, tři úspěšné bloky (2x Veselý a Bíza) zajistily vicemistrovi mírný náskok. Zlom přišel za stavu 8:10, kdy se na servis dostal Michal Bíza a vydržel tam až do chvíle, kdy na ukazateli svítilo 8:16. Další komentář druhý set nepotřebuje.

Do třetího dějství nastoupili Pražané s odhodláním zápas zdramatizovat, jejich úsilí bylo ale utnuto již v zárodku (7:10, 9:13, 10:16). Liberec už pak v naprosté pohodě pohlídal vítězství. Za zmínku určitě stojí situace při mečbolu za stavu 18:24. Dukla útočila do autu, rozhodčí ukázal na stranu domácích, matador Luboš Zita se ale zvednutím ruky přiznal k teči a sudí svůj výrok opravil. Chce se jen říct: víc takových fair play gest na volejbalových palubovkách!

Vladan Merta (Liberec): „Zápas byl vyrovnanější, než vypadá skóre. Nevěděli jsme, do čeho jdeme. Nová hala, nové mužstvo, televizní zápas ČZU v Opavě nám toho přece jen příliš neřekl. Jsem rád, že jsme se s tím popasovali, rozhodl asi zisk druhého setu po Bízově šňůře na podání.“

Jozef Novotný (ČZU Praha): „I přes to, že jsme měli starosti s nahrávači, Mifka odvedl dobrý výkon. Zklamán jsem spíše z některých jiných, Lamoise odehrál špatný zápas, stejně tak Earl by měl jako australský reprezentant podávat jiné výkony, než od něj vidíme.“