22.3.2018

Dukla v Ostravě vedla už 2:0, přesto Ostravští sérii srovnali

Dnešní čtvrtfinálové zápasy play-off UNIQA volejbalové extraligy mužů 2017/18 byly bojovné, plné dramatických koncovek a přinesly i překvapení. O to největší se postarali hráči Ostravy, kteří na domácí palubovce prohrávali s favorizovanou Duklou už 0:2, ale svou bojovností dokázali obrátit dvě téměř ztracené koncovky a v zápase zvítězili a vyrovnali sérii na 1:1. To samé se podařilo i hráčům Brna, kteří si před svými fanoušky „vyšlápli“ na Karlovarsko. I v Příbrami viděli diváci vyrovnanou partii, výhru si však odváží zkušenější Kladno. Volejbalisté Ústí nad Labem se sice snažili doma „zaskočit“ českobudějovický Jihostroj, ale to obhájce titulu nedopustil.

VK OSTRAVA – DUKLA LIBEREC, stav série 1:1

Po napínavém zápase předkola se Zlínem se v Ostravě odehrálo ještě napínavější drama ve čtvrtfinále play-off před ještě bouřlivější diváckou kulisou. Domácí se po prohraných dvou úvodních setech dostali do transu, jak po zápase řekl i kapitán domácích Mateusz Biernat, a nesmírnou bojovností dokonce otočili dvě téměř ztracené koncovky, ve čtvrtém setu z 21:24 na 26:24 a tu v rozhodujícím setu z 11:13 na 15:13.

č.: 144     dne: 22. 3. 2018     v hod.: 17:00

VK Ostrava – Dukla Liberec  3:2 (22:25, 19:25, 25:17, 26:24, 15:13)

Rozhodčí: Jiří Peloušek, Jakub Gall

Počet diváků: 550

Domácí: Biernat, Janků, Kotas, Šmídl, Vašina, David, libero Sobczak. Střídali: Balon, Šoltys

Hosté: Janouch, Kriško, Holubec, Štokr, Galabov, Veselý, libera Kunc, Kopáček. Střídali: Správka, Staněk, Leikep

Mateusz Biernat (kapitán VK Ostrava): „My jsme hráli v transu. Pochytali jsme jejich útoky a dobře útočili. Skládali jsme důležité míče. Hráli jsme na sto dvacet procent a to je jediná cesta, jak můžeme porazit takový tým, jakým je Liberec.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Je pravdou, že jsme dvakrát utekli hrobníkovi z lopaty. Byli jsme v tomto utkání lepší v obraně na síti. Liberec jsme ublokovali a to byl základ našeho vítězství. Obrana nám fungovala a navíc jsme byli lepší i na útoku než soupeř, což se v této sezoně se silnými týmy nestávalo.“

Aleš Správka (kapitán VK Dukla Liberec): „V podstatě jsme Ostravu sami dostali do zápasu. Soupeř výborně čapal míče v poli a pak si je dohrával, nám se to naopak nedařilo. Nezvládli jsme koncovky čtvrtého a pátého setu a Ostrava nakonec zaslouženě vyhrála.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Dnes jsme ztratili vyhraný zápas. Koncovky dvou setů, kdy vedeme o více bodů, by náš tým měl dohrát do úspěšného konce. Jenže jsme nesložili ani bodové balóny. Domácí byli odvážnější a agresivnější.“

Ostrava začíná zápas nervózně a Liberec při podání Janoucha získává první dva body. Po nevynucené chybě Vašiny vede hostující favorit 2:5. Liberec je v úvodu více v zápase a při prvním technickém oddechovém čase drží náskok tří bodů (5:8). Útoky hostů jsou daleko důraznější než ty domácí (6:10). Liberec až do přímého bodu z podání Vašiny je bezchybný a nedovolí Ostravě snížit náskok (11:14). Po vynikajícím podání Janků snižuje Ostrava na 15:16. Od tohoto stavu začíná vynikající volejbal. Domácí zvýšili razanci útoku, hosté se překonávají při obraně v poli. Ostrava tlačí do soupeře a David po dlouhé rozehře vyrovnává na 19:19. Štokr však posílá Liberec do koncovky s dvoubodovým náskokem (19:21). Následně Galabov přímým bodem z podání zvyšuje již na 19:22. Tento náskok je pro výsledek prvního setu rozhodující a hosté vyhrávají 22:25.

Liberec daruje Ostravě dva body v úvodu druhého setu technickými chybami. Nesoulad ostravských útoků Liberec trestá bodovými dohrávkami a vede 4:6. Domácí reagují ihned bodovými bloky (7:6). Ostrava je v útoku bezchybná podobně jako Liberec a nahrávač Biernat jí posílá bodovým blokem do vedení 12:10. Galabov  vynikajícím servisem otáčí na 12:17. Hostující smečař uhrál pro Liberec při svém servisu šest bodů v řadě. I druhý set přináší mnoho dlouhých rozeher a po jedné z nich jde Liberec před koncovkou do pohodlného vedení 15:20. Domácí pošlou na podání Balona a David blokem snižuje na 18:22. Hosté si vezmou uklidňující oddechový čas a druhou sadu nakonec ovládnou v poměru 19:25.

Ostrava si hned v úvodu třetího dějství získá pro sebe dvoubodový náskok. Kotas úspěšným útokem středem a bodovým blokem na Štokra zvyšuje na 6:2 pro domácí. Štokr snižuje čistým esem na 8:6. Vašina si počká na hostujícího univerzála Štokra a krásným blokem zvyšuje na 10:6 pro Ostravu. Dva hráči domácích zahrají nohejbalové údery, aby následně Biernat chytře zvýšil na 13:8. Vynikající pasáž zápasu hraje domácí smečař Vašina (16:11). Šmídl vymete při podání růžek soupeřovy poloviny palubovky a Ostrava vede již 18:13. Domácí jdou do koncovky za velmi nadějného vedení 19:14. Kotas po chytrém podání Balona zvyšuje již na 22:15. Vynikající výkon ve třetím setu korunuje Ostrava jasnou výhrou 25:17 a udržuje se v zápase.

Domácí pokračují v euforii ze třetího setu a po „hřebíku“ Šmídla jdou do vedení 4:2. Nevynucená chyba Davida srovnává stav (4:4). Podobně chybuje na druhé straně Štokr (7:5). Hostující univerzál přestává být neomylný a chybuje také Galabov (11:6). Diváci v ostravské hale jsou ve varu. Liberec ale přitlačí na podání Štokrem (12:10). Šmídl vrací dvěma body Ostravě čtyřbodový náskok (14:10). Jenže domácí univerzál si neodpustí také chyby a Liberec při podání střídajícího Leikepa srovnává na 15:15. Ostravě se po kontaktu s nahrávačem zraní libero Sobczak, ale naštěstí může pokračovat v zápase. Liberec jde po dlouhé době do vedení po přímém bodu z podání Janoucha (16:17). Nevynucená chyba Janků a bodovka Leikepa znamenají tříbodový náskok Liberce před koncovkou (18:21). Po dalším úspěšném útoku Leikepa mají sice hosté tři mečboly (21:24), ale při podání Vašiny Liberec zkolabuje a neskutečným závěrem pěti bodů v řadě si domácí vynutí rozhodující set krásného utkání.

Vyrovnaný úvod zkrácené hry naruší nevynucená chyba Staňka a čisté eso Šmídla (4:2). Liberec otáčí nepříznivý stav úspěšnou obranou při podání Štokra a díky nevynucené chybě jinak skvěle hrajícího Vašiny (4:5). Strany se střídají po nevynucené chybě Šmídla (6:8). Liberec se hodně spoléhá v pátém setu na zkušeného Správku, a za stavu 7:10 je blíže k vítězství. Ostrava se nevzdává. Šmídl bodovým blokem snižuje na 10:11. Za stavu 11:12 vyhrávají důležitou rozehru hosté a už jim k vítězství schází jen dva body. Jenže David zablokuje Staňka a drama pokračuje (13:13). Po útoku Janků má Ostrava mečbol (14:13). A stejný smečař dokonává senzaci a Ostrava vítězí 15:13.

Autor: Martin Němec

SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE, stav série 0:2

Druhý zápas druhého kola play-off  byl v Ústí nad Labem k vidění  blokařský koncert hostů, kteří za zápas nasbírali dvacet úspěšných bloků a rozvrátili tak útok domácích. Ti kontrovali hlavně bojovností v obraně v poli, ale to stačilo pouze na zisk jednoho setu. Favorit nezaváhal a odváží si druhé vítězství v sérii.

č.: 143     dne: 22. 3. 2018     v hod.: 17:30

SK Volejbal Ústí nad Labem - VK Jihostroj České Budějovice  1:3 (20:25, 25:20, 9:25, 20:25)

Rozhodčí: Činátl René, Němeček Petr

Počet diváků: 753

Domácí: Tibitanzl Martin, Bartůněk Luboš, Voth Christopher, Prajzler Matěj, Kramar Filip, Vanags Toms, libera Pondělíček Martin, Kořínek Jiří. Střídali: Šulava Martin, Batrůněk Vitěslav, Průcha Richard, Vodvárka Jan

Hosté: Fila Tomáš, Ondrovič Peter, Palgut Filip, Michálek Petr, Mach Radek, Šotola Marek, libero Kryštof Martin. Střídali: Křesťan Filip, Halaba Pawel, Kupilík Filip, Kraffer Jiří

Kramár Filip (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem): „Škoda zápasu. Měli jsme dnes navíc. Dnes hráli hosté skvěle na bloku a to rozhodlo.“

Brom Petr (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): „Podali jsme bojovnější a kvalitnější výkon než v Budějovicích. Ztratili jsme vedení ve čtvrtém setu a tím celý zápas. Budějovice hráli dobře na bloku.“

Mach Radek (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Povedlo se nám zvládnout nepříznivý stav ve čtvrtém setu a vyrovnat se se zlepšeným výkonem domácího týmu oproti minulému zápasu. Soupeř dnes předvedl bojovný výkon. Jsem rád za výhru na dnes opravdu horké palubovce domácích. Doufám, že se sem již letos nepodíváme.“

Skolka Tomáš (trenér  VK Jihostroj České Budějovice): „Jeli jsme do Ústí s tím, že to bude těžký zápas. Prohráli  jsme tu i první set v základní části a domácí ukázali i dnes, že doma jsou nepříjemní. Přitvrdili na servisu a my v určitých částech zápasu měli problémy. V důležitých fázích jsme si pomohli blokem. Chválím tým za soustředěnost a přístup k utkání.“

Popis utkání

Do utkání vstupují oba celky koncentrovaně a s minimem chyb. Za vyrovnaného průběhu skóre do stavu 12:11, přichází na servis Mach a začíná domácí trápit servisem. Hosté získají tříbodový náskok, který do koncovky udrží, úspěšným blokem navýší a set dohraji v jistotě.

Ve druhém setu si nedokáže žádné družstvo vybudovat náskok. Bod po bodu se stav dostane k 17:16 a přichází na servis domácí Voth. Ten vyválčí eso a spolu s obranou v poli i rozhodující náskok čtyř bodů pro Ústí před koncovkou setu. Závěr setu dokáží domácí bojovností v obraně v poli dotáhnout k vyrovnání stavu na 1:1

Ve třetím setu začíná  blokařský koncert hostů.  Ti nepustí domácí smečaře přes síť. Při podání Michálka dokáží hosté získat devět bodů v řadě a to nejčastěji blokem, ale i chybou domácích útočníků. Trenér Brom se snaží ovlivnit nepříznivý průběh set střídáním, ale výsledek se nedostavuje. Budějovice  získavají set drtivým skóre 9:25

Do čtvrtého setu domácí pozmění sestavu. To má zřejmě vliv na skóre, ale jen do stavu 11:7 pro domácí. Od tohoto okamžiku začínají opět úřadovat bloky hostů. Velice rychle se stav vyrovnává na 13:13, trenér Brom vrací základní sestavu, ale úspěšné bloky Budějovic nepřipustí obrat ve vývoji skóre. Domácí přidávají nevynucené chyby v útoku a hosté začínají navyšovat vedení na 13:18, což jim před koncovkou stačí k pohodovému dohrání setu a tím i zápasu.

Autor: Mgr. Přikryl Miroslav

VK EURO SITEX PŘÍBRAM – KLADNO VOLEJBAL CZ, stav série 0:2

Ve druhém zápase čtvrtfinále play-off přivítala domácí Příbram vícemistra loňského ročníku UNIQA extraligy mužů Kladno Volejbal cz. Po prvním zápase odehraném na palubovce Kladna byl stav série 1:0 pro kladenský tým, který zároveň nedávno angažoval dlouholetého reprezentanta, univerzála Davida Konečného. Příbram se v domácím prostředí snažila ze všech sil k co nejlepšímu výkonu, oba týmy zároveň vyrobili mnoho chyb, nicméně zkušený soupeř z Kladna předvedl výbornou taktickou hru především v koncovkách setů a vede v sérii 2:0 na zápasy, čímž zároveň získává postupový matchball.

č.: 145    dne: 22. 3. 2018     v hod.: 18:00

VK Euro Sitex Příbram – Kladno Volejbal cz 1:3 (25:20, 15:25, 25:27, 22:25)

Rozhodčí: Renčín K., Krtička J.

Počet diváků: 816

Domácí: Pantič, Passier, Hrdý, Böhm, Mikulenka, Rychecký, libero Juračka. Střídali: Kust, Suda, Hulpach, Kuchař, Kohlmann

Hosté: Hýský, Zajíček, West, Šulista, Sobotka, Gromadowski, libero Moník. Střídali: Konečný, Bouza, Fortuník, Blažek

Martin Böhm (kapitán domácích): Dnes to byl docela vyrovnaný zápas, hrálo se dobře na bloku a v obraně. Bohužel kladenští dnes byli v koncovkách razantnější, hlavně hodně těžkých balónů uhrával Hýský a ten to dnes rozhodl.“

Martin Kop (trenér domácích): „Měli jsme určité taktické úkoly na bloku, které jsme nedodrželi, přesto si myslí, že to bylo vyrovnané utkání. Já už jsem říkal, že my na ty vypjaté koncovky především v play-off nemáme hráče s až takovými zkušenostmi jako má soupeř, Kladno v koncovce využilo jejich kvalit a zkušeností a zahráli přesně to, co potřebovali, vyhráli důležité koncovky třetího a čtvrtého setu. My jsme skvěle začali v prvním setu, výborně jsme servírovali, vycházelo nám skoro všechno, ale bohužel jsme to pak neudrželi. Musíme se do dalšího zápasu zlepšit v přihrávce plachtícího servisu a také při obraně na bloku, v tom byl dnes asi největší rozdíl.“

Adam Zajíček (kapitán hostů): „Dnešní zápas jsem si velmi užil, v Příbrami mě volejbal vždy velmi baví, hlavně díky divákům a komentátorovi, což tvoří vždy skvělou atmosféru, plno emocí, krásný volejbal. Vítězství si ceníme, dělali jsme velké množství chyb, ale i přesto jsme vyhráli, z čehož máme velkou radost. Na příští zápas se připravíme stejně jako na tyhle dva zápasy a uvidíme, jestli ukončíme sérii doma, míč je kulatej, Příbram přijede znovu bojovat, odpočatá, bude to další nepříjemný zápas, ale já se na něj moc těším.“

Milan Fortuník (trenér hostů): „Vyrobili jsme velké množství chyb a nepřesností, takhle se hraje těžce s každým týmem v extralize. Pomohlo nám to, že jsme mohli střídat, kluci z lavičky měli vždy, co přidat. Přál bych si pro nedělní zápas, abychom zpřesnili naši hru a v určitých momentech zůstali rozhodnější, trpělivější.“

Do prvního setu vlétli domácí jako uragán, hosté však domácím na začátku setu výrazně pomáhali, z osmi servisů jich zkazili pět, přesto skóre zůstalo vcelku vyrovnané. Po prvním technickém timu Příbram zabrala a po sérii tří bodových bloků po sobě si vytvořila čtyřbodový náskok. Ten už do konce setu nepustila, skvěle hrál univerzál Rychecký a celý tým Příbrami podával kvalitní servis, což zajistilo domácím vedení 1:0.

Na začátku druhého setu Příbram začala opět skvěle podávat, vedla 4:1 a na střídačce Kladna vládla nervozita, vztek a běsnění, především asistent trenéra Petr Klár vypadal, že mu brzy praskne žilka. Pak však přišly chyby domácích, především nebyli schopní zpracovat výborný servis kapitána hostů Adama Zajíčka. Kladno se pak dostalo do herní pohody a Příbram naprosto smazalo, druhý set skončil velkým rozdílem 25:15.

Třetí set začal vyrovnaně, chvíli měli navrch hosté z Kladna, ale hra se srovnala a do druhého technického timu šla Příbram za dvoubodového vedení. Za stavu 20:20 bylo jasné, že diváci budou svědky dramatické koncovky, což se také potvrdilo. V koncovce pak rozhodla zkušenost kladenských borců, kteří trpělivě vyčkávali a když se jim za stavu 25:25 naskytla bodovka, okamžitě ji zužitkovali. Po velkém boji Kladno zvítězilo ve třetím setu 27:25.

Čtvrtý set byl od začátku v režii hostů, po prvním technickém vedli 5:8. Zhruba v polovině setu se však domácí zkoncentrovali a dokázali jít do vedení. V koncovce pak ale znovu přišly zbytečné chyby, optimální nebyla ani nahrávka, díky čemuž hosté dokázali včas chodit na bloky a několika bodovými skalpy získali znova převahu. Po chybách domácích v samotném závěru pak bylo o vítězi rozhodnuto. Kladno v sérii tímto vítězstvím zvyšuje vedení na 2:0.

Autor: Štěpán Chvosta

VOLEJBAL BRNO – VK ČEZ KARLOVARSKO, stav série 1:1

Čtvrtfinálová série mezi Volejbalem Brno a Karlovarskem je srovnaná. Domácí Brno za veliké podpory téměř zaplněné haly na Kounicově porazilo Karlovy Vary 3:1 na sety, a prodloužilo tak čtvrtfinále minimálně o další dva zápasy.

č.: 146    dne: 22. 3. 2018     v hod.: 18:00

Volejbal Brno – VK ČEZ Karlovarsko 3:1 (23:25, 25:22, 25:22, 26:24)

Rozhodčí: Pecháček L., Grabovský Z.

Počet diváků: 850

Domácí: Římal, Hrazdira, Pražák, Boula, Stanislav, Klapal, libero Weber. Střídali: Jakubec, Okosanović, Handlíř

Hosté: Hudeček, Treial, Rejlek, Zmrhal, Prešinský, Ropret, libero Pfeffer. Střídali: Kriško, Široký, Hukel

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): Dnes to byl z naší strany opravdu týmový výkon a já jsem moc rád, že jsme využili plné Kouničky. Doufejme, že příště přijde ještě víc lidí, protože jsme dnes dokázali, že si na Vary můžeme věřit. Teď musíme ještě dokázat uhrát něco venku.

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Hráli jsme na hranici svých možností, dobře jsme podávali – tohle domácí prostředí nám moc svědčí. V prvním setu jsme ještě byli zakřiknutí a udělali jsme spoustu chyb v útoku, pak jsme ale výkon úplně změnili a myslím, si, že jsme dnes zaslouženě vyhráli. Vary si dnes byly až moc jisté a mám dojem, že jim trošičku chybí pokora.“

Ondřej Hudeček (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Brno dnes hrálo hodně dobře, na útoku a riskovalo i podání a my jsme se nedokázali dostat do hry. Brno podalo super výkon, je to 1:1 a teď se zase jede k nám.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „My jsme věděli, čeho je Brno schopné. Dostali jsme se do přestřelky, kdy jsme pak už měli problém dát dva servisy za sebou, s jedním servisem a druhou chybou se vyhrává špatně. Nebyli jsme daleko od tie-breaku, ale celkově náš výkon musí být lepší na to, abychom Brno porazili.“

Druhý čtvrtfinálový duel mezi Brnem a Karlovarskem sice začali lépe domácí hráči (3:1), soupeř ale rychle vyrovnal a skóre otočil na svou stranu (5:8). Karlovarským hráčům se náskok dařilo držet (9:13), Brno se naopak dotahovalo marně, a tak byl stav v koncovce 16:20. Svěřencům Ondřeje Marka se pak ještě povedlo hostům při podání Jakubce přiblížit na rozdíl dvou bodů (19:21) a v závěru odvrátit dva karlovarské setboly na 23:24, poté ale Volejbal Brno zaservíroval do autu a set ukončil (23:25).

Do následující sady vlétli lépe brněnští hráči (6:3) a hnala je k tomu i mohutná podpora velmi slušně zaplněné haly na Kounicově. Karlovarsko však opět srovnalo (8:8) a následně vedení obrátilo pro sebe (10:12). Za tohoto stavu se však na servis domácích postavil Jan Pražák a setrval tam čtyři výměny (14:12). Oba týmy se pak tahaly o každý míč (18:16), Brnu se ale náskok dařilo držet (22:20) a po útoku Stefana Okosanoviće v koncovce i těžit hned ze tří setbolů (24:21). Proměnit se domácím povedlo druhý v řadě, a na sety tak bylo srovnáno 1:1.

Brno to nakoplo a do prvního technického time-outu třetí sady vstupovalo s čtyřbodovým náskokem (8:4). Karlovarsko rozjeté Brno o vedení sice připravilo, když srovnalo na 14:14, domácí však nepovolili a po útoku kapitána Michala Hrazdiry opět mírně odskočili (18:16). Na smeči zářil Stefan Okosanović, Vary naopak chybovaly a rázem z toho bylo brněnské vedení (21:17). Euforie a agresivita dotlačila Volejbal Brno až k pěti setbolům (24:19) – Vary sice ještě zkorigovaly, ale set brali znovu domácí 25:22.

Veliká bitva pokračovala i ve čtvrtém dějství (7:7) a vyrovnané skóre svítilo na Kounicově do stavu 14:14. Pak se podařilo odskočit hostujícím (14:16), kteří vedení drželi až do úplného závěru setu (20:23). Volejbal Brno ale srovnal na 23:23 a koncovku zdramatizoval.  Následný setbol Karlovarska brněnští hráči odvrátili a za stavu 25:24 svou šanci na čtvrtfinálový bod nepromarnili. Po výhře 26:24  tak Volejbal Brno srovnal stav série s Karlovými Vary na 1:1.

Autor: Barbora Mertová