9.10.2022

Nedělní utkání 5. kola UNIQA extraligy přinesla vítězství domácím týmům

Po sobotních zápasech pokračovalo 5. kolo UNIQA volejbalové extraligy mužů 2022/23 v neděli dalšími dvěma zápasy. Kladno hlavně díky skvělému servisu přehrálo ve třech setech českobudějovický Jihostroj a Lvi Praha splnili roli favorita v utkání s Ostravou. Páté kolo uzavře televizní dohrávka (ČTsport), ve které od 19:30 hostí Dukla Liberec celek Ústí nad Labem.

KLADNO VOLEJBAL CZ – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

Orli zlomili prokletí tiebreaků v nejlepším možném okamžiku. Bez ztráty setu vyhráli v Kladenské sportovní hale proti bronzovému týmu loňské sezóny VK Jihostroji České Budějovice. Po celý zápas byl tým Milana Fortuníka ve vedení, ale musel vynaložit veškeré síly, aby v divácky velmi atraktivním utkání favorita přehrál.

Kladno volejbal cz – VK Jihostroj České Budějovice 3:0 (25:20, 25:18, 25:18)

Rozhodčí: Nedbálek, Rychlík

Počet diváků: 491

Domácí: van Solkema, Seppänen, Andersen, Platačs, Kraffer, Špulák, libero Kunc. Střídali: Hyský, Fortuník, Grozer, Zvicer

Hosté: Piskáček, Licek, Polák, Kriško, Michálek, Ondrovič, libera Kovařík, Kryštof. Střídali: van Schie, Emmer, Stojlovič

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal cz): „Jsem hrozně rád za tři body. Po dlouhé době jsme si dokázali, že umíme hrát i ve třech setech, a ne dvouapůlhodinové zápasy. Vydrželi jsem být koncentrovaní až na jednu sérii, kdy nás soupeř dotáhl. Byli jsme konzistentní celý zápas a to byl podle mě klíč k úspěchu. A pak náš bojovný výkon, což nám občas chybělo, ale dnes to sedlo.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Jsme rádi za tři body. Během tohoto utkání nám oproti předchozím fungoval servis a i díky tomu jsme se soupeřem drželi krok, respektive jsme byli stále před ním.“

Martin Licek (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Gratuluji Kladnu. Rozstříleli nás servisem. Nebyli jsme schopní přihrát, od toho se odvíjel i náš útok.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Kladno nás přehrálo, na všech postech byli lepší. U nás je na určitých hráčích velká deka a nedokážeme se s tím vypořádat. Neměli jsme co nabídnout.“

Domácí tým vstoupil do zápasu nezvykle dobře, když při podání holandského nahrávače van Solkemy vedl 3:0 a trenér Dvořák si musel vybrat první time-out. Orli si vypracovaný náskok drželi, na první pohled bylo vidět, že týmu prospěl návrat Seppӓnena. Za hosty se nejvíce dařilo Michalu Kriškovi, který nastoupil v základní sestavě. Za stavu 13:8 si budějovická lavička vybrala i druhý time-out, čímž reagovala na sérii podání Petra Špuláka. České Budějovice po vypracovaném bodu často zkazily servis, na rozdíl od kladenských, kteří tentokrát uměli podání využít a Platačs svým esem skóre navýšil na 19:12. René Dvořák se snažil tlak Orlů zastavit i dvoustřídáním, kdy na palubovku vyslal dvojici Emmer-van Schie, ale nepřesnosti jejich spoluhráčů jakoukoli možnost set otočit hatily. Při podání reprezentačního smečaře Licka přeci jen Jihostroj ožil a odvrátil čtyři setboly, ale Kladno si nakonec nenechalo vítězství vzít.

Druhá sada se odehrála podle obdobného scénáře. Orli, hrající ve velké pohodě, si vypracovali vedení 8:5 a jen ve střední pasáži trošku zaváhali a soupeř vyrovnal stav na 15:15. Pak ale přišel na podání reprezentant Špulák a dvěma dobrými servisy zajistil svému týmu opět náskok dvou bodů, který se Kladenským dařilo navyšovat, a dokráčeli pohodlně k vedení 2:0 na sety.

Největší přetahovaná začala ve třetím setu, když domácí očividně spěchali za výhrou a ztráceli v některých momentech rozvahu. Za stavu 14:14 při servisu Seppänena byl Jihostroj nedůrazný v mezihře, čehož Orli využili a odskočili hostům na rozdíl tří bodů. To byl rozhodující moment závěru utkání a Kladno volejbal cz díky tomu porazilo VK Jihostroj České Budějovice ve třech setech.

Autor: Anna Earl

VK LVI PRAHA – VK OSTRAVA

Podle očekávání skončilo předposlední klání 5. kola UNIQA extraligy. Favorizovaní Lvi přehráli v Unyp areně Ostravu 3:0. MVP zápasu podle aplikace SmartVolley tentokrát vyhlašovala legenda pražského celku Miloš Kočka. Patron střetnutí dekoroval smečaře domácích Tomáše Kriška. „Jelikož máme lepší tým, tak šlo hlavně o to, abychom byli trpěliví a hráli tak, jak máme natrénováno,“ popsal cestu za třemi body Kriško.

VK Lvi Praha – VK Ostrava 3:0 (25:21, 25:21, 25:17)

Rozhodčí: Tomáš Kavala, Matěj Dmejchal

Počet diváků: 271

Domácí: Čech, Todua, Schouten, Kriško, Tibitanzl, Janouch, libero Moník. Střídali: Pliasetskyi, Kollátor, Krča

Hosté: Polynski, Blažej, Mazoch, Muroň, Dvořák, Fořt, libero Vancl. Střídali: Jarosinski, Vašíček

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Jsme spokojeni s výsledkem a ziskem tří bodů. V některých chvílích bychom ale měli udržet chladnější hlavu. Hovořím hlavně o řešení lehčích balonů. Máme tedy na čem pracovat a jedeme dále.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „První set byl vyrovnaný, Ostrava dobře přijímala a překvapila nás na útoku. Pak už byla aktivita na naší straně. Lépe jsme podávali, což se ukázalo, jako rozhodující.“

Dominik Fořt (kapitán VK Ostrava): „Šlo o takový vlažnější nedělní zápas. Měli jsme do něj dát více energie a mohli jsme Lvy více potrápit.“

Richard Vlkolinský (trenér VK Ostrava): „Gratuluji domácím k zasloužené vítězství. Bylo vidět, že jsme hráli s kvalitnějším týmem. Klukům bych vytknul nedodržení určitých taktických pokynů. Několikrát porušili disciplínu, což mě vážně mrzí.“

Sympatický výkon podali hosté v Unyp areně v prvním setu. V jeho úvodu si vybudovali tříbodový náskok (8:5) a ještě ve střední pasáži hráli s domácími naprosto vyrovnanou partii (18:18). Lvi však mají podstatně zkušenější kádr a koncovku zvládli – 25:21.

Ani v druhé sadě Ostravané neztratili nic z bojovnosti. Kdykoli se ovšem dotáhli ve skóre (17:16), Lvi přidali a například díky sérii úspěšných bloků odskočili – 25:21. Třetí set byl v režii favorita – 25:17.

Autor: David Nejedlý, foto David Kratochvíl