12.1.2019

Odolena Voda si vyšlápla na úřadujícího mistra z Karlových Varů

Výsledková bomba bouchla ve 15. kole UNIQA volejbalové extraligy mužů 2018/19 na Odolce. Domácí Aero s přehledem „přejelo" úřadujícího mistra z Karlových Varů a připsal si nečekaně všechny tři body. Zlín na Kladně bojoval o první dva sety v těsných koncovkách, ale zkušení domácí drama nedovolili. Pražským Lvům se zápas v Ústí nad Labem vůbec nepovedl a nevezou domů ani bod. Ostrava si možná cestou do Příbrami myslela na body, ale domácí potvrdili, že v Příbrami se lehce nevyhrává. Jihočeši si lehce upevnili první příčku v tabulce proti posledním Benátkám nad Jizerou.

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – VK BENÁTKY NAD JIZEROU

Poprvé v novém roce se představili domácím divákům volejbalisté Jihostroje, na své palubovce přivítali poslední tým tabulky Benátky nad Jizerou. Favorit utkání byl jasný, Jihočeši stále drží domácí neporazitelnost a nechtěli o ni přijít ani tentokrát. Hostující Benátky se musely vyrovnat s odchodem hostujících mladíků z Liberce, jejich úloha proto byla složitá.

č.: 86      dne: 12. 1. 2019        v hod.: 18:00

VK Jihostroj České Budějovice – VK Benátky nad Jizerou 3:0 (25:13, 25:18, 25:21)

Rozhodčí:  Kořenek J., Kvarda P.

Počet diváků: 1040

Domácí: Staples, Todua, Kupilík, Michálek, Mach, Šotola, libera Kryštof, Starczewski. Střídal: Polák

Hosté: Nesvačil F., Sukuba, Gryuk, Rojas, Hudák, Celerýn, libero Ticháček. Střídali: Kratochvíl, Němeček, Teubner

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Jsem rád, že jsme potvrdili roli favorita. Zápas jsme zvládli. Teď nás čeká náročných 14 dnů, takže to byla dobrá příprava.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Dneska to pro nás byla trochu povinnost s posledním družstvem tabulky, myslím, že jsme se toho zhostili slušně. Nepolevili jsme v tlaku, kromě pár servisů.“

Michal Sukuba (kapitán VK Benátky nad Jizerou): „Domácí hráli dobře, hráli, co potřebovali. Zatlačili nás na servisu, pak si balony ubránili. Vypracovali si náskok, který si pohodlně udrželi.“

Vladimír Němeček (trenér VK Benátky nad Jizerou): „My jsme nastoupili v nové sestavě, nevěděli jsme, jak to bude vypadat. Nicméně postupem času jsme se do toho dostali. Myslím si, že v půlce zápasu jsme už byli rovnocenným soupeřem, i když Budějovice jsou doma hodně silné.“

Budějovický trenér Dvořák nominoval do základní sestavy nahrávače Kupilíka, který chopil svou příležitost pevně za pačesy. Rozehrál si velmi dobře všechny útočníky, a když Jihostroj přidal i body kvalitním blokem, bylo o osudu prvního setu velmi rychle rozhodnuto.

V druhém setu tempo hry sice trochu opadlo, ale domácí volejbalisté v pohodě přidávali body na svou stranu a dál plnili roli favorita.

Nejvyrovnanější průběh mělo třetí dějství, kdy byli v úvodu hosté ve vedení. Ale tento stav dlouho nevydržel, Jihostroj brzy srovnal a držel otěže utkání pevně ve svých rukou. Poslední bod zapsal zkaženým podáním benátecký Rojas.

Autor: Redakce VK Jihostroj Č.B., foto Dan Kubát

SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM - VK LVI PRAHA

Hosté netajili před utkáním sebevědomou myšlenku na zisk bodů. Realita byla pro ně zcela jiná. Narazili na velice kvalitně připravený, bezchybně a disciplinovaně hrající tým.  Ústí účinně a bezchybně servírovalo (Koci, Tibitanzl, Bartůněk), přidalo velice propracovanou a účinnou obranu a to jak na bloku, tak i v poli.  Praha nenašla cestu k realizaci předzápasové myšlenky a odjížděla zklamaná a možná i překvapená z jednoznačné porážky.

č.: 89          dne:  12.1.2019            v hod.: 17:00

SK Volejbal Ústí nad Labem – VK  Lvi Praha 3:0 (25:15, 25:18, 25:21)

Rozhodčí: Němeček Petr, Velimov Emil

Počet diváků: 631

Domácí: Dhionathan Da Silva, Wilson Marc, Kramár Filip, Koci Redjo, Tibitanzl Martin, Bartůněk Luboš, libero Kořínek Jiří

Hosté: Svoboda Jan, Krajčovič Šimon, Kuboš David, Šulc Marek, Van Werkhoven Mart, Fortuník Ondřej, libero Kovařík Michal. Střídali: Špulák Jan, Démar Matyáš, Kozák Šimon

Filip Kramár (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem): „Dnes jsme hráli výborně. Dobrý servis a účinnou následnou obranu. Dobře hráli všichni, ale to, co s Pražákama dělal Marc Wilson, to jsem asi ještě neviděl. Děkuji divákům a jsme rádi za tři body.“

Jakub Salon (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): Kolektivním výkonem jsme soupeře přejeli. Jsem rád, že jsme Lvům vrátili porážku z Prahy. Kluci zvládli takticky vše, co jsme si řekli před utkáním. Gratuluji klukům k výbornému výkonu. Ve středu nás čeká další důležité utkání v Ostravě a věřím, že budeme hrát stejně koncentrovaně jako dnešní zápas.“

Matyáš Démar (kapitán VK Lvi Praha): Dělali jsme hodně chyb, jak na útoku, tak na servisu. Dnes jsme nepředvedli dobrý výkon. Nebyli jsme trpělivý v mezihře.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Není co hodnotit, odjíždím zklamán.“

Začátek utkání vůbec nesignalizoval jednoznačný průběh a výsledek zápasu. Obě družstva se do stavu 8:8 přetahovala o body. Domácím se podařilo kvalitním servisem Tibitanzla a Bartůňka L. a za přispění dobré obrany v poli posunou tým do vedení 14:9. Ústí nabralo sebevědomí a jistotu projevující se hlavně na servisu, kterým tlačí hosty od sítě a následně obranou eliminují jejich útok. Postupně navyšují vedení i za přispění hostů, kteří chybují v útoku i na servisu na 20:13 a o výsledku prvního setu není pochyb.

Ani změny v základní sestavě nepřinesly hostům v druhém setu vytouženou změnu v průběhu zápasu. Domácí pokračují v kvalitním servisu, drží bezchybnost v útoku a to jak na ztrátu, tak i po chyceném míči v poli. Navyšují vedení bod po bodu na komfortní 14:9, dále na 21:16 a opět není o zisku setu pro domácí pochyb.

Třetí set má o něco vyrovnanější průběh. Domácí nedokáží získat výraznější náskok jako v prvních dvou setech a tak je vyrovnané skóre před koncovkou 18:18 jistou nadějí pro hosty na obrat v utkání. Domácím se ale podaří efektní zákroky v poli a spolu se třemi úspěšnými bloky jdou do vedení 23:19. Tuto šance domácí nepustí a bouřlivé publikum dožene hráče k bezchybnému dohrání zápasu a tím i k zisku tří bodů, které mají v přímém souboji sousedů v tabulce dvojnásobnou cenu.

Autor: Mgr. Přikryl Miroslav

VK EURO SITEX PŘÍBRAM – VK OSTRAVA

V 15. kole UNIQA extraligy se střetly dva celky ze středu tabulky bojující o přímý postup do play off -  domácí Příbram, které patřilo průběžné šesté místo v tabulce a hosté z Ostravy, držící sedmé místo těsně za Příbramí. Začátek zápasu zvládla lépe Příbram, ale nechybělo mnoho, aby se hostům podařilo zápas otočit. Nakonec Příbram se zkušenou oporou Jaroslawem Lechem uválčila velmi důležité tři body za výhru 3:1 na sety.

č.: 88       dne: 12. 1. 2019      v hod.: 17:00

VK Euro Sitex Příbram – VK Ostrava 3:1 (25:16, 27:25, 21:25, 25:19)

Rozhodčí: Rychlík D., Dmejchal M., Svoboda J., Peller F.

Počet diváků: 713

Domácí: Wawrzynczyk, Graham, Lech, Böhm, Mikulenka, Dolgopolov, libera Juračka a Kop. Střídali: Hulpach, Trojanowicz, Kuchař, Suda

Hosté: Sedláček, Podlesny, Janků, Kotas, Beal, Menner, libero Sobczak. Střídali: Štefko, Vancl, Dvořák

Martin Böhm (VK Příbram): „Dnes bylo k vidění na obou stranách mnoho chyb, začátek zápasu vyšel lépe pro nás, nechybovali jsme tolik na servisu a drželi jsme dobrou přihrávku. Věděli jsme, že soupeř má dobrý servis. V těch chvílích, kdy se do něj trefovali, tak jsme měli problémy, ale když jim nešel, tak jsme vyhrávali my. Nakonec nám velmi pomohl univerzál Lech, který dal v koncovce asi tři esa, a to definitivně rozhodlo o naší výhře.“

Martin Kop (VK Příbram): „První set jsme měli pod kontrolou, druhý set jsme vedli o hodně bodů, když nás David Janků zatlačil servisem, ale tím že jsme předvedli náš herní standard, tak jsme koncovku dotáhli do konce. Ve třetím setu jsme vedli znovu, ale v jednom postavení jsme nemohli otočit poměrně jednoduchý plachtící servis, který občas šel o pásku se štěstím, nicméně měli jsme ho otočit a místo toho nám soupeř dal devítibodovou sérii. Nakonec jsem velmi rád za tři body a mockrát děkuji divákům za podporu.“

David Janků (VK Ostrava): „Myslím si, že jsme dnes mohli zápas otočit, ale bohužel jsme si to pokazili trochu vlastní blbostí a hodně rozhodnul ten druhý set, kdy jsem měl za stavu 25:25 složit míč. Kdybychom ten set vyhráli, mohl zápas vypadat úplně jinak. V posledním setu v koncovce vyšel Lechovi servis, ale tak už to bývá, rozhodly naše nevynucené chyby a nízká účinnost našich útoků.“

Jan Václavík (VK Ostrava): „Dnes jsme nezvládli první set, i v druhém jsme udělali spoustu chyb, ztráceli jsme hodně bodů na Příbram, ale dotáhli jsme to. V koncovce jsme měli příležitost, ale nedoťukli jsme to, což byla pro nás velká škoda, protože by se to pak mohlo zlomit. Znovu jsme vstali z mrtvých ve třetím setu, ale ve čtvrtém jsme bohužel znovu udělali příliš mnoho chyb, přestože Příbram nebyla tolik přesvědčivá na side-out a my jsme jim to zbytečně ulehčovali.“

Do prvního setu vstoupila lépe domácí Příbram, hosté zaostávali na útoku, především univerzál Beal Mitchell se nemohl prosadit a od stavu asi 10:9 už hosté nedokázali držet s Příbramí krok. Domácí předváděli standardní hru se stabilním servisem a bez většího množství nevynucených chyb. První set nakonec skončil velkým rozdílem 25:16.

Druhý set se odvíjel prakticky stejně, hosté se snažili tlačit na servisu, občas se do nějakého trefili a zabodovali, nicméně Příbram dobře bránila a bodové balóny patřily hlavně domácím. Ostrava byla v mírném vedení pouze do stavu 7:8 a pak už to byla znovu jízda Příbrami, tedy pouze do té chvíle, než přišel na servis David Janků z Ostravy. Hosté dali několik přímých bodů z podání a stáhli náskok na rozdíl jednoho bodu. Koncovka pak byla velmi vyrovnaná, a přestože se nakonec hosté nedostali k setbolu, měli mnoho příležitostí ze hry na otočení druhého setu v jejich prospěch. Nakonec zvítězili domácí těsně 27:25.

Ve třetím setu už vše vypadalo, že Příbram zvítězí ve třech setech. Pořád ta samá písnička, vedení 16:12 pro domácí, ovšem pak trenér Václavík vymyslel geniální střídání, kdy na servis poslal do té chvíle střídajícího hráče Matouše Vancla, který skvělým servisem pomohl hostům k devítibodové sérii. K vidění také byla zajímavá kombinace Ostravy, neboť již zmíněný Vancl vystřídal univerzála Dvořáka, takže při bodových situacích neměl kdo dohrávat z doskoku, a tak z něj útočil nezvykle smečař David Janků. Závěr setu již Příbram nezvládla, otočka z 16:12 na 16:21 byla pro ně nad jejich síly.

Ve čtvrtém setu byly šance na obou stranách, ale také spousta nevynucených chyb. Ostrava zpočátku dominovala na servisu a chvílemi to vypadalo na velký obrat, hosté vedli až do stavu 15:16, ale Příbram zachránili nakonec opory týmu. Univerzál Jaroslaw Lech si schoval na konec zápasu tři esa v řadě a hru podrželi v poli i libera Martin Kop ml. s Davidem Juračkou. Příbram nakonec zvítězila v zápase za tři body a v tabulce poskočili na páté místo před Brno, naopak Ostrava po prohře a výhře Ústí nad Labem nad Prahou, spadla až na průběžné osmé místo.

Autor: Štěpán Chvosta

AERO ODOLENA VODA – VK ČEZ KARLOVARSKO

AERO sehrálo první zápas v roce 2019 na domácí půdě proti úřadujícímu mistru a účastníku Ligy mistrů – Karlovarsku. Ve skvělém utkání a před plnou halou vytvořili domácí diváci hráčům takovou atmosféru, že dokázali hráči vybojovat všechny tři body po výhře 3:1. Karlovarsko bylo zřejmě zaskočeno nástupem domácích, kteří se nenechali zastrašit a od začátku ukázali, že o body se strhne velký boj.

č.: 85       dne: 12. 1. 2019           v hod.:18:00

AERO Odolena Voda – VK ČEZ Karlovarsko 3:1 (25:17, 25:22, 16:25, 25:18)

Rozhodčí: Gall J., Grabovský Z.

Počet diváků: 756

Domácí: Vanags, Gear, Russell, Hladík, Walsh, Viiber, libero Hadrava. Střídali: Mikula, Vachoušek, Holčík

Hosté: Hudeček, Patočka, Rejlek, Zmrhal, Beer, Van Haarlem, libero Pfeffer. Střídali: Vašina, Penrose, Džavonorok

Tomáš Kotrch (kapitán AERO Odolena Voda): „Dnes jsme bojovali společně s diváky jako jeden muž a jsme moc rádi, že se nám podařilo porazit Karlovarsko za tři body. Kluci předvedli super výkon, nicméně se už od zítra musíme soustředit na další zápas s Českými Budějovicemi, který nás čeká hned ve středu.“

Jiří Šiller (trenér AERO Odolena Voda): „Chtěl bych pochválit diváky za to, jakou nám dnes vytvořili atmosféru a podporu. Hráči dnes bojovali od začátku až do konce a dokázali si, že hrát můžou s každým soupeřem.“

Ondřej Hudeček (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Gratuluji Vodolce. Dá se říct, že krom třetího setu, kde jsme udělali nějakou sérii na podání, tak nás přehráli, což není dobré zjištění, budeme se muset nad tím zamyslet a jednoduše zlepšit naší hru.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Dneska nám chybělo více bojovnosti. Ve chvílích, kdy jsme byli trochu pozadu ve skóre, jsem postrádal bojovnou morálku a osobní zodpovědnost za výsledek, některým hráčům bylo jedno, jak to dopadne, nebo na to mentálně nemají, nicméně Vodolka hrála dobře. My jsme ve třetím setu viděli, co by na ní mohlo platit, ale nebyli jsme schopní vyvíjet tlak celý zápas.“

Začátek utkání byl sice z obou stran vyrovnaný, ale domácí se rychle dostali do čtyřbodového vedení hlavně díky kvalitnímu útoku a několika úspěšným bodovým míčům. Přes polovinu setu se ztrátovalo na obou stranách a set plynul ke spokojenosti domácích k vítěznému konci. V koncovce hosté set nedokázali zdramatizovat a AERO tak vedlo 1:0.

Do druhého setu mělo Karlovarsko mnohem lepší vstup a hned od začátku lépe bránilo na síti, čímž si dokázalo připravit pozice a bodové míče uhrávalo. Přes polovinu setu se domácí AERO ale stále drželo a tlačilo. Před koncovkou se domácí dostali do vedení dvou bodů a o vítězi rozhodovala až napínavá koncovka. V ní si AERO uhrálo další bodovku a vybojovalo si hned tři setbally. První hosté odvrátili, ale zkaženým servisem ukončili set. Na ukazateli svítilo 2:0.

Začátek třetího setu měl stejný průběh jako druhý set. Hosté hráli koncentrovaněji a vybojovali si vedení. To při podání Van Haarlema ještě navýšili až na rozdíl osmi bodů. Domácí trenér Šiller prostřídal sestavou a AERO zlepšilo svůj výkon. Karlovarsko si ale v poklidu došlo k vítězství v setu a snížilo ze svého pohledu na 1:2.

Čtvrtý set začal vyrovnaně, v mírném vedení byli domácí. Oba týmy kvalitní hrou ztrátovaly. AERO se dostalo do koncovky s dvoubodovým vedením. V konci setu na hřišti domácí hráči dominovali a nenechali hosty v ničem vydechnout. Zaznamenali hned čtyři body v řadě a vítězství AERA 3:1 bylo na světě.

Utkání provázela skvělá atmosféra zaplněné haly, do které si našlo cestu úžasných 756 diváků. Děkujeme jim za podporu.

Autor: Tomáš Havlát, foto Dominika Holčíková

KLADNO VOLEJBAL CZ – VSC FATRA ZLÍN

V posledních ročnících Zlín vždy dokázal s Kladnem hrát dobře a v prvním vzájemném utkání na podzim zvítězil 3:2. Proto se čekalo, zda domácí Kladno po vánoční přestávce potvrdí své lepší postavení v tabulce.

č.: 87          dne: 12. 1. 2019           v hod.: 18:00

Kladno volejbal cz – VSC Fatra Zlín 3:0 (25:23, 27:25, 25:12)

Rozhodčí: Tomáš Fink, Roman Marschner

Počet diváků: 590

Domácí: Sobotka, Habr, Vemič, Zajíček, Marel, Hýský, libero Moník. Střídali: Vostárek, Jachnicki, Wallisch, Blažek

Hosté: Šulc, Čech, Čechmánek, Adamec, Vašíček, Navláčil, libero Bláha. Střídali: Motyčka, Barták, Varous

Tomáš Hýský (kapitán Kladno volejbal cz): Byl to náš první zápas v novém roce, na který jsem se těšil, ale radost mám pouze ze tří bodů, které jsme získali, z předvedené hry ne. Do zápasu jsme vstoupili vlažně a byli jsme studený, proto děkuji fanouškům, že nám pomohli.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Už je to u nás asi tradice, že se Zlínem nehrajeme dobře. Do utkání jsme šli málo nabuzení. S celkovým výkonem spokojený nejsem, pouze s některými jednotlivci, ale jako tým musíme zabrat.“

Michal Čechmánek (kapitán Fatra Zlín): „První dva sety jsme dokázali dodržet taktické pokyny, které jsme měli připravené a převážnou část jsme i vedli. V prvním setu jsme to nezvládli mladickou nerozvážností, v druhém setu nám nepřidal rozhodčí. Ve třetím setu jsme se už úplně rozsypali.“

Přemysl Obdržálek (trenér Fatra Zlín): „Škoda prvního a druhého setu, to už je několikátý zápas, kdy jsme měli koncovku, kterou jsme nedohráli. Třetí set už jsme byli horší.“

Oba týmy do prvního setu zápasu vstoupily vyrovnanou hrou. Domácí tým si udržoval jedno či dvoubodový náskok. Hostům se podařilo srovnat skóre zápasu až v jeho druhé polovině za stavu 20:20. V koncovce prvního setu si díky zákrokům na bloku zajistili domácí dvoubodový náskok a set dotáhli do vítězného konce (25:23).

Začátek druhém setu byl na obou stranách opět vyrovnaný, domácímu družstvu se díky stabilnímu servisu a zákrokům především na bloku dařilo udržet do poloviny setu tříbodový náskok. Zápas se vyrovnal za stavu 15:15, oba týmy předváděly vyrovnanou hru až do koncovky, kdy se dvoubodového vedení ujala Fatra Zlín. Avšak domácím se podařilo zápas otočit a set vyhrát dvoubodovým náskokem (27:25).

Na začátku třetího setu se podařilo týmu domácích odskočit o tři body na stav 6:3. Domácí nechybovali při servisu, soupeřům se nepodařilo zastavit průbojnější hru domácího týmu, který si vybudoval osmibodový náskok (16:8). Kladno volejbal.cz si dokázalo udržet razantní náskok až do konce zápasu.

Autor: Jitka Kotrlová