Ostrava udolala mistra v pěti setech, 2007

VK DHL Ostrava – VK Jihostroj České Budějovice 3:2 (16,-21,-19,20,11)

Ostrava: Zaťko, Správka, Nunes, Michálek, Kubala, Konečný, libero Gelnar – Malínek, Boscatti, Kozák.

Jihostroj: Sládeček, Zach, Čajan, Mach, Smrčka, Motys, libero Habada – Ventruba, Fučík.

Ve slezské metropoli byl k vidění šlágr kola – souboj poledních dvou mistrů Kooperativa extraligy. Jinými slovy DHL Ostrava hostila Jihostroj České Budějovice.

Velmi zajímavý úvod obstaral domácí hrající asistent trenéra Přemysl Kubala. Nejprve výtečně zablokoval, pak tvrdě zaútočil, při smeči si však poranil ruku a už za stavu 4:2 musel opustit palubovku s vyhozeným ramenem a utkání pro něj skončilo. Tato citelná ztráta Ostravu viditelně poznamenala a z nadějného čtyřbodového vedení (7:3) nebylo záhy nic. Jihostroj ale velmi špatně útočil a pomohl domácím zpátky do sedla (16:12). Hosté zaostávali ve všech herních činnostech, navíc i na jejich straně došlo ke zranění klíčového hráče. Nahrávač Michal Sládeček špatně dopadl na bloku a pochroumal si sval, se kterým měl problémy už před zápasem. V utkání pokračoval, byť jej v koncovce na několik míčů vystřídal mladý Ondřej Fučík.

Změna stran nějaký zvrat nepřinesla. Výtečné ostravské podání komplikovalo Jihočechům přípravu útoku, s těžšími pozicemi si budějovičtí smečaři nedokázali poradit a jejich útoky končily buď v autu, nebo na rukou soupeře. I Ostrava si ale vybrala slabší chvilku a pustila úřadujícího mistra zpět do setu. Kouč Jaroslav Tomáš okamžitě zareagoval time-outem, rozlet svého soka však zbrzdit nedokázal – 14:17. Drama v koncovce se už nekonalo, hosté si vedení v klidu pohlídali a srovnali na 1:1.

Tentokrát vstoupili do setu lépe hosté (3:7). Ostravě navíc přestala naplno fungovat souhra Zaťko – Konečný, domácí kapitán nebyl ve hře tolik, jak by si asi sám představoval. Když se k tomu přidal ještě zlepšený jihočeský blok, nebylo o vítězi setu pochyb – 19:25.

Čtvrté dějství bylo vyrovnané po celý svůj průběh. První výraznější trhák přišel v polovině, kdy náskok získali domácí volejbalisté – 18:15. Exceloval hlavně David Konečný, přes kterého vedl ostravský nahrávač Juraj Zaťko většinu útoků. Reprezentační univerzál s nimi nakládal s velkým přehledem – 20:25.

Zkrácená hra v pátém setu začala lépe pro domácí (7:2). Velice nadějný náskok však Ostrava trestuhodně prohospodařila a znovu nechala Budějovické nedechnout – 7:8. Tři chyby hostů na útoku je ale opět poslaly pod hladinu – 13:9. Za tohoto stavu už nebylo co řešit, Ostrava zápas v pohodě doztrátovala. Poslední míč složil symbolicky nejlepší hráč zápasu David Konečný.