4.3.2021

Papírové předpoklady se naplnily, ale Kladno „vystrčilo růžky“

Třemi zápasy odstartovalo čtvrtfinále UNIQA volejbalové extraligy mužů 2020/21. Největší drama se odehrálo na palubovce Karlovarska, kde domácí tým musel v zápase s kladenskými Orly dohánět dvousetové manko a vítězství v prvním zápase čtvrtfinálové série vybojovat až v tie-breaku. Volejbalisté Liberce splnili roli favorita proti Ostravě, stejně jako českobudějovický Jihostroj v utkání s Odolenou Vodou.

VK ČEZ KARLOVARSKO – KLADNO VOLEJBAL CZ

První utkání čtvrtfinálové série mezi VK ČEZ Karlovarsko a Volejbal Kladno cz se uskutečnilo v Karlových Varech. Kladno neudrželo výbornou kvalitu po celé utkání a domácí po dvou prohraných setech v zápase dominovali a utkání vyhráli 3:2 a ujímají se tak vedení v sérii 1:0.

VK ČEZ Karlovarsko – Kladno volejbal cz 3:2 (23:25, 23:25, 25:12, 25:17, 15:11)

stav série 1:0

Rozhodčí: Činátl René, Dušek Petr, Tůmová Markéta, Činátl Dominik

Domácí: Vašina, Patočka, Římal, Wiese, Wilson, Ticháček, libero Pfeffer. Střídali: Lux, Keemink

Hosté: Palgut, Kraffer, Zajíček, Křesťan, Hýský, Kyjanica, libero Kunc. Střídali: Mikulenka, Lohr, Fortuník, Gottesman

Lukáš Ticháček (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Za prvé gratulace Kladnu za první dva sety, protože opravdu hráli výborný volejbal. Dobře podávali a s takovou hrou by určitě nebyli na osmém místě v play off, když by takhle hráli častěji. My jsme počítali s tím, že z jejich strany bude tlak, ale ten neudrželi. Já tedy za sebe jsem nepočítal s tím, že bude ten tlak tak dlouhý. Já jsem věřil, že oni začnou dobře a pak je zlomíme. Z naší strany výborně další tři sety. Gratulace pro Karlovarsko. Hra se úplně otočila, jako kdyby se hrály dva zápasy. Jak se říká, kdo podává, ten vyhrává. Dneska se to opět vyplnilo.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Super těžké vítězství. Kladno si za výkon v první polovině zápasu prostě ty dva sety zasloužilo a pak my jsme se trošku odšpuntovali. Dostali jsme sebedůvěru na naší stranu a zvládli jsme utkání v pěti setech. Myslím, že je úplně jedno jak to dopadlo, hlavní je, že první bod máme my.“

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Prohra má hořkosladkou příchuť. Nikdo by neřekl, že povedeme 2:0 a byli jsme blízko prvnímu vítězství v sérii. Je to smůla, ale víme, že kvalita je na straně Karlovarska. Takže se musíme zregenerovat a připravit se na nedělní zápas. Takže za mě spokojenost s předvedeným výkonem, ale škoda, že jsme to nedotáhli do vítězného konce.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „My jsme vypadli z role ve třetím setu a domácí toho dokonale využili pro obrat utkání. Musíme se zkoncentrovat na zápas u nás.“

První set zahájili lépe hráči Kladna. Již od začátku mají mírný náskok a nutí trenéra Nováka k prvnímu oddechovému času za stavu 7:3 v jejich prospěch. Domácí se dostávají do tempa a dotahují Kladno. Hráči Kladna mají kvalitní a tvrdé podání a opět uskakují na rozdíl tří bodů, 12:15. Dva výborné bloky domácích přináší snížení na 14:15. Kladno dvakrát výborně ubránilo a poté zaútočilo a opět se dostává do tříbodového vedení, 14:17. Přichází druhý oddechový čas trenéra Nováka. Eso Wieseho a domácí zaostávají už pouze o jeden bod, 16:17. Trenér Fortuník sahá k prvnímu oddechovému času. Stav prvního setu je srovnaný 18:18. Domácí Lukáš Ticháček blokem přidává bod pro Karlovarsko, následně Wilson kazí podání, 19:19. Vašina výborně útočí, vytlouká blok a domácí se ujímají vedení 21:20. Křesťan srovnává nekompromisním útokem po lajně na 21:21. Koncovka prvního setu je vyrovnaná. Za stavu 23:22 pro Kladno přichází na palubovku místo Křesťana Lohr. Vašina se neprosazuje v útoku a Kladno získává první setbol, 22:24. Ten však skvělým útokem odvrací Wiese, 23:24. Před podáním Římala přichází na řadu druhý oddechový čas Kladna. Hýský boduje v útoku a Kladno vyhrává první set 25:23 a ujímá se tak vedení v zápase 1:0 na sety.

Druhý set začínají opět lépe hráči Kladna. Adam Zajíček vytáhl dva bodové bloky a posílá svůj tým do vedení 5:2. Křesťanovo podání dělá domácím velké starosti a za stavu 8:3 pro Kladno přichází první oddechový čas trenéra Nováka. Na hřišti se v dresu Karlovarska objevuje Keemink místo Ticháčka, 7:11. Domácí zlepšují svůj výkon, ale stále nemohou dotáhnout dobře hrající Kladno, 11:14. Další nekompromisní útok Křesťana znamená, že Kladno vede 18:15 a má lepší pozici před koncovkou druhého setu. Domácí po útoku Vašiny a Wieseho srovnávají na 18:18 a přichází první oddechový čas trenéra Fortuníka. Kladno opět odskakuje na rozdíl dvou bodů. Za stavu 20:18 pro Kladno si bere druhý oddechový čas trenér Novák. Další dobré podání Mikulenky, který přišel na podání místo Palguta, 18:22. Za stavu 23:19 se vrací na palubovku Palgut, vzápětí Karlovarsko zastavuje útok Kladna výborným blokem, 20:23. Přichází druhý oddechový čas trenéra Fortuníka. Po něm Vašina kazí podání, ale Patočka a Wiese nekompromisně útočí a stav je 24:22 pro Kladno. Další bod Wieseho znamená odvrácení setbolu, 23:24, ale Hýský vytlouká blok domácích a ukončuje tím druhý set. Kladno vyhrálo druhý set 25:23 a ujímá se vedení v zápase 2:0 na sety.

Třetí set začínají lépe domácí hráči. Za stavu 8:5 pro Karlovarsko si bere první oddechový čas trenér Fortuník. Domácí výrazně zlepšili svou hru a při podání Vašiny odskakují na větší bodový rozdíl, 14:8. Domácí i nadále pokračují ve výborné hře ve třetím setu, 19:10. Hráči Karlovarska vyhrávají třetí set 25:12 a snižují stav utkání na 1:2.

Do čtvrtého setu opět lépe vstupují domácí hráči a vypracovali si mírný náskok, 6:3. Hra je ve čtvrtém setu vyrovnaná, ale domácí si stále drží mírný náskok, 12:9. Kladenský smečař Jiří Kraffer dává dvě esa a za stavu 12:11 nutí trenéra Nováka k prvnímu oddechovému času čtvrtého setu. Domácí dobře útočí a následně přichází chyba Kladna v útoku, 15:12. Výborný trojblok Karlovarska a následný útok Vašiny znamenají stav 18:13 pro Karlovarsko. Trenér Fortuník si bere první oddechový čas. Karlovarsko si drží náskok a do koncovky jde za pohodlného vedení 21:14. Za tohoto stavu si bere trenér Kladna druhý oddechový čas. Hráči Karlovarska výrazně zlepšili svůj výkon a čtvrtý set vyhrávají 25:17 a srovnávají tak stav utkání na 2:2.

Pátý set je od začátku vyrovnaný. Při podání Wieseho se domácí dostávají do mírného vedení 5:3. Za tohoto stavu si bere trenér Fortuník první oddechový čas. Jiří Kraffer kazí podání (7:5) a pak rozhodčí píská technickou chybu nahrávače Palguta a strany se v pátém setu mění za stavu 8:5 pro domácí hráče. Karlovarsko stále drží tříbodové vedení, 9:6. Kladenský Křesťan dává eso a snižuje na jednobodový rozdíl, 9:8. Následně ovšem přichází výborný blok domácích, další bod Karlovarska přidává úspěšnou smečí Wiese a za stavu 12:8 přichází druhý oddechový čas trenéra Fortuníka. Kladno snižuje na 13:11 a nutí trenéra Nováka k prvnímu oddechovému času. Domácí vyhrávají rozhodující set 15:11 a celkově vítězí v utkání 3:2 na sety. Ujímají se tak vedení ve čtvrtfinálové sérii.

Autor: VK Karlovarsko, foto Aleš Bedlík

VK DUKLA LIBEREC – VK OSTRAVA

Po dvou letech se konečně dočkala naše nejvyšší volejbalová soutěž vyvrcholení své soutěže a dnešním dnem vstupuje do samotného play off. VK Dukla Liberec se v dlouhodobé základní části umístila na třetím místě a proto dnes přivítala šestý celek VK Ostravu. Letošní bilance obou soupeřů je vyrovnaná, když oba celky dokázaly zvítězit na domácí palubovce. Dukla doma zvítězila za tři body 3:1 a Ostrava pouze za dva body 3:2, ale play off je pouze o vítězných zápasech a kdo třikrát zvítězí, postupuje dál. První čtvrtfinálový duel nakonec vyzněl lépe pro domácí tým, který uhájil domácí prostředí a na Moravu odjíždí po vítězství 3:0.

VK Dukla Liberec – VK Ostrava 3:0 (25:22, 25:21, 25:19)

Rozhodčí: Jan Krtička, Emil Velinov, Adam Lenert, Jiří Čermák, delegát utkání Antonín Pejpal

Domácí: Šulista Petr, Krajčovič Šimon, Kriško Michal, Kriško Tomáš, Leikep Libor, Srb Jiří, libera Kopáček Václav, Pavlíček Jan. Střídal:  Suda Radek

Hosté: Janků David, Sedláček Oliver, Kruzhkov Iurii, Ihnát Jakub, Kotas Václav, Jambor Tomáš, libera Sobczak Damian, Dominik Jelen. Střídali: Dvořák Jakub, Vancl Matouš, Závodský Radim

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec): Bylo to super. Odolali jsme nebezpečnému servisu soupeře, pohlídali jsme si jejich klíčové hráče, jak říkám super. Podle mě to byl dnes koncentrovaný výkon od všech hráčů. V Ostravě určitě bude zase rozhodovat jejich servis, kde oni jsou více zvyklí a hlavně sebevědomější.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Gratulace klukům, že zvládli první utkání ve čtvrtfinále 3:0. Myslím si, že jsme byli hodně trpěliví. Co jsme od dnešního utkání očekávali, tak to ten zápas i přinesl. Ostrava solila servis, a když jim vycházel, tak to byly právě ty okamžiky, kdy se nám dokázala přiblížit. Myslím si, že dnes nám výborně fungovala obrana, a to vedlo k dnešnímu úspěchu.“

David Janků (kapitán VK Ostrava): „Vstup do utkání jsme měli výborný. V prvním setu jsme měli dost příležitostí, abychom šli do výraznějšího vedení. Bohužel to jsme nevyužili. Tím jsme pomohli shodit nervozitu z Liberce. Soupeř se chytil kormidla a myslím, že ty další dva sety již byli lepší. Soupeř nás dnes přeblokoval a to asi rozhodlo. Musíme se na dnešní utkání podívat a připravit se na nedělní druhé utkání.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „I když to dnes skončilo 3:0, tak jsme měli dnes určitou šanci, hlavně v prvním setu. Jenom škoda, že jsme ho nedotáhli do vítězného konce. Chybělo nám trochu chytrosti. Potom už hrál Liberec velmi dobře. Vyhraným prvním setem se trošku odšpuntoval a více si věřil. Solil do nás podání a tím nás velmi trápil.“

Do prvního čtvrtfinále vstupuje lépe tým z Liberce, protože hosté kazí své podaní a vzápětí z hlavního kůlu smečují do velkého autu. A když Michal Kriško vytlouká blok Ostravy, domácí jsou ve vedení 3:0. Vedení si ale Dukla neudržela dlouho. Při podání Iurie Kruzhkova je za stavu 4:4 vyrovnáno. Po bloku Davida Janků se hosté poprvé v dnešním utkání dostávají do nepatrného vedení (5:6). Při podání Václava Kotase je pro Duklu ještě hůř. Po esu si rychle žádá domácí trenér Michal Nekola oddechový čas (6:8). Po time se na bloku vyznamenává Oliver Sedláček a hosté jsou ve varu (6:9). Až po zkaženém podání na řadu přichází domácí tým. Nepříjemné smečované podání Jiřího Srba odtahuje hosty od sítě a bloky domácích se začínají prosazovat (9:9 – Šimon Krajčovič). Po dalším přímém bodu z podání je Dukla zpět ve vedení (10:9 – eso Jiří Srb). Do dvoubodového odskoku se domácí dostávají po další nevynucené chybě hostů (12:10 – blok v síti). Ani tento bodový rozdíl nemá dlouhý život. Tři chyby na útoku a Ostrava se ujímá vedení (13:15 – útok do sítě, autu a do bloku). Přesto po bloku Petra Šulisty se nám zase stav vyrovnává (17:17) a drama pokračuje. Po nádherně sehrané signálu středem se Šimon Krajčovič tvrdě prosazuje a přelévá vedení na domácí stranu (19:18). Další parádní podání Jiřího Srba dopadá na zadní lajnu a domácí již vedou o dva body a trenér Ostravy Jan Václavík si žádá oddechový čas (20:18). Po dvojbloku (Šimon Krajčovič – Michal Kriško) se domácí dostávají do tříbodového trháku a hosté opět žádají time (22:19). První setbol utkání získává Michal Kriško (24:21). Hosté středem první nebezpečí ztráty setu odvracejí. Druhý setbol si již Dukla pohlídala. Tomáš Kriško vytlouká blok Václava Kotase a domácí získávají první sadu.

Po vyrovnanějším začátku se daří Dukle přímým bodem z podání získat dvoubodové vedení již za stavu 4:2 (eso Tomáš Kriško). Na podání se dnes daří Jiřímu Srbovi, třetím esem zvyšuje na rozdíl tří bodů (7:4). Po úspěšném bloku Libora Leikepa a krásné roládě Michala Kriška Dukla odskakuje o pět bodů a Ostrava si žádá oddechový čas (11:6). Po time snižuje Jakub Ihnát, nejprve přesnou smečí po lajně a v další rozehře vytlouká blok Dukly a náskok domácích se začíná tenčit (11:9). Po esu Davida Janků již Dukla žádá oddechový čas (11:10). Až ukázkový blok Šimona Kračoviče vnáší do řad libereckých hráčů trošku klidu a vedení 17:14. Další kvalitní obrana na síti (Michal Kriško) nenechává v klidu ostravského trenéra Honzu Václavíka a máme tu další odpočinek (18:14). Po něm se na útoku prosazuje Jakub Dvořák a na podání přichází Tomáš Jambor a zaznamenává dva přímé body z podání. Do hry vstupuje svým oddechovým časem domácí trenér Michal Nekola (18:17). Tomáš Jambor ani po time nepovoluje na tvrdosti smečovaného podání a máme tu další eso a vyrovnání na 18:18. Až přímý bod Tomáše Kriška, který svojí tvrdostí zaskočil ostravského kapitána, dovoluje domácím odskočit o dva body (22:20). Po bloku Libora Leikepa jsou domácí velmi blízko zisku druhé sady (23:20). Po chybě ostravského celku (špatné postavení hráčů při podání) získává Dukla první setbol druhé sady (24:21). A další chybička na straně Moravanů (blok v síti) znamená konec druhého setu a vedení Dukly 2:0 na sety.

Třetí set nám začíná velmi vyrovnaně. Obě družstva se bodově hlídají a stav je stále vyrovnaný. Za zmínku stojí tři nebo čtyři fantastické zákroky domácího libera v poli (Jan Pavlíček). Hra je navíc okořeněna krásnými výměnami. Až za stavu 7:5 se podařilo Dukly získat dvoubodový náskok po chytré smeči Šimona Krajčoviče na zadní lajnu po jedné z delších výměn, následuje time hosté. Na tříbodové vedení zvyšuje stejný hráč blokem, a když hosté smečují jenom do anténky (10:6 – Jakub Dvořák), máme tu druhý oddechový čas Ostravy v tomto setu. Na rozdíl jediného bodu snižuje blokem a vzápětí tvrdým útokem Jakub Dvořák (12:11). A po dalším úspěšném útoku Ostravy (Jakub Ihnát) je vyrovnáno (12:12 – time Dukla). Při podání Tomáše Kriška míří Jakub Dvořák do autu a domácí se dostávají do dvoubodového vedení (15:13). Další plusový bodík přidává na stranu Dukly Michal Kriško z doskoku (17:14) a domácí jsou blízko zisku prvního čtvrtfinálového utkání. Ale nemůžeme předbíhat. Ostrava velmi riskuje na podání a přece jenom nám ještě chybí osm bodů do zdárného konce třetího setu. Koncovku ale Dukla zvládla na 1*. Bezchybnou hrou a kvalitním blokem (Libor Leikep) s velkým náskokem spěchá do koncovky utkání (23:17). První mečbol čtvrtfinálové série přichází po zkaženém podání kapitána Ostravy (24:19 – David Janků). Utkání ukončuje přímým bodem z podání Michal Kriško a Dukla vítězí v dnešním utkání 3:0 na sety.

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – AERO ODOLENA VODA

Po nervózním začátku čtvrtfinálového zápasu získaly kontrolu nad hrou České Budějovice. Od druhého setu Jihostroj dominoval především díky kvalitní hře v poli. Domácí nemusela trápit ani absence dvou kapitánů – Radka Macha a Filipa Rejlka, kteří spoluhráče podporovali z tribuny. Favorit v prvním utkání nedopustil sebemenší zaváhání a ujímá se vedení v sérii.

VK Jihostroj České Budějovice – AERO Odolena Voda 3:0 (25:20, 25:15, 25:13)

Rozhodčí: Kovář V., Grabovský Z.

Domácí: Stoilovič, Todua, de Amo, Michálek, Ondrovič, Schouten, libero Kryštof. Střídali: Koranda, Polák

Hosté: L. Demar, Taylor, M. Démar, Svoboda, Holubec, Hladík, libera Kop, Hadrava. Střídali: Vanags, Holčík, Jachnicki, Horák

Miguel Ángel de Amo (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Myslím, že jsme od začátku zápas kontrolovali. Odolena Voda nás zkoušela potrápit především plachtícím servisem, ale my jsme na to dokázali dobře reagovat. Dařilo se nám v poli, a navíc jsme byli schopni chycené míče z výšky úspěšně zakončit. To si myslím, že byl klíč k vítězství.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Úvod byl nervózní, ale tak to v play-off bývá. Říkali jsme hráčům, aby na to byli připravení, protože jsme nechtěli propadnout jako například Karlovarsko v prvních dvou setech s Kladnem. Úplně podle mých představ jsme nehráli. Málo balonů jsme zablokovali – přitom jsme měli spoustu šancí, ale míče nám chodily mezi rukama. Naopak jsme ale výborně hráli v poli. Bohužel jsme postrádali Filipa Rejlka, kterého trápila záda, ale doufáme, že v neděli už by mohl nastoupit.“

Aleš Holubec (kapitán AERO Odolena Voda): „Nám bylo včera oznámeno, že postupujeme, takže v hlavách jsme asi ještě nebyli nastaveni tak, jak bychom si představovali. Nechci se na to vymlouvat, ale situace je prostě taková. Dostali jsme lekci z volejbalu. Až přijedou Budějovice k nám, tak se musíme odrazit ode dna a ukázat, že volejbal umíme.“

Martin Kop (trenér AERO Odolena Voda): „Kromě prvního setu a začátku druhého, kdy jsme chvíli hráli vyrovnaně, jsme dělali obrovské množství chyb. Z naší strany mi v zápase chyběla soudržnost, bojovnost a celkově nasazení. Budějovice předvedly svůj dobrý výkon, a to jim stačilo ke snadnému vítězství.“

Odolena Voda začala na palubovce Jihostroje nečekaně dobře. V prvním setu držela s Jihostrojem krok a oba soupeři se tahali o každý bod. Odolka hrála aktivně, dařilo se jí na servisu a Jihostroj nebyl na útoku stoprocentní. Na výkonu hostů bylo znát, že přijeli na jih Čech s cílem překvapit favorita hlavně servisem. Vyrovnaný stav v prvním setu držel téměř až do koncovky, ve které už se Jihostroj dostal do trháku a nakonec zvítězil 25:20.

Druhý set se začalo hrát podle jiných not. Jihostroj předváděl lepší souhru nahrávače de Ama a univerzála Schoutena. Odolena Voda více chybovala a zdálo se, že hostům pomalu docházejí síly. Jihostroj zpřesnil také servis a mohl se spolehnout i na vynikající hru v poli. Za Odolku hrál slušně nahrávač Matyáš Démar, ale hosté Jihostroji vzdorovat dlouho nedokázali. Domácí zvítězili ve druhém setu 25:15 a suverénně kráčeli za vítězstvím v zápase.

Ve třetím setu Jihostroj svou dominanci potvrdil. Bylo vidět, že Jihočeši byli na Odolku dobře takticky připraveni, a přestože neměli žádného ofenzivně dominantního hráče, týmovým výkonem soupeře válcovali. České Budějovice si hned od začátku setu vybudovaly slušný náskok, který už Odolena Voda neměla šanci dohnat. Domácí vyhráli poslední set rozdílem 25:13 a první zápas čtvrtfinálové série tak dopadl podle papírových předpokladů.

Autor: Matěj Mayer, foto Dan Kubát