16.12.2023

První vítězství z liberecké palubovky si odváží hráči Českých Budějovic

Nejvyrovnanější duel 12. kola slibovalo utkání v Liberci a tak tomu nakonec i bylo. Dukla měla šanci zaútočit na průběžné třetí místo Českých Budějovic, ale nevyužila ji. Jihostroj, i přes absenci nahrávače Carísia, si nakonec z Liberce odvezl výhru v tie-breaku. Po dlouhé době se z domácího vítězství radovali volejbalisté Ostravy, kteří přehráli zlínskou Fatru. V dalších třech zápasech se prosadili favorité – Lvi porazili Black Volley, Kladno vyhrálo v Příbrami a Karlovarsko zdolalo Ústí nad Labem. V neděli je na programu dohrávka tohoto kola, středočeské derby Odolena Voda - Benátky nad Jizerou.

VK DUKLA LIBEREC - VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

Po krátké přestávce se po utkání žen libereckým divákům představili muži. Dnes čekalo Duklu Liberec napínavé střetnutí s rivalem z Českých Budějovic. Poslední měření sil nedopadlo pro Duklu nejlépe. Jednalo se o rozhodující pátý zápas o postup do loňského finále, který skončil 2:3 (23,-16,-23,29,-12). Bohužel v prvním setu se Liberci zranil Lukáš Ticháček a Jihostroj nakonec po vítězství v tiebreaku slavil postup do finále se vstupenkou do Champions League pro letošní ročník. Letos je situace opačná, ústřední nahrávač Jihostroje má zdravotní problémy a do utkání nenastoupil a do Liberce ani nepřijel. Přesto si hosté v prvním setu vypracovali šest setbolů a Liberec pouze jeden, který mu stačil k zisku prvního setu. V druhém setu se Dukla chybným zakončením připravila o vedení a zkušený soupeř toho využil k vyrovnání. Třetí set s převahou pod taktovkou Matěje Emmera získal Jihostroj, čtvrtý zase Dukla, která se opírala o svého univerzála a útok z pipe. Vyrovnaný tiebrak lépe zvládli hráči Jihostroje a zaslouženě získali dva body za vítězství 2:3.

VK Dukla Liberec - VK Jihostroj České Budějovice 2:3 (30:28, 21:25, 19:25, 25:18, 14:16)

Rozhodčí: Jan Krtička, Vlastimil Kovář, lajnoví rozhodčí Jitka Skřivánková, Jiří Čermák

Počet diváků: 560

Domácí: Lukas Demar, Lukáš Trojanowicz, German Johansen, Nivaldo Nadhir Diáz Gómez, Daniel David Urueña Yufra, Lukáš Ticháček, libero Silver Maar. Střídali: Radek Suda, Šimon Bryknar, Pāvels Jemeļjanovs, Lubomír Staněk

Hosté: Kaloyan Balabanov, Sam Taylor-Parks, Alejandro Miguel González Rodríguez, Ignacio Luengas, Peter Ondrovič, Matěj Emmer, libera Petr Michálek, Michael Kovařík. Střídali: Stijn van Schie, Josef Leština, Oliver Sedláček

Lukáš Ticháček (kapitán VK Dukla Liberec): „Odehráli jsme další tiebreak a je smutné, protože ho končíme prohrou. Myslím si, že Budějovice do Liberce dnes nepřijely vyhrát, ale my jsme jim k tomu strašně moc pomohli. Prostě jsme je k tomu vítězství dotlačili. Jejich podání mě připadalo jako největší buchty, a přesto jsme to odpřijímali na čtyři metry. Oni jenom útočili po kůlech a blokovali. Vůbec se mě dnešní utkání z naší strany nelíbilo. Měli bychom začít hrát lepší volejbal. Je to smutné, že na konec roku předvádíme to, co předvádíme.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Určitě nás dnešní prohra mrzí. Po vyhraném prvním setu jsme začali hrát velmi vlažně, nedokázali jsme se dostat do potřebného tempa. My začínáme vždy hrát, až když nám začíná téct do bot, což už je pozdě, protože necháme si soupeře dostatečně rozehrát. Neporazit Budějovice, které hrají s druhým nahrávačem, to jistě není dobrá vizitka. Ale zase na druhou stranu, jak jsme ukončili čtvrtý a pátý set, to bylo dobrý a od toho bychom se mohli odrazit do budoucna.“

Petr Michálek (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Myslím si, že jsme první čtyři sety málo kazili na servisu, proti jiným zápasům. Konečně náš výkon venku k něčemu vypadal. I když to není úplně ideální, jak bychom si představovali. Navíc nám Liberec dnes hodně k vítězství pomohl.“

Petr Kohout (asistent trenéra VK Jihostroj České Budějovice): „Dnešní utkání jsme dobře zvládli na servisu a na příjmu. Domácí nám dost pomohli technickými chybami, třeba že byli v síti. Přesto to byl vyrovnaný boj. Hlavně v tiebreaku se ukázalo, že Liberec byl velmi vyrovnaný soupeř. I zde rozhodl příjem a servis, jako vždy.“

Domácí hráči nastupují v kompletní sestavě, to hostům stále chybí nahrávač Eduardo Carísio Sobrinho, který si přivodil svalové zranění v utkání proti Lvům Praha. I přes výborný vstup do utkání Dukly (4:2 – 2x chyba na útoku Jihostroj Peter Ondrovič a Sam Taylor-Parks), brzy přebírá Jihostroj iniciativu a rychle si získává čtyřbodový náskok kvalitní obrannou hrou v poli a bezchybným zakončením (8:12 – time Dukla). Až nepříjemné plachtivé podání Lukáše Trojanowicze nedovoluje Jihostroji kvalitně zakončit a po dvou chybných útocích Alejandroa Miguela Gonzáleze Rodrígueze je vyrovnáno (13:13). Bohužel přešlap smečujícího hráče Dukly při pipe opět dovoluje Jihostroji odskočit o dva body (13:15). Další technické provinění Dukly znamená vedení Jihostroje 14:17. Proti vedení Jihostroje je Lukas Demar, který chytře vytlouká vysoký blok hostí a snižuje na jediný bod (16:17).  Těch chyb na útoku je dnes opravdu hodně, další smeč do autu Dukly a Jihostroj se zadarmo vrací do tříbodového trháku (16:19). A další paráda Lukase Demara, tentokrát čistým esem snižuje opět na rozdíl jediného bodíku, a když ve stejné rotaci se na bloku prosadí Nivaldo Nadhir Diáz Gómez je v samotné koncovce setu vyrovnáno (21:21 – time Jihostroj). První setbol dnešního střetnutí si připisuje Jihostroj po dvojím hraní Dukly (22:24). Zkažené podání Jihostroje dává další šanci Dukle. A je vyrovnáno (Lubomír Staněk blokem - 24:24). Třetí setbol Jihostroje si z hlavního kůlu připisuje Ignacio Luengas a jde na podání, to ale kazí. Šest setbolů Jihostroj nevyužil, tentokrát má první setbol Dukla po velmi nečisté nahrávce. Dukla dvojblokem hned první svůj setbol proměňuje. Ignacio Luengas ztroskotal na pažích Lukáše Trojanowicze a domácí získávají první sadu v poměru 30:28.

Hned první podání druhé sady Sam Taylor-Parks kazí a Lukas Demar si připisuje další eso, Dukla vede 2:0. Přesto za stavu 3:3 je vyrovnáno, to se na útoku prosadil Koloyan Balabanov, jeho smeč do autu byla nepatrně tečována. Až Lukáš Trojanowicz hned z první po špatném příjmu podání dovoluje Dukle odskočit o dva míče (8:6). Trošku nám tu panují emoce mezi jednotlivými hráči. Rozhodčí si svolávají hráče, kteří oba celky uklidňují, a můžeme pokračovat. Při podání Ignacio Luengase se dostává Jihostroj do nepatrného vedení (10:11 – eso), ale brzy vedení zadarmo přenechává Dukle smečí do autu (Koloyan Balabanov) a velice špatným příjmem podání (15:13 – eso Daniel David Urueña Yufra). Ale i Dukla chybuje, tentokrát smeč nad trojblokem bez tečí končí mimo hrací plochu a je vyrovnáno (15:15). Po trochu zmatku v obraně Dukla nedokáže přehrát míč zadarmo přes a dovoluje Jihostroji získat nepatrné vedení 17:18 – time Dukla. Další bod pro Jihostroj putuje po bloku Petera Ondroviče a hosté v koncovce při podání Stijna van Schieho začínají mít více ze hry (17:19). Nádherný dvojblok Dukly zastavuje útok Stijna van Schieho a je vyrovnáno (20:20). Bohužel pro Duklu, zkažené podání, smeč do autu a do bloku dovoluje Jihostroji získat velmi slušné vedení před koncovkou setu (20:23 – blok Alejandro Miguel González Rodríguez). První setbol druhé sady získává Jihostroj signálem středem (21:24 – smeč Sam Taylor-Parks). A když Dukla hraje čtyřikrát, je konec druhé sady a máme vyrovnáno 1:1 na sety.

Až do třetího setu vstupuje lépe Jihostroj, který po smeči Dukly do autu a kvalitním bloku Sama Taylor-Parkse získává dvoubodové vedení (0:2). Další plusový bod po kratší mezihře přidává Stijn van Schie (1:4), potom ale míří do velkého autu a Jihostroj vede o pouhý bod (3:4). Peter Ondrovič dobře postaveným blokem vrací tříbodové vedení na stranu Jihostroje, a když zaznamená Ignacio Luengas přímý bod z podání, hosté vedou 4:8. Bohužel pro Duklu a obecenstvo další smeč domácích končí v autu a Jihostroj velmi snadno bodově uniká (7:12). Ani střídání v domácím celku nepomáhá, další útok končí na dvojbloku Jihostroje a náskok opět narůstá (8:14 – blok Ignacio Luengas). Až útok nově příchozího (Pāvels Jemeļjanovs) kosmeticky upravuje náskok Jihostroje (10:14). Po dalším snížení si trenér Jihostroje žádá oddechový čas (12:15 – přesný signál středem Šimon Bryknar - Daniel David Urueña Yufra). Po dalším úspěšném dvojbloku Jihostroje si vyžádal trenér Dukly Martin Demar oddechový čas (14:19). Po time svoji chytrost u sítě předvedl Lukas Demar, když místo zakončení hned z první zvolil nahrávku, do které mu soupeř sáhl (16:19). Přesto hosté získávají první setbol třetí sady již za stavu 18:24 po signálu středem. První odvrací Radek Suda, druhý si již Jihostroj pohlídal a už je jasné, že se Dukla v tabulce před svého rivala nedostane.

Ve čtvrtém setu se Dukla dostává do dvoubodového vedení po bloku Radka Sudy (3:1) Další kvalitní obrana nad sítí, tentokrát se vyznamenal Daniel David Urueña Yufra a máme tu první odpočinek Jihostroje (5:2). Po time míří Stijn van Schie do velkého autu a na podání se stále prezentuje svojí plachtou Lukáš Trojanowicz (6:2). Jihostroj se při odpočinku uklidnil a při podání Petera Ondroviče se přibližuje na jediný bod (6:5 – Dukla aut a útok Bulhar Koloyan Balabanov). Až při podání Šimona Bryknara se Dukla nadechuje k slušnému náskoku. Na útoku se konečně začíná dařit libereckému „účku“ (German Johansen) a společně s esem domácí odskakují o čtyři body (12:8). Technická chyba – špatné postavení při podání Jihostroje již nenechává v klidu trenéra Andrzeje Kowala, který svolává své hráče k poradě (13:9). Čistým esem German Johansen zvyšuje vedení Dukly na 17:11 a hosté začínají míchat se sestavou. Na podání přichází Josef Leština a Jihostroji se daří vytlouci blok Dukly (18:14 – time Dukla). Další snížení zajišťuje blokem Ignacio Luengas a z velkého náskoku Dukle zbývají tři body (18:15). Nahození míče Lukasem Demarem na blok Jihostroj spustilo akci domino, tři hráči hostí spadli na zem a míč také (21:16). Šimon Bryknar si připisuje eso a Lukáš Trojanowicz blok a domácí již vedou 23:16. Po zkaženém podání tu máme první setbol čtvrté sady (24:17). Ignacio Luengas z velké výšky odvrací první setbol a jde na podání, které kazí a nyní nás čeká tiebreak, jak už je u Dukly poslední dobou zvykem (sedmý tiebreak).

Stará bolest ze třetího setu provází i v tiebreaku, smeč do autu a hosté jsou ve vedení 1:3. Proti vedení Jihostroje je Radek Suda, který tvrdou smečí ostrou diagonálou rychle vyrovnává (3:3). Bohužel hlavní rozhodčí odpískal nečisté hraní Dukle při útoku a dvoubodové vedení má Jihostroj zadarmo zpět (4:6 – time Dukla). Ke změně stran odcházejí spokojenější hosté při vedení 5:8 po tvrdém zakončení dírkou v bloku (Stijn van Schie). Lukas Demar nádherným blokem zastavuje Stijna van Schieho a German Johansen ze zadní zóny vytlouká dvojblok Jihostroje a na ukazateli svítí 8:8. Další tvrdé zakončení nám předvedl hned z první Lukáš Trojanowicz (9:8) a domácí jsou ve vedení. Bohužel další chyba na útoku Dukly vrací Jihostroj do vedení (9:10). Řada zkažených podání nás pomalu posouvá do koncovky utkání. První mečbol patří Jihotroji po útoku z hlavního kůlu, kterému předcházela velmi pěkná nahrávka jednou rukou Matěje Emmera (13:14). Dukla z pipe odvrací první mečbol (Lukas Demar), druhý si připisuje Koloyan Balabanov, když ometá blok Dukly. Ten Již Jihostroj proměňuje (Stijn van Schie) a vítězí 2:3 na sety.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto Adriana Micáková

VK TROX PŘÍBRAM – KLADNO VOLEJBAL CZ

Dvanácté kolo základní části extraligy mužů přineslo zajímavý souboj příbramských Kocourů a kladenských Orlů. Ačkoliv byl začátek utkání velmi vyrovnaný, nakonec se jednalo o hladkou výhru hostujícího Kladna, které v letošní sezóně předvádí skvělou hru a zaslouženě si dnes odvezlo tři body.

VK Trox Příbram – Kladno volejbal cz 0:3 (22:25, 18:25, 19:25)

Rozhodčí: Kavala Tomáš, Spáčil Lukáš

Počet diváků: 753

Domácí: Benitez, Rosenbaum D., Gabriel, Šábrt, Tevkun, Lyzanets, libero Verasio. Střídali: Toth, Toman, Ureš F.

Hosté: Graham, Neves, Gonçalves, Zajíček, Platačs, Seppänen, libero Fernandez. Střídali: Kyjanica, Čeketa

Daniel Rosenbaum ml. (kapitán VK Trox Příbram): „Myslím, že minimálně dva sety jsme mohli s Kladnem hrát, podle mě nehráli až tak dobře, aby nás takto přejeli. My jsme na druhou stranu nepředvedli moc dobrý výkon na podání, které jsme hodně kazili nebo jsme podávali příliš neúčinně. Špatně jsme bránili kladenské blokaře, s bráněním středových hráčů se potýkáme dlouhodobě. Kladno dnes bylo lepším týmem.“

Daniel Rosenbaum st. (trenér VK Trox Příbram): „Zápas se hodnotí špatně, neboť jsme dnes byli horším týmem, Kladno hrálo dobře, tak jako celkově v poslední době. My jsme věděli, co na ně máme hrát, ale nedařilo se nám to uplatnit. Už od servisu jsme byli slabí, málo sebevědomí a bojácní. Diváci dnes přišli v hojném počtu, za což jsme moc vděční, ale bohužel jsme dnes nepodali výkon. Nezbývá než pogratulovat soupeři k dobrému výkonu.“

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Máme radost za výhru 3:0, v Příbrami se hraje vždy těžce, ať už proti týmu, který umí soupeři hru velmi znepříjemnit nebo díky hlasitým fanouškům. Bylo to dnes hodně o trpělivosti, měli jsme dost šancí chytit nějaké míče v poli, ale nepřálo nám štěstí v daných situacích, takže jsme byli v dnešním zápasu i mírně nervózní. V prvním setu se nám Příbrami nedařilo odskočit, tak to bylo dramatičtější, ve druhém setu to bylo trochu podobné, ale postupem času mi přišlo, že Příbram lehce upadala, možná podléhala tlaku, když jsme zahráli dobře a koncentrovaně. Sice se nám tolik nedařilo podání, ale jiné činnosti nám šly. Ač to vypadá jako jednoduché vítězství, tak se nerodilo jednoduše a máme z něj radost. Přeji hezké svátky všem, děkuji fanouškům, kteří sem přijeli, a budeme se těšit v novém roce.“

Josserand Arnaud (trenér Kladno volejbal cz): „Myslím, že ke každé hře přistupujeme velmi vážně, nehledě na to, s jakým soupeřem hrajeme. Chceme vždy k zápasům přistupovat s pokorou, navíc jsme věděli, že tento tým umí zahrát velmi dobře, mají za sebou několik dobrých výsledků, kdy předvedli dobrou hru. Myslím, že dnes soupeř nepodával moc dobře, dělal hodně nevynucených chyb, což nám velmi pomohlo a zjednodušilo hru na ztrátu. Jsem velmi šťastný, že náš tým přistupuje k zápasům zodpovědně s určitou dávkou vážnosti a snaží se vždy udělat vše tak, abychom mohli hrát naši hru a najít vždy ten klíč k úspěchu. Navíc je to před Vánocemi, máme za sebou pár náročných zápasů a v úterý se opět představíme v evropském poháru, takže i z tohoto důvodu a náročnosti programu jsme nechtěli dnes nechat soupeře rozehrát a hru příliš protahovat, což se nám podařilo, a jsem za to velmi šťastný.“

Domácí Příbram dnes nastoupila do prvního setu velmi odvážně proti silnému soupeři z Kladna, kterému v době zápasu patřila průběžná druhá pozice v tabulce a je jednoznačně jedním z letošních favoritů na titul soutěže. Krásné výměny byly k vidění na obou stranách, skvělé zákroky na obraně v poli byly k vidění jak na straně domácích, tak na straně hostů. Příbram držela s Kladnem vyrovnaný stav až do stavu 14:14, poté využili hosté chyb domácích a podařilo se jim odskočit na rozdíl dvou bodů, který bránili úspěšně až do koncovky, příbramským se nedařilo toto manko po zbytek setu dohnat. Rozhodla i lepší úspěšnost hostů na útoku, hosté útočili s 58% úspěšností, zatímco domácí se dostali pouze na 40 %, první set uzmuli hosté poměrem 25:22.

I druhý set se nesl ve značně bojovném rytmu, tedy alespoň jeho první polovina. Kladno získalo hned v úvodu drobný minibreak, Příbram se prakticky ihned dotáhla zpět. K vidění byla jedna extrémně pohledná rozehra, která mohla trvat dobrých 45 vteřin, kdy to již několikrát vypadalo, že bude ukončena a jeden z týmů vždy udržel na poslední chvíli míč ve hře. Tato důležitá výměna skončila úspěšným blokem hostů, což posílilo psychiku a sebevědomí kladenských borců, kteří rázem byli o level výš, a Příbram již nedokázala držet se soupeřem krok. Navíc domácí udělali v tomto setu celkem osm chyb na podání, což na hru s takovým soupeřem jako Kladno zkrátka nemohlo stačit. Hosté si v poklidu došli pro vedení 2:0, druhý set ukončili poměrem 25:18.

Ve třetím setu Příbram pokračovala v množství zkažených servisů, což Kladenským dost zjednodušovalo jejich hru a na ztrátu prakticky nemuseli vynaložit žádné úsilí. Hosté lépe útočili, lépe bránili na síti i v poli, kazili méně servisů a brzy získali rozhodující náskok, který do konce setu poměrně jednoduše udržovali. Kvalita byla dnes jednoznačně na straně Kladna, které ji předvádělo po celý zápas, zatímco Příbram jen po jeho část. Chvílemi zápas vypadal pěkně, ale v celkovém součtu se dnes Příbramští vyrovnali soupeři jen v hodnocení přihrávky, všechny ostatní herní činnosti ve statistickém souhrnu vyšly lépe pro Kladno, které dnes zaslouženě zvítězilo ve třech setech za hodinu a dvacet minut.

Autor: Štěpán Chvosta, foto Oldřich Kozák

VK LVI PRAHA – BLACK VOLLEY BESKYDY

Dva dny po těžkém zápase Champion League nastoupili Lvi v Unyp areně k dalšímu náročnému střetnutí. Duel 12. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů odehráli sice v dosti pozměněné sestavě, i tak úspěšně. Beskydy přehráli za 81 minut 3:0 na sety. „Užil jsem si to maximálně. Krásná atmosféra a dobrý výsledek pro domácí. Co více si přát?“ ptal se patron utkání Jindřich Panský. Za MVP zápasu dekorovala legenda stolního tenisu zaskakujícího univerzála Lvů Eliana Estradu.

VK Lvi Praha – Black Volley Beskydy 3:0 (25:20, 25:23, 25:13)

Rozhodčí: Možnár, Grabovský

Počet diváků: 252

Domácí: Thiel, Čech, Tibitanzl, Estrada, Vodička, McCarthy, libero Tláskal. Střídali: Schouten, Janouch

Hosté: Koloušek, Goncalves, Perry, Benda, Danylov, Mišek, libero Krejčíček. Střídali: Hilšer, Sztolarik, Mečiar, Klimeš, Malík

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Cenné vítězství ve třech setech. Beskydy hrály sebevědomě, neměly co ztratit a v některých fázích nám dost zatápěly. Po celodenním návratu z Galati jde o moc dobrý výsledek.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „Byl to kvalitně odehraný zápas. Je pro nás důležité, že můžeme zapojovat všechny hráče. Ještě podstatnější je, že každý z nich dokázal, že je konkurenceschopný a připravený kdykoli nastoupit. Za to jsem šťastný.“

Marek Perry (kapitán Black Volley Beskydy): „Chtěl bych pogratulovat domácím, hráli velmi dobře. Na začátku prvního setu jsme je trochu zaskočili, poté se projevila kvalita Lvů.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „Lvi nás zatlačili servisem. Přestože se nám občas něco podařilo, tak stále kontrolovali vývoj utkání. Aby také ne, když mají hráče kalibru Estrady, který kdykoli potřebovali, složil balon.“

Veliké změny v sestavě udělal mezi dvěma zápasy Champions League trenér Lvů Juan Manuel Barrial. Mezi náhradníky nechal české reprezentanty Janoucha s Moníkem, univerzála Schoutena, smečaře Madsena či blokaře Creara. Šanci dostali mladík Tláskal, nahrávač Thiel, blokař Tibitanzl, čistě česká byla smečařská dvojice Vodička a Čech a na univerzálu se objevil smečař Estrada. Možná i proto měl úvod prvního setu až nečekaně vyrovnaný průběh. Hosté dokonce vedli tříbodovým rozdílem 9:6 a ještě 10:9. Od té chvíle začal domácím lépe vycházet servis – díky sériím Čecha, Vodičky, Estrady a Tibitanzla zvítězili 25:20.

Druhá sada se dohrávala až v koncovce (23:23). V ní zazářili Estrada s Čechem. První proměnil těžkou smeč a druhý se blýskl skvělým blokem – 25:23.

Závěrečný set už byl plně v režii Lvů – 25:13

Autor: David Nejedlý, foto Ladislav Adámek

VK OSTRAVA – VSC FATRA ZLÍN

Ostrava přesně po šedesáti týdnech půstu bez domácího extraligového vítězství porazila ve čtyřech setech Zlín. Ten domácí přehrál jen v prvním setu výbornou obranou na síti. V dalším pokračování zápasu již Ostrava dominovala ve všech herních činnostech. Tahounem Ostravy byl polský smečař Filip Jarosinski.

VK Ostrava – VSC Fatra Zlín 3:1 (22:25, 25:14, 25:22, 25:19)

Rozhodčí: Marschner R, Dušek P.

Počet diváků: 150

Domácí: Jarosinski, Dvořák, Pawlun, Mazoch, Srovnal, Tsmokalo, libero Motyčka. Střídali: Resl, Pelikán, Vancl

Hosté: Kozak, Čechmánek, Římal, Toman, Pražák, Truong, libero Viceník. Střídali: Žák, Boyanov

Jakub Dvořák (kapitán VK Ostrava): „Dnes to byl od nás dobrý výkon. Trochu nám trvalo, než jsme se v prvním setu rozjeli. Zlín dobře podával a blokoval. Měli nás přečtené, my jsme se pak rozehráli do takové pohody, že David to mohl dát skoro každému a ten to složil. Je dobře, že už neděláme několik chyb v řadě za sebou zvlášť za kritického stavu.

Dariusz Luks (trenér VK Ostrava): „Jsme rádi, že před svátky zůstaly tři body doma. Kluci tu výhru potřebovali a děkujeme našim divákům za podporu. Po prohraném prvním setu mě potěšilo, že jsme se dostali do zápasu a nedělali tolik chyb jako jindy. Druhý set jsme vyhráli jednoznačně. Třetí a čtvrtý set to byl znovu boj. Máme mladý tým a tak musíme stále trénovat, abychom dělali ještě méně chyb.“

Duc Luan Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): „Ostrava nás dnes přehrála na servisu, kde byla daleko efektivnější než my. Tím pádem jsme nemohli moc kombinovat. My jsme nebyli tak důrazní na útoku. Táhne se to s námi déle a v útoku musíme přidat, abychom vyhráli zase nějaký zápas.“

Zdeněk Sklenář (trenér VSC Fatra Zlín): „Chtěli jsme dnes v Ostravě předvést sebevědomý a bojovný výkon a ten jsme bohužel předváděli jen v podstatné části prvního setu. Pak jako kdyby náš tým odešel z palubovky a byli jsme jen stínem toho, co jsme hráli v prvním setu. Není to o herních činnostech, ale o našich hlavách a srdcích, bez kterých se to neobejde.“

Po úspěšných blocích při podání Čechmánka jde v úvodu utkání Zlín do vedení 1:5. Mazoch snižuje úspěšnými dohrávkami na 3:5. Po nevynucené chybě Římala snižuje Ostrava na 5:6. Na druhé straně chybuje také domácí univerzál Tsmokalo (7:11). Po skvělém podání Jarosinskeho snižuje Pawlun dvěma body v řadě na 10:11. K tomu přidává polský smečař Ostravy čisté eso a za stavu 11:11 se začíná znovu. Po přímém bodu z podání Římala vede Zlín 14:16. Kozak s Pražákem zvyšují při podání Tomana na 15:19. Srovnal kvalitním plachtícím podáním snižuje na 17:19. Po šestém úspěšném bloku Zlína v prvním setu vedou hosté 19:23. Po dobré obraně na síti v podání Dvořáka se Srovnalem se ještě Ostrava v prvním dějství nevzdává (21:23). Zlín si však koncovku pohlídá a po úspěšném útoku Pražáka vyhrává první sadu 22:25.

Po bloku Srovnala a třech esech Dvořáka jde v úvodu druhého setu Ostrava do vedení 4:0. Po nevynucené chybě Římala a dohrávce Tsmokala vede Ostrava už 7:1. Domácí se začínají Zlínu vyrovnávat v bodových blocích a Srovnal upravuje na 8:2. Pozorný kapitán domácích Dvořák přihraje Ostravě desátý bod (10:3). Za stavu 11:3 přerušuje zápas zlínský trenér Sklenář již druhým oddechovým časem. Ostrava v tuto chvíli zápasu dominuje. Výbornou úroveň podání si drží Jarosinski a donutí nejen Tomana k chybě, ale vystřihne i krásné eso (16:6). Mazoch upravuje z dohrávky na 19:9 a domácí míří ke srovnání zápasu. Tsmokalo přihraje esem Ostravě dvanáct setbolů (24:12) a ta po chvíli vítězí v druhém setu zaslouženě 25:14.

Po dokonalém trojbloku na útok Tomana vedou domácí v úvodu třetího setu 3:1. Po nedorozumění s nahrávačem chybuje Kozak (5:2) a Jarosinski přejde přes trojblok soupeře (6:2). Ostrava se může v útoku spolehnout na výborně hrajícího Jarosinskeho. Ten má navíc v tomto utkání vynikající servis (9:5). Římal vytluče domácí bloky (9:7). Po výborném podání Mazocha posílá Srovnal domácí do čtyřbodového vedení (13:9). Římal z dohrávky zase přibližuje Zlín svému soupeři (14:12). Tsmokalo vrací výborným servisem Ostravě uklidňující náskok (16:12). Zlín bojuje a po kvalitním podání Čechmánka snižuje na 19:18. Domácí trápí příjem a při podání Boyanova je srovnáno na 21:21. Hosté po bloku v síti ztrácejí další bod a Ostrava vede 23:21. Pražák zkaženým podáním umožní domácím dva setboly (24:22). Po nevynucené chybě Kozaka vítězí Ostrava ve třetím setu 25:22.

Výborný zápas hraje i mladý ostravský Srovnal a v úvodu třetího setu se prosazuje středem sítě (3:1). Přidává se k němu Jarosinski (4:1). Římal snižuje výborným podání a 6:5. Po bloku Kozaka srovnává Zlín na 9:9. Jarosinski zahraje chytře o hostující bloky (12:10). Boyanov ihned srovnává skóre (12:12). Střídající Pelikán zase vrací Ostravě náskok dvou bodů (14:12). Po chybě Jarosinskeho je opět srovnáno (14:14). Ostrava nechce pustit soupeře nad sebe, Jarosinski se prosazuje blokem (16:14). Po skvělém bloku Pawluna vedou domácí 18:15. Ostrava nevyužije Pelikánem možnost odskočit na čtyři body a místo toho při podání Pražáka snižuje Zlín na 18:17. Po teči hostujícího bloku při útoku Mazocha mají domácí zase k dobru tři body (20:17). Po dohrávce a bloku Jarosinskeho jsou domácí blízko k první výhře před svými fanoušky po mnoha a mnoha měsících (24:19). Zápas ukončuje skvělým podáním střídající nahrávač Resl (25:19).

Autor: Martin Němec, foto Jaroslav Obsadný

SKV ÚSTÍ NAD LABEM – VK ČEZ KARLOVARSKO

Poslední předvánoční utkání k sobě svedlo týmy z Varů a Ústí. Tento skromný souboj o České Sudety nezastihl ani jeden tým v úplně nejlepší formě. Hosté byli ale jasní favorité a bylo jasné, že v tomto zápase nebudou chtít po předchozích zaváháních nechat cokoliv náhodě. Oproti tomu se domácí SKV potřebovalo odrazit a nakopnout nějakou výhrou.

SKV Ústí nad Labem – VK ČEZ Karlovarsko 0:3 (13:25, 23:25, 20:25)

Rozhodčí: Petr Kvarda, Matěj Dmejchal

Počet diváků: 450

Domácí: Ronald Martinez, Ivan Pliasteskyi, Martin Fišer, Navreet Singh Suhan, Ivo Hulpach, Tomáš Hýský, libero Jiří Kořínek. Střídali: Matouš Lank, Tomáš Hendrich, Matyáš Volf

Hosté: Jakub Ihnát, Thomas Carmody, Patrik Lamanec, Spencer Olivier, Levy Eder Kock, Wessel Keemink, libera Martin Kočka, Daniel Pfeffer Střídali: Radek Baláž, Jan Kasan, Matěj Pastrňák

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): „Vary ukázaly, že jsou dominantní na servisu a i díky tomu vyhrály zápas zaslouženě 3:0.“

Ondřej Žaba (trenér SKV Ústí nad Labem): Štve mě nekolektivní pojetí hry a to, jak hra vypadá jako celek, než samotná prohra. Zlepšení projevu je něco, co musíme zlepšit do dalších důležitých zápasů.”

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Před dnešním zápasem jsme si řekli, že chceme hodně tlačit do servisu. Jak na skákaným, tak hlavně i na plachtěným, protože když Ústí pustíme do hry, tak se proti nim hraje špatně. To se nám povedlo, zejména v prvním setu extrémně. Ve druhém taky a i ve třetím. Pak tam samozřejmě byly pasáže, kdy jsme povolili a Ústí se toho chytlo, ale díky nahraným bodům jsme vždy sety dokázali dotáhnout do vítězného konce.“

Liam Sketcher (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Dobrý výkon, zejména po čtvrtečním cestování. Gratuluji svým chlapcům k výkonu.“

Začátek prvního setu se ještě dalo mluvit o vyrovnanějším průběhu, ve zbytku nikoliv. Na hřiště se tak ve žlutomodrých barvách dostávají Tomáš Hendrich a mladičký Maty Volf. Na druhé straně jsou k vidění Jan Kasan a Radek Baláž, kteří mají také za domácí SKV něco odehráno. Karlovarsko má celý set pod kotrolou a vyhrává ho pohodlně 25:13. Půjdeme dnes za hodinu domů?

Začátek druhého setu je podstatně vyrovnanější, domácí dokonce vedou. Hosté z Karlových Varů ale vývoj setu otáčejí a do koncovky jdou se slibným náskokem. V samotném závěru ale favorité polevují a domácí SKV naznačuje, že by ještě rádo něco provedlo s průběhem celého utkání. A co si budeme, 23:25 nevypadá tak špatně, jako rychta z prvního setu. Čeká nás set poslední?

Když začátek setu prohráváte 1:10, tak nečekáte zázraky. Hosté se sice na chvilku nechají uspat, ale do koncovky míří s luxusním náskokem. Karlovarsko nakonec vítězí 25:20 a celkově 3:0 na sety.

Autor: Marek Beer, foto Jana Zlámalová