22.3.2021

Semifinálové souboje zahájila bitva jako hrom v Českých Budějovicích

Semifinále UNIQA volejbalové extraligy mužů 2020/21 odstartovalo prvními zápasy. Hned na úvod se podle předpokladů rozhořela velká bitva mezi „jihem a severem“. Napínavé utkání na českobudějovické palubovce dospělo až do zkrácené hry. Liberec bojoval, ale nakonec byl šťastnější domácí celek. I v duelu druhé semifinálové dvojice zůstala výhra na domácí palubovce. Po vyrovnaném prvním setu vzalo Karlovarsko otěže utkání s pražskými Lvy do svých rukou a zbylé dva sety jasně ovládlo.

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – VK DUKLA LIBEREC

První semifinálové utkání mezi Jihostrojem a Libercem bylo bitvou se vším všudy. Nechyběly emoce a vypjaté koncovky setů, které by bývaly přiváděly diváky do varu… Domácí prohrávali 0:1, ale v následných dvou setech byl Jihostroj úspěšnější v koncovkách. Čtvrtý set vyhrál Liberec a rozhodnout tak musela pátá sada. I ta byla velice vyrovnaná. Oba týmy hrály parádní volejbal a tahaly se o každý míč. V koncovce rozhodujícího setu byl nakonec lepší Jihostroj, který tak odstartoval sérii lépe a vede 1:0 na zápasy.

VK Jihostroj České Budějovice – VK Dukla Liberec 3:2 (24:26, 25:19, 32:30, 22:25, 15:12)

stav série 1:0

Rozhodčí: Grabovský, Z., Kovář. V. jun.

Domácí: Ondrovič, Schouten, Stoilovič, Todua, de Amo, Michálek, libero Kryštof. Střídali: Rejlek, Polák, Zmrhal

Hosté: P. Šulista, Veselý, M. Kriško, T. Kriško, Leikep, Srb, libera Kopáček, Pavlíček. Střídali: Shafranovich, Štokr, Krajčovič, Suda

Filip Rejlek (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Byla to bitva hodná semifinále, velmi vyrovnaný zápas. Na nás se podepsala zbytečně dlouhá dvanáctidenní pauza, ale zápas jsme nakonec zvládli skvěle. Ze začátku nám nešel servis, ale to bylo dané spíše zmíněnou pauzou mezi čtvrtfinále a semifinále. Chyběl nám zápasový rytmus. Postupem času jsme se z toho dostali a teď si myslím, že budeme lepší a lepší. Jsem rád za úspěšný vstup do semifinále play-off.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Já jsem strašně rád, že jsme vyhráli, protože Liberec hrál výborně. Parádně zahrál Michal Kriško, který snad za pět setů nezkazil jediný balon. Neskutečným způsobem se Liberec držel na útoku a také dobře servíroval. Soupeř ukázal, že má kvalitní mužstvo. Byl to boj, ale prostě jsme zápas ubojovali. Negativní vliv na náš výkon měla dlouhá pauza mezi čtvrtfinále a semifinále.“

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec): „Krásné a vyrovnané utkání. Je opravdu škoda, že tady nejsou diváci. Jsem si jistý, že tenhle zápas by si užili. Servis Jihostroje jsme docela dobře ustáli. Bylo to vyrovnané utkání, ve kterém rozhodovaly drobné chyby. Už se těšíme na odvetu do Liberce.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Naprosto vyrovnané utkání, ve kterém rozhodovaly detaily. Ve všech setech se bojovalo o každý míč. Řekl bych, že domácí byli trochu lepší na servisu a v klíčových momentech si jím pomohli. Bohužel jsme první zápas prohráli a o to lépe se musíme připravit na naše domácí utkání.“

Hned od počátku prvního zápasu se hrál vyrovnaný volejbal. Oba týmy předváděly soustředěný výkon a tlačily do servisu. Vynikal hostující Michal Kriško, který složil za první set nejvíce balonů. Z domácích se na bloku dařilo Ondrovičovi, který dvakrát ukázkově zablokoval útok Libereckých. Hosté hráli velmi dobře na útoku a prosazoval se i blokař Leikep. Přestože v závěru setu byly úspěšné hned tři podání domácího Stoiloviče, napínavou první sadu nakonec dotáhl do úspěšného konce Liberec, který vyhrál 26:24.

V druhém setu se pokračovalo v naprosto vyrovnaném volejbale. Obě mužstva byla skvěle takticky připravena a roli hrály jen detaily. Vynikající výkon předváděl Stoilovič, který byl zodpovědný na příjmu a vycházely mu i útočné akce. Hosté položili několik balonů zásluhou Michala a Tomáše Kriškových, ale v klíčových chvílích se dařilo více Jihostroji. Rozehrál se Schouten, který dokázal zužitkovat nahrávky de Ama, a celkem si v druhém setu připsal sedm bodů. I díky jeho příspěvku domácí srovnali krok – 25:19.

Na začátku třetího setu se dostali hosté do trháku. Domácí hráči zbytečně chybovali na útoku a scházela jim lehkost, kterou proplouvali ve čtvrtfinále. Liberec ale nadějné vedené neudržel dlouho. Univerzál Jihostroje Schouten útočil několikrát úspěšně a postupně se domácí dostali do vedení. Závěr setu byl neuvěřitelně vyrovnaný. Rozhodnuto bylo až za stavu 32:30 pro České Budějovice.

Všem, kteří měli štěstí vidět tuto bitvu na vlastní oči, muselo být líto, že zápasu nemohou přihlížet diváci. I ve čtvrté sadě totiž pokračoval zápas ve velmi atraktivním tempu a vyrovnaném skóre. Domácí se snažili ukončit zápas co nejrychleji, ale hosté byli proti. Zejména hostující Michal Kriško měl skvělou formu a sypal míče na polovinu Jihostroje. Hned devět z jeho četných útoků skončilo bodem pro Liberec, což rozhodlo o vítězi čtvrté sady – 25:22 pro hosty.

Utkání tak dospělo až do tie-breaku, který tomuto vyrovnanému utkání slušel. I v pátém setu se hrálo vyrovnaně a k vítězství měly blízko oba týmy. V koncovce byl ale přece jen úspěšnější domácí Jihostroj. Výborný tie-break odehrál Todua, který zablokoval Krajčoviče a výrazně přispěl k výhře Jihostroje 15:12.

Autor: Matěj Mayer

VK ČEZ KARLOVARSKO – VK LVI PRAHA

První utkání semifinálové série mezi VK ČEZ Karlovarsko a VK Lvi Praha se odehrálo na palubovce Haly míčových sportů v Karlových Varech. Po dramatickém prvním setu ukázali domácí svou sílu a v následujících dvou setech soupeře jasně přehráli a vítězstvím 3:0 se ujali vedení v semifinálové sérii.

VK ČEZ Karlovarsko – VK Lvi Praha 3:0 (25:23, 25:17, 25:13)

Rozhodčí: Činátl René, Rychlík Dušan

Domácí: Vašina, Patočka, Indra, Wiese, Wilson, Keemink,libero Pfeffer. Střídali: Římal

Hosté: Nedeljković, Janouch, Smith, Špulák, Mihajlović, Paták,libera Ježek, Havlas. Střídali: Pliasetskyi, Charvát, Skakić, Vodička

Lukáš Ticháček (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Gratulace k vítězství. Jsem rád za vítězství 3:0, protože ušetříme síly, série může být dlouhá. Udělali jsme první krok na cestě do finále.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Gratuluji klukům nejen k vítězství, ale i k výbornému výkonu. Důležitý vstup do série. Některé věci nám šly lépe, ale dokud bude sebevědomí projev, tak já budu vždycky spokojený.“

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Domácí začali výborně na podání, my jsme na to neměli moc odpověď. Přesto jsme se v prvním setu dotáhli, měli jsme nahrané nějaké bodovky, které kdybychom proměnili, tak to mohlo vypadat jinak. Nicméně na kdyby se nehraje. Následné dva sety jsme úplně odešli. Musíme si k tomu něco říct, protože takhle pokračovat nemůžeme a doma musíme ukázat úplně jinou tvář, než jsme ukázali v posledních dvou setech.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Gratuluji soupeři k prvnímu vítězství. My na tento zápas musíme hodně rychle zapomenout, nepovedl se nám. Škoda koncovky prvního setu. My jsme potom zcela vypadli z role a díky kvalitnímu podání Karlovarska a jeho sebevědomí nám dneska nedali šanci.“

Začátek zápasu zvládají lépe domácí hráči, především díky skvělému podání se ujímají vedení 6:2. Za tohoto stavu si bere první oddechový čas trenér Lvů. Domácí pokračují ve velkém tlaku, který vytvářejí na hráče Lvů především svým podáním. Za stavu 9:3 pro Karlovarsko si bere druhý oddechový čas trenér Pomr. Po oddechovém čase dává domácí Wiese eso a zvyšuje na 10:3. Poté ovšem přichází série bodů hostujícího družstva při podání Mihajloviče. Hosté stahují na rozdíl tří bodů a trenér Novák si za stavu 10:7 pro své svěřence bere první oddechový čas. Domácí opět přitvrzují na podání a po esu Lukáše Vašiny je stav 15:9 v jejich prospěch. Hosté výbornou obranou na síti stahují náskok domácích na pouhé dva body a trenér Novák je nucen si za stavu 17:15 pro Karlovarsko vzít druhý oddechový čas. Lvi srovnávají stav prvního setu na 19:19. Koncovka prvního setu je velice vyrovnaná, 21:21. Další bod domácích přidává na útoku Indra. Po něm ovšem kazí podání Vašina a tak je stav stále vyrovnaný 22:22. Indra opět boduje a domácí se ujímají vedení 23:22. Na straně Lvů boduje Smith a srovnává skóre na 23:23. První setbol mají domácí, kteří se po skvělém útoku středem ujímají vedení 24:23. Další bod přidává po tvrdé smeči Wiese a Karlovarsko tak vyhrává první set 25:23 a ujímá se tak vedení 1:0 na sety.

Druhý set opět začínají lépe domácí. Stejně jako v prvním setu dostávají Lvy pod tlak dobrým podáním. Stav je 6:2 pro Karlovarsko a trenér Pomr si bere první oddechový čas. Lvi stahují náskok domácích, 10:7. Hra se vyrovnává. Po sérii zkažených podání na obou stranách je stav 13:10 pro Karlovarsko. Domácí odskakují o další dva body a za stavu 15:10 přichází druhý oddechový čas Lvů. Domácí mají výraznou převahu na podání a udržují si náskok v druhém setu, 19:13. Lvi často kazí podání a nemohou se tak dostat do dobrého tempa zápasu. Podání kazí často i domácí. V druhém setu dominuje na útoku domácí Wiese. Za stavu 23:17 dává eso domácí Indra a poté přichází technická chyba Lvů a domácí tak vyhrávají druhý set 25:17 a navyšují svůj náskok na 2:0.

Třetí set je vyrovnaný do stavu 5:5. Poté přichází na podání Wilson a domácí unikají soupeři na rozdíl tří bodů. Za stavu 8:5 pro Karlovarsko si bere první oddechový čas trenér Lvů. Domácí poté ještě přidávají dva body, o které se zasloužil Vojta Patočka. Za stavu 11:6 si hosté berou challange, která ovšem potvrdila bod pro Karlovarsko. Stav je tedy 12:6 pro domácí a trenér Pomr si bere druhý oddechový čas. Domácí skvěle blokují a nedávají hostujícím hráčům moc šancí se prosadit, 16:8. Hráči Karlovarska spolehlivě otáčejí podání Lvů a drží si tak soupeře na rozdíl osmi bodů, 18:10. Další dva body přidává Marc Wilson skvělými jednobloky na středu sítě. Stav je tedy 20:10 pro domácí, kteří mají pohodlný náskok do koncovky třetího setu. Třetí set končí 25:13 pro Karlovarsko, které vyhrává celý zápas 3:0 a ujímá se tak vedení v semifinálové sérii 1:0 na zápasy.

Autor: VK Karlovarsko