1.5.2016

Skvělý Kopáček dovedl Liberec ke třetí finálové výhře, Dukla - Brno 3:1!

Za vyrovnaného stavu 2:2 na zápasy vstupovaly obě družstva do dalšího finálového utkání. Tentokrát na palubovce liberecké Dukly. Zda bude platit dosavadní pravidlo finále „moje hřiště můj hrad“, si musíme ale počkat. Bohužel díky TV přenosu se dnešní finále hraje již od čtrnácti hodin a očekávaná návštěvnost, která vždy při finále atakuje dvoutisícovou hranici, se nenaplnila, když pár míst zůstalo prázdných. Přesto skalní fandové připravili domácím hráčům velmi kvalitní a bouřlivou atmosféru. Nakonec se opět potvrdilo letošní pravidlo a domácí volejbalisté po velkém boji zdolali Volejbal Brno v poměru 3:1 na sety a ve středu opět před TV kamerami můžou obhájit titul na hřišti soupeře.

VK Dukla Liberec – Volejbal Brno 3:1 (25:23 ,25:22, 22:25, 25:19) - Stav série: 3:2.

Rozhodčí: Martin Hudík a René Činátl

Počet diváků: 1.470

Sestavy (od zóny I):

Domácí:  Libor Leikep (4 body), Adrian Patucha (4), Tomáš Kriško (13), Lubomír Staněk (7), Jakub Janouch (1), Aleš Správka (12), libero Václav Kopáček. Střídali: Jan Galabov (1), Jakub Vencovský (15), Adam Zajíček (8)

Hosté: Sergey Andrianov (17), Jan Muroň (3), Luboš Smrčina (5), Zdeněk Haník (2), Michal Hrazdira (13), Jan Pražák (12), libero: Nicholas Castello. Střídali: Vladimír Sukharev (9), Martin Licek, Marek Zmrhal (2), Nicholas Goodell

Vyjádření:

Domácí:

Aleš Správka (kapitán VK Dukla Liberec): Dnes bych řekl, že jsme dlouho, nevím, jestli jeden, dva, nebo tři sety, pořád doháněli bodové manko. Dnes jsme byli vnitřně silní, i přesto, že se nám moc nedařilo, tak ten zápas jsme dokázali otočit. Bylo to dnes pro nás těžké, protože jsme měli opravdu momenty, kdy se nám hra vůbec nedařila. Dělali jsme zbytečné chyby, ale jsme rád, že jsme to utkání nakonec vyhráli. Nebudu říkat, že to jedeme do Brna vyhrát, ale jedeme se poprat o titul.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): První musím poděkovat divákům, že nás dohnali k třetímu vítězství. Bylo to strašně těžké utkání, dnes nám fantasticky pomohli všichni střídající hráči.

Hosté:

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): „Podle vývoje jsme mohli vyhrát 3:0, bohužel jsme si to dnes prohráli sami. Byli jsme Liberci víc než rovnocenným soupeřem. Myslím si, že jsme v určitých fázích byli daleko lepší. Potom nás ale srazily dětinské chyby, které se ve finále nesmí stávat.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): Já si myslím, že rozhodly první dva sety, které jsme měli dobře rozehrané. Dukle vždycky vyšlo střídání, jednou přišel Vencovský, podruhé přišel Zajíček a povedlo se jim to otočit. Ve čtvrtém setu, když se to lámalo, měla Dukla štěstí. Dvakrát jí to přepadlo přes pásku a potom zaslouženě vyhrála.“

Popis utkání:

Hosté nastoupili bez svého nejlepšího blokaře Martina Klapala, ale žádná citelná ztráta to pro borce z Brna nebyla. Dvojice blokařů Luboš Smrčina a hlavně Jan Pražák byla pro domácí největší překážkou v úvodu utkání. Hned na začátku prvního setu se Jan Pražák vyznamenává právě na bloku a Brno je poprvé ve finále v liberecké sportovní hale ve vedení (3:4). To se jim za první dvě finálová utkání ani jednou nepodařilo. Na dvoubodové vedení zvyšuje Sergey Adrianov (3:5) tvrdou smečí. Další úspěšný blok Brna před první TT posílá hosty do tříbodového vedení (4:7 – Jan Pražák). Další plusový bod na stranu hostů přichází, když domácí nahrávač při snaze dostihnout míč je nepatrně v síti (7:11). Po oddechovém čase domácího trenéra Michala Nekoly Dukla snižuje na rozdíl dvou bodů, to se pro změnu vyznamenává domácí blokař Lubomír Staněk, když dlouhou výměnu ukončuje přesně sehraným signálem středem (9:11). Při nepříjemném podání druhého brněnského blokaře Luboše Smrčiny se hostům podařilo odskočit až na rozdíl šesti bodů (9:13 - blok Jan Pražák, 9:14 - Michal Hrazdíra hlavním kůlem, 9:15 - eso) a s domácím družstvem to v těchto fázích vypadalo velmi špatně. Jak kvalitní je Dukla a jak dokáže zabojovat i za tak nepříznivého stavu a v tak důležitém utkání, ukázali svěřenci Michala Nekoly v druhé fázi první sady. Po druhém TT je k vidění řada velmi dlouhých výměn hodných světového měřítka. Jednu z nich krásnou roládou v bod proměňuje Tomáš Kriško a snižuje na 14:18. Při podání střídajícího univerzála Jakuba Vencovského zaznamenává Dukla první své eso v utkání (115 km/hod), které ji přibližuje na rozdíl tří bodů (17:20). Po technickém odpočinku brněnského trenéra Ondřeje Marka se na bloku vyznamenává Jakub Janouch, a když v další rozehře brněnský smečař Jan Muroň je při útoku v síti, na ukazateli svítí pro domácí velmi příjemný stav (19:20). Za stavu 22:22 je vyrovnáno, to pro změnu Rus Sergey Adrianov míří do autu. Ani druhý oddechový čas hostů Duklu nezastavuje a po bloku Libora Leikepa (zastavil velmi tvrdou smeč Sergey Adrianova) skoro zaplněná liberecká hala bouří. I přes tak velký náskok se z prvního setbolu utkání radují domácí volejbalisté (24:23). Hned první setbol Dukla proměňuje. Libor Leikep využil překvapivé a velice rychlé nahrávky od Jakuba Janoucha a tvrdě ukončuje středem první sadu.

I do druhého setu vstoupili velice dobře hosté. Při podání smolaře z koncovky setu (Sergey Adrianov) hosté získávají tříbodové vedení (0:3). Přesto je za stavu 5:5 vyrovnáno (Aleš Správka tvrdě z hlavního kůlu a kapitán hostí útočí do pásky). Po vyrovnání se ale hra Dukly hroutí snad na všech frontách. Horší příjem podání a hlavně kvalitní obrana Brna posouvá bodový stav pouze na jedné straně (5:11). Na hosty nic neplatí, až příchod Adama Zajíčka na post blokaře. Právě Adam zastavuje nepříjemný útok Brna a propastný bodový rozdíl se začíná zmenšovat (8:11 – blok Adam Zajíček). Další přesný útok Dukly z velké výšky (Tomáš Kriško) a přímý bod z podání (Aleš Správka) a i hosté si přestávají věřit a rychle žádají klasický oddechový čas (9:11). Ani odpočinek nepomáhá. Zkušený Aleš Správka pokračuje v tvrdém podání a hosté mají velké problémy dostat míč na stranu sítě. Blok Tomáše Kriška a útok Brna do autu (Sergey Adrianov) vyrovnává na 11:11 a po bloku Adama Zajíčka je Dukla ve vedení (12:11). Po přesném útoku ze zadní zóny (Jakub Vencovský) domácí zvyšují na dvoubodové vedení (15:13) a po druhém TT druhé sady míří do velkého autu střídající Američan Nicholas Goodell (17:14). Hosté díky kvalitnímu podání Marka Zmrhala snižují za stavu 17:16 na jediný bod (čisté eso), ale to je ze strany Brna vše. Další bodový blok Adama zajíčka dovoluje Dukle získat tříbodové vedení (21:18) pro klidnější zvládnutí koncovky druhé sady. Po zkaženém podání Brna (Sergey Adrianov) tu máme první setbol druhého setu za stavu 24:21. První setbol hosté odvrací, když i Dukla kazí své podání, ale druhý již proměňuje domácí kapitán Aleš Správka velmi tvrdou smečí do ostré diagonály a domácí jsou ve vedení 2:0 na sety.

Začátky setů prostě dnes Dukle nejdou. Při podání Luboše Smrčiny se Brno dostává po přímém bodě z podání do tříbodového vedení (2:5). Získaný náskok se hostům daří bezchybnou hrou držet do stavu 7:10 (Vladimír Sukharev je neomylný na útoku). Až blok Lubomíra Staňka při podání Jakuba Vencovského snižuje na rozdíl jediného bodu (9:10). Jakubovi se na servisu daří a je vyrovnáno (11:11). Dukla se dokonce po bloku Aleše Správky (zablokoval drzý útok nahrávače) dostává do nepatrného vedení (13:12) a už to vypadá, že i tento set bude mít stejný scénář jako první dva. Opak je ale pravdou. Tvrdé podání Michala Hrazdíry (14:15 – eso) otáčí vývoj třetí sady a hosté začínají mít více ze hry. Vladimír Sukharev proměňuje v body vybojované míče a hosté se dostávají do tříbodového vedení za stavu 16:19. Získaný náskok si tentokrát hosté pohlídali a po signálu středem se i oni radují ze svého prvního finálového setbolu v liberecké sportovní hale (20:24). Dva setboly se Dukle daří odvrátit (21:24 – Adama zajíček středem, 22:24 – blok Tomáš Kriško). Až po oddechovém čase Brna rozráží blok Dukly tvrdou smečí z hlavního kůlu Vadimír Sukharev a Brno snižuje na 2:1.

Tak jako předešlé sety, tak i čtvrtý začal na podání velice dobře Rus Sergey Adrianov (1:3 – eso). Za stavu 4:4 je vyrovnáno, když velmi tvrdou smeč bagrem odvrací na stranu Brna Jakub Vencovský a míč dopadá do pole soupeře. Od tohoto stavu se bodově obě družstva hlídala a hrála neuvěřitelně bojovně a obětavě. Dvoubodové vedení naposledy v utkání získává Brno za stavu 9:11 po přímém bodě z podání (Jan Pražák). K úspěšnému zakončení pátého finále zavelel Lubomír Staněk. Špatný příjem hostů trestá hned z první a vyrovnává na 11:11. Za stavu 13:12 jeho vysoko nasazené ruce nad sítí zastavují útok Brna a Dukla se dostává do vedení. Dvoubodové vedení domácích přichází hned po druhém TT. Již ztracený míč obětavě v pádů zasahuje Jan Galabov a míč o pásku padá do pole soupeře (17:15). V koncovce setu přichází opět chyba hostů na útoku (Sergey Adrianov do autu – 20:17) a po dobře postaveném trojbloku Dukly jsou domácí z ničeho nic ve velmi slušném vedení 21:17. Další vybojovaný míč tvrdě po lajně v bod proměňuje Aleš Správka (23:18) a konec utkání se neodvratně blíží. Zkažené podání Brna (Vladimír Sukharev) daruje Dukle první mečbol utkání (24:19). Hned první mečbol je proměněn po další nevynucené chybě Brna (Sergey Adrianov do autu) a domácí dokázali potvrdit roli favorita a i přes velmi dobrý výkon Brna zvítězit. K obhajobě titulu již chybí pouze jediný krok, to hosté jsou na tom o jedno utkání hůř. Doma nesmí prohrát a navíc je potom čeká vyprodaná liberecká hala, kde se velmi těžko vyhrává, ale nemůžeme předbíhat, přesto je duel Liberce a Brna velkou výzvou pro fanoušky hry pod vysokou sítí a určitě v Brně bude na šesté finále opět překonán rekord v návštěvnosti.

Mužem zápasu byl poprvé v kariéře vyhlášen Václav Kopáček, libero domácí Dukly Liberec.

 

Autor: Zdeněk Šolc, Michal Mezera

Krátké zprávyArchiv
Přátelské utkání - muži - Jablonec nad Nisou 1.9.2018

Česká republika – Tunisko  1:3 (16:25, 23:25, 25:23, 23:25), dodatečný set 1:0 (25:21)

 
Přátelské utkání - muži - Jablonec nad Nisou 31.8.2018

Česká republika – Tunisko 1:3 (25:20, 20:25, 21:25, 16:25), dodatečný set 0:1 (16:25)

 
Přátelské utkání - muži - Jablonec nad Nisou 30.8.2018

Česká republika - Tunisko 3:0 (25:20, 25:22, 25:21), dodatečné dva sety 1:1 (20:25, 25:22)  

 
Kvalifikace na ME 2019 - ženy

Estonsko - Česká republika 3:2 (25:15, 26:24, 24:26, 16:25, 16:14)

 
Kvalifikace na ME 2019 - ženy - Jablonec nad Nisou

Česká republika - Estonsko 3:0 (25:23, 25:12, 25:18)

 
2018 ME U18 beachvolejbal - Brno

Trousil / Vodička – Hellvig / Ahman (SWE) 0:2 (18:21, 10:21), Honzovičová / Šulcová – Álvare M / González (ESP) 0:2 (16:21, 16:21), Trousil /...

Volejbal na facebooku
Generální partner
© ČVS 2015-2018