24.4.2023

Souboj o mistrovský titul zahájila suverénní výhra Českých Budějovic

První duel finálové série UNIQA extraligy mužů mezi Jihostrojem a pražskými Lvy přilákal do Sportovní haly v Českých Budějovicích opět rekordní návštěvu. Vyprodané ochozy bláznivě fandily a hráči Jihostroje ze sebe vymáčkli to nejlepší. Lvi v prvním finále neudrželi s nabuzenými Jihočechy krok. Jihostroj se díky suverénní výhře 3:0 ujal vedení v sérii, která se stěhuje ve čtvrtek do Prahy.

VK Jihostroj České Budějovice – VK Lvi Praha 3:0 (25:23, 25:21, 25:19)

stav série 1:0

Rozhodčí: Krtička J., Rychlík D.

Počet diváků: 2500 (vyprodáno)

Domácí: Sedláček, Giraudo, Licek, Ondrovič, van Schie, Stoilovič, libero Kryštof. Střídal: Michálek

Hosté: Vodička, Todua, Schouten, T. Kriško, McCarthy, Janouch, libero Moník. Střídali: Tibitanzl, Kollátor, Pessoa, Čech, Pliasetskyi

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „První krůček za námi. Potvrdilo se přesně to, co jsme očekávali – úžasní diváci, narvaná hala. V takové atmosféře se hraje prostě fantasticky, i když bychom měli horší den, tak tohle člověka nenechá chladným. S obrovskou pokorou a respektem pojedeme ve čtvrtek do Prahy.“

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Zápas nebyl tak jednoduchý, jak vypadá výsledek. Praha hrála dobře v poli a krásné zákroky byly k vidění na obou stranách. Nakonec si myslím, že právě pole bylo rozhodující, protože my jsme v klíčových momentech chytili neuvěřitelné balony. Děkuji klukům, že předvedli to nejlepší, co umí. Věřím, že divákům se musel náš výkon líbit.“

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): Děkuji našim fanouškům, kteří nás podporovali celý zápas, i když jsme nevyhráli ani set. Gratulace domácím, my jsme měli své šance první dva sety, ale v podstatě jsme se nedostali vůbec do vedení. Domácí hráli ve své pohodě a my jsme toho moc nepředvedli.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „Zápas byl jednoznačný. Jihostroj hrál tak, jak by se ve finále mělo, my jsme k tomu přistoupili jako k nějakému přátelskému zápasu. V tom byl obrovský rozdíl.“

Finále UNIQA extraligy bylo pro všechny sportovní fanoušky z Českých Budějovic a okolí velkým lákadlem a není divu, že opět překonali už tak vysoce nastavenou laťku v návštěvnosti. Oficiálně dva a půl tisícová návštěva hnala Jihostroj vpřed a domácí hráli na hranici svých možností. Praha v prvním setu držela krok a nad některými výměnami se fanouškům tajil dech. Jihostroji šel lépe servis a v prvním setu tak těsně přetlačil pražské Lvy – 25:23.

Druhý set začali lépe domácí volejbalisté, kteří si drželi dlouho mírný náskok. Jako už tradičně hrál fantasticky na bloku Ondrovič, který přidal i několik úspěšných útoků středem. Prahu ničil servisem Argentinec Giraudo, který si připsal tři esa. Na druhé straně naopak zvlhnul střelný prach univerzálu Schoutenovi, kterého střídal mladíček Kollátor. S blížící se koncovkou setu se do vedení 19:16 dostal Jihostroj, který už slibný náskok nepustil – 25:21.

Ve třetí sadě už byli Lvi pod velkým tlakem. Domácí si však šli suverénně pro první vítězství v sérii. Van Schiemu pomáhal v útočném snažení Licek a domácí rázem vedli už 17:11. Lvi sice přidali bloky – zejména Todua se před českobudějovickým publikem vyhecoval – ze strany hostů to však bylo málo. Jihostroj předváděl jeden ze svých nejlepších výkonů zejména při hře v poli a získal první vítězství ve finálové sérii – 25:19.

Autor: Matěj Mayer, foto Dan Kubát, David Kratochvíl