9.10.2011

UNIQA Extraliga žen má za sebou nekompletní premiérové kolo

V premiérovém kole ženské extraligy porazil v pražském derby Olymp Slavii 3:1 na sety, v dalších zápasech triumfovaly domácí týmy, Olomouc porazila VK KP Brno, Ostrava nováčka extraligy SG Brno a Frýdek Místek porazil Šternberk.

V šlágru kola prohrála pražská Slavia na domácí palubovce v pražském derby s PVK Olymp 1:3 na sety.

Trenér domácích volejbalistek Jiří Vojík poslal na palubovku základní sestavu ve složení: Smutná, Cebáková, Jonášová, Mezerová, Neumannová, Suchoňová, libero Steinerová. Jeho protějšek, Stanislav Mitáč, dal na začátku utkání důvěru Halbichové, Kvapilové, Sládkové, Vanžurové, Kossányiové, Kalistové a na liberu Dostálové.
Olymp začal úspěšnou hrou středem sítě a rychle šel do vedení 4:0, Slavia snížila na 3:4, Kalistová opět hrou středem zastavila domácí hráčky. Při prvním technickém oddechovém čase vedl Olymp 8:4. Slavia opět otočila díky Mezerové rychlým útokem ze zóny II, ale poté zkazila servis, zatímco Kalistová dala pomocí pásky eso. Série zkažených servisů neumožnila hráčkám Slavie stáhnout náskok soupeřek, naopak hráčky Olympu prvnímu setu jasně dominovaly. Za stavu 21:13 vyčerpal Jiří Vojík oba oddechové časy, na servis přišla pomoci Petra Jeřábková, do útoku Lucie Vinecká, Leona Neumannová úspěšným útokem a esem vykřesala naději na zvrat průběhu prvního setu, Olymp si však vítězství ujít nenechal a zvítězil 25:16.

Ve druhém setu zůstala Vinecká na hřišti a díky jejím podařeným „bodovkám“ šla Slavia do vedení 3:1, Olymp rychle srovnal, ale Slavia se díky výborným zákrokům v poli dostala opět do vedení. Začal se hrát vyrovnaný volejbal. Svěřenkyně Stanislava Mitáče šly při prvním technickém time outu do vedení 8:7, ale ihned poté bylo vyrovnáno, když podání zkazila Kalistová. Slávistky šly zásluhou esa nahrávačky Smutné do vedení, Olymp opět srovnal za stavu 10:10. Tentokrát byla na podání úspěšná Halbichová, Cebáková si však špatnou přihrávku vynahradila úspěšným útokem. Slavia zlepšila hru, vybojovala několik míčů v obraně a výsledkem bylo zasloužené vítězství 25:14.

Třetí set měl vyrovnaný průběh do stavu 4:3, za tohoto stavu písknul rozhodčí domácím „clonu“, Slavia se z rozhodnutí rozhodčího vzpamatovala až po dalších čtyřech výměnách, Jiří Vojík dostal za protesty u rozhodčích žlutou kartu. Olymp si však udržel čtyřbodový náskok až do druhého technického time outu, za stavu 20:18 a 21:19 pro Olymp měly Slávistky ještě možnost vyrovnat, útočící hráčky Olympu, však dotáhly třetí set do vítězného konce. Olymp zvítězil ve třetím setu 25:21 a šel do vední 2:1 na sety.

Ve čtvrtém dějství šel Olymp rychle do vedení, Slávistky pouze sporadicky reagovaly, při prvním oddechovém čase ztrácely na Olymp čtyři body. Jiří Vojík chtěl zastavit rozjetý tým hostů, místo Suchoňové přišla na hřiště Caithamlová, Slavia otočila a náskok soupeřek stáhla na 9:11, tentokrát zareagoval oddechovým časem Stanislav Mitáč. Slavia dokázala za stavu 12:12 vyrovnat, pak ovšem přišla čtyřbodová série, Olymp vedl při druhém technickém time out 12:16. Slavia opět zabojovala a stáhla vedení hostujících hráček na 19:20. Zkažený servis Vinecké a tři nepovedené útoky domácích hráček v koncovce usnadnily Olympu vítězství 25:19 ve čtvrtém setu.

Olymp zvítězil zaslouženě v pražském derby nad Slavii 3:1 na sety a do tabulky si zapsal první tři body.
Jsme spokojeni s vítězstvím, ne příliš s předvedenou hrou. Nicméně vítězství na půdě soupeře je dobrým vstupem do sezony,“ řekl po utkání Stanislav Mitáč, trenér domácích volejbalistek Jiří Vojík dodal: „Nepodařilo se nám dostat Olymp s výjimkou 2. setu delší dobu pod tlak. Utkání jsme určitě mohli více zdramatizovat, jednoduché chyby v koncovce 3. a 4. sady nás stály body“.

V dalších zápasech porazily hráčky SK UP Olomouc - VK Královo Pole 3:0 (21,13,21), TJ Sokol Frýdek - Místek zvítězila nad TJ Sokol Šternberk 3:1 (19,-19,22,19) a Ostrava porazila nováčka extraligy SG Brno 3:0 (18,18,15).
Zápas mezi obhájcem titulu Prostějovem a Přerovským volejbalovým klubem byl odložen na 18. října.