9.3.2016

Duel druhého s prvním lépe zvládl suverén z Prostějova, zvítězilo i Královo Pole

Ve středu se odehrály hned čtyři utkání ženské extraligy. Šlágrem kola byl určitě souboj druhé Olomouce s vedoucím Prostějovem, zajímavý duel se odehrál i v Brně, kam zavítal pražský Olymp.

VK KRÁLOVO POLE BRNO – PVK OLYMP PRAHA

I když už mělo Královo Pole i pražský Olymp před středečním utkáním jasno, ze které pozice naskočí příští týden do play off, rozhodně v Brně ve středu nebyl k vidění jenom odpočinkový volejbal. Naopak. Z obou celků bylo cítit velké odhodlání i to, že čtvrtfinále už je za dveřmi. Utkání zvládlo daleko lépe Brno, a to se muselo od druhého setu obejít bez nejproduktivnější hráčky extraligy Venduly Měrkové, která špatně došlápla a byla nucena domácí palubovku předčasně opustit.

VK Královo Pole Brno – PVK Olymp Praha 3:1 (26:24, 14:25, 25:19, 25:20)

Rozhodčí:  Vachutka M., Trumpeš D.

Počet diváků: 100

Domácí: Doležalová, Tesařová, Měrková, Chevalierová, Keddy, Šloufová, libero Melichárková. Střídaly: Vaňková, Diatková, Pospíšilová, Hrazdírová.

Hosté: Kopecká, Hodanová, Vyklická, Nová, Melicharová, Šimáňová, libero Dostálová.  Střídaly: Kalhousová, Bartošová, Kurková.

Michaela Doležalová (kapitán VK Královo Pole Brno): „První a třetí set jsme si pohlídaly hned od začátku, ten druhý jsme bohužel prohrály, protože byl ovlivněný zraněním Venduly Měrkové. Vystřídala ji Tereza Diatková a chvíli nám trvalo, než jsme s ní sladily systém hry. Musím ji ale velmi pochválit, protože právě díky ní jsme uhrály napínavou koncovku čtvrtého setu a nemusely dohrávat tie break.“

Bruno Napolitano (trenér VK Královo Pole Brno): „Tohle vítězství pro nás bylo určitě důležité, zvlášť když si vzpomeneme na poslední zápas s Olympem, ve kterém nás jednoznačně přehrál. Dnes nastoupil za Královo Pole velmi mladý tým a předvedl výborný výkon.“

Eva Hodanová (kapitán PVK Olymp Praha): „Zápas se nám vůbec nepodařil, udělaly jsme v něm obrovské množství chyb. Nedařilo se nám na přihrávce ani na servisu. Do play off to je velký zvednutý varovný prst.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Takhle špatné utkání už jsme odehráli ve Frýdku-Místku a myslel jsem si, že jsme si z toho vzali ponaučení. Za týden se bude rozhodovat o tom, jestli sezóna byla úspěšná nebo ne, a tak se musíme hluboce zamyslet nad naším výkonem. Utkání jsme začali velmi špatně a nedokázali jsme pak využít zranění Venduly Měrkové ani toho, že hrajeme proti téměř kompletnímu juniorskému kádru.“

Do základní sestavy Brna naskočila stejně jako v minulém utkání i kapitánka Michaela Doležalová a v průběhu prvního setu se blýskla řadou obětavých zákroků. Královo Pole se na začátku zápasu ujalo vedení 6:3, hrálo koncentrovaně a náskok si podrželo v celém setu. Olympu se sice podařilo v koncovce Brno dotáhnout, ale šanci vyrovnat si Pražačky zkazily několika nepřesnými podáními. První sada tak skončila těsným rozdílem 26:24.

V úvodu druhého dějství špatně došlápla brněnská univerzálka Vendula Měrková a musela hru opustit – místo ní naskočila na palubovku Tereza Diatková. Brno ještě udrželo s Olympem krok do stavu 13:14, pak však hostující využily oslabeného útoku Králova Pole a výborně odehrály druhou polovinu sady. V závěru se povedla dlouhá šňůra na servisu pražské smečařce Kláře Melicharové, a tak Olymp set ovládl poměrem 14:25.

Brno se však ve třetím setu herně zvedlo a vrátilo k soustředěné hře. Do prvního time outu se soupeřky tahaly o každý míč, pak ale Královo Pole dostalo Olymp pod tlak a postupně hostujícím odskočilo. Výborně se na podání předvedla brněnská blokařka Jennifer Keddy a dovedla svůj tým až k vedení 23:13. Olymp sice ještě odpověděl pěti body v řadě, zvrátit stav už ale nedokázal a set prohrál 25:19.

Napínavou podívanou přinesla čtvrtá sada, ve které se soupeřky dlouho tahaly o míč. Byl to pak nejprve hostující Olymp, kterému se podařilo urvat tříbodové vedení 14:17. Královo Pole však koncovku zvládlo na jedničku a skóre obrátilo na konečných 25:20 – zápas přitom dohrávalo prakticky v juniorském složení.

Autor: Barbora Mertová

TJ OSTRAVA - VOLEJBAL PŘEROV PRECHEZA

V předposledním kole nadstavby extraligy žen proti sobě nastoupily 3. a 4. tým tabulky. Domácí hráčky sice v nadstavbě nepodávají příliš stabilní výkony a navíc základní část zakončily prohrou právě s Přerovem, ale i tak byly papírovými favoritkami.

TJ Ostrava -  Volejbal Přerov Precheza 3:1 (25:16, 25:15, 18:25, 25:19)

Rozhodčí: Bohačík R./Kavala T.

Počet diváků: 195

Domácí: Marie Toufarová, Kateřina Zemanová, Magdaléna Zedníková, Petra Kojdová, Iva Nachmilnerová, Kateřina Valková, libero: Kamila Červenková.

Střídaly: Markéta Kukučová, Kateřina Kvapilová, Kamila Součková, Hana Čuboňová, Petra Urbanová.

Hosté: Gáliková, K. Kohoutová, Svobodová, Cebáková, Tomašeková, Kubínová, libero: Šťastná. Střídaly: Rašková, Šebetovská, L. Kohoutová.

Iva Nachmilnerová (kapitánka): "Škoda, že jsme přestaly hrát ve třetím setu. My jsme byly agresivní, jenže jsme chybovaly. Jsme rády za 3 body, musíme se poučit z chyb a připravit se na play off."

Zdeněk Pommer (trenér): "Dnes jsme tlačili soupeře servisem a dobře jsme útočili. Ve třetím setu jsme udělali spoustu nevynucených chyb, kterých se musíme vyvarovat. Celkově jsme měli vyšší procento na přihrávce. Pochvala celému družstvu, jedeme dál.

Gabriela Tomášeková (kapitánka): "Třetí a čtvrtý set byl bojovný díky změnám v sestavě, to jsme zahrály obstojně, ovšem mezihra hapruje, musíme na tom zapracovat. Zahajujeme přípravu na Olymp, je třeba makat více, abychom byly spokojené."

Libor Gálík (trenér):"Ostrava byla celý zápas lepší. Ve třetím setu jsme se zvedli a zlepšili servis. Pak už jsme nestačili."

První set se vyvíjel pro domácí dobře hned od počátku. Do prvního technického timeoutu povolili hostům jen 4 body (8:4). Po prvním timeoutu si Ostrava udržovala pořád náskok (16:11). Po té domácí odskočili na  18:11, 20:13 a lehce dohráli set.

Druhý set byl obdobou prvního. Hráčky Ostravy vedly od začátku až do konce (8:4, 10:7, 16:8, 16:11, 19:11, 23:12) a vypadalo to, že se rozhodly utkání neprotahovat.

Třetí set však ukázal, že opak je pravdou. Po počátečním krátkém vedení domácích (3:1) hosté brzy odskočili až na 4:7. Domácí pak stáhli a první time-out je opět zastihl ve vedení (8:7). Minimální náskok však díky vlastním chybám brzy ztratili (8:10, 11:15). Po vlastním time-outu za stavu 11:15 se hráčky Ostravy již nedokázaly dostat do vedení. Pouze dotáhly na 13:16. Přerov pak získal třetí set na svou stranu.

Do čtvrtého setu nastoupily Ostravanky koncentrovaněji a to se s malými výjimkami projevilo i na skóre (8:7, 9:9, 12:9, 15:10, 16:11). Hosté se pokusili nepříznivý vývoj setu přerušit time-outem za stavu 18:11, ale ani tím se jim nepodařilo domácí zastavit (19:11, 21:13, 23:14). V samotném závěru si Ostravanky dovolily malé zaváhání (23:17, 24:19), ale vítězství v setu a zápase si nenechaly ujít.

Autor: Miloš Matula

TJ SOKOL FRÝDEK MÍSTEK - TJ SOKOL ŠTERNBERK

Frýdek potvrdil roli favorita v tomto utkání a porazil Šternberk ve třech setech.

TJ Sokol Frýdek-Místek - TJ Sokol Šternberk 3:0 (22,16,20)

Rozhodčí: Zimmermann T./Kubinec J./Antušák J

Domácí: Mitrega, Uhrová, Štrbová, Vašinová K., Pavelková, Holišová, libero: Radivojevičová. Střídaly: Cidlíková, Bulínová

Hosté: Zatloukalová , Šenková M., Dudová , Beránková, Janečková, Němčíková, libero: Matoušková, Přibylová. Střídaly: Borovcová, Šenková Š., Jurčíková

Domácí

Kapitán(Holišová): "Naše výkony jsou v poslední době jako na houpačce. Takže jsem ráda za výhru a chválím kolektivní výkon."

Trenér(Tůma): "Pochvala za bojovnost a dodržování pokynů. Soupeře jsme přehráli ve všech herních činnostech. Poděkování Věrným divákům."

Hosté

Kapitán(Janečková): "Zbytečně jsme ztratily koncovku prvního setu.V dalších setech jsme se nemohly prosadit na útoku."

Trenér(Hroch): "Bohužel jsme nezopakovali výkon z prvního zápasu. Hoříme na útku a příjmu. Celkově z naší strany neurovnaný výkon, kromě prvního setu."

V prvním setu si hostující hráčky udržovaly několika bodový náskok, ale od stavu 19:19 patřila koncovka domácím. Ve druhém setu domácí Sokolky dominovaly ve všech herních činnostech, vedly 16:6, soupeř dotáhl na 17:13, ale to bylo z jejich strany vše. I ve třetím setu si Frýdek udržoval několika bodový náskok a bez problémů dotáhl zápas do vítězného konce.

Autor: Jiří Zaoral

VK UP OLOMOUC – VK AGEL PROSTĚJOV

V předposledním kole nadstavbové části extraligy hostily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc tuzemského suveréna a úřadujícího mistra - tým prostějovského Agelu. Vysokoškolačky v probíhající soutěžní sezoně na účastníka Ligy mistryň ještě ani jednou nenašly recept a nejinak tomu bylo i v šestém vzájemném měření sil. V něm sice univerzita doma sebrala Prostějovu úvodní set, v dalších třech už ale nestačila a prohrála 1:3.

VK UP Olomouc- VK Agel Prostějov 1:3 (26:24, 16:25, 20:25, 15:25)

Rozhodčí: Ištvanech M.,Duda D.

Počet diváků: 600

Domácí: Dudová, Michalíková, Dumančićová, Kubová, Dedíková, Závodná, libero Hronová. Střídaly: Košická, Sochorcová, Nováková.

Hosté: Weissová, Markevichová, Herelová, Vargasová, Gambová, Steenbergenová, libero: Kovářová. Střídaly: Soaresová, Borovinšeková.

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „V prvním setu jsme hrály náš nejlepší volejbal proti Prostějovu v této sezoně. Opíraly jsme se o dobrý servis a přihrávku, jenže v obou těchto činnostech jsme postupně polevily a naopak Prostějov nás zatlačil a ukázal v dalším průběhu svou kvalitu.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Viděli jsme kvalitní utkání, které se divákům muselo líbit. Jsem spokojen s naším výkonem hlavně v prvním a třetím setu, ve druhém a čtvrtém jsme naopak měli výpadky, jimiž jsme soupeře dostávali do pohody. Přitom Prostějov je protivník, který musí být neustále pod tlakem. Důležitý moment přišel ve třetí sadě za stavu 17:19, kdy si rozhodčí nepochopitelně vymyslel teč při jasně zkaženém útoku hostí. Tam se to mohlo ještě lámat, jenže místo 18:19 to bylo rázem 17:20. Chválím družstvo za bojovnost a věřím, že ještě máme rezervy, na kterých můžeme zapracovat.“

Solange Soaresová (kapitánka VK Agel Prostějov): „Domácí hráli takticky velmi dobře, když hlavně v prvním setu ubránili naši Melissu Vargasovou, což rozhodně není lehké. Pak jsme ale do útoku zapojily i další hráčky a postupně jsme utkání dostaly pod kontrolu. Za výhru tady jsem každopádně velmi ráda.“

Miroslav Čada (trenér VK Agel Prostějov): „Začátek zápasu byl ve znamení výborného útoku Olomouce, zatímco my jsme měli problémy v obraně, a to i s lehkými míči. Soupeřova taktika byla založena na riskantním servisu, hodně jich sice zkazil, ale zase díky tomu bodoval. V první půli zápasu nebyla v pohodě naše Vargasová, postupně se však do toho dostala. Pak už jsme utkání celkem v pohodě dovedli do vítězného konce. Chválím obě naše smečařky, na straně Olomouce stojí za zmínku kvalitní bloky.“

Olomoucký tým zaskočil v úvodu utkání favorita aktivní hrou, navíc zejména díky účinným blokům prakticky zcela vygumoval jeho elitní kubánskou ostrostřelkyni Vargasovou. Univerzita se po větší část první sady držela v mírném vedení až o tři body, Prostějov sice v samotném závěru vyrovnal na 23:23 a pak ještě odvrátil první setbol domácích, ten druhý už však přinesl premiérový set Olomouce uhraný proti mistrovi v této sezoně.

Průběh druhé sady ale předznamenala bodová série Agelu při servisu Gambové a trhák z 3:4 na 3:9. Hostující celek pak navyšoval svůj náskok až na 10:19, jistou šanci pro vysokoškolačky sice ještě oživila čtyřbodová šňůra při podání Dedíkové (14:19), koncovku ale plně ovládl jediný český velkoklub.

Naději na zisk bodů, které by pojistily druhou příčku pro play-off, přinesl Olomouci začátek třetího dějství. Po servisech Dumančićové to bylo 5:2 a poté i 10:6, šňůra podání Markevichové ale znamenala obrat na 10:12. Vysokoškolačky ještě jednou srovnaly na 15:15, v závěru ovšem i dvě hrubky nepřesné rozhodcovské dvojice znamenaly zisk setu ve prospěch Prostějova.

Definitivní ránu olomouckým ambicím uštědřila v úvodu čtvrté části duelu do té doby nepříliš viditelná Vargasová a její únik z 2:5 na 2:13. Utkání se od tohoto momentu spíše už jen dohrávalo a univerzita až v závěru odvracela hrozící bodovou propast na ještě přijatelný konečný stav 15:25. Na výhru nad Prostějovem však musí čekat i nadále.

Autor: Adam Fritscher

Autor: Mgr. Michal Mezera

Budějovice mění po porážce od Tel Avivu trenéra

Novým trenérem se stal dosavadní asistent René Dvořák, jemuž bude pak na lavičce pomáhat Stanislav Pochop.

Budějovice ve třech setech prohrály s Tel Avivem

VK České Budějovice - Mac. Tel Aviv 0:3 (23:25, 23:25, 26:28).

Karlovarsko narazí v Poháru CEV na ruský Surgut

Daleká cesta čeká volejbalistky Karlovarska v dalším kole Poháru CEV. Odvetný duel mezi Surgutem a Olympiakos skončil vítězství ruského celku v...

Liga mistrů: Liberec podlehl Berlínu ve třech setech

Liberec - Berlín 0:3 (18:25, 23:25, 16:25).

Nová fotogalerie: EX-M: Kladno volejbal cz - ČZU Praha

Byla přidána nová FOTOGALERIE, tentokrát z dohrávky 13.kola mezi Kladnem a ČZU Praha - ZDE.

ŽIVĚ ČT SPORT: Dnes je na programu dohrávka 13.kola mezi Kladnem a ČZU Praha

20:10: Kladno volejbal cz - ČZU Praha - sledujte ŽIVĚ na ČT SPORT.