14.10.2017

Favoritky z Prostějova a Olomouce potvrdily papírové předpoklady

V prvním kole UNIQA volejbalové extraligy žen 2017/18 potvrdily loňské finalistky papírové předpoklady a přesvědčivě zvítězily. Olomouc na horké půdě pražského Olympu a Prostějov ve Šternberku. Ostrava jistě zvítězila v Přerově a KP Brno veze cennou výhru z Liberce. První kolo bude dohráno 19.10. mezi Fenixem Brno a Frýdkem Místkem.

VOLEJBAL PŘEROV – TJ OSTRAVA

Start do nového soutěžního ročníku byl ze strany domácího celku hodně nervózní. Trápil se na přihrávce a Ostrava se třemi reprezentantkami využívala každé zaváhání. Škoda, že Přerovanky nezužitkovaly nadějné vedení 8:3 ve druhém dějství a řadou vlastních chyb se o ně připravily.  Soupeřky už jim nedovolily jít do vedení, a nezbrzdilo je ani zranění Diatkové v polovině třetí sady. Zasloužené vítězství hostů ukončil tvrdý servis, při jehož zpracování vyletěl míč až do stropu přerovské haly.

č.: 4   dne: 14. 10. 2017  v hod.:  18:00

Volejbal Přerov – TJ Ostrava 0:3 (13:25, 21:25, 19:25)

Rozhodčí: Horký P., Gall J.

Počet diváků: 126

Domácí: Zatloukalová, Vander Meer, Dostalíková, Svobodová, Kohoutová, Jehlářová, libero Šádková. Střídaly: Schoene, Veselá

Hosté: Makauskaite, Zemanová, Diatková, Kojdová, Nachmilnerová, Valková, libero Teperová. Střídaly: Šípová, Čuboňová

Eva Svobodová(kapitánka domácích):  „Měly jsme problémy na přihrávce, nedokázaly jsme ztrátovat a dělaly jsme v sériích hodně chyb. K tomu se přidaly i chyby na servisu. Ale přesto jsme Ostravu dokázaly ve dvou setech potrápit. Určitě se budeme zlepšovat.“

Radim Vlček(trenér domácích): „První set jsme si vybrali velkou nováčkovskou daň. Dílem k tomu přispěla i pěkná návštěva. Výborný vstup do druhého setu jsme pokazili po technickém time-outu, kdy jsme soupeři pomohli 5-6 vlastními chybami. Ve třetím setu to bylo podobné. Přesto jsme zaznamenali v těchto setech určitý posun.  Přeji brzké uzdravení zraněné Diatkové.“

Kateřina Valková (kapitánka hostů):Jsme rády, že jsme zvládly vstup do soutěže a podaly dobrý týmový výkon. Musíme se ještě více sehrát a zlepšovat náš herní projev.“

Kamila Červenková(trenérka hostů): „Výborný vstup do sezóny. První zápasy bývají vždy nervózní. Neodpustily jsme si malé polevení na začátku druhého setu. Koncovka už byla v našich rukách.“

Domácí hráčky začaly ve velkém útlumu. Možná na ně dolehla na první kolo nečekaně velká návštěva. Nešel jim příjem, a když už přihrály, vázla souhra s nahrávačkou. Nefungovalo zkrátka nic a tak není divu, že jednu americkou posilu Megan Vander Meer vystřídala druhá Makena Schoene. Ale ke zlepšení to nevedlo. Před koncem setu sice kapitánka Svobodová zaznamenala přímý bod z podání, ale vzápětí servírovala do autu.

Ve druhé sadě, jakoby na hřiště přišlo jiné družstvo, které si navíc pomohlo třemi bodovými bloky. Jenže Ostravanky odpověděly podobnými zbraněmi, zlepšily obranu a postupně převracely misky vah na svou stranu. Od stavu 10:10 udělaly čtyřbodovou šňůru, uklidnily se, přestože za stavu 23:16 dostaly žlutou kartu za zdržování hry, spěly k pohodlné koncovce. Proti však byly domácí volejbalistky, kapitánka zabodovala z handy, pak přišel blok a dobrý servis Megan Vander Meer a trenér hostů Pommer si vyžádal první oddechový čas v utkání. Ovšem to také nepomohlo, protože Jehlářová předvedla nádhernou jednonožku a další útok Ostravy skončil mimo hrací plochu. Až po druhém time-outu následoval tvrdý útok a vše zakončil zdařilý blok.

Rozjeté soupeřky hrály soustředěně a nepustily domácí tým ani jednou do vedení ve třetím dějství. Za stavu 9:12 zaútočila Eva Svobodová velmi razantně a blokující Diatková se při tom ošklivě zranila. Snad se brzy uzdraví. Po krátké pauze se pokračovalo a hostující hráčky nepřipustily v koncovce žádné komplikace. Proměnily hned první mečbol razantním podáním, po jehož příjmu vyletěl míč až do stropu.

Autor: Stanislav Šmidák

TJ SOKOL ŠTERNBERK – VK PROSTĚJOV

Hned v úvodním utkání nového extraligového ročníku narazily šternberské volejbalistky na devítinásobného mistra a obhájce titulu z Prostějova. Utkání v hale Ecce Homo mělo očekávaný průběh a skončilo hladkou třísetovou výhrou favorita. Domácí tým však zejména ve druhém a třetím setu podal i přes porážku sympatický výkon.

č.:  5 dne: 14. 10. 2017 v hod.: 17:00

TJ Sokol Šternberk – VK Prostějov 0:3 (9:25, 17:25, 21:25)

Rozhodčí: Spáčil L., Trumpeš D.

Počet diváků: 140

Domácí: Hanousková, Hudylivová, Nováková, Polášková, Dudová, Kotlabová, libero Oborná. Střídaly: Kulová,Vrabcová.

Hosté: Emonts, Kozmík, Horká, Kossányiová, Herelová,               Weiss, libero Kovářová. Střídaly: Nová, Slavíková.

Eva Hudylivová (kapitánka TJ Sokol Šternberk):  „Do utkání jsme vstoupily se zbytečným respektem, i když jsme věděly, že jinak než odvážně se s Prostějovem hrát nedá. Bojovný výkon to byl z naší strany až od druhého setu, ale neubránily jsme soupeřky na síti ani v poli. Nicméně hlavně závěr jsme odehrály slušně a už se těšíme na další soupeře.“

Martin Hroch (trenér TJ Sokol Šternberk): „Je to už taková tradice, že několikátý rok po sobě začínáme ligu s Prostějovem, který má i letos velmi kvalitní kádr a bude opět útočit na titul. My jsme měli v našem dresu hned tři zápasové premiéry, když v základu poprvé začaly Oborná na liberu, Hanousková na smeči a Kotlabová na univerzálu. První set byl ovlivněný strachem hráček, které byly zaskočené hrou Prostějova a jeho útočnou silou, v čemž vynikala především Horká a obě smečařky. Od druhé sady už to bylo odvážnější, holky se otřepaly a Hanousková předvedla několik dobrých útoků, ale stále jsme se potýkali hlavně s příjmem. Třetí set přinesl nejodvážnější projev a v každém případě to byla dobrá příprava na další zápasy a hratelnější soupeře.“

Kathleen Weiss (kapitánka VK Prostějov): „Jsme velmi rády za výhru s nulou. První set a úvod druhého byl z naší strany perfektní, pak jsme začaly dělat víc chyb a občas zbytečně riskovat, takže už to bylo víc obtížné.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Z naší strany to bylo takové průměrné utkání. V prvním setu jsme začali dobře na servisu, ale tento tlak nám nevydržel a domácí nadšenou hrou odehráli dva vyrovnané sety. My jsme je k tomu nastartovali několika zbytečnými chybami na síti.“

Úvodní set byl jasnou záležitostí hostujícího favorita, který nedal omlazenému domácímu celku sebemenší šanci a názorně předvedl, že bude i v této sezoně chtít potvrzovat svou ligovou dominanci. Ze stavu 4:5 to bylo po dvou šňůrách prostějovských servisů rázem 5:14 a Sokol nakonec uhrál pouhých dvanáct výměn.

Začátek druhého dějství nabídl podobný obraz hry, od stavu 5:12 však Šternberanky při podání extraligové novicky Kotlabové snížily na 9:12 a přijatelnou ztrátu držely až do koncovky. V ní se sice znovu prosadil mistrovský celek, jeho nadvláda již však nebyla tak ohromující.

V úvodu třetí části duelu si dokonce Sokolky dvakrát užily radost z těsného vedení 2:1 a 3:2, vzápětí ovšem po šňůře servisů Herelové prohrávaly 4:11. Jenže mladý domácí výběr se znovu vypjal k solidnímu výkonu, postupně stáhl na 15:18 a 20:23 a po přijatelné porážce 21:25 si i přes výsledek 0:3 užil závěrečného potlesku od svých fanoušků.

Autor: Adam Fritscher

VK DUKLA LIBEREC – VK KRÁLOVO POLE BRNO

K zápasu prvního kola UNIQA Extraligy žen proti sobě nastoupil nováček letošního ročníku VK Dukla Liberec a 3. tým loňského ročníku VK Královo Pole Brno. Zápas trval 2 hodin 22 minut a po dramatickém pátém setu slavil vítězství šťastnější tým VK Královo Pole Brno.

č.: 3  dne: 14. 10. 2017  v hod.: 18.00

VK Dukla Liberec – VK Královo Pole Brno  2:3 (26:28, 25:21, 25:16, 19:25, 15:17)

Rozhodčí: Marschner R., Hladišová M.

Počet diváků: 355

Domácí: Mikšíková, Kohoutová, Krišková, Staňková, Holubová, Dehabarre, libero Dostálová. Střídaly: Nečasová, Hanzlová, Gáliková

Hosté: Zburová, Pene, Vyklická, Pištěláková, DE Assis, Boulová. Střídaly: Kopáčová, Suchá, Medlová

Laura Holubcová (kapitán domácích): „O výsledku vyrovnaného utkání nakonec rozhodoval pátý set a v něm jsme udělaly především v koncovce více chyb než soupeř.“

Josef Smolka (trenér domácích): „Podobný zápas jako ten v ČP s Olympem Praha, tentokrát pro nás bohužel se špatným koncem. Rozhodlo víc našich chyb v koncovce pátého setu. Zápas ukázal, že budeme nebezpečným soupeřem pro všechny týmy soutěže.“

Marek Rojko(trenér hostů): „Plný respekt k výkonu domácích, bude se zde těžko vyhrávat.“

První vyrovnaný set rozhodla koncovka, kdy domácí tým nedokázal proměnit 4 setboly. Po rozpačitém začátku druhého setu se domácí tým rozehrál k velmi dobrému výkonu a převyšoval brněnské hráčky ve všech herních činnostech a díky tomu vyhrál poměrně jasně druhý a třetí set. Ve čtvrtém setu hra zcela změnila obraz a hostující celek jednoznačně přehrál domácí tým. V rozhodujícím pátém setu se hrál velmi dobrý a vyrovnaný volejbal. Koncovku rozhodlo více nevynucených chyb domácího celku a menší důraz ve hře.

Autor: Jindřich Martinec

PVK OLYMP PRAHA – VK UP OLOMOUC

Hned v prvním kole nového ročníku Extraligy narazí domácí Olymp Praha na silnou Olomouc, která získala v loňském ročníku Český pohár a zle potrápila Prostějov v boji o titul mistra ČR. Navíc Olymp opustily dvě reprezentanty Veronika Dostálová a Klára Vyklická. Do utkání nenastupoval Olymp v roli favorita.

č.: 1 dne: 14. 10. 2017, v hod.:17:00

Výsledek: 0:3 (-12,-17,-15)

Rozhodčí: Dmejchal, Lenert

Počet diváků: 150

Domácí: Šimáňová, Kurková, Melicharová, Bartošová, Kalhousová, Černá, libero Pešková. Střídaly: Kopecká, Komárková, Fomenková

Hosté: Stružková, Dudová, Michalíková, Sajdová, Napolitano-Šenková, Košická, libero Sain Rene. Střídaly: Kubínová, Orvošová, Dedíková

Simona Kopecká (kapitánka domácích): Od Olomouce jsme dostaly kládu 3:0. Soupeř patří mezi nejsilnější týmy Extraligy. V dnešním utkání jsme udělaly velké množství chyb, na rozdíl od soupeře. Chvílemi jsme s Olomoucí držely krok, ale nebyly jsme schopni hrát takto po celý zápas.

Stanislav Mitáč (trenér domácích): Očekával jsem výrazně lepší výkon. Příprava byla dobrá, odehráli jsme dost těžkých zápasů. Z výkonu dnes jsem zklamán. V žádné herní činnosti jsme nebyli lepší. Musím konstatovat, že nahrávačky a libero nepředvedly standardní výkon. U Peškové to chápu, hrála první utkání v Extralize. Každá hráčka hrála chvílemi dobře, ale nebylo to konstantní. Místy to šlo, ale celkově nám zápas nevyšel.

Katarina Dudová (kapitánka hostí): Dnešní utkání jsme zvládly s přehledem. Základem byl kvalitní servis. Pohlídaly jsme si klíčové hráčky, na které jsme byli dobře připravení. Utkání jsme zvládly bez problémů a hráli jsme dobře.

Jiří Teplý (trenér hostí): Jsem rád za první výhru v sezóně. První zápas je vždy nervózní a plný očekávání. V prvním setu jsme dobře servírovali a blokovali. Ve druhém setu jsme na začátku ztratili koncentraci, ale rychle jsme se dostali do naší hry. Ve třetím setu nás Olymp odtlačil servisem, ale zase jsme se zkoncentrovali a zápas dotáhli do vítězného konce. Dobře jsme servírovali a blokovali.

V prvním setu se Olomouci podařily dvě bodové šňůry z 0:1 na 4:1, a z 10:7 na 15:7 a tím bylo o osudu úvodního setu rozhodnuto. Zkušenější Olomoučanky hrály koncentrovaně a s minimem chyb a to na Olymp stačilo. Z domácího celku čišel respekt ze soupeře.

V úvodu setu druhého Olymp setřásl ostych a začal být Olomouci vyrovnaným soupeřem. Pražanky otočily stav z 2:5 na 8:6, ale vzápětí přišlo opět několik nevynucených chyb a Olomouc rychle odskočila a udržovala si dostatečný náskok až do konce setu.

Olomouc, asi uklidněná vývojem zápasu, začala také vyrábět nevynucené chyby a její herní projev šel dolů. Ve třetím setu Olymp vedl 5:2 a vedení držel do stavu 11:10. Poté následovala sedmibodová šňůra a Olomouc mohla zápas dohrát bez obav o výsledek. Rozdíl ve hře obou týmů byl patrný, Olomouc hrála to, co potřebovala, a mladý tým Pražanek byl ve většině herních činností horší. Dobrý výkon v dresu Olympu Praha odehrála Daniela Černá, která odehrála svůj první extraligový zápas od začátku utkání.

Autor: Jiří Trochta

Zpracoval: Jiří Carba