7.10.2023

Na úvod ženské extraligy hned čtyři tie-breaky a jen jedna výhra domácího týmu

UNIQA volejbalová extraliga ženy 2023/24 odstartovala nový ročník kompletním 2. kolem. K vidění byly vyrovnané zápasy, v nichž o vítězi musely rozhodnout čtyři tie-breaky, čtyřikrát se prvního vítězství v sezóně dočkaly i hostující celky.

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – VK KRÁLOVO POLE

V úvodu extraligové sezóny domácí tým Frýdku-Místku přivítal na své palubovce mistra z Brna. Oba týmy nastoupily v naprosto obměněných sestavách než v minulém ročníku. Domácí tým dokázal v nervózním utkání získat první body do tabulky za vítězství 3:2.

TJ Sokol Frýdek-Místek – VK Královo Pole 3:2 (22:25, 25:21, 25:23, 17:25, 15:10)

Rozhodčí: Ištvanech M., Novák M.

Počet diváků: 200

Domácí: Petrová, Krejčí, Böhmová, Abgolossou, Strušková, Dvořáčková, libero D. Šrámková. Střídaly: Michalčíková, Motalová

Hosté: Kuníková, Gronichová, Stojanovic, Pavlíková, Kormendyová, Pelikánová, libero Šmardová. Střídaly: Jelínková, Zapletalová, Prchalová, Křižanovská, Chlupová

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „První zápas sezóny byl, jak už to bývá, na začátku dost nervózní. Máme mladý kádr a pro některé hráčky to byla opravdu premiéra. Soupeře se nám podařilo tlačit servisem po celý zápas až na čtvrtý set, kde došlo z naší strany k velkému polevení, čehož se musíme v dalších zápasech vyvarovat. Ale i přesto pochvala celému týmu za skvělý vstup do sezóny.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Vítězství je hodně povzbudivé, přesto je třeba spoustu práce na odstranění nepřesností v naší hře. Více jak půlka týmu si odbyla extraligovou premiéru, takže všem gratulace.“

Pelikánová Kateřina (kapitánka VK Královo Pole): „Jsem mile ráda za bojovný výkon, který jsme předvedly v prvním extraligovém zápase. Frýdek nás v některých setech zatlačil, po horší přihrávce jsme se neprosazovaly.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Gratulace oběma týmům. Výborný zápas na začátek sezóny. Bohužel špatná organizace domácích, co se týče e-zápisu.“

V prvním setu začaly lépe hostující volejbalistky z Brna a ujaly se vedení 10:4, ale sokolky dokázaly otočit na 12:11 ve svůj prospěch. V dalším průběhu byl set vyrovnaný. V koncovce domácí Frýdek-Místek vedl 22:21, ale Brňanky otočily a vyhrály 25:22.

Druhý set byl vyrovnaný do stavu 18:18 a skončil vítěznou tečkou pro domácí tým.

Ve třetím setu od začátku dominovaly sokolky, vedly 16:9, 18:11. Královo Pole sice dotáhlo na 22:21, ale závěr setu si domácí tým pohlídal.

Naopak čtvrtý set vyzněl jednoznačně pro hostující Brno, když si pomohlo servisem a tlačilo i na útoku.

Zápas dospěl do tiebreaku. V tomto rozhodujícím setu vedly Brňanky 2:0, ale poté sokolky již Brno do vedení nepustily a od stavu 4:4 si udržovaly náskok a set i celý zápas dovedly do vítězného konce.

Autor: Natalie Radivojevićová, foto Pavel Netolička

PVK OLYMP PRAHA – VK ŠANTOVKA OLOMOUC UP

První utkání letošní extraligy začalo druhým kolem. Olymp neměl příliš času na sehrání se s reprezentantkami, které se vrátily z olympijské kvalifikace před týdnem. Už před utkáním se dal očekávat kvalitní volejbal z obou stran, agresivní hra olomouckých hráček, které neměly v Praze co ztratit. A to se také naplnilo.

PVK Olymp Praha – VK Šantovka Olomouc UP 2:3 (26:24, 22:25, 25:13, 23:25, 14:16)

Rozhodčí: Alexandr Nedbálek, Jiří Olt, Petr Němeček

Počet diváků: 110

Domácí: Šmídová, Hodanová, Gajdová, Brancuská, Kalhousová, Šimáňová, libero Dostálová. Střídaly: Žáková, Virtová, Brichtová

Hosté: Shevkenek, Fedchuk, Nowak, Artyshuk, Farská, Nečasová, libero Chaloupková. Střídala: Šotkovská

Dostálová Veronika (libero PVK Olymp Praha): „Přestože jsme měly všechny sety dobře rozehrané, nechaly jsme soupeře postupně dotáhnout stav a trápily jsme se v koncovkách. To se stalo v prvním, druhém i pátém setu. Ve třetím jsme především dobře servírovaly a soupeře jsme téměř k ničemu nepustily. V průběhu utkání jsme se dopouštěly mnoha chyb, na kterých budeme pracovat a náš výkon půjde postupně nahoru.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): Musím poblahopřát Honzovi i Adéle k vítězství. My jsme očekávali těžké utkání, věděli jsme, že olomoucké hráčky tu budou hrát „vabank“, s kvalitním servisem a razantním útokem především kůlových hráček. My jsme měli všechny sety dobře rozehrané, vedli jsme o 3-5 bodů. Nemuseli jsme utkání pustit do dramatických koncovek, natož do setu pátého, ale vytvářeli jsme řadu chyb v jednotlivých setech.  Reprezentantky zatím nejsou v zápasovém rytmu, ale čeká nás v říjnu mnoho zápasů a výkon se bude postupně lepšit. Víme, na čem pracovat. Vedení v pátém setu jsme odstřelili chybami na servisu, bloku i chybou rozhodčího v samotném závěru. Zítra odjíždíme k zápasům evropského poháru.“

Adéla Farská (smečařka VK Šantovka Olomouc UP): „Bylo to vyrovnané utkání. V jednotlivých setech rozhodovala kvalita servisu. V koncovkách i tie-breaku to byl především souboj univerzálek. Jsme šťastné za vítězství.“

Jan Drešl (trenér VK Šantovka Olomouc UP): „Věděli jsme, že Olymp bude hrát v jiné sestavě, než odehrál přípravu. Proto byla naše příprava na utkání ztížena. Musím pochválit všechny hráčky za předvedený výkon a jsem rád, že jsme to zde dohráli za dva body.“

V prvním setu si Olymp od začátku udržoval mírní náskok 7:3 a za stavu 10:4 si hostující trenér Drešl vzal time out. Po něm začaly olomoucké hráčky bodový odstup postupně stahovat (15:12, 20:17) a i v tuto chvíli si vzal trenér Olomouce druhý oddechový čas. Za stavu 23:22 si takticky vzal oddechový čas domácí trenér Mitáč a stav se pak posouval po jednom bodu až do 24:24. Závěr setu vzala do svých rukou domácí smečařka Lucie Kalhousová bodovým útokem a dobrým servisem, který vedl k vítězství setu.

V druhém setu vstoupily domácí hráčky rovněž aktivněji, po smeči Gajdové byl stav 4:1 a po bloku Šimáňové 9:5. Tento náskok však tým Olympu postupně ztrácel především opakujícími se chybami. Stav se vyrovnal (12:13, 14:14, 19:17, 20:20, 22:24) a koncovku zvládly lépe, především kvalitnějším útokem, olomoucké hráčky.

Do třetího setu nastoupil domácí tým opět výrazně. Celý set velmi dobře servíroval, bránil i útočil. Stav se postupně posouval 6:3, 8:3, 10:5, 13:6, 16:6. Trenérovi hostí nepomohlo střídaní ani oddechové časy a Olymp dokráčel ke snadnému vítězství tohoto setu.

Tak jak snadno Olymp vyhrál třetí set, úvod čtvrtého setu začal nešťastně (1:5). Nicméně domácí tým rychle stav srovnal a šel do vedení 11:9, ale rázem byl stav 19:20. Výborné volejbalové momenty střídaly i chyby na obou stranách. V této chvíli se obě nahrávačky spoléhaly především na výkon svých univerzálních hráček, které byly nejvíce bodujícími hráčkami. Koncovku setu za stavu 23:23 usmečovala střídající Anička Šotkovská.

I do páté zkrácené sady opět vstoupil lépe domácí Olymp, který vedl v polovině 8:5. Opět se ale dopustil několika chyb vlastní nedůsledností (obrana v sítí, chyby na bloku). Utkání skončilo opět dramatickou koncovkou, když oba týmy se překonávaly ve hře v poli, ale hráčky Olomouce byly opět důraznější na síti. Samotná koncovka byla ovlivněna i nešťastným rozhodnutím prvního rozhodčího.

Autor: Jindřich Douda

TJ SOKOL ŠTERNBERK – TJ OSTRAVA

Hráčky Šternberku vstoupily na domácí palubovce do letošního ročníku extraligy velmi sebevědomě, získaly první dva sety. Pak se ale začalo dařit soupeřkám z Ostravy a utkání skončilo v poměru 2:3.

TJ Sokol Šternberk – VK Ostrava 2:3 (25:19, 25:20, 20:25, 16:25, 10:15)

Rozhodčí: Kubinec J., Lenert A.

Počet diváků: 185

Domácí: Cohen, Přibylová, Deptuch, Laskowska, Kloda, Weidenthalerová, libero Vyjídáková.

Hosté: Jasečková, Hadáčková, Kašparová, Kojdová, Chládková, Skřivanová, libero Slavíková. Střídaly: Fukalová, Látalová, Mikelová, Jakuškina, Jedličková, Bauerová

Aneta Weinenthalerová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): Na začátku utkání se nám dařilo tlačit soupeřky podáním, hrály jsme dobře ve všech fázích utkání. Od třetího setu se začalo dařit soupeřkám, vše jim vycházelo a my jsme se nechytaly. Myslím si, že jsme zahájily sezonu pohledným volejbalem, především v prvních dvou setech. Gratulace soupeřkám.“

Miroslav Jehlář (trenér TJ Sokol Šternberk): Škoda, že náš výkon po prvních dvou setech nepokračoval v úspěšné hře a že se naopak začalo dařit soupeřkám. Naše hra neměla od třetího setu herní pohodu, soupeřkám se začalo dařit a dovedly utkání do vítězného konce. Holky musím za dnešní předvedený výkon v prvních dvou setech pochválit.“

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Škoda, že jsme první dva sety nechaly soupeřky se rozehrát. Od třetího setu se naše hra změnila, začalo se nám dařit na servise, útoku i v obraně a tiebreak jsme již zvládly bez problémů.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „V začátku utkání jsme nezachytili hru Šternberka. Od třetího setu jsme začali hrát svoji hru a dotáhli jsme utkání do tiebreaku a získali dva body.“

První set patřil domácím hráčkám, tlačily soupeřky servisem (Weidenthalerová), na příjmu hrála velmi dobře Vyjídáková, dařilo se všem hráčkám v poli, po celou dobu setu vedly – 9:6, 15:12. Soupeřkám nepomohly ani oddechové časy za stavu 11:15 a 13:18. Set, v němž Šternberk předvedl pohledný volejbal, skončil 25:19.

Na začátku druhého setu se hráčky Ostravy dostaly do vedení 4:1, pak ale při podání Přibylové domácí celek získal vedení 11:7 a získaný náskok si udržel až do konce setu - 17:13, 23:17 a set 25:20. V útoku se dařilo Weidenthalerové, Klodě i Deptuch, na bloku Laskowské.

Ve třetím setu se hra obrátila. Hráčkám Ostravy se začalo dařit, nechybovaly na podání, vedly od začátku setu 4:10, 10:15. Hra domácích ztratila jistotu z předchozích setů, chybovaly, a naopak soupeřky vstaly z popela, Hadáčková, Kojdová, Skřivanová hrály velmi dobře. Domácímu Sokolu nepomohly ani oddechové časy za stavu 0:6 a 6:10 a vše směrovalo k velkému obratu - 13:18, 16:21, 20:25.

Ve čtvrtém setu pokračoval obrat z předchozího setu – domácím se nedařilo, Ostrava vedla po celý set – 3:8, 9:13, 14:20, 16:25.

Pátý zkrácený set si Ostrava již nenechal vzít – 4:11, 8:14 a výsledek 10:15, a utkání 2:3.

Domácí tým zanechal na domácí půdě velmi sympatický dojem a budeme doufat, že jejich výkon časem se sehraností bude stoupat.

Autor: Libor Svoboda

VOLEJBAL PŘEROV – VK DUKLA LIBEREC

Očekávaný start nového ročníku extraligy žen 2023/24 se po kvalifikaci na OH dostavil prvním utkáním i do přerovské Městské sportovní haly. Přerovské publikum, hladové po volejbale, vidělo vyrovnané utkání.  Utkání s bouřlivou diváckou kulisou dopadlo lépe pro tým žen VK Dukla Liberec, který si nakonec z Přerova odvezl všechny tři body.

Volejbal Přerov - VK Dukla Liberec 1:3 (31:33, 25:17, 14:25, 26:28)

Rozhodčí: Slezák Jan, Trumpeš Daniel

Počet diváků: 195

Domácí: Vajdová, Kohoutová, Zatloukalová, Kovačic, McClellan, Tinklová, libero Kulová. Střídaly: Horská, Oujezdská, Lazárková, Šrámková, Hůsková

Hosté: Herdová, Kvapilová Kateřina, Kvapilová Nikola, Formánková, Vyklická, Hardy, libero Démar. Střídaly: Dvořáková, Šulcová, Pragerová

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): „Co k tomu říct, dneska prostě rozhodovaly maličkosti. Byla tady úplně výborná divácká podpora, za kterou moc děkujeme, a je škoda, že jsme dneska nezískaly ani bod.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Dnešní zápas se lidem musel líbit. Z naší strany sem nebyl spokojen se třetím setem, paradoxně, že nás nenakoplo vítězství v tom druhém. Hrozně mě mrzí, že jsme si dneska naše setboly odvraceli sami. Měli jsme dost příležitostí na to dneska bodovat, ale v koncovkách jsme to nezvládli. Doufám, že jsme dneska ukázali lidem, že budeme hrát dobrý a bojovný volejbal, ale ještě prostě něco málo nám tam chybí a to musíme zlepšit.“

Klára Vyklická (kapitánka VK Dukla Liberec): „Těžký zápas dneska. Jsem ráda, že jsme to nakonec zvládly za tři body. Vůbec to nebylo lehký, soupeř nás totálně převálcoval podáním, ale jsem ráda, že jsme to otočily a odvážíme si tři body. Doufám, že další zápasy budou jednodušší.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Čekali jsme, že to bude těžký už od prvního setu, kdy Lazárková vytáhla perfektní servis a vyrovnala první set, kdy jsme uhráli těžkou koncovku. Druhý set hrál Přerov výborně. Třetí set jsme hráli náš standardní výkon, se kterým sem byl spokojen, to bylo bez chybičky. Čtvrtý set znovu Přerov zabral a my jsme ho nebyli schopní zablokovat. Nakonec jsme ale vydřeli i druhou těsnou koncovku a odjíždíme se třemi body, takže velká spokojenost.“

Start utkání vyšel lépe Liberci, který si vypracoval zajímaví náskok. Následně však Karin Lazárková pomohla svým kvalitním servisem k dramatizaci první sady, která se rozhodovala v napínavé a dlouhé koncovce smolné pro domácí Přerov - 31:33.

V druhém setu už Volejbal Přerov ukázal své kvality a získal ho v poměru 25:17. V třetím setu naopak Dukla Liberec ukázala, že i letos bude jeden z adeptů na zisk mistrovského titulu a ovládla ho 25:14.

V čtvrtém setu byla k vidění strhující bitva, kdy se z vítězství 3:1 na sety nakonec radovala liberecká Dukla, která i poslední set ovládla v těsné koncovce 28:26.

Autor: Licek Jan

VK ŠELMY BRNO – VK PROSTĚJOV

Pro úřadující vicemistryně začala historicky šestá sezóna domácím zápasem s Prostějovem. Oba týmy před sezónou angažovaly slovenského trenéra – Šelmy vede nově Jaroslav Vlk, Prostějov Michal Matušov. V loňské sezóně vyhrály dva ze tří vzájemných duelů Šelmy, Prostějov vyhrál na Kouničce naposledy před dvěma lety.

VK Šelmy Brno – VK Prostějov 2:3 (25:23, 21:25, 25:20, 23:25, 12:15))

Rozhodčí: Peloušek J., Hladišová M.

Počet diváků: 235

Domácí: Šmídová, Janečková, Marková, Madsen, Kelnárová, Širůčková, libero Chevalierová. Střídaly: Benediktová, Píchalová

Hosté: Trnková, Bajusz, Meidlová, Loff, Šunderlíková, Cholet, libero Pallová. Střídaly: Smolková J., Abendroth

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „I přes prohru musíme být s předvedenými výkonem jistě spokojené, samozřejmě prohra v tiebreaku nás mrzí. Přípravu jsme měly zatím velmi krátkou, navíc je teprve začátek sezóny, posouváme se trénink od tréninku. Vážíme si moc podpory diváků, vytvořili nám dnes skvělou atmosféru.“

Jaroslav Vlk (trenér VK Šelmy Brno): „Na úvod sezóny to byl velmi kvalitní zápas, samozřejmě tam byly k vidění chyby z nesehranosti. Myslím si, že holky bojovaly a makaly celý zápas. Soupeř byl důraznější na útoku, to jim dost pomohlo. Dobře jsme bránili, nadráželi, ale nedokázali jsme se následně prosadit. Díky fanouškům za podporu, zpět na Kouničce jsem si to užil.“

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Byl to pohledný zápas pro diváky, byl k vidění bojovný volejbal. Na rozjezd to byl pro nás velmi silný soupeř, Šelmy hrály dobře na servisu a předvedly dobrý výkon. Jsme šťastné za výhru, klidně to mohlo dopadnout i obráceně.“

Michal Matušov (trenér VK Prostějov): „Gratuluji hráčkám k dnešnímu vítězství, vůbec se to dnes nerodilo lehce. Nehráli jsme asi nejlépe, chybělo nám více reakcí v obraně, některé věci jsme nedodrželi dle plánu. Jsem rád, že jsme to zvládli, před námi je ještě spoustu práce.“

Šelmy vlétly skvěle do zápasu – Pavla Šmídová si připsala tři esa. Domácí hráčky byly důslednější a přesnější v útoku. Tím donutily za stavu 16:13 hostujícího trenéra k již druhému oddechovému času. Ten zabral a po dvou esech slovenské reprezentantky Šunderlíkové šel Prostějov do vedení. Za stavu 20:21 přišla na podání domácí Adéla Benediktová a kvalitním servisem pomohla vybojovat setbol. Ten proměnila Antonie Kelnárová – 25:23.

Především na podání přidal hostující Prostějov v druhém setu, do stavu 9:12 měl na kontě již čtyři esa. Svěřenkyně Michala Matušova táhla především Karin Šunderlíková, která jen v druhém setu zaznamenala devět bodů. Při podání domácí smečařky Kelnárové Šelmy dokázaly ještě stáhnout pětibodové manko na 18:19, koncovka ale patřila hostům – 21:25.

Spoustu chyb na obou stranách bylo k vidění začátkem třetího setu. Ani jeden z týmů si až do koncovky nedokázal vytvořit větší než dvoubodový náskok, největší sérii předvedly domácí Šelmy při podání Šmídové – z 15:17 na 19:17. Za stavu 21:20 přišla stejně jako v předchozích setech na podání Adéla Benediktová, která po těžkém servisu přidala rovnou dvě esa a ukončila tak třetí set – 25:20.

Ve čtvrtém dějství oba týmy zlepšily obranu, solidně zaplněná Kounička viděla šest bodových bloků. V druhé polovině setu pomohla hostům série Veroniky Trnkové na podání, i díky jejímu esu se Prostějov dostal do vedení – ze stavu 11:11 bylo rázem 14:18 a v Brně se schylovalo k tiebreaku. Šelmy ale bojovaly, rozdíl stáhly na jediný bod, odvrátily i první setbol, ten druhý již nikoliv a Prostějov vyhrál 23:25.

Skvěle vlétly Šelmy do tiebreaku – vedly už 5:0. Prostějov se nevzdal – změna stran proběhla za stavu 8:7. Po úspěšných útocích Simony Janečkové vedl domácí tým 10:8. Prostějov ale zabral především na útoku a symbolicky Karin Šunderlíková ukončila celý zápas – 12:15. Právě ona zaznamenala nejvíce bodů – celkem 33 (38 % na útoku, 6 bloků a 4 esa).

Autor: Matouš Müller