14.12.2023

Navzdory výhře nad Duklou zůstávají brněnské Šelmy v extraligové tabulce za ní

Největší pozornost 14. kola extraligy žen přitahoval zápas v Brně, kde třetí Šelmy hostily druhý Liberec. Utkání se dostalo až do tie-breaku, na jehož konci měl více radosti tým domácích. Až nečekaně jednoznačný průběh měly utkání v Praze a Olomouci. Olymp snadno přehrál Ostravu a Šantovka si poradila s oslabeným celkem Králova Pole. Prostějovské volejbalistky naopak o své další vítězství musely hodně zabojovat na palubovce Přerova. V předehrávané sokolském derby zvítězil v domácím prostředí Frýdek-Místek nad Šternberkem 3:0.

VK ŠELMY BRNO – VK DUKLA LIBEREC

Poslední zápas v ženské extralize, který byl k vidění v roce 2023 na Kouničce, měl rozhodně náboj. Jednalo se o přímý souboj o druhé místo. To před zápasem patřilo liberecká Dukle, na kterou ztrácely Šelmy dva body. Brňanky mají ale zápas k dobru, navíc na domácí půdě prohrály letos jediný ze sedmi zápasů, Dukla ale v prvním vzájemném duelu sezóny vyhrála jasně 3:0 na sety. V zápase 14. kola se týmy o body do extraligové tabulky podělily. Více jich sice nakonec putovalo na konto Šelem, nicméně průběžně druhou příčku Dukla udržela.

VK Šelmy Brno – VK Dukla Liberec 3:2 (23:25, 25:17, 14:25, 25:22, 16:14)

Rozhodčí: Kovář V., Trumpeš D.

Počet diváků: 88

Domácí: Šmídová, Formánková, Marková, Madsen, Kelnárová, Širůčková, libera Chevalierová, Píchalová. Střídaly: Janečková, Mokrá

Hosté: Šulcová, de Mello, N. Kvapilová, Herdová, Vyklická, Robins-Hardy, libero Kolářová. Střídaly: Dvořáková, Fixová, Frankevych, Pragerová

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): Tohoto vítězství si v letošní sezóně vážím asi nejvíce. Byl to dnes dobrý týmový výkon, přičemž žádná hráčka nebyla stoprocentně zdravotně fit. Skvěle vybojované vítězství, to je dnes nejcennější – vyhrály jsme jako tým.“

Jaroslav Vlk (trenér VK Šelmy Brno): „Dnes jsme vydřeli vítězství, škoda toho prvního setu, kde jsme udělali dvě chyby v koncovce. Druhý set byl jednoznačný pro nás, ve třetím nás trochu rozhodilo zranění Adély Chevalierové. Holky si dnes vítězství za tento bojovný výkon zasloužily.“

Klára Vyklická (kapitánka VK Dukla Liberec): „Gratuluji soupeři za výkon, i přes zranění libera. My se máme ještě v čem zlepšovat. Ve čtvrtém setu jsme to měly dotáhnout do konce, v tiebreaku to bylo i hodně o štěstí. Máme ale nad čím přemýšlet…“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Gratuluji domácímu týmu k výhře, zvládl to i v oslabení. Nám se to dnes nestalo poprvé, kdy jsme nechali oslabeného soupeře rozehrát a nedokázali jsme zvládnout velké vedení v tiebreaku.“

Domácí Šelmy vstoupily do zápasu lépe a po bloku Caroline Formánkové, která do Brna přišla na hostování právě z Liberce, vedly 8:5. Na Kouničce byl poté k vidění vyrovnaný a bojovný volejbal. Šelmy si ještě dokázaly dvakrát vytvořit vícebodový náskok (17:15 a 21:19), ani to jim však nestačilo k výhře v první sadě. Hostující Duklu táhlo duo Kvapilová a Šulcová, právě po chytrém využití bloku druhou zmiňovanou vyhrál Liberec první sadu 23:25.

Spoustu chyb bylo k vidění na začátku druhého setu, Brnu ale pomohlo dvojstřídání za nepříznivého stavu 6:10. Šelmy přestaly chybovat, dařilo se jim v obraně na síti i v poli a po dvou esech v řadě střídající nahrávačky Radky Mokré (21:15) si šly pro srovnání. Také Liberec v koncovce vystřídal univerzálku a nahrávačku, právě po jejím dvojáku Brno srovnalo na 1:1 (25:17).

Třetí set poznamenalo lehké zranění domácího libera Adély Chevalierové, za tu do hry naskočila letní posila Andrea Píchalová. Jednoznačný průběh nedokázaly zvrátit ani další brněnská střídání a Liberec vyhrál jasně 14:25.

Čtvrtou sadu ale Šelmy rozhodně nevzdaly a chtěly v utkání alespoň bodovat. Brno přidalo na podání, přestalo chybovat a dostalo Liberec pod tlak. Tomu nepomohlo ani střídání smečařky Diany Frankevych, která dvěma chybami darovala domácím vedení. V koncovce pomohla na útoku domácí kapitánka Ivona Marková a šlo se do tiebreaku.

Do tiebreaku opět vlítla lépe Dukla a po esu hostující kapitánky Kláry Vyklické vedla 4:9 a už se zdálo, že svěřenkyně Libora Gálíka zápas vyhrají, navíc po dvou blocích v řadě už byl stav 9:13. Na podání se stejně jako při otočce proti KP postavila Simona Janečková, Šelmy odvrátily liberecký mečbol a po bloku Anny Širůčkové vyhrály 16:14. Liberecké Dukle nepomohlo k vítězství ani 27 bodů univerzálky Nikoly Kvapilové, za domácí nejvíce skórovala Antonie Kelnárová (19 bodů).

Autor: Matouš Müller

VK ŠANTOVKA OLOMOUC UP – VK KRÁLOVO POLE

Extraliga volejbalu žen svedla v utkání 14. kola za soupeře VK Šantovka Olomouc UP a VK KP Brno. V prvním letošním utkání vyhrála Olomouc v Brně 3:2. V dnešním utkání olomoucké hráčky konečně na domácí palubovce zabraly a po jasném průběhu a velmi dobrém výkonu zvítězily nad KP Brno 3:0.

VK Šantovka Olomouc UP – VK Královo Pole 3:0 (25:22, 25:16, 25:19)

Rozhodčí: Hladišová M., Ostřanský T.

Počet diváků: 200

Domácí: Shevkenek, Fedchuk, Nowak, Artyshuk, Farská, Nečasová, libero Chaloupková. Střídala: Šotkovská

Hosté: Hrušecká, Pelikánová, Kuníková, Kormendyová, Matějková, Pavlíková, libero Prchalová. Střídaly: Chlupová, Jelínková, Křižanovská, Stojanovič

Michaela Nečasová (kapitánka VK Šantovka Olomouc UP): „Mám strašnou radost, že jsme vyhrály za tři body, protože to nebyl jednoduchý zápas. Po Prostějově jsme byly žíznivé po bodech, protože nám to nevyšlo o kousek. Také se chceme posunout v tabulce, protože sedmé místo nás rozhodně neuspokojuje. Dneska nám to vyšlo, kromě pár chyb na servisu, ale ve hře jsme to dokázaly složit na útoku, obrana nám taky celkem fungovala. Jsem ráda, že jsme vyhrály ve třech setech, protože máme pár nemocných holek a energie rychle ubývala.

Jan Drešl (trenér VK Šantovka Olomouc UP): „Dnešní zápas byl z naší strany trochu nervózní, protože některé hráčky jsou nachlazené, takže jsem moc rád, že jsme to dnes zvládli vítězně a dostal jsem dárek k narozeninám v podobě tří bodů proti KP Brno, za což hráčkám děkuji. Dařilo se v útoku Adéle Farské, měli jsme tam dobré série servisů na začátku setů, které nám hodně pomohly.“

Kateřina Pelikánová (kapitánka VK Královo Pole): „Musím pogratulovat Olomouci, která nás celý zápas držela pod nima, nedělaly nevynucené chyby, naopak my jsme nepracovaly dobře v obraně a nepomáhaly si servisem, což musíme do příštího utkání s Prostějovem zlepšit.“

Jan Moravčík (trenér VK Královo Pole): „Olomouc dnes byla o hodně lepší tým, my jsme v obměněné sestavě nedokázali po celý zápas najít recept, jak je ubránit. Zaslouženě vyhráli. Měli jsme trochu problémy s přihrávkou, vypadla nám před duelem na liberu Šmardová, i první smečařka Jelínková. Nenašli jsme klid na přihrávce, kde nám to hodně utíkalo.“

V úvodu duelu se oběma stranám dařily útoky. Domácím vyšly dva středem přes kapitánku Nečasovou, která následným blokem získala vedení 5:3. Po chybě v útoku hostů, esu Atryshuk si při čtyřbodovém vedení Šantovky vzalo Brno oddechový čas. Hanačky držely získaný náskok po celý set, do koncovky vstupovaly za stavu 19:13. Brno však rychle snížilo na rozdíl dvou bodů při podání sedmnáctileté Chlupové. Královo Pole následně dokonce srovnalo na 21:21, ale Olomouc odskočila zpět na dva body. Setbol zajistila vytlučením bloků Adéla Farská a stejná hráčka svojí smečí zajistila i vítězství v prvním setu 25:22.

Druhé dějství začala Olomouc opět dobře, když při podávání Nowak, díky bodům Michaely Nečasové a chybám hostujících hráček, vedla 7:1. Domácí tým pokračoval v nasazeném výkonu, po bloku Fedchuk vedl už 12:6. Hostující kouč Moravčík prostřídal svoje družstvo, olomoucké volejbalistky ale dál držely náskok (16:9, 19:14). Závěr domácí Šantovka zvládla bez dramatu I díky třem přesným útokům Maryny Fedchuk domácí Šantovka zvládla závěr setu bez dramatu a vyhrála 25:16.

Ve třetím setu opět zafungoval olomoucký vstup, tentokrát při podání kanadské nahrávačky Leah Shevkenek Šantovka Olomouc UP vedla 9:0. Hanačky agresivním a přesným útokem zejména Farské držely jasné vedení (13:4, 19:12, 21:15). Mečbol proměnil domácí tým až na čtvrtý pokus smečí Maryna Fedchuk. Olomouc vyhrála 3:0.

Autor: Radek Heloňa

VOLEJBAL PŘEROV – VK PROSTĚJOV

Ve 14. kole extraligy žen bylo na programu hanácké derby mezi Volejbalem Přerov a VK Prostějov. První polovina utkání byla velmi vyrovnaná, druhá už patřila prostějovským hráčkám, které zvítězily 3:1.

Volejbal Přerov – VK Prostějov 1:3 (22:25, 25:23, 19:25, 13:25)

Rozhodčí: Vachutka Milan, Slezák Jan

Počet diváků: 254

Domácí: Hůsková, McClellan, Tinklová, Oborná, Kohoutová, Kovačić, libero Kulová. Střídaly: Köhlerová, Martincová, Oujezdská, Šrámková, Zatloukalová

Hosté: Cholet, Trnková, Šunderlíková, Meidlová, Löff, Bajusz, libero Pállová. Střídala: J. Smolková

Veronika Tinklová (kapitánka Volejbal Přerov): Tři sety vyrovnaný zápas, pak za stavu devatenáct jedna série nám to utne a to se přelije do dalšího setu. Na ten čtvrtý set musíme zapomenout a myslet na to, že jsme hrály tři dobré sety s lídrem tabulky a potvrdit to ve Frýdku.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Tři sety vyrovnané utkání. Škoda prvního setu, kde jsme vedli 20:16, pak zase vedeme 23:15 a uhrajeme to na 25:23, naštěstí. Třetí set začátek, tam si myslím, že chyba rozhodčího, ale dostali jsme se do toho setu. Bohužel za stavu 20:19 se to zlomilo, kdy jsme nezakončili balón, který přelítával k nám a pak jsme neuhráli ani bod. Čtvrtý set nemá cenu hodnotit, tam nám to uteklo na začátku a tak kvalitní soupeř jako Prostějov si to pohlídal.“

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Utkání bylo velmi napínavé. Přerov zahrál výborný zápas, tlačil nás na servise. Až v tom posledním setu trochu polevil a my jsme díky tomu vyhrály 3:1. Gratuluju za hezkou hru, my jsme rády za tři body, ale vůbec to nebyl jednoduchý zápas.“

Michal Matušov (trenér VK Prostějov): „Zápas se lámal v polovině třetího setu. Do toho momentu hrál domácí celek odvážně ve spolupráci s publikem, které ho tlačilo dopředu. Nám trvalo dva a půl setu, než jsme jejich tlak zlomili a následně jsme ten zápas kontrolovali. Jsme rád, že z přerovské palubovky odvážíme tři body.“

Začátek prvního setu byl velmi vyrovnaný až do stavu 11:11. Pak Prostějov udělal několik chyb a Přerov odskočil na rozdíl čtyř bodů, které si udržel až do koncovky. Od stavu 20:16 začal ovšem chybovat Přerov a Prostějov stav rychle dohnal a nakonec zvítězil 25:22.

Podobný průběh jako první set měl i set druhý. Úvod byl vyrovnaný, ale potom se rozjely přerovské hráčky v útoku a získaly si až osmibodové vedení. V koncovce Přerov opět polevil, ale osmibodový náskok byl naštěstí dostačující a nakonec set uhrál 25:23.

Na začátku třetího setu dostal trenér domácích červenou kartu, což přerovské hráčky rozhodilo a rychle začaly prohrávat. Do koncovky přerovské hráčky zvládly náskok stáhnout na rozdíl jednoho bodu (19:20), ale posledních pět míčům patřilo Prostějovu a zvítězil 25:19.

Ve čtvrtém setu začaly prostějovské hráčky tlačit servisem a Přerov si s tím nedokázal poradit, ani střídání nepomohlo, a rychle prohrál 13:25 a celý zápas 1:3 na sety.

Autor: Zajícová Petra, foto J. Pořízek

PVK OLYMP PRAHA – TJ OSTRAVA

V posledním odehraném kole vystřídala Ostrava Olymp na průběžném čtvrtém místě extraligové tabulky. Kdo vyhraje dnešní utkání, tak bude před víkendovým kolem okupovat právě čtvrté místo. V prvním vzájemném utkání probíhající sezóny rozhodoval až pátý set, který vyhrála Ostrava. Otázkou tedy bylo, zda i dnešní utkání 14. kola bude stejně dramatické.

PVK Olymp Praha – TJ Ostrava 3:0 (25:19, 25:19, 25:16)

Rozhodčí:  Kubinec J., Činátl D., delegát Večeřa J.

Počet diváků: 150

Domácí: Hodanová, Gajdová, Brancuská, Kalhousová, Šimáňová, Šmídová, libero Dostálová. Střídala: Žáková

Hosté: Mikelová, Hadáčková, Jakuškina, Kojdová, Jedličková, Skřivanová, libera Slavíková, Tobiášová. Střídaly: Látalová, Bauerová, Kašparová, Chládková

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Jsem ráda za dnešní týmový výkon. Po celou dobu zápasu jsme držely vysokou kvalitu servisu. Jako tým jsme držely stanovenou taktiku, bojovaly jsme o každý balón.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Jsem spokojen s vítězstvím 3:0. Po porážce v Brně padla u nás v týmu i ostřejší slova a jsem rád, že padla na úrodnou půdu. Řešili jsme v průběhu týdne nemoci hráček. Lucka Kalhousová se vrací do sestavy a to je další pozitivní věc z dnešního utkání. Předvedli jsme agresivní výkon podpořený kvalitním servisem i útokem (40%). Byl s chybami, o kterých víme, ale s agresivní hrou přicházejí. “

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Soupeř nás zatlačil servisem. My jsme zápas absolutně podcenili. Hráli jsme totálně nezodpovědně ve všech činnostech.“

Do utkání vstupují na podání domácí hráčky a ihned se dostávají do vedení 3:0. Teprve poté poprvé boduje Ostrava útokem kapitánky Skřivanové. Po chybách na přihrávce si hostující trenér Pommer bere oddechový čas za stavu 9:4. Následovalo několik dlouhých rozeher, po kterých Olymp odskakuje do vedení 12:5. Chvilkové vzepětí ostravských hráček ukončuje kvalitní servis a eso, na které reaguje druhým time-outem Ostrava. V koncovce ještě trenér hostí zkouší změnit průběh setu dvojstřídáním. Přichází tři chyby na přihrávce, které brzdí domácí lodivod Standa Mitáč oddechovým časem. Za stavu 24:19 útočí po přihrávce smečařka Ostravy do autu, což Olympu zajistilo vedení 1:0 na sety.

Druhý set otevírá útokem Olymp, který skládá útok středem sítě. Ostravě se daří na podání, kde několika esy odskakuje do vedení 5:8, což je spouštěč pro lavičku domácích, která bere oddechový čas. Domácí dobře reagují a hned vyrovnávají na 8:8. Nápor Olympu pokračuje, odskakuje do vedení 13:11, kdy Ostrava bere time-out. Body se připisují až do stavu 18:16 stejným dílem. Následně přichází eso domácích, na které opět reaguje ostravská lavička oddechem. V závěru ještě přichází dvojstřídání Ostravy, ale nová univerzálka dvakrát chybuje na útoku, a tím i druhý set putuje za domácím týmem, 25:19.

Na začátku třetího setu ostravské hráčky chybují na útoku a díky tomu Olymp utíká do tříbodového vedení 6:3, na to reaguje Ostrava oddechovým časem. Rozlet domácích však tím nekončí, po bloku a úspěšném útoku Evy Hodanové vede tým z Prahy už 10:3. Následuje několik nedůrazů na straně Olympu, chyby na útoku, a po čtyřech míčích v řadě na konto Ostravy bere time out i domácí trenér. V dalším průběhu setu Ostrava zkouší změnit nepříznivý průběhu několikerým střídáním. Další chyba hostující hráčky na podání posouvá stav na 24:16 pro Olymp a ihned potom domácí nahrávačka ukončí utkání přímým bodem ze servisu.

Autor: Michal Grivalský