13.12.2018

Olomoucké volejbalistky i nadále bez prohry vévodí extralize, střed tabulky se vyrovnal

Kompletní 13. kolo UNIQA volejbalové extraligy žen 2018/19 je minulostí. Olomouc potvrdila pozici lídra soutěže, když si snadno poradila s druhým týmem průběžné tabulky z Liberce. Utkání jako na houpačce viděli diváci v Prostějově, kde brněnské Šelmy bojovaly o tie-break. Olymp zvítězil nad družstvem Králova Pole, Přerov veze výhru z Frýdku-Místku, Ostrava se po dlouhé době se radovala z extraligového vítězství nad Šternberkem.

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – VOLEJBAL PŘEROV

V dnešním zápase přivítaly domácí volejbalistky souseda v tabulce a to tým z Přerova. Z vyrovnaného zápasu si však o hlavní nahrávačku oslabený domácí tým nepřipsal ani bod.

č.: 63     dne: 13. 12. 2018          v hod.:17:00

TJ Sokol Frýdek-Místek - Volejbal Přerov 1:3 (21:25, 25:27, 25:18, 14:25)

Rozhodčí: Trumpeš D., Vachutka M.

Počet diváků: 150

Domácí: Borovcová, Hadáčková, Grygarová, Pavelková, Mitrega, Šnellyová, libero Radivojeviočová. Střídala: Šprochová

Hosté: Zatloukalová, Vander Meer, Person, Měrková, Svobodová, Shapaval, libero Vaňková. Střídaly: Zajícová, Kohoutová, Jurášová

Daniela Pavelková (kapitánka TJ Sokol Frýdek Místek): „Škoda koncovky druhého setu, kterou jsme měly uhrát lépe. Jinak vyrovnaný zápas, ale bohužel bez bodu pro nás. Premiéra pro Terku Grygarovou, která si debut zvládla na výbornou. V důležitých momentech jsme si nepomohly.“

Jaroslav Vlk (trenér TJ Sokol Frýdek Místek): „V bojovném zápase jsme se nevyvarovali chyb v útoku i na příjmu. Soupeř byl kvalitnější i zkušenější.“

Eva Svobodová (kapitánka Volejbal Přerov): „V první řadě jsme strašně rády za tři body. Škoda třetího setu, kde jsme chybovaly a dostaly soupeře do hry.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Vážíme si vítězství za tři body. Protože jsme mohli jít i do tiebreaku. Myslím si, že dobře zvládly utkání nahrávačky, Zatloukalová se Zajícovou.“

V průběhu prvního setu si Přerov udržoval několikabodový náskok. Sokolkám se podařilo vyrovnat na 17:17, ale poté hostující tým lépe útočil a set vyhrál.

V druhém setu sokolky vedly 15:12, ale volejbalistky Přerova otočily na 19:15 ve svůj prospěch. Přesto domácí hráčky náskok dotáhly, ale neproměnily setbol a Přerov set vyhrál.

Třetí set do stavu 9:9 měl vyrovnaný průběh. Sokolky se díky Pavelkové a jejím smečím ujaly vedení 18:11, 20:14 a set vyhrály.

Ve čtvrtém setu začal lépe domácí tým a vedl 6:3, ale soupeř průběh setu otočil a po zásluze vyhrál.

Autor: Jiří Zaoral ml.

PVK OLYMP PRAHA – VK KP BRNO

Utkání 13. kola proti sobě svedlo dva sousedy v tabulce: šestý Olymp hostil páté Brno, pro obě dvě družstva se tak jednalo o velmi důležité utkání. Zápas dobře začal pro domácí Olymp, který byl po téměř celou dobu lepším týmem, a i přes několik drobných zaváhání dovedl utkání k rychlému vítězství 3:0.

č.: 64     dne: 13. 12. 2018      v hod.: 17:00

PVK Olymp Praha – VK KP Brno 3:0 (25:20, 25:16, 25:20)

Rozhodčí: Marschner Roman, Nedbálek Alexandr

Počet diváků:200

Domácí: Šimáňová, Šmídová, Černá, Vojíková, Staňková, Komárková, libero Stavinohová. Střídala: Bicanová

Hosté: Vyklická, Nichol, Skiba, Podhrázká, Fricano, Meidlová, libero Digrinová. Střídaly: Šloufová, Pavlíková

Pavlína Šimáňová (kapitánka Olymp Praha): Dnes jsme hrály dobře, hodně jsme soupere tlačily na servisu a hlavně dobře zvládly obranu jak na síti, tak v poli. Mám radost, že jsme urvaly tři body.

Stanislav Mitáč (trenér Olymp Praha): Jsme obrovsky spokojení s vítězstvím a s třemi body, protože si v této fázi soutěže plníme to, co jsme si předsevzali. Máme teď sérii utkání Přerov-Královo Pole- Šternberk-Ostrava a v těchto utkání bychom chtěli bodovat plnohodnotně, abychom se dostali v  tabulce na páté místo a mohli pomýšlet na pozici čtvrtou. Začátek utkání byl z naší strany nervózní, příčinou byly dvě výrazné změny, které jsme museli udělat po zápase v Přerově, kde se zranila Lucka Kalhousová. Na její místo se přesunula Romana Staňková. To, že to tam umí, jsme věděli. Do zápasu špatně vstoupila Dája Černá, nechali jsme ji trochu uklidnit na střídačce a pak se rozehrála k excelentnímu výkonu. Věděli jsme, že brněnský tým je v současné době v nepohodě, tak jsme chtěli potvrdit výsledek z našeho prvního utkání v Brně.“

Klára Vyklická (kapitánka VK KP Brno): „Dnes to bylo špatný, nedařilo se nám na útoku, na přihrávce a od toho se odvíjela celá naše hra, nebylo se čeho chytit. Soupeř byl dnes bohužel lepší.“

Tomáš Samsely (trenér VK KP Brno): Olymp ukazuje celou sezónu, jak se bojuje o každý míč, nic nevypustí. I pro zdánlivě ztracený míč se vyplatí běžet a přesně to je cesta, jak hrát takovéto zápasy. Domácí hráčky byly výborně připraveny, bojovaly a to rozhodlo. My jsme podali „sterilní“ výkon. Náš největší problém během letošní sezóny, jsme my sami.

Olymp Praha, který vynuceně nastoupil s Romanou Staňkovou na postu diagonální hráčky, měl výborný vstup do utkání. Při podání kapitánky Pavlíny Šimáňové a nahrávačky Pavly Šmídové si vytvořil vedení 6:1. Hráčky KP však rychle oplatily stejnou mincí a při podání Polky Agáty Skiby se dostalo KáPéčko do vedení 7:6. Celý první set byl ve znamení dlouhých bodových sérií, kdy Olymp vedl 14:7. Brněnské hráčky se však nevzdaly a při podání své kapitánky a bývalé olympské hráčky Kláry Vyklické se dokonce Brno dostalo do vedení 20:19. Po zkaženém podání se na servis znovu dostala Pavlína Šimáňová, jejíž dobrý servis a bezchybná hra celého družstva dovedla Olymp k vítězství 25:20.

Úvod druhého setu patřil Brnu, které se dobrou hrou dostalo do drobného vedení (1:4, 5:7), zlepšená hra domácích hráček a několik chyb na brněnské straně však vedlo k obratu, kdy Olymp rychle vedl 11:8 a své vedení neustále navyšoval. Set pak dovedl ke snadnému vítězství 25:16.

Od druhého setu bylo k vidění i několik velmi pohledných, bojovných a dlouhých výměn. V úvodu třetího setu pokračoval Olymp v dobrém výkonu a od začátku kráčel k vítězství (4:0, 13:7, 19:10, 21:13). Brněnské hráčky se však nevzdaly a trpělivou hrou dokázaly stáhnout náskok domácích na pouhé tři body (22:19). Od této chvíle však byly hráčky Olympu bezchybné a soupeři dovolily uhrát již pouhý jeden bod, v setu zvítězily 25:20, celkově 3:0 na sety a v extraligové tabulce se tak posunuly na 5. místo.

Autor: Jiří Trochta

TJ OSTRAVA - TJ SOKOL ŠTERNBERK

13. kolo UNIQA volejbalové extraligy žen svedl proti sobě poslední dvě družstva tabulky. Domácí Ostrava je v letošní sezóně v herní mizérii a pokusila se ji zastavit s předposledním Šternberkem. Diváci přišli v minimálním počtu a ta hrstka nejvěrnějších se dočkala odměny v podobě dlouho očekávané výhry.

č.: 65     dne: 13. 12. 2018     v hod.: 18:00

TJ Ostrava - TJ Sokol Šternberk 3:0 (27:25, 25:9, 25:17)

Rozhodčí: Peloušek J., Ištvanech M.

Počet diváků: 70

Domácí: Zemanová, Kašparová, Makauskaite, Nečasová, Diatková, Zedníková, libera Chevalierová, Červenková. Střídaly: Žolnerčíková, Faltínová, Sedláčková

Hosté: Zemánková, Dedíková, Kneiflová, Kotlabová, Oborná, Dias, libero Kaňková. Střídala: Schandlová

Kateřina Zemanová (kapitánka TJ Ostrava): „První set byl z naší strany nervózní. Další sety jsme měly pod kontrolou, zatlačily jsme soupeře servisem a dobře bránily na síti.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dnes bych chtěl pochválit celý tým za dobrý výkon. Kvalitně dirigovala hru nahrávačka Kašparová. Kromě poloviny prvního setu jsme plnili taktické pokyny v obraně na síti i v poli a zatlačili soupeře agresivní hrou. V tomto duchu musíme odehrát i další zápasy.“

Monika Dedíková (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „V zápase jsme měly problém hlavně s mezihrou. Když jsme si zvedly balón, tak nás srážely nevynucené chyby. Gratuluji soupeři k vítězství.“

Sirvoň Vladimír (trenér TJ Sokol Šternberk): „Velmi špatně jsme přihrávali. Zlomil nás první set, kdy jsme měli solidní náskok (12:17). V podstatě žádnou činnost jsme neměli zvládnutou a udělali jsme neskutečně mnoho nevynucených chyb.“

Úvod zápasu byl poznamenán nervozitou ze strany domácích hráček. Dovolily hostům odskočit až na 8:14 a teprve pak se začaly pomalu dostávat do hry (11:14, 12:17). A při servisu Nečasové a dobré obraně se Ostravanky poprvé v setu dostaly do vedení 18:17. Poté nastala krátká přetahovaná o každý míč a následně při servisu Zedníkové pak soupeřkám konečně utekly o čtyři body (24:20). Hráčky Šternberka se však o první set ještě pořádně popraly (24:24). V dramatické koncovce však byly nakonec přece jen úspěšnější hráčky TJ Ostrava, kdy proměnily až šestý setbol.

V druhém setu bylo na hřišti jen jedno družstvo. Domácí tým zcela jasně zvítězil stylem start-cíl.

Hladce prohraný druhý set se podepsal na výkonu hostů i ve třetí sadě. Ostravanky si hned od počátku vytvářely mírný náskok (6:3, 7:5). Pak ovšem hráčky Šternberka zatlačily servisem a dostaly se krátce do vedení (7:8). To však byl jediný okamžik, kdy se fanoušci obávali o obrat ve vývoji zápasu. Domácí děvčata se ale rychle zkoncentrovala a při servisu Faltínové se ujala opět iniciativy (15:8) a s přehledem set i zápas dotáhla do vítězného konce.

Autor: Miloš Matula, foto Oldřich Holcman

VK UP OLOMOUC - VK DUKLA LIBEREC

Soubojem prvního s druhým celkem tabulky bylo utkání 13. kola extraligy volejbalistek mezi Univerzitou Palackého Olomouc a Duklou Liberec. Domácí vysokoškolačky na rozdíl od nedávného nevydařeného duelu se stejným soupeřem ve čtvrtfinále Českého poháru tentokrát nepřipustily drama a za pouhou hodinu zvítězily hladce 3:0.

č.: 61     dne: 13. 12. 2018           v hod.:17:00

VK UP Olomouc – VK Dukla Liberec 3:0 (25:18, 25:20, 25:9)

Rozhodčí:  Gall J., Pecháček L.

Počet diváků: 500

Domácí: Dudová, Košická, Sokolová, Napolitano Šenková, Michalíková, Strušková, libero Kovářová.

Hosté: Kopecká, Šotkovská, Kohoutová, Pištěláková, Mikšíková, Candráková, libero Dostálová. Střídaly: Holubcová, Vaňková, Kolářová

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): Celé utkání od začátku až do konce jsme měly pod kontrolou. Bylo tam sice i pár horších pasáží, ale celkově to bylo z naší strany dobré.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Věděli jsme, že je to důležitý zápas, a chtěli jsme potvrdit naše postavení v tabulce. Navíc jsme si pamatovali poslední nevydařený pohárový duel doma se stejným soupeřem. Od začátku to byl z naší strany zodpovědný výkon a hosté neměli až na pár výjimek šanci dostat se do hry.“

Laura Holubcová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Domácí tým podal přesvědčivý výkon. My jsme na jejich hru nebyly schopné odpovědět a dělaly jsme příliš mnoho chyb.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Utkání jsme nezvládli na pozici číslo čtyři. Bohužel jsme neměli hráčku na vystřídání, a to rozhodlo. Proti dobře hrajícímu domácímu celku jsme neměli šanci.“

Průběh utkání, které mělo být podle papírových předpokladů tuhou řežbou o první místo v tabulce, předznamenal už úvod zahajovacího setu. Olomoučanky v něm postupně navyšovaly své vedení (2:0, 8:4), jednou sice zaškobrtly (11:7, 12:11), ale posléze znovu odskočily (16:11) a i přes tři neproměněné setboly (24:15, 24:18) dovedly sadu do vítězného konce.

Druhé dějství začalo krátkou bodovou přestřelkou (0:2, 3:2), po níž znovu následoval olomoucký únik (8:5, 11:6) a Dukla se v součtu zmohla jen na dvacet bodů.

To ale ještě druhý tým tabulky netušil, co jej čeká. Ve třetí části střetnutí sice znovu vyhrával 2:0, vzápětí však při servisu Košické dostal šestibodový direkt, následně po podání Michalíkové prohrával už 5:16 a celkově získal pouhých devět výměn. Bitva o pozici ligového lídra tak skončila po šedesáti minutách demolicí čekatelek na trůn v poměru 3:0.

VK PROSTĚJOV – VK BRNO

Značné výkyvy provázely utkání 13. kola UNIQA extraligy ČR 2018/19 mezi volejbalistkami Prostějova a Šelem Brno. První set patřil dominantním způsobem čtvrtému týmu průběžného pořadí, pak ale ženy VK vývoj obrátily včetně drtivého vítězství ve třetí sadě. A neboť urvaly i dramatickou čtvrtou, potvrdily v bitvě tabulkových sousedů oprávněnost své třetí pozice.

č.: 62    dne: 13. 12. 2018       v hod.: 17.00

VK Prostějov – VK Brno 3:1 (12:25, 25:21, 25:9, 25:22)

Rozhodčí: Slezák J., Spáčil L.

Počet diváků: 350

Domácí: Nová, Bezhandolska, Horká, Toufarová, Kozmík, Zatloukalová, libero Slavíková. Střídaly: Kojdová, Šmídová, Weidenthalerová, Rutarová

Hosté: Nováková, Janečková, Kočvarová, Matuszková, Beránková, Kuželová, libero Chlumská. Střídaly: P. Pospíšilová, A. Pospíšilová.

Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „Začátek jsme měly dost špatný, ale takový je někdy ženský volejbal, nedělala bych z toho vědu. Podstatné bylo, že jsme se od druhého setu zvedly, vyrovnaly a například třetí sadu odehrály výborně. Rozhodující pak samozřejmě byl vybojovaný čtvrtý set, kterým jsme dosáhly na tříbodové vítězství. Takže nakonec splněný cíl.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Náš vstup do zápasu byl hrozně vlažný, holky vůbec nevěděly, kde je sever a na hřišti působily dojmem, jako by hrály volejbal poprvé. Naštěstí jsme se z toho postupně dostali a přes problémy ubránit Terezu Matuszkovou vybojovali tři body, což je nejdůležitější. Náš výkon ale poznamenaly velké výkyvy, chvílemi jsme měli nemalé problémy ve všech činnostech.“

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno): „Zápas probíhal hodně nahoru a dolů tím, jak se otáčela úspěšnost na příjmu. V úvodním setu nám šel skvěle a Prostějovu vůbec, třeba ve třetím přesně naopak. Čtvrtý byl vyrovnaný, sahaly jsme po tiebreaku. Těsně to však nevyšlo. Nelíbil se mi výkon rozhodčích, kteří zbytečně zasahovali do utkání a místy jej tím kazili.“

Martin Gerža (trenér VK Brno): „Domácí hráčky nebyly ze začátku koncentrované, proto jsme snadno vyhráli první set. Od druhého se ale průběh změnil, soupeř postupně získával převahu. Škoda vyrovnaného závěru čtvrté sady, kde jsme udělali dvě zbytečné chyby a nakonec nevezeme ani bod. Prostějovu gratulujeme k vítězství.“

Hodně nečekaný úvod měl moravský souboj. Hanačky vůbec nechytily nástup, jejich hra byla veskrze mizerná a soupeřkám se naopak vše dařilo. Což vyústilo v šokující desetibodovou šňůru z 1:0 na 1:10 (!) při podání Janečkové. Pak to chvíli vypadalo na domácí probuzení (5:11), leč vzápětí přišel další nápor hostů až na 8:21! Šelmy byly o parník lepší, ačkoliv postrádaly elitní blokařky Boulovou s Bergrovou. A totálně rozhozené vékáčko nedokázalo klást v podstatě žádný odpor – 12:25!

Dámám v růžovém pomohla pauza po zahajovacím dějství, od začátku druhého působily jako vyměněné. Přestaly extrémně chybovat, dostávaly protivnice pod mnohem větší tlak veškerými činnostmi a od stavu 6:5 nasadily ke svému trháku na 11:5. Hrubky zde přešly na opačnou stranu sítě, nicméně nápor nevydržel. Okamžitě jej vystřídal nový výpadek, pro změnu úřadovaly Brňanky. A opět v postavení se servírující Janečkovou (12:6 – 12:11). Startovalo se tedy odznovu, v další pasáži oba celky ztrátovaly. Než Horká a spol. konečně předvedly, na co herně mají, aby podnikly klíčový únik z 15:14 na 21:16. Sice vzal bleskově za své (21:20), ale koncovku mírné favoritky bezpečně zvládly – 25:21.

Startovací fázi třetí části silně ovlivnila jiná série bodů v řadě za sebou, tentokrát při podání Horké (3:3 – 8:3). Prostějovanky dokázaly kvalitní obranou mnohem častěji zastavovat do té doby řádící duo Janečková + Matuszková, vyšponovaly týmový výkon do maximálních obrátek. A rázem to byly ony, kdo válcoval (12:4, 18:5, 21:6). Sada číslo tři se velmi podobala té první, jen v obráceném gardu, tudíž vynikající sestava v základním složení oplatila Geržovým svěřenkyním předchozí dílčí debakl, i s úroky a jednociferně – 25:9!

Rovněž na úsvitu čtvrtého dílu měla parta VK viditelně navrch, avšak přibrzdilo ji několik nevynucených zaváhání, čehož Jihomoravanky využily k několikerému návratu do zápasového děje (5:2 – 7:6, 9:6 – 9:8, 13:10 – 13:12). Přesto Petrášovovy ovečky stále zůstávaly ve vedení, byť na palubovce hořela vyrovnaná bitva o každý míč. Zápletka ještě vygradovala poté, co Šelmy tažené skvělou Matuszkovou otočily ze 17:15 na 17:18. Dramatickou i divácky atraktivní podívanou definitivně rozetnula šňůra čtyř výměn (19:20 – 23:20) včetně dvou vítězných bloků, která domácí mančaft poslala vstříc vydřenému úspěchu – 25:22 a 3:1.

Autor: Marek Sonnevend