10.12.2016

Ostrava otočila zápas s Frýdkem, Olomouc přehrála ve třech setech Královo Pole

V 11.kole ženské UNIQA extraligy se z vítězství nakonec radovaly hráčky Olympu, Ostravy, Olomouce a Prostějova. Nejvyrovnanějším duelem byl ten v Ostravě, kde Frýdek-Místek již vedl 2:0 na sety, ale svěřenkyně reprezentačního trenéra Pommera získaly následné tři sady a zvítězily 3:2 na sety.

PVK OLYMP PRAHA – VOLEJBAL PŘEROV

Důležitost zápasu byla dána postavením týmů v tabulce. Olymp po výhrách v Brně a ve Frýdku-Místku se dostal na čtvrté místo a Přerovanky byly v tabulce o jeden bod za Olympem na pátém místě.

č.: 43 dne: 10.12. 2016 v hod.: 17:00

PVK Olymp Praha – Volejbal Přerov 3:0 (25:15, 25:14, 25:20)

Počet diváků: 200

Domácí: Kopecká, Melicharová, Vyklická, Kalhousová, Komárková, Šimáňová, libero: Dostálová  Střídaly: -

Hosté: Dostalíková, Kohoutová K., Svobodová, Yancy, Zatloukalová, Gáliková, libera: Šádková, Zajícová. Střídaly: Stavihonová, Ticháčková, Kohoutová L.

Simona Kopecká (kapitánka domácích): „Byly jsme lepší na servisu a tím se odvíjel celý zápas k vítěznému konci. Zápas byl pro nás velmi důležitý a jsme rády za tři body.“

Stanislav Mitáč (trenér domácích): „Sportovní forma je u nás na stoupající úrovni po výhrách v Brně a ve Frýdku-Místku. Do zápasu jsme šli s velkým napětím, protože jsme si uvědomovali důležitost utkání. Přehráli jsme soupeře servisem - 13 přímých bodů, 9 bodů jsme získali blokem a lépe jsme i útočili. Děkuji hráčkám za předvedený výkon a za zisk tří bodů. Na zápas jsme se i dobře takticky připravili.“

Eliška Ticháčková (kapitánka hostů): „Olymp nás rozstřílel servisem a my jsme se nemohly dostat do útoku. Olymp hrál velmi dobře a nám se nic nedařilo.“

Libor Gálik (trenér hostů): „Gratuluji soupeři k vítězství, Olymp lepší ve všech směrech. Zápas byl důležitý v boji o čtvrté místo a v boji o postup do silné čtyřky v nadstavbové části. Olymp hrál velmi dobře, kdežto my se delší dobu pohybujeme ve špatné vlně. Hráčky nepřistoupily k zápasu odpovědně a neuvědomovaly si důležitost utkání. Nehrají nám zkušené hráčky a děláme zbytečné taktické chyby.“

Olymp Praha začal trochu ležérně a rychle prohrával 0:4. Po zisku prvního bodu se domácí hráčky zklidnily a začaly hostující tým přehrávat. Olymp se dostal poprvé do vedení za stavu 9:8 a potom se náskok rychle zvyšoval až na konečný stav setu 25:15. Dařilo se hlavně na útoku, ale body přibývaly i blokem a servisem.

Ve druhém setu Olymp pokračoval v nastoupeném trendu, minimálně chyboval a hrál ve velké pohodě. Stav rychle narůstal - 8:2, 9:4, 16:7, 20:8. Přerovanky nekladly odpor, týmu chyběla bojovnost a hráčky dělaly velké chyby, které Olymp nekompromisně trestal.

Ve třetím setu Přerovany začaly lépe, vedly 6:2, ale při servisu Kalhousové o náskok přišel. Od tohoto stavu se hrál vyrovnaný volejbal, Přerov se výrazně zlepšil a diváci viděli konečně i dramatický průběh zápasu. Rozhodující obrat se Olympu podařil ze stavu 18:18 na 24:18 a tímto bylo o osudu zápasu rozhodnuto.

Autor: Jiří Trochta

VK FÉNIX BRNO – VK AGEL PROSTĚJOV

Utkání mezii prvním a posledním celkem ženské extraligy se uskutečnilo ve sportovní hale v Mikulově.

č.: 44 dne: 10. 12. 2016 v hod.: 18:00

VK Fénix Brno – VK Agel Prostějov 0:3 (15:25, 14:25, 12:25)

Rozhodčí: Ištvanech, Kostka

Počet diváků: 100

Domácí: Podhrázká, Gogová, Šnellyová, Slámová, Pospíšilová A., Pospíšilová P., libero: Matoušková. Střídala: Vaňková

Hosté: Tinklová, Matienzo, Trnková, Nová, Gambová, Frigo, libero: Kovářová. Střídaly: -

Veronika Šnellyová (kapitán domácích): „Přestože zápas z pohledu čísel jasně ukazuje, že Prostějov hrál výborně opakem je, že naše hra v minimálně v prvním setu nevypadala špatně. Byla bojovná a gratuluji soupeři k vítězství."

Michael Gottwald (trenér domácích): „Soupeř prokázal své kvality. Musím pochválit své svěřenkyně za bojovný výkon.

Veronika Tinklová (kapitán hostů): „Jsme rádi, že jsme vyhrály a že to bylo rychlé."

Peter Goga (trenér hostů): „Jsme rádi, že jsme se tu dlouho nezdrželi a mohli dát příležitost i hráčkám, které často nehrají.“

Po zakřiknutém začátku se Fénixu začalo dařit po prvním technickém oddechovém času. Vyrovnaná partie trvala ovšem pouze ve střední pasáži setu. Pak Prostějov zapnul, zpřesnil a zrychlil a už byl konec setu. Druhý set byl opticky vyrovnanější, Za stavu 6:8 hosté napsali sérií bodu a tak rozhodli o zisku druhého setu. Třetí set byl jednoznačná záležitost. Převaha hostů se stupňovala a znamenala rychlý konec utkání.

Autor: Karel Holý

TJ OSTRAVA - TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

V severomoravském derby by měl být favorit jasný. Hrál třetí tým tabulky s osmým. Navíc v letošní sezóně vyhrála Ostrava ve Frýdku-Místu dva zápasy, jak v extralize, tak v poháru shodně 3:0. Ale studená sprcha přišla v odvetě Českého poháru, kdy Ostravanky doma podlehly stejně 3:0 a postup zachraňovaly až ve zlatém setu. Domácí se sice z varování neponaučili, ale překvapení se nakonec nekonalo.

č.: 42 dne: 3.12.2016 v hod.: 17:00

TJ Ostrava - TJ Sokol Frýdek-Místek NIBE 3:2 (26:28, 17:25, 25:14, 25:22, 15:10)

Rozhodčí: Horký P./Duda D.

Počet diváků: 205

Domácí: Čuboňová, Zemanová, Zedníková, Kojdová, Nachmilnerová, Součková, libero: Červenková. Střídaly: Diatková, Kvapilová, Faltínová, Valková.

Hosté: Holišová, Mitrega, Uhrová, Štrbová, Jurčíková, Pavelková, libero Radivojevičová. Střídala: Vašinová I.

Iva Nachmilnerová (kapitánka TJ Ostrava): „Zápas jsme nezahájily dobře, pak jsme se zvedly a díky výkonu Kláry Faltínové. Měla premiéru a zvládla ji velice dobře. Důležitá byla koncovka 4. setu.  Jsme rády za dva body. Frýdek-Místek hrál velice dobře v poli i v obraně na síti.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dnešní zápas se pro nás vůbec nevyvíjel dobře, ale pomohli nám sobíci, losíci, pan Perník, sněhuláci, polární lišky, lední medvědi, tučňáci a především Klára Faltínová!!!“

Kateřina Holišová (kapitánka TJ Sokol Frýdek Místek): „První dva sety to byl z naší strany hodně bojovný výkon a vycházelo nám skoro vše. Další dva sety Ostrava přitlačila na servisu a my jsme se naopak položily a kupily jsme více chyb.“

Leopold Tůma (trenér TJ Sokol Frýdek Místek): „Soupeře jsme zaskočili a tlačili ho podáním, tím jsme dostali soupeře z rytmu hry, což nám vycházelo první dva sety. Od 3. setu naopak domácí přitlačili na servisu a nám se hra rozpadla až do konce utkání. Chválím družstvo za bojovnost.“

Po utrápeném výkonu v Českém poháru nastoupily hráčky Ostravy k zápasu s Frýdkem-Místkem s respektem a na jejich výkonu to bylo znát. V prvním setu si hosté udržovali 2 – 3 bodové vedení do stavu 13:15. Druhý technický time už zastihl ve vedení domácí (16:15). Poté se hráčkám TJ Ostrava podařilo získat nad soupeřkami mírnou převahu (17:15, 19:16). Frýdečankám nepomohl ani time, který si za tohoto stavu vzal trenér Tůma (20:17, 20:19, 22:19). Hosté se nevzdali a získali 3 body v řadě na svou stranu (22:22) a set spěl do dramatické koncovky, v níž si nejdříve vypracovaly 2 setboly domácí (24:22), které nevyužily a tak byly nakonec úspěšnější hráčky Frýdku-Místku (24:25, 25:26, 26:26, 26:28).

Ve druhém setu trenér Pommer částečně přeházel sestavu (Zedníková smeč, Diatková účko, Valková náhra) a vypadalo to, že změna bude účinná. Domácí vedli (10:7, 11:8). Za tohoto stavu nastal při servisu hostující Pavelkové totální výpadek a ziskem 8 bodů otočili na 11:16. Zisk setu si pak volejbalistky z Frýdku-Místku už nenechaly uniknout (12:19, 15:19, 15:21, 16:22).

Ve 3. setu opět domácí trenér pozměnil sestavu: Faltínová smeč, Zedníková zpět na účko. Domácí od začátku získávali náskok (8:6, 12:8, 16:11, 18:12) a tentokrát set s přehledem získali.

Čtvrtý set byl podobný předešlému setu (8:4, 11:8, 16:12, 18:13), pak se Ostravanky zalekly hladkého průběhu a Frýdek se nadechl ke zvratu (18:16, 21:19, 22:20) a dokázal vyrovnat na 22:22, ale poslední 3 body uhráli dobrou obranou domácí.

Tie-break začaly lépe Sokolky (1:3, 3:5) ale pak se podařilo 4 body při servisu Nachmilnerové otočit na 7:5. Změna stran nastala za stavu 8:6 a domácí navyšovali až do konce své vedení a zápas dovedli do vítězného konce.

Autor: Miloš Matula

VK UP OLOMOUC – VK KRÁLOVO POLE

V 11. kole přivítala VK UP Olomouc hostující celek z VK Královo Pole. Toto utkání slibovalo velmi zajímavý zápas. Olomouc potřebovala zvítězit, aby si udržela průběžné druhé místo v tabulce. Brno nutně potřebovalo bodovat, aby neztratilo možnost kontaktu s celky, které se s největší pravděpodobností poperou o čtvrté místo, a tím si zajistí účast v první nadstavbové skupině. I když vítězství Olomouce 3:0 (25:19, 25:23, 25:13) se zdálo lehké, na palubovce to vypadalo úplně jinak.

č.: 41, dne: 10.12.2016 v hod. 18:00 hod.

VK UP Olomouc – VK Královo Pole 3:0 (25:19, 25:23, 25:13)

Rozhodčí: Topolánek M., Slezák J.

Domácí: Dudová, Košická, Sajdová, Orvošová , Michalíková, Čutuk, libero Sain Střídaly: Andreeva, Dedíková.

Hosté: Polášková, Tesařová, Měrková, Salanciová, Brown, Koseková, libero Doležalová Střídaly: Nwaeza, Kopáčová, Šloufová.

Katarína Dudová (kapitán domácích): „Myslím si, že dnes jsme předvedly velmi kolektivní výkon. Na servise, na přihrávce nebo na útoku jsme dominovaly a pochvala patří celému družstvu.“

Jiří Teplý (trenér domácích): „Myslím si, že to byl velmi dobrý zápas. V prvním a ve třetím setu hráčky dobře servírovaly a soupeř hůř přihrával. Ve druhém setu jsme trochu ztratili koncentraci a jsem rád, že jsme v koncovce rozhodli set v náš prospěch.“

Michaela Doležalová (kapitánka hostů): „Myslím, že první dva sety jsme dokázaly držet krok, i když Olomouc na nás tlačila servisem, tak jsme ještě dokázaly být na dosah. Ve třetím setu, co jsme protočily sestavu, tak už jsme nenašly odpověď a přehrály nás v útoku.“

Marek Rojko (trenér hostů): „Myslím si, že první dva sety jsme hráli servis a obranu v poli velmi slušně. Měli jsme velké množství ubráněných útoků, ale úroveň našich smečařek je jednoduše slabá na první tři družstva v extralize. V podstatě nás drží pouze Měrková, ale to je málo. Máme ještě slušnou jednu blokařku, ale s dvěma hráčkami se utkání jednoduše vyhrát nedá.“

V prvním setu začala Olomouc na podání a její hráčky hodně touto činností tlačily na soupeřovi přihrávačky. Brno nemělo tak kvalitní přihrávku, aby mohlo lépe útočit. Sice ke konci setu se dostaly hráčky Brna do tempa, ale navíc jak na 25:19 to nestačilo.

Druhý set byl dlouho vyrovnaný, ve vedení se střídala obě družstva, ale žádné z nich nedokázalo odskočit na více jak dvoubodový rozdíl. Olomouc ubrala na servise, a tím umožnila Brnu lépe přihrát a kvalitněji útočit. Set dospěl do zajímavé koncovky, ve které se radovala Olomouc 25:23.

Třetí set začal podobně jako ten první, opět výtečná práce Olomouce na servise a bezradné Brno v útoku. Velmi dobře se na útoku ukázala olomoucká Dedíková, která nahradila nevýraznou Košickou. Skóre nerušeně narůstalo a nebylo pochyb o vítězi třetího setu v poměru 25:13.

Autor: Martin Hájek