2.3.2019

Šelmy ovládly brněnské derby, v duelu o záchranu zabodoval Frýdek-Místek

UNIQA volejbalová extraliga žen 2018/19 měla dnes na programu tři zápasy. Olomoucké volejbalistky snadno přehrály průběžně druhou libereckou Duklu. Nepsané pravidlo, že brněnské derby vyhrává hostující tým, potvrdily Šelmy a z palubovky Králova Pole si odvážejí všechny tři body. V sokolském souboji o záchranu poprvé Frýdek-Místek doma porazil Šternberk a tím si vybojoval dvoubodový náskok před posledním rozhodujícím zápasem těchto soupeřů.

I. SKUPINA

VK UP OLOMOUC - VK DUKLA LIBEREC

Po třech zápasech na soupeřových palubovkách nastoupily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc v 5. kole nadstavbové části extraligy doma proti Dukle Liberec. Vysokoškolačky souboj prvního s druhým celkem tabulky zvládly excelentně a za pouhou hodinu vyprovodily hosty s výsledkem 3:0.

č.: 100            dne: 2. 3. 2019                  v hod.:17:00

VK UP Olomouc – VK Dukla Liberec 3:0 (25:10, 25:18, 25:16)

Rozhodčí:  Kvarda P., Buchar T.

Počet diváků: 400

Domácí: Dudová, Michalíková, Trnková, Orvošová, Kossányiová, Sokolová, libero Kovářová.

Hosté: Kopecká, Mikšíková, Kohoutová, Pištěláková, Šotkovská, Candráková, libero Dostálová. Střídaly: Šustrová, Veselá, Holubcová, Vrábelová, Bartošová, Kolářová

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): Celý zápas jsme měly pod kontrolou. Soupeře jsme zatlačily servisem, tím jej odtáhly od sítě, pohlídaly si jeho útočnice, a to byl klíč k úspěchu.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Bylo to až překvapivě snadné vítězství. Po lehce vyhraném prvním setu se soupeř ocitl v defenzivě, my jsme toho využili, byli jsme stále nad ním a zaslouženě zvítězili.“

Laura Holubcová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Domácí tým podal svůj standardní výkon bez chyb. My jsme jej nezatlačily servisem, nebyl tam z naší strany pohyb ani vůle po vítězství. Každá z nás si musí sáhnout do svědomí.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Gratuluji Olomouci k snadnému vítězství. My jsme tady předvedli katastrofální výkon, více z naší strany nemá smysl zápas hodnotit.“

O osudu prvního setu se rozhodlo hned v jeho úvodu. Domácí hráčky nejprve protivníka načaly (4:1) a následně jej při servisu Trnkové dorazily (11:3). Náskok Olomouce dál narůstal (14:4, 19:7) a nakonec se zastavil na stavu 25:10.

Teprve na začátku druhé sady vyslaly Severočešky první varování (0:3), jenže univerzita vzápětí kontrovala sedmi body při podání své kapitánky Dudové. Vysokoškolačky si nadále udržovaly nejméně tříbodový náskok, až přišla na servis znovu Dudová a rázem to bylo 19:13. Dukla už se na odpor nezmohla a Hanačky díky výhře 25:18 zvýšily na 2:0.

Nejvyrovnanější byl úvod třetí části zápasu. Za stavu 6:8 si olomoucký trenér Jiří Teplý dokonce musel vzít svůj první oddechový čas v utkání. Jeho svěřenky vzápětí skóre vyrovnaly a poté se čtyřmi body v řadě - jak jinak než při podání své kapitánky - ujaly vedení (10:10, 14:10). Liberecký kouč Libor Gálík divoce točil sestavou, ale tu ideální už nenašel. Olomoucký náskok opět narůstal (18:12) a zastavil se až na výsledku 25:16. Lídr tabulky deklasoval druhou Duklu po hodinovém kvapíku 3:0.

II. SKUPINA

VK KRÁLOVO POLE – VK BRNO

I čtvrté brněnské derby této sezóny opanoval hostující tým. V předposledním kole nadstavby zavítaly na palubovku Králova Pole brněnské Šelmy a v zápase nedovolily domácím hráčkám uhrát ani jeden set. Tři body tak putují na konto VK Brna. V průběhu brněnského derby byl slavnostně předán Lize vozíčkářů šek na 50 000,- Kč, na tuhle částku se totiž vyšplhal výtěžek z prodeje charitativního kalendáře Králova Pole.

č.: 112           dne: 2. 3. 2019          v hod.: 18:30

VK Královo Pole – VK Brno 0:3 (17:25, 19:25, 19:25)

Rozhodčí: Vachutka M., Nedbálek A.

Počet diváků: 300

Domácí: Skiba, Podhrázká, Fricano, Meidlová, Vyklická, Nichol, libero Digrinová. Střídaly: Šloufová, Pavlíková, Kopáčová

Hosté: Boulová, Nováková, Janečková, Svobodníková, Beránková, Sklenářová, libero Chlumská.

Klára Vyklická (kapitánka VK Královo Pole): „Dnes jsme udělaly moc chyb a nedokázaly jsme složit balón. Šelmy navíc byly lepší na podání.

Tomáš Samsely (trenér VK Královo Pole): „Nám dnes bohužel nic nevyšlo, soupeřky byly dobře připravené. Nemůžeme vyhrávat, pokud nám nefunguje obrana ani útok. Na derby je to 2:2, uvidíme, co bude dál.“

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno): „Dnešní zápas asi rozhodla obrana, byly jsme na tom lépe blokařsky, jinak mi utkání přišlo celkem vyrovnané.“

Martin Gerža (trenér VK Brno): „Úspěšní jsou vždy hosté.“

Do utkání vstoupily lépe domácí hráčky, když svým soupeřkám odskočily na 7:3. Šelmy Brno však srovnaly krok (13:13), vzápětí přidaly eso Simony Janečkové a k němu ještě další tři body (13:17) a rázem byly na koni. Domácím už se skóre dotáhnout nepodařilo a hostující volejbalistky v koncovce za stavu 17:24 proměnily hned první setbol (17:25).

V druhém dějství začaly po vyrovnaném úvodu (3:3) za lepší konec tahat znovu Šelmy Brno (6:10). Tým Tomáše Samselyho pak sice svým soupeřkám v setu několikrát těsně šlapal na paty (9:10, 14:15, 19:21), otočit stav pro sebe, se mu ale nepodařilo. Hostující tým tak vyhrál i druhý set, tentokrát poměrem 19:25.

Začátek třetí sady patřil Královu Poli (7:4). Při podání Kristýny Boulové, která se svými spoluhráčkami srovnala na 7:7, se ale začalo řešit nesprávné postavení hostujících volejbalistek a rozhodčí nakonec skóre upravili – domácím však vrátili jenom jeden bod (8:6). Šelmám se po tomto sporném momentu podařilo srovnat, po smeči Simony Janečkové byl stav 10:10 a vedení pak svěřenkyně Martina Gerži obrátily na svou stranu (11:13). Hostující tým už poté nic nezastavilo (15:20), jeho vítězství nakonec zpečetila esem na 19:25 Šárka Sklenářová.

Autor: Barbora Mertová

III. SKUPINA

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – TJ SOKOL ŠTERNBERK

V dnešním třetím zápase o to, kdo se vyhne baráži, přivítal domácí TJ Sokol Frýdek-Místek hosty ze Šternberku. Domácí tým předvedl neuvěřitelnou koncovku čtvrtého setu a zápas vyhrál.

č.: 117          dne: 2. 3. 2019               v hod.: 17:00

TJ Sokol Frýdek-Místek - TJ Sokol Šternberk 3:1 (23:25, 25:19, 25:19, 25:23)

Rozhodčí:  Kavala T., Trumpeš D.

Počet diváků: 150

Domácí: Šnellyová, Hadáčková, Uhrová, Pavelková, Mitrega, Borovcová,libero Teperová. Střídaly: Šprochová, Štundová, Grygarová

Hosté: Schandlová, Hudyliová, Mircheva, Shvanska, Kneiflová, Kotlabová, libera Kaňková, Kulová. Střídala: Oborná

Daniela Pavelková (kapitánka TJ Sokol Frýdek Místek): „Štěstí se dnes po celé sérii převrátilo na naší stranu. Ve čtvrtém setu jsme za stavu 18:23 nevěřily, ale Markéta Uhrová nás skvělým servisem vrátila do zápasu, a pak už to byla eufórie. Děkuji celému týmu a věřím, že to bylo poslední domácí vítězství pro tuto sezónu.“

Jaroslav Vlk (trenér TJ Sokol Frýdek Místek): „Skvělá atmosféra a konečně vydřené vítězství v dramatickém závěru. Zápas jako na houpačce. V některých postaveních se zasekneme a potom to dotahujeme.“

Veronika Schandlová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Nezvládly jsme ubránit hlavní kůl soupeře a to rozhodlo.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Předvedli jsme ustrašený výkon a nedokázali jsme dotáhnout náskok o pět bodů ve čtvrtém setu do vítězného konce.“

V prvním setu vyrovnaný průběh do stavu 9:9, poté domácí celek vedl 15:10, ale hostující tým dokázal otočit na 20:15 ve svůj prospěch a set vyhrát. V druhém setu od stavu 10:10 domácí hráčky začaly lépe útočit a set s přehledem vyhrály. Ve třetím setu se do stavu 15:15 bojovalo o každý bod. Koncovka patřila domácím.

V průběhu čtvrtého setu si hostující tým udržoval několikabodový náskok, vedl již 18:13, 23:18. Ale domácí sokolky, díky sérii servisů Uhrové a pozorné hře na síti, stav otočily a set vyhrály 25:23.

Autor: Jiří Zaoral ml.