5.10.2019

Šelmy s Prostějovem stále vítězně, Šternberk potřetí neuspěl v tie-breaku

V dalším kole UNIQA volejbalové extraligy žen 2019/20 potvrdily favorité své ambice a žádné velké překvapení se nekonalo. Obhájce titulu UP Olomouc veze celkem lehké vítězství z Ostravy a VK Prostějov nezaváhal s posledním Přerovem. Jediné drama se opět odehrálo ve Šternberku, kde domácí tým již potřetí nezvládl pětisetový zápas. Šelmy z Brna potvrdily svoji formu na začátku soutěže a pražskému Olympu nepovolily ani set. Dukla Liberec veze důležité tři body z Frýdku-Místku.

VK PROSTĚJOV – VOLEJBAL PŘEROV

Prostějovské volejbalistky znova demonstrovaly své herní schopnosti. Ve 4. kole UNIQA extraligy ČR 2019/20 nedaly kromě jednoho dílčího zaváhání žádnou šanci přerovským ženám a na vlastní palubovce zase panovaly jednoznačným výsledkem. Odměna? Čtvrtý triumf sezóny + uhájené vedení v průběžném pořadí!

č.: 17       dne: 5. 10. 2019       v hod.: 15.00

VK Prostějov – Volejbal Přerov 3:0 (25:22, 25:17, 25:13)

Rozhodčí: Velinov E., Poláček J.

Počet diváků: 350

Domácí: Nová, Kozmík, Kopáčová, Fričová, Stümpelová, M. Zatloukalová, libero Slavíková. Střídaly: Weidenthalerová, Dvořáčková, Baláková

Hosté: Davis, L. Zatloukalová, Rusek, Oestreich, Kotlabová, Kukučová, libero Vaňková. Střídaly:  Tinklová, Šádková, Kuželová, Řihošková, Burešová

Michaela Zatloukalová (kapitánka VK Prostějov): „Z naší strany dobře zvládnuté utkání. Škoda, že jsme si nechaly utéct jedno postavení v druhé půlce prvního setu, ale jinak jsme myslím předvedly kvalitní volejbal. A je dobře, že se do hry dostaly i holky z lavičky, které se navíc skvěle chytily.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Důležité bylo, že jsme Přerov dostali pod tlak na přihrávce naším dobrým servisem a díky tomu pak měli jednodušší obranu. I v útoku jsme zahráli mnohem lépe než minule v Brně, tohle byly hlavní důvody našeho dnešního hladkého vítězství.“

Sandra Kotlabová (kapitánka Volejbal Přerov): „Z naší strany to byla tragédie, nedodržely jsme žádné taktické pokyny stanovené před zápasem. Kupily jsme velké množství vlastních chyb a takhle nejde hrát proti žádnému soupeři, natož Prostějovu.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Já dnes budu velice stručný. Jsem totiž hrozně naštvaný, z naší strany to byla hrůza. A jestli takhle chceme ničit tréninkovou práci z přípravy, nemá to smysl.“

První bodová šňůra delšího trvání se povedla domácím při účinném servisu Stümpelové (3:4 – 7:4). To lídryně soutěže nakoplo a když vzápětí skvěle zapodávala i M. Zatloukalová, poskočilo skóre až na 13:5. Celý tým vékáčka výborně útočil i bránil, soupeřky nedokázaly náporu čelit. Zahajovací sada se tudíž měnila v bleskovou záležitost, teprve za stavu 19:8 se hostující družstvo rázem chytilo. Rusek vyslala zpoza koncové čáry sérii dobrých placht, ženy v růžovém několikrát zachybovaly a rivalky osmi získanými výměnami za sebou dotáhly na 19:16. Z jasné zahajovací sady se náhle stalo drama (21:19, 23:22), které však vedoucí celek v závěru ustál – 25:22.

Přesto bylo cítit herní zlepšení přerovského kolektivu, jež si přenesl do druhého dílu (1:3). Nicméně Kopáčové a spol. netrvalo dlouho, než znovu nabraly počáteční fazónu. Pomohly si opět podáním, postupně přidaly další činnosti a brzy nastolily svou novou dominanci (5:4, 10:6, 15:9). Rozdíl spočíval v tom, že tentokrát Zubřice nijak nepovstaly, naopak úplně odpadly (23:13). Jejich koncovková korekce na 23:16 byla jen menší zápletkou, která za chvilku pominula – 25:17.

Rozjeté obhájkyně stříbra pokračovaly v kvalitním výkonu i zkraje třetího dějství, kde protivnice vůbec nezkrotily jejich bryskní nástup (6:0, 8:1). Následný odpor trval krátce (9:4), následoval další tlak precizně fungujícího VK (13:5). A hostitelky se už neohlížely zpět, perfektně odehraný mač i v kompletně prostřídané sestavě nekompromisně zavřely – 25:13 a 3:0!

Autor: Marek Sonnevend

TJ OSTRAVA - VK UP OLOMOUC

UNIQA volejbalová extraliga žen nabrala rychlý spád a za 10 dnů se odehrála čtyři kola. Domácí celek rozjel soutěž velice slušně, ale dnes ho čekal soupeř nejtěžší, loňský mistr z Olomouce. Ovšem Ostravanky se nezalekly, srdnatě bojovaly, ale vítězem se nakonec staly zaslouženě jejich rivalky.

č.: 19       dne: 5. 10. 2019         v hod.: 17:00

TJ Ostrava – VK UP Olomouc 0:3 (21:25, 17:25, 14:25)

Rozhodčí: Trumpeš D., Vachutka M.

Domácí: Zemanová, Pospíšilová A., Kojdová, Nečasová, Wanczyk, Faltínová, libero Chevalierová. Střídaly: Žonerčíková, Žarnovická, Kalusková, Adamčíková, Kašparová

Hosté: Hodanová, Trnková, Orvošová, Michalíková, Strušková, Kubínová, libero Stavinohová

Helena Kojdová (kapitánka TJ Ostrava): „S Olomoucí jsme držely tempo jen půlky setů, pak vlivem horšího příjmu jsme se nedokázaly prosadit. Naší netrpělivostí jsme vyrobily hodně nevynucených chyb a výhru jsme soupeři ulehčily.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Z naší strany nedůrazný a zcela nekoncentrovaný výkon celého týmu. Chtěli jsme soupeře zatlačit servisem a kvalitní obranou, což se nám nepovedlo. Naopak soupeř nás výrazně zatlačil podáním. A spodní rozhodčí, to bylo teda dílo… Lékař mi doporučil po artroskopii kolena, abych zahodil berle. K dalším zápasům zlepšíme přístup a bojovnost.“

Šárka Kubínová (kapitánka VK UP Olomouc):„Ostravu jsme zatlačily servisem, měly jsme výbornou obranu na síti, těžko se soupeři skládalo. Ve třetím setu jsme zaváhaly na přihrávce a Ostrava utekla o pár míčů, pak nám ale domácí pomohly svými zmatky, které si vytvořily sami (špatné postavení, červená karta trenéra domácích…) a pak už jsme vedení s přehledem udržely.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „Poprvé v této sezóně jsme zahráli nejlepší volejbal. Připravovali jsme se velice pečlivě, protože Ostrava odehrála velmi kvalitní tři zápasy a věděli jsme, že se bude opírat hlavně o Kojdovou a Wanczyk. My jsme výborně podávali a blokovali na kůlech. Chci poděkovat týmu za koncentrovaný výkon po celou dobu utkání.“

Počátek prvního setu se lépe vydařil hostům (1:5, 4:7). Následně však domácí tým začal dotahovat a ujal se vedení (8:7, 10:8). Poté se týmy přetahovaly o každý bod (11:12, 16:16), bitva byla vyrovnaná. V koncovce setu však při podání Struškové hostující celek odskočil na 16:20 a pak už měl navrch (17:22, 20:23).

Na začátku druhého setu to vypadalo stejně jako v tom prvním, Hanačky se rychle ujaly vedení (0:3, 1:7, 5:8). Ostravankám se sice vždy mírně podařilo zmenšit náskok soupeřek, ale dotáhnout skóre se jim nepodařilo (7:9, 9:13). Trenér domácích si vzal oddechový čas, aby povzbudil své svěřenky, ale Olomouc jim nedovolila snížit na méně, než dvoubodový rozdíl (12:14, 13:15). Konec druhého setu tak opět patřil hostům (13:18, 15:21).

Třetí set vypadal zpočátku pro Ostravu výrazně lépe, než dva předchozí (3:0, 6:2, 8:3, 11:5). Domácí hráčky si vybudovaly velký náskok, ale ten postupně začaly ztrácet, až hostující Olomouc vyrovnala (11:7, 12:8, 12:12), i díky „pomoci“ rozhodčích (žlutá karta za nenahlášení kapitánky při střídání, nepísknutí jasných tečí a přešlapu Olomouce, následovalo odhození berle trenéra domácích a udělení červené karty Pommerovi). Následně už se TJ nepodařilo vrátit do hry a z výhry v setu i v zápase se radoval tým VK UP Olomouc (12:15, 13:19). I přes velké chyby rozhodčích byla Olomouc lepším týmem.

Autor: Miloš Matula, foto Oldřich Holcman

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – VK DUKLA LIBEREC

Domácí TJ Sokol Frýdek-Místek přivítal tým z pod Ještědu a to libereckou Duklu. Domácí volejbalistky překvapivě získaly první set na svou stranu, avšak Liberec se nenechal zaskočit a v dalších setech předvedl, že bronzová medaile byla minulou sezónu zasloužená a zvítězil.

č.: 20            dne: 5. 10. 2019                v hod.:17:00

TJ Sokol Frýdek-Místek – VK Dukla Liberec 1:3 (25:17, 11:25, 22:25, 18:25)

Rozhodčí: Spáčil, Kubinec

Počet diváků: 180

Domácí: Uhrová, Pluhařová, Vašinová, Šnellyová, Borovcová, Jurčíková, libero Teperová. Střídaly: Šprochová, Grygarová, Petrová

Hosté: Bajusz, Šotkovská, Kohoutová, Svobodová, Šustrová, Candráková, libero Dostálová. Střídaly: Rutarová, Vrábelová, Castillo, Šulcová

Veronika Šnellyová (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): Mrzí mě, že jsme nedokázaly navázat na výborný první set. Taktéž je škoda koncovky ve třetím setu, kde jsme prohrály slušný náskok a Liberec si koncovku uhrál díky našim chybám.“

Jaroslav Vlk (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „Po prvním vyhraném setu Liberec zpřesnil příjem a byl důraznější v útoku.“

Eva Svobodová (kapitánka VK Dukla Liberec): Skvělý obrat po prvním setu i otočení koncovky třetího setu. Jsme rády, že jsme bodovaly za tři body.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Po špatném prvním setu jsme začali útočit a lépe blokovat. Koncovka třetího setu nám pomohla k prvnímu tříbodovému vítězství v této sezóně.“

V prvním setu zatlačily domácí hráčky hosty servisem, lépe útočily a vytvořily si náskok 13:7, 16:9, 19:14 a set s přehledem vyhrály. Druhý set byl opakem prvního, kdy dominovala hostující Dukla. Ve třetím setu lépe začal domácí tým, kdy si stále udržoval náskok, ale ani vedení 20:16 mu nepomohlo a Liberec set vyhrál. I čtvrtý set si Liberec pohlídal a bez problémů zvítězil.

Autor: Jiří Zaoral

VK BRNO – PVK OLYMP PRAHA

Ve čtvrtém kole volejbalové UNIQA extraligy žen odehrály hráčky VK Brno první domácí utkání v sezóně 2019/2020, a to hned proti týmu, přes který v loňské sezóně neprošly do semifinále – PVK Olymp Praha. Utkání se čekalo více než napínavé. Oba týmy chtěly potvrdit vzrůstající formu a získat pro sebe všechny body.

č.: 14           dne: 5. 10. 2019               v hod.: 18:00

VK Brno – PVK Olymp Praha 3:0 (25:20, 25:18, 25:16)

Rozhodčí: Kavala T., Išvanech M.

Počet diváků: 230

Domácí: Svobodníková, Diatková, Polášková, Wolowicz, Nováková, Janečková, libero Sklenářová. Střídaly: Akeo, Mikysková

Hosté: Šimáňová, Ovečková, Denysová, Purchartová, Kalhousová, Černá, libero Pešková. Střídaly: Staňková, Smutná, Fomenková

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno): „Nečekala jsem, že to dnes bude mít takový jednoznačný průběh. Jsem moc ráda, že se nám to takto povedlo. Myslím si, že jsme konečně předvedly dobrý výkon.“

Ondřej Boula (trenér VK Brno): „Určitě je to vítězství, ze kterého máme radost. Přišlo dost diváků, hráli jsme doma, proti aspirantovi na medaili, vyhráli jsme 3:0. Nemůžu být jinak než spokojený. Jsem rád, že holky, které přišly na hřiště, tomu pomohly.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Dnešní zápas jsme určitě nezvládly podle našich představ. Věděly jsme, že tento zápas bude těžký, ale chtěly jsme se Šelmama pořádně bojovat. Bohužel se nám nedařilo na útoku. V prvním setu jsme špatně bránily v poli. Bohužel jsme nevyužily momentů, kdy jsme se na domácí hráčky dotáhly.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Nám se nepodařil vstup do utkání. Na brněnské Šelmy jsme se připravili snad dobře, ale ze začátku jsme neplnili to, co jsme si předsevzali a postupně jsme začali prohrávat, což nás rozhodilo způsobem, který se nám letos ještě nestal. Utkání se nám vůbec nepodařilo. Špatně jsme přihrávali a markantní rozdíl byl v útočení.“

Do prvního setu vstoupily domácí hráčky odvážně na podání a vybojovaly tak tříbodový náskok (8:5). Pomalejší rozjezd Praha napravila bodovými bloky. Stále dobrý servis a obrana v poli držely domácí hráčky ve vedení. I přes zlepšenou hru a smazání bodového manka na rozdíl jediného bodu se Olympu nepodařilo Brno více potrápit, a to zvítězilo v první sadě 25:20.

Druhý set byl hned od začátku o poznání vyrovnanější. Obě družstva bojovala o každý míč a soupeřkám nenechala nic zadarmo (7:7). Brno se snažilo vedení získat bodovými bloky a tvrdým podáním, cože se mu dařilo a vytvořilo si až osmibodový náskok (18:11). Houževnatý Olymp sice nehodil flintu do žita a při servisu Černé se na Šelmy dotáhl (18:16), dvojstřídání na straně Brna a chyby hostí však domácím pomohly a dobře rozehraný set si nenechaly vzít (25:18).

Hráčkám Prahy vyšel lépe začátek třetího setu. Riskovaly na servisu a vytvořily si mírný náskok (6:3). Následně se však Šelmám podařilo, s pomocí pevné obrany na síti, na soupeřky dotáhnout a díky přesně mířeným útokům získaly vedení na svou stranu (13:9). Tří a vícebodový náskok si domácí hráčky bez zaváhání udržely až do konce setu, a bodovým blokem zakončily celé utkání (25:16).

Autor: Klára Kuníková, foto Matouš Muller

TJ SOKOL ŠTERNBERK - VK KRÁLOVO POLE

Soubojem dvou týmů, které v dosavadním průběhu sezony doposud nepoznaly chuť vítězství, bylo utkání 4. extraligového kola mezi volejbalistkami Sokola Šternberk a brněnského Králova Pole. Jako první se nakonec z výhry radovaly hostující Královopolanky, které zvítězily po více než dvou hodinách 3:2. Domácí tým prohrál třetí tiebreak v řadě, když mu tentokrát k úspěchu nestačil ani jeden mečbol.

č.: 18            dne: 5. 10. 2019                v hod.: 17:00

TJ Sokol Šternberk – VK Královo Pole 2:3 (21:25, 25:19, 26:24, 23:25, 16:18)

Rozhodčí: Hladišová M., Možnár M.

Počet diváků: 130

Domácí: Sifferlen, Kofie, Šmídová, Schandlová, Kneiflová, Karabinovich, libero Zilberman. Střídaly: Dosoudilová, Ambrůzová

Hosté: Podhrázká, Šloufová, Carpentier, Kvapilová, Šunderlíková, Pavlíková, libero Digrinová. Střídaly: Judlová, Stráská, Bukovská, Grabovská, Kuníková

Nicole Šmídová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): Je to třetí prohraný tiebreak v řadě a navíc dnes bylo vítězství blízko, o to víc nás to mrzí. V pátém setu jsme se dokázaly vrátit do zápasu, přesto to nestačilo. Příště už snad uspějeme, musíme ale přestat dělat nevynucené chyby.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Do třetice prohraný tiebreak. Opět to bylo vyrovnané utkání a znovu jako na houpačce. Bohužel děláme žákovské chyby, problém nám dělá zpracování lehkých míčů, takže pak nejsme schopni založit útok. Procentuálně jsme byli lepší na přihrávce, hosté nás ale přehráli na bloku a agresivitou v útoku.“

Šárka Šloufová (kapitánka VK Královo Pole): „Máme radost z prvního vítězství v sezoně. Vyšel nám vstup do zápasu, ale pak jsme začaly chybovat. Musím pochválit Magdu Bukovskou, která hrála své první extraligové utkání a podala parádní výkon.“

Matúš Kalný (trenér VK Královo Pole): „Vyhrálo šťastnější družstvo, protože oba týmy by si dnes zasloužily vítězství. Po třetím setu jsme to trochu přeskupili, udělali jsme změnu u blokařek a možná právě to rozhodlo. Ve čtvrté sadě i tiebreaku jsme měli stále navrch, přestože jsme soupeře vždy zbytečnými chybami pustili do koncovek, ale přece jenom jsme asi byli o malý kousek lepší. Šternberk však odehrál výborný zápas a tady ve své hale potrápí ještě spoustu družstev.“

O něco lépe vstoupil do zápasu hostující tým (3:6), Sokol ale velmi brzy srovnal krok (9:8). Rozhodující náskok si Královo Pole vypracovalo při podání své kapitánky Šloufové (10:9, 10:13). Ztráta Hanaček sice činila maximálně pět bodů (16:21) a několikrát byl domácí celek na dostřel (15:17, 20:22), koncovku si však hosté pohlídali - 21:25.

Průběh druhého dějství předznamenala šestibodová šternberská šňůra při servisu Kofie (0:2, 6:2) a poté další série podpořená kvalitním podáním Karabinovich (11:10, 15:10). Jihomoravský celek se sice ještě jednou bodově přitáhl (21:19), další porce servisů Karabinovich už ovšem znamenala výhru Sokola 25:19 a vyrovnání na 1:1.

Také ve třetí části duelu mířily Hanačky za svým cílem v podobě první ligové výhry (4:0, 11:4), jenže prapor hostí zvedla podávající Pavlíková (14:8, 14:14). Set se pak zvrhl v přetahovanou o každý bod, až se opět musela na servis postavit domácí útočnice Karabinovich (20:21, 24:21) a Šternberk měl rázem tři setboly. Sice jimi dokázal pohrdnout, vzápětí si však vybojoval další a po něm už se radoval z vítězství 26:24.

Svou misi ale Sokolky opět nedotáhly do úspěšného konce. Po bodové přetahované z úvodu čtvrté sady přišel brněnský úder při podání Bukovské (9:10, 9:16). Za stavu 13:20 už se diváci chystali na tiebreak, domácí tým ještě zafinišoval na 22:23, jenže to bylo vše a zkrácená hra se po výsledku 23:25 v hale Ecce Homo stejně jako v minulém duelu s Libercem konala i tentokrát.

Třetí tiebreak ze čtyř zápasů této sezony opět Šternberk nerozehrál nejlépe (0:2, 4:8). Královo Pole dlouho pátý set kontrolovalo (8:12), bojovný domácí výběr ale nakonec přece jen dokázal vyrovnat (12:12) a za stavu 14:13 měl dokonce jako první výhodu mečbolu. Radovaly se však nakonec hostující volejbalistky, když po jejich třetím proměněném mečbolu a výsledku 16:18 mohla na palubovce vypuknout brněnská radost.