Celostátní festival - minivolejbal - Ostrava
2. 8. 2024
5.4.2024

Šelmy si opět po roce zahrají finále, na svého soupeře si musí ještě počkat

Pouhé tři zápasy semifinále play-off volejbalové exraligy žen 2023/24 stačily brněnským Šelmám k postupu do finále a odsoudily pražský Olymp k boji o třetí místo. Mezi druhou semifinálovou dvojicí stále hoří boj. Blíže k finálové účasti má nyní Dukla Liberec, která „loupila“ v Prostějově a ujala se vedení v sérii 2:1.

VK ŠELMY BRNO – PVK OLYMP PRAHA

Třetí utkání semifinálové série mezi Brnem a Prahou se odehrál na půdě favorizovaného Brna. To před tímto zápasem vedlo v sérii 2:0 a tak mělo tři zápasové mečboly. V hale na Kounicově ulici neprohrály Šelmy od listopadu a i nyní měly velkou šanci na výhru a tím i na ukončení celé série a postup do finále. VK Šelmy Brno vyhrál 3:0 a postupuje do finále.

VK Šelmy Brno – PVK Olymp Praha 3:0 (25:11, 25:19, 25:13)

stav série 3:0

Rozhodčí: Rychlík D., Peloušek J.

Počet diváků: 679

Domácí: P. Šmídová, Janečková, Marková, Madsen, Silva, Širůčková, libero Chevalierová. Střídaly: Benediktová, Kelnárová

Hosté: N.Šmídová, Hodanová, Gajdová, Brichtová, Kalhousová, Šimáňová, libero Dostálová. Střídaly: Vlčková, Kindlová, Žáková

Anna Širůčková (blokařka VK Šelmy Brno): „Jsem šťastná, že jsme to dokázaly a ve třech zápasech. Myslím, že jsme to hlavně vybojovaly na Olympu v druhém zápase, kde to bylo asi nejtěžší. Jsme rády, že se můžeme připravovat na finále. Bývá tu skvělá atmosféra a hraje se nám velmi dobře, když cítíme tu podporu diváků.“

Jaroslav Vlk (trenér VK Šelmy Brno): „Spadl mi kámen ze srdce, toužili jsme po finále a ten sen, který jsme si dali, se pomalu naplňuje. Finále se blíží a chceme se co nejlépe připravit a být úspěšní.“

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Těžko se hledají slova, gratulujeme Šelmám k postupu, dnešním výkonem si to zasloužily. Nemohly jsme si najít činnost, na které bychom se chytily.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Jsem zklamaný z výkonu, který jsme dneska předvedli. Dostali jsme houkačku a do Prahy vezeme velkou kládu. Blahopřeji Šelmám, postoupily zaslouženě. Příčiny špatného utkání vidím hlavně v tom druhém utkání, kdy jsme nedokázali sérii vyrovnat. A popravdě řečeno moc myšlenek na vítězství tým neměl. Vývoj v prvním setu určil ráz a charakter utkání.“

Do zápasu vstoupily lépe domácí Šelmy, jejichž nahrávačka Pavla Šmídová zatlačila servisem. Domácím se ale hlavně dařilo na síti, kde si připsaly čtyři bloky, a stav byl 8:0. Svůj náskok ještě domácí tým navýšil při podání smečařky Silvy (15:5). Vedení si Šelmy nenechalyvzít, do koncovky vstoupily s velkým náskokem desíti bodů (21:11) a set vyhrály 25:11.

Druhý set začal třemi body výběru trenéra Mitáče, který vzápětí Šelmy stáhly. Za servisu pražské univerzálky Brichtové se Olymp dostal do vedení 4:7. Jedno až dvou bodové vedení si hostující tým držel poměrně dlouho, až při podání domácí univerzálky Madsen se Šelmám podařilo získat vedení na svou stranu (15:14). Yasmine Madsen donutila pražského trenéra k prvnímu time – outu druhého setu a domácí tým vedl už o tři body. Set Šelmy poté dohrály ve svůj prospěch rozdílem šesti bodů, 25:19.

Třetí sada začala lépe pro výběr trenéra Vlka, díky dobrému servisu a hry obou domácích blokařek, vedly Šelmy 7:2 a donutily Prahu k oddechovému času. Finská univerzálka Madsen opět tlačila servisem a po druhém esu si pražský trenér vzal i druhý time-out, 11:3. Olymp začal pomalu náskok domácích zmenšovat (14:9), ale poté šla na servis smečařka domácího týmu Janečková a vedení opět navýšila, 19:9. Do koncovky vstupovaly Šelmy s velkým náskokem (20:11) a rychle spěchaly za vítězstvím nejen v tomto setu (25:13), ale i v zápase a celé sérii.

Autor: Richard Bednář

VK PROSTĚJOV – VK DUKLA LIBEREC

Postupový mečbol v semifinále volejbalové extraligy žen 2023/24 získaly liberecké volejbalistky. Ve třetím utkání série vyloupily prostějovské hřiště, když byly dvě sady jasně lepší. A když pak domácí soubor směřoval pozvednutím vlastního výkonu k možnému otočení celého souboje, dokázala Dukla zachránit už téměř ztracený čtvrtý set. Ujala se tím zápasového vedení 2:1.

VK Prostějov – VK Dukla Liberec 1:3 (19:25, 15:25, 25:18, 29:31)

stav série 1:2

Rozhodčí: Činátl R., Grabovský Z.

Počet diváků: 400

Domácí: J. Smolková, Trnková, Tošič, Faltínová, Löff, Bajusz, libero Meidlová. Střídala: M. Smolková

Hosté: Šulcová, de Mello, N. Kvapilová, Herdová, Vyklická, Robins-Hardy, libero Kolářová. Střídaly: Fixová, Pragerová, Frankevych

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Do utkání jsme vstoupily velice špatně, vůbec nehrály naši hru, často chybovaly. Tak trochu jsme skládaly zbraně, až ve třetím setu se nám podařilo zvednout bojovností. Sice jsme i dál dělaly chyby, ale tím víc bojovaly a dostávaly se výš a výš. Bohužel v jinak moc hezkém i dramatickém čtvrtém setu jsme nedokázaly být dostatečně razantní ani důsledné v koncovce při mnoha setbolech. Naopak Liberec do toho šel plnou silou a urval to, zatímco my jsme se asi lekly možnosti jít do tiebreaku.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Začátek utkání se mi z naší strany vůbec nelíbil. První dva sety jsme byli pasivní a nejistí, nedokázali se prosadit, chyběla nám i bojovnost. Proto jsem byl rád, že se nám to zlepšením během třetího setu povedlo zlomit. Dobře jsme bránili, hlavně blokovali. V celém zápase jsme však udělali hodně chyb, zejména právě v obraně. A když jsme přesto mohli vítězně ukončit čtvrtou sadu, nepodařilo se nám proměnit několik setbolů. Proto vyhrál soupeř.“

Klára Vyklická (kapitánka VK Dukla Liberec): „Jsem jednoznačně ráda za to, že jsme dokázaly vyhrát. První dva sety těžkého zápasu jsme zvládly výborně bez našich chyb nebo výkyvů, ale třetí už se nám nepovedl. Ve čtvrtém jsme se Prostějova vyrovnaně držely až do emočně, fyzicky i celkově náročné koncovky, kterou se nám povedlo otočit. Z vítězství máme velkou radost.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „V první řadě gratulace holkám, že zvládly tohle těžké utkání. Začali jsme ho výborně, druhý set odehráli taky výborně a ještě úvod třetí sady byl opět výborný. Až potom jsme udělali taktické chyby, zápas se začal otáčet. Naštěstí jsme zvládli vypjatou koncovku čtvrtého setu a máme tedy druhý vítězný krok. Je to však a jistě i dál bude obrovský boj tak, jak jsem říkal už před celou sérií.“

Severočešky okamžitě utekly na 0:3 a vedení pak držely, brzy jej další bodovou šňůrou ještě zvýšily (4:5 - 4:10). Byly lepší ve všech činnostech a tlačily nejen podáním, naopak vékáčko často chybovalo. Zvedlo se až od stavu 5:11, celkovým zkvalitněním výkonu trpělivě ukrajovalo ze svého manka (7:11, 11:13). A když pak skvěle zaservírovala Klára Faltínová, povedlo se otočit z 12:15 na 16:15. Soupeřky si ale hned vzaly vedení zpátky (16:17, 17:20), aby zbytek zahajovacího dějství bezpečně uhlídaly. V součtu měly víc herní jistoty i přesnosti - 19:25.

Hanačky se potýkaly s problémy nejen na přihrávce, protivnice je většinu času předčily obranou v poli s následným proměňováním protiútoků. Právě v ofenzivě potřeboval domácí tým příliš mnoho pokusů ke skórování, proto znovu nabral brzkou ztrátu 1:4, kterou pak nemohl dalšími zaváháními zlikvidovat, místo toho spadl do nové krize. Klára Vyklická vystupňovala ostré podání a větší trhák byl na světě (5:6 - 5:11). Rozjetá Dukla prostě kralovala komplexní herní převahou, což jí vydrželo i ve zbytku druhé části včetně drtivého závěru - 15:25.

Moravské družstvo se tak ocitlo na pokraji porážky, navíc dlelo po veškerých stránkách hodně dole. Nikdo z jeho středu nezvedal zplihlý prapor, zatímco v libereckém mančaftu to výborně šlo úplně každé plejerce. Jen v úvodu třetího dílu to možná chvilku vypadalo na případné zdramatizování duelu, leč výrazně lepší Dukla si zvratem z 3:2 na 3:7 razantně vzala svou výhodu zpět. Nicméně Čadovy svěřenkyně v okamžiku tohoto nejhlubšího trápení obdivuhodně vstaly z mrtvých a náhlým super progresem se záhy ocitly premiérově během střetnutí víc nahoře (7:7, 11:8, 13:9). Naprostou změnu ve vývoji pak potvrdil dominantní finiš VK - 25:18.

Zkraje čtvrté periody ovšem Prostějovanky udělaly několik hrubek za sebou, což podještědský celek pohotově ztrestal sérií čtyř získaných výměn v řadě (1:0 - 1:4). Vzápětí bylo srovnáno 4:4, bitva v bouřlivé atmosféře hlučných fanoušků zvolna gradovala. Následující pasáž vyznívala rovnocenně, byť se cifry neustále přelévaly z jedné strany na druhou (8:10, 11:10, 12:14, 15:15, 18:17, 18:19). Rozhodovala nervy drásající koncovka, v níž hanácká parta otočila na 21:19, a zdálo se, že pak už těsný náskok uhájí (24:22). Avšak liberecká družina odvrátila čtyři setboly, načež sama měla mečbol (26:27). Ten ještě domácí suita zrušila, ale druhý za pár minut po dalších dvou vlastních promarněných setbolech již ne - 29:31 a 1:3.

Autor: Marek Sonnevend, foto Jan Steiner

Martina Demara vystřídá na lavičce volejbalistů liberecké Dukly Alessandro Lodi. Italský světoběžník, který střídavě vedl muže nebo ženy ve...