Celostátní festival - minivolejbal - Ostrava
2. 8. 2024
1.3.2022

Šternberk jiskřičku postupové naděje do play-off na palubovce Olympu nevykřesal

Dohrávka 23. kola UNIQA volejbalové extraligyžen 2021/22 mezi Olympem a Šternberkem byla důležitá hlavně pro hostující Sokol. Vzhledem k tomu, že v posledních dvou kolech základní části hraje s prvními dvěma týmy z tabulky (Liberec, KP Brno) a že na osmé místo, zaručující postup do play-off, mu chybí jediný bod, musel v dnešním utkání na palubovce pražského Olympu jednoznačně bodovat. Domácí hráčky měly své sedmé místo v tabulce „jisté“, ale určitě si chtěly spravit chuť po domácí sobotní prohře s Libercem 0:3.

PVK Olymp Praha – TJ Sokol Šternberk 3:0 (25:11, 25:13, 27:25)

Rozhodčí: Hladišová, Koutník

Počet diváků: 50

Domácí: Poloučková,Šmídová, Bartošová, Brancuská, Kalhousová, Šimáňová, libero Pešková.

Hosté: Abendroth, Lazárková, Kamidinová, Látalová Nikola, Látalová Zuzana, Körmendyová, libero Vyjídáková. Střídala: Kořínková

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): Dnes jsme do zápasu nastoupily s velmi omlazenou sestavou. Měla jsem trochu obavy, jak to bude vypadat, ale zvládly jsme to dobře. Šly jsme do zápasu výborně, s bojovností. Soupeře jsme zatlačily servisem, velmi dobře jsme útočily. Akorát ve třetím setu za stavu 16:10 jsme udělaly určité nevynucené chyby, což vedlo k dramatické koncovce třetího setu. Tu jsme naštěstí zvládly a soupeře jsme porazily za tři body, jak jsme si přály.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Jsem spokojen s vítězstvím i s předvedenou hrou. Družstvo jsem překvapil základní sestavou, do zápasu šly mladší hráčky. Brancuská byla na postu univerzálky, protože tuto roli bude mít v reprezentaci, úkolu se zhostila dobře. První dva sety byly v naší jednoznačné režii. Potom jsme promarnili vedení za stavu 16:10, po time-outu jsme udělali i další chyby. Závěr nám vyšel blokem Lucie Kalhousové při setbolu a potom dvakrát úspěšně zakončila naše kapitánka Pája Šimáňová.“

Katarina Körmendyová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „V prvním setu jsme začaly ustrašeně, dělaly jsme strašně moc chyb na servise a měly jsme problém na přihrávce, protože nás soupeř zatlačil servisem. První set skončil velmi rychle, druhý set byl o něco lepší, ale stále jsme měly problém na příjmu, všechny míče jsme dohrávaly z pole. Ve třetím setu jsme se dostaly do hry, kterou trénujeme, pomohly jsme si servisem, celá hra se zlepšila a projevily jsme i emoce. V koncovce bohužel rozhodly chyby, které jsme udělaly a soupeř vyhrál.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „První dva sety jsme bojovali sami se sebou a s vlastním strachem. Čelili jsme celkem tvrdému servisu soupeře, který si dělal, co chtěl a velmi dobře útočil. Ve třetím setu jsme opět dotahovali, zlepšili jsme se na obraně a kvalitním servisem jsme soupeře dotáhli. Sahali jsme při setbolu po zisku setu, ale nakonec jsme to neuhráli. Dnes byl soupeř mnohem kvalitnější a vyhrál zaslouženě.“

Hostující tým přijel k dohrávce 23. kola, která byla způsobena covidem ve Šternberku, pouze s osmi hráčkami. Domácí trenér Standa Mitáč nechal odpočívat také některé své opory. Olymp rychle vedl 4:1, pak ale následovala vyrovnaná série do stavu 11:8. Ovšem při servisu Bartošové a následně Brancuské Olymp odskočil na stav 21:9. Šternberk měl problémy na příjmu a jeho útok byl velmi nedůrazný. Olymp nechyboval a tento způsob hry mu stačil k zisku prvního setu s komfortním náskokem.

Úvod druhého setu nasvědčoval, že hra se bude vyvíjet podobně jako v prvním setu - 3:0 pro Olymp. Šternberk se ale vzchopil, podařilo se mu vyrovnat na stav 5:5. Potom ale přišlo několik nepřesností Sokolek a domácí tým se při servisu své kapitánky Šimáňové dostal do vedení 17:7, které zajišťovalo klid a pohodu. Šternberk uhrál ve druhé sadě pouze 13 bodů.

Poslední set měl přece jen jiný průběh než předchozí dva sety. Šternberk držel krok do stavu 9:10, ale při podání Šmídové Olymp zvýšil náskok na 16:10 a o osudu zápasu se zdálo být rozhodnuto. Šternberk se zlepšil na útoku a také na servisu a vyrovnal skóre na 20:20. Další tři body Olympu získala Brancuská (23:21), Šternberk se dostal dokonce k setbolu, ale poslední dva balóny uhrála kapitánka Pavlína Šimáňová. Olymp tedy zvítězil 3:0 na sety a připsal si tři body do tabulky.

Autor: Jiří Trochta, foto Juraj Gánovský

Martina Demara vystřídá na lavičce volejbalistů liberecké Dukly Alessandro Lodi. Italský světoběžník, který střídavě vedl muže nebo ženy ve...