2. 8. 2024
Muži - přátelské utkání: LAT - CZE, Riga
14.4.2024

Volejbalistky českobudějovické Madety se extraligového týmu nezalekly

V baráži o extraligu žen 2024/25 proti sobě nastoupily týmy Šternberka a Českých Budějovic. Série hraná na tři vítězná utkání odstartovala dvěma zápasy ve Šternberku a možná trochu překvapivě se oba staly kořistí českobudějovické Madety.

V prvním barážovém utkání byla domácích hráčkách znát velká nervozita, na soupeřkách naopak větší rozehranost. První set zvládlo lépe domácí družstvo, v následujících sadách ovšem převzaly iniciativu Madetky a po zásluze zvítězily 1:3.

TJ Sokol Šternberk – VK Madeta České Budějovice 1:3 (25:22, 21:25, 19:25, 22:25)

Rozhodčí: Kubinec, Peloušek

Počet diváků: 105

Domácí: Kurerova, Kloda, Kořínková, Látalová, Weidenthalerová, Cohen, libero Vyjídaková. Střídaly: Pluhařová, Dudková

Hosté: Harrisová, Šmejkalová, Havlíková, Ungrová, Beránková, Semerádová, libera Drábková, Mlsová. Střídaly: Šimánková, Bambasová, Koudelková

Aneta Weidenthalerová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Soupeř hodně tlačil servisem a měl ho výborný a my se můžeme stydět za naši hru. Soupeřky prostě chtěly a u nás to vypadalo, že nechceme. Příště to doufám bude lepší.“

Miroslav Jehlář (trenér TJ Sokol Šternberk):„Dnešní zápas je pro mě obrovským zklamáním z přístupu hráček, co tady dnes předváděly. Od začátku jedeme opatrně, nechali jsme rozehrát soupeře. První sed bylo vidět, že soupeř v podstatě nemá co ztratit a nastoupil s obrovským tlakem na nás a velmi kvalitním servisem, takže z naší strany opravdu podprůměrný výkon. Bylo tam pár lepších momentů, ale bohužel jen pár.“

Veronika Semerádová (kapitánka VK Madeta České Budějovice): „Já jsem určitě hrozně ráda, že jsme to zvládly. Jely jsme sem s čistou hlavou, že nám ani vlastně o nic nejde a že si to jenom budeme užívat. A to se vlastně ukázalo i v zápase, kde jsme vlastně bojovaly, nepustily jsme žádný balón a hrozně jsme si to užily. Soupeřky hrály skvěle, já si myslím, že to byl skvělý a zajímavý volejbal.“

Zdeněk Pekař (trenér VK Madeta České Budějovice): Bylo vidět, že domácí byli víc nervózní než my. My máme za sebou  x těžký zápasů,  celé playoff. V prvním kole jsme hráli se štěstím ve zlatém setu, následně pět zápasů s Jabloncem, takže my jsme v tom trošku ohraný a domácí holky podle mě právě trpí teďka na tom, že měly dlouho pauzu. Ale byl to krásný boj a my jsme to tlačili do šťastného konce.“

V prvním setu se domácí celek snažil soupeřky tlačit, což se mu docela dařilo, vedl až do stavu 18:18. Pak se dostaly více dohry České Budějovice (19:21), ale konec setu patřil domácímu Šternberku, 25:22.

V druhé sadě se Jihočeškám začalo více dařit, tlačily servisem a nechybovaly. Domácímu týmu nepomohly ani oddechové časy za stavu 7:11 a 9:15. Sokolky při servisu Klody dokázaly srovnat na 18:18 a 21:21, ale závěr setu již byl zcela v režii Budějovic, 21:25.

Třetí set byl dlouho vyrovnaný (6:6, 9:9, 12:12), pak ale iniciativu převzala Madeta. Domácímu týmu nepomohly ani oddechové časy za stavu 13:15 a 16:22 a tak České Budějovice dovedly set do vítězného konce, 19:24.

Čtvrtý set byl vyrovnaný - 10:10, 19:18. Pak ale hostující Madeta klidnou bezchybnou hru dokráčela k vítězství v setu i celého utkání a ujala se v baráži vedení 1:0 na zápasy.

Hra domácích působila místy bezradně, chybělo jejich nasazení a radost ze hry. Naopak tyto vlastnosti charakterizovaly hru hráček Českých Budějovic.

I v druhém barážovém utkání měly navrch hráčky českobudějovické Madety. Domácí hráčky stejně jako předchozí den po prvním vyhraném setu přenechaly iniciativu soupeřkám a těm se opravdu dařilo, hrály líbivý volejbal a po zásluze si ze Šternberka odváží oba barážové body.

Rozhodčí: Ištvanech, Kubinec

Počet diváků: 104

Domácí: Cohen, Kurerova, Kloda, Kořínková, Látalová, Weidenthalerová, libero Vyjídáková. Střídala: Pluhařová

Hosté: Semerádová, Harrisová, Šmejkalová, Havlíková, Ungrová, Beránková, libera Drábková, Mlsová. Střídala: Bambasová

Aneta Weidenthalerová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Holky z Budějovic hrály hodně bojovně tak jako včera. Dřou každý balón, hrají spolu a já jim prostě musím pogratulovat, protože fakt hrají pěkný volejbal, víc k tomu nic nemám co říct.“

Miroslav Jehlář (trenér TJ Sokol Šternberk):„Soupeř dnes opravdu bojoval stejně, ještě možná urputně, jak včera. Všechny míče jim padaly do pole, mimo jim nespadl žádný balón, hrají v pohodě a nenechávají nic náhodě. Jsou na tom psychický o dost líp než mi v tuhle tu chvíli. Neustáli jsme ten neustálý tlak, takže gratuluji soupeři.“

Veronika Semerádová (kapitánka VK Madeta České Budějovice):První set jsme nezvládly, snažiliy jsme se, ale nešlo to. Ale poslední tři sety vlastně byly ku prospěchu k nám, povedlo se nám to vybojovat. Myslím si, že jsme víc bojovaly a to nás poslalo vlastně dál, že vedeme 2:0 na sérii.“

Zdeněk Pekař (trenér VK Madeta České Budějovice): „Děkuju svým holkám za hru, kterou tady předvedly tady. Myslím si, že oproti včerejšku nám ještě přidalo na útoku účko, takže to byl asi podle mě takový největší rozdíl. Domácí holky hrály víc uvolněněji, no ale my jsme si prostě pro to vítězství očividně šli, forma nám asi roste. Takže je skvělý. To je všechno, co chci dnes říct.“

V prvním setu se domácí sokolky stejně jako v prvním vzájemném duelu snažily soupeřky tlačit, což se jim celkem dařilo, vedly až do stavu 16:16. Pak se dostaly více do hry České Budějovice, ale konec setu patřil opět domácím – 25:20.

V druhé sadě se stejně jako včera začalo více dařit soupeřkám. Tlačily servisem, nechybovaly. V útoku byla nebezpečná Havlíková a Ungrová, na bloku Beránková. Domácímu Sokolu nepomohly ani oddechový čas za stavu 10:14. Konec setu se již zcela odehrál pod taktovkou Budějovic, 14:25.

Třetí set byl již trošku vyrovnanější, ale přesto Jihočešky tlačily, hrály pestrý volejbal a dařilo se jim ve všech fázích hry. Nezastavil je ani oddechový čas Šternberku za stavu 14:19 a set dovedly do vítězného stavu 21:25.

Čtvrtý set byl vyrovnaný do stavu 11:10. Pak se ale opakoval průběh předchozí sady a díky bezchybné hře spěchaly České Budějovice za druhým vítězstvím v sérii.

Hra domácích byla sice lepší než v sobotu, ale stejně tak se dařilo lépe i hráčkám Madety České Budějovice.

Autor: Libor Svoboda, foto Petr Jehlář