29.9.2021

Pětisetové drama s hořkým koncem pro české barvy

Ve středu se rozhodovalo v přímém souboji naší reprezentace s Argentinou o postupu do semifinále MS U21. Argentina, stejně jako náš tým, obsadila v základní skupině druhé místo a ve čtvrtfinálové skupině prohrála s bezkonkurenční Itálií a poradila si s Belgií. V útulné hale Pala Pirastu v Cagliari se rozhořela bitva jako hrom, Vítěze, a tím pádem postupujícího mezi nejlepší čtyři týmy mistrovství světa, musel určit až tie-break, na jehož konci bohužel byli šťastnější Argentinci.

Česká republika – Argentina 2:3 (25:22, 22:25, 17:25, 25:22, 13:15)

Rozhodčí: Choi Jae-Hyo (KOR), Park Jungwon (USA)

Česká republika: Špulák, Bryknar, Drahoňovský, Klajmon, Kollátor, Vodička, libero Šálek. Střídali: Mikulenka, Rosenbaum, Jirásek, Čeketa

Argentina: Gallardo, Urchevich, Vidoni, Soria, Acosta, Armoa, libero Scarpa. Střídali: Nieto, Aloissi, Malaber, Ibazetu, Cascu

Statistika ZDE

Ohlas trenéra Jana Svobody po utkání: Utkání jako na houpačce, set a půl jsme byli lepší my, pak set a půl zase Argentinci. Dostali jsme se opět z těžké situace a dotáhli zápas do tiebreaku. V něm byl soupeř o jeden balón šťastnější. Čeká nás boj o 5. - 8. místo, popereme se samozřejmě o co nejlepší umístění.

Pokyn trenéra Svobody, aby se hráči maximálně koncentrovali na začátek zápasu, byl splněn. Od začátku do koncovky jsme vedli o 2-3 body. A i když se Argentinci dostali blízko k vyrovnání, tak jsme to ani jednou nedopustili. Set byl opravdu vyrovnaný, na konci jsme se dostali z problémů obranou na síti.

Do stavu 15:11 v druhém setu šlo vše dobře. Pak nás ale Argentinci přehráli na útoku, my byli nedůrazní, chybovali a soupeř šel do vedení, 20:23. I když jsme dominovali v obraně na síti, tak s útokem na 37 % jsme v tomto setu na úspěch pomýšlet nemohli.

Třetí set byl od začátku ve znamení tlaku a euforie Argentinců. V naší sestavě dostali příležitost prakticky všichni hráči, ke konci setu se podařilo trochu korigovat až desetibodovou ztrátu.

Pokračování zápasu bylo obdobou setu prvního. Z naší hry zmizely chyby, hosté jimi naopak nešetřili a do koncovky jsme šli po esu Klajmona za stavu 24:20. A další chyba Argentinců nám nakonec pomohla k zisku setu.

Drama vrcholilo, na 10-7 pro naše zvýšil dvěma esy Mikulenka. Pak nás ale Argentinci dobře odbránili. Špulák útočil úspěšně středem, 11:9. Důležitou výměnu za stavu 11:11 jsme prohráli i přes naše šance. Na 12:12 vyrovnal Drahoňovský útokem po lajně. Bohužel Argentinci v poli hráli až zázračně, tím jsme se jim nevyrovnali. Na 13:13 nám pomohli hosté zkaženým podání. Drahoňovský také zkazil podání, první mečbol argentinského týmu. A ten hned proměnili blokem v hlavním kůlu.

Náš sen o semifinále končí. V sobotu a v neděli nás čekají boje o 5. - 8. místo.

Autor: Miloslav Javůrek, foto FIVB