Celostátní festival - minivolejbal - Ostrava
2. 8. 2024
28.7.2023

Češi bojovali, postup do finále EYOF nedali italskému celku zadarmo

Po odehrání zápasů základních skupin měl volejbalový turnaj Evropského olympijského festivalu mládeže (EYOF) 2023 ve čtvrtek na programu volný den. Dopoledne čeští hráči vyplnili podporou ostatních českých sportovců a večer je čekal hodinový trénink. V pátek večer pak byly na pořadu dvě semifinálové utkání. V prvním se utkala naše reprezentace s celkem z Itálie, v druhém nastoupila Francie proti Belgii.

Itálie – Česko 3:2 (19:25, 25:20, 25:18, 22:25, 15:11)

Itálie: Magliano, Taiwo, Barotto, Bristot, Mati, Selleri, libero Morazzini. Střídali: Miraglia, Fedrici, Pozzebon

Česko: Novák, Černý, Brichta, Pastrňák, Toth, Vítámvás, libero Tláskal. Střídali: Hilšer, Klimeš, Míček, Pitner

Češi nastoupili v sestavě, která odehrála většinu zápasů na tomto turnaji. Od prvních míčů bylo na hráčích vidět, že jsou na toto utkání dobře takticky připraveni. Naše podání působí Italům na příjmu veliké potíže. Děláme si velký náskok a italskému trenéru se nedaří rozjetý český tým zastavit ani oddechovými časy, ani střídáním. Výsledek první sady je 25:19 v náš prospěch.

Náš tlak ze začátku druhého setu je pouze do doby, kdy jde na servis italský nahrávač a otáčí skóre v italský prospěch. Českým mladíkům se v této fázi daří na servisu, ale bohužel na útoku se hledají. V koncovce se sice přibližují Italům na rozdíl dvou bodů dobrou obranou na síti, ale následně jejich špatný útok pomáhá italskému týmu zakončit set pětibodovým rozdílem.

Třetí set se nedobrovolně zastavuje po pár bodech, kde je na vině nesrovnalost v bodování a rozhodčí vše řeší se zapisovateli. Stále česká sestava hledá rytmus v útoku a marně vzdoruje dobré hře Italů, hlavně v mezihře a v dohrávání bodových míčů. Trenér Nekola, stejně jako v prvním setu italský trenér Zanin, zkouší nápor soupeře zastavit oddechovými časy a střídáním. Nic nepomáhá a Češi prohrávají třetí set 18:25.

Do čtvrtého dějství nastupuje český tým v pozměněné sestavě na pozici blokaře (Klimeš místo Černého) a na postu nahrávače (Hilšer místo Vítámváse). Jiný nahrávačský styl, zlepšená hra a větší emoční projev hráčů dělá nyní problémy na italské straně. Díky bodovým blokům odskakuje náš tým soupeři ve skóre a v blížící se koncovce si nenechá vzít vítězství čtvrtého setu a prodlužuje utkání do zkrácené sady.

Pátý set zahajuje italský tým náporem na podání a dohráváním bodových míčů se českému týmu rychle vzdalují. Naši hráči bojují, ale nedaří se jim dohrávat nadražené míče. Nikdo se nechce vzdát šance zahrát si finále tohoto prestižního turnaje, ale Italové jsou při změně stran na tom lépe o dva body. Za italského vedení 11:8 si všichni na české straně hřiště i na lavičce přejí, aby se skóre otočilo stejně jako v úterním utkání proti Polsku. Neděje se tak a naše reprezentace se musí sklonit přes italským výběrem, který vyhrává celý zápas.

Český výběr trenéra Nekoly se v sobotu od 12:45 utká o bronzové medaile s celkem Belgie.

Autor: Jan Štokr

Trenérské žezlo od odcházejícího Arnauda Josseranda přebírá dosavadní asistent kladenského týmu, Slovák Tomáš Samsely.

Příbramská mise blokaře Martina Šábrta končí, po třech letech v dresu Kocourů bude opět hájit barvy Dukly Liberec.

Novým trenérem VK ČEZ Karlovarsko je Ital Stefano Mascia, který poslední sezóny působil jako asistent trenéra ve francouzském týmu Chaumont...

Největší údernou sílu posledních sezón ztrácí Dukla Liberec, slovenská univerzálka Nikola Kvapilová bude nově hájit barvy VK Prostějov.

Z Odoleny Vody odchází smečař Jan Svoboda, jehož novým chlebodárcem bude Dukla Liberec.

Martina Demara vystřídá na lavičce volejbalistů liberecké Dukly Alessandro Lodi. Italský světoběžník, který střídavě vedl muže nebo ženy ve...