6.1.2013

Kadeti ČR 95/96 prohráli s Německem a na MEK 2013 nepostoupí

Hlavní trenér českého národního týmu Tomáš John poslal na palubovku brněnské haly základní sestavu ve složení Petr Hrdý, Donovan Džavoronok, Martin Tibitanzl, Adam Rychecký, Jan Galabov, Petr Hora, na liberu Miroslav Bláha.

Němci nasadili hned v úvodu ostré tempo, za stavu 1:5 si vzal trenér české reprezentace Tomáš John první oddechový čas. První ránu uštědřil Němcům útokem středem sítě Petr Hora a snížil tak stav na 3:6. Při prvním technickém time outu vedli Němci o tři body, ale Češi se pomalu dostávali do tempa. Po zkaženém servisu soupeře a vítězném bloku Martina Tibitanzla stáhl český tým vedení na jediný bod (10:11). Němci však opět Čechům odskočili a při druhém technickém time outu vedli 16:12.
Po neúspěšné přihrávce Mirka Bláhy zvýšili Němci na 17:12 a Tomáš John podruhé timoval. Jiskru naděje na zvrat v setu vykřesal na podání Honza Galabov, český tým stáhl vedení Němců na čtyři body (15:19) a trenér Němců Matúš Kalný si vzal svůj první oddechový čas. To už byl na hřišti místo Bláhy Motyčka a místo Džavoronoka kapitán českého týmu Tomáš Pavelka. Český národní tým se přibližoval na dostřel Němců, vždy je však zradil servis (18:22). Čtyřbodový náskok si Němci udrželi až do samotného závěru, hned první setbol proměnili a zvítězili v prvním setu 25:20.

Než se naši borci nadáli, vedli Němci ve druhém setu 6:2, to byl signál pro kouče Johna vzít si oddechový čas. Chyby na české straně však pokračovaly dál, místo nahrávače Hrdého přišel na hřiště Martin Licek (3:10). S Honzou Galabovem na servisu je český tým silný, to dokázal i ve druhém dějství, kdy stáhl náskok Němců na tři body (7:10) a německý kouč Kalný musel reagovat oddechovým časem. Poté, co Němci dostali českého smečaře z podání, však Češi opět neměli co nabídnout. Útok Rycheckého do autu a vytlučený blok znamenaly pětibodové vedení německý hráčů (13:8).
Po oddechovém čase Johna sice Donovan Džavoronok dvakrát úspěšně útočil, Němci však oplatili stejnou mincí. Při druhém technickém time outu vedlo Německo 16:10. Češi v závěru setu stáhli náskok Němců na tři body, to se do útoků trefil Džavoronok (18:21), navíc to však nestačilo. Němci bez problémů dotáhli druhý set do vítězného konce, zvítězili 25:20 a zvýšili své vedení na 2:0 na sety.

Bohužel ani ve třetím dějství se český národní tým nevyvaroval nevynucených chyb, za stavu 0:6 otáčel úspěšným útokem Adam Rychecký. Za stavu 2:10 si Tomáš John vybral svůj druhý a poslední oddechový čas. Na palubovce brněnské haly se vystřídali snad všichni hráči národního týmu, nikdo však nedokázal změnit tristní herní projev našich borců. Němci dohrávali v klidu, Češi – jak na hřišti tak i v hledišti – počítali vteřiny, kdy budou mít trápení za sebou. Němci vyhráli třetí set 25:12, celkově 3:0 na sety a Češi se na evropský šampionát s jistotou nepodívají.

"Hráli jsme dnes velmi dobře, dobře jsme servírovali a útočili a znemožnili tak Čechům klást odpor. Rozhodujícím okamžikem utkání byla koncovka druhého setu, kterou jsme sehráli výborně a tím soupeře dostali definitivně do kolen," řekl po utkání trenér vítězného týmu Německa Matúš Kalný.

"Předvedli jsme dnes skvělý výkon, hráli jsme koncentrovaně a zaslouženě jsme zvítězili. Já jsem sice v úvodních utkáních nastupoval do hry jako útočník, ale mou funkcí v týmu je nahrávač a jsem rád, že jsem svůj tým dotáhl k vítězství," řekl po utkání spokojený nahrávač Německa

"Protože jsme Němce porazili v přípravě, mysleli jsme si, že zápas vyhrajeme. Němci však hráli dobře a my jsme jim nedokázali čelit. Třetí set byl již pouze odrazem naší největší slabiny - nenajde se v týmu nikdo, kdo by strhl k bojovnosti i ostatní hráče," řekl po utkání kapitán české reprezentace Tomáš Pavelka.