2. 8. 2024
Muži - přátelské utkání: LAT - CZE, Riga
18.7.2019

V prvním zápase MS U21 Čechům odveta za loňské finále ME nevyšla

V prvním utkání 2019 FIVB MS U21 naše reprezentace (99/00) narazila na silné Rusko. Přestože naši mladíci vstoupili do utkání dobře a minimálně polovinu utkání byli lepším týmem, odcházejí poraženi 3:1. První polovina utkání velmi připomínala finále minulého ME, každý chvilku tahal pilku. V prvním setu si naše družstvo vytvořilo těsně před koncovkou až pětibodový náskok (21:16). Bohužel se nám nepodařilo v nepříjemném postavení s diagonálním hráčem na hlavním kůlu otočit a Rusové tlaku využili k zisku prvního setu. Druhý set byl celý v naší režii. Bohužel vstup do třetího setu nevyšel podle našich představ a stále ztrácíme, dva-tři body, což se v koncovce ukazuje jako zásadní. Začátek čtvrtého setu je kopie třetího, Rusové si udělali malý náskok, který postupně zvyšovali. Od půlky setu už byla vidět v naší hře křeč a začali jsme kupit nevynucené chyby.

Rusko – Česká republika 3:1 (25:22, 18:25, 25:21, 25:13)

Rozhodčí: Beal (BRA), Bouzidi (ALG)

Sestavy:

Rusko: Zakhvatenkov, Abaev, Kuznetcov, Melnikov, Sapozhkov, Tetyukhin, libero Golubev. Střídali: Pivovarov, Krechetov, Sidenko

Česká republika: Svoboda, Horák, Šotola, Vašina, Polák, Piskáček, libero Pavlíček. Střídali: Humler, Trojanowicz, Chevalier

Statistika zde

České ohlasy po utkání:

Ondřej Piskáček (kapitán): „První dva sety jsme hráli, precizně a bojovně. Zbytek zápasu jsme vyrobili moc nevynucených vlastních chyb. Ke konci zápasu nám ještě k tomu odešel příjem a to se hraje proti jejich vysokým blokům špatně. Škoda, že se nám nepodařilo otočit to naše nešťastné postavení v prvním setu, mohlo to být jinak, ale na to se nikdo nebude ptát. Teď se musíme dát dohromady a soustředit se na další zápas."

Jan Svoboda (trenér): „Strašně mě mrzí ten první set, že se nám nepodařil dohrát. Myslím, že minimálně první dva sety jsme byli lepší družstvo. Soupeř určitě lépe přihrával a v polovině zápasu se mu rozehrál diagonální hráč Šapoškov, kterého jsme nemohli ubránit. Teď se musíme už soustředit na další zápas a na tento zapomenout."

Do utkání naši hoši vstoupili dobře, ale nedůrazným útokem dali soupeři šanci, který jí využil a ujal se vedení 6:2. Po tvrdém servisu Šotoly jsme zase na kontakt a po nepříjemné plachtě Svobody se ujímáme vedení 11:10. V tuto chvíli nevědí Rusové, co hrát. Dobře ztrátujeme a blokujeme, odskakujeme až na 21:16. V tuto chvíli přichází na podání Zakhvatenkov a svojí plachtou nám nedovoluje otočit. To se nám daří, až když Rusové mají na dosah první mečbol. Velká škoda jednoho postavení, protože set byl rozehrán výborně.

Porážka v prvním setu jako by naše borce namotivovala a od začátku druhého setu nedávají Rusům šanci. Stále si udržují 2-3 bodový náskok, Rusové buď trefují naše bloky nebo jejich útoky končí v autu. Trenér Rusů se snaží ještě zvrátit stav střídáním, ale naši hoši již nedovolí zápletku a vítězí 25:18.

Bohužel ve třetím setu nepokračujeme ve zlepšeném výkonu a soupeř si stále udržuje mírný náskok. Možná klíčový okamžik přichází za stavu 17:19 v náš neprospěch. Jednoznačný útok soupeře do pásky a následný čtvrtý úder rozhodčí neodpískal a místo kontaktního stavu Rusové odskakují o tři body. Tento náskok se nám již nepodaří stáhnout a prohráváme 21:25.

Ve čtvrtém setu je skóre vyrovnané pouze do prvního technického time outu (7:8), následně ruský univerzál Sapozhkov bezchybně skládá chycené balóny po našich nedůrazných útocích a rozdíl nabírá obřích rozměrů. Rusově tento set v klidu dovedli do vítězného konce 25:13 a tím i celé utkání.

Přestože naši chlapci neodvedli špatný výkon, neberou z tohoto důležitého utkání ani bod a zítra je čeká Tunisko, které v prvním dnešním utkání podlehlo Iránu lehce 0:3.

Autor: Jiří Carba