22.7.2019

Vítězství nad Egyptem se nerodilo lehce, ale o to je cennější

Zápasem s Egyptem jsme rozehráli na 2019 CEV MS U21 skupinu o umístění, v následujících dvou dnech nás čeká Portoriko a Kanada. Po zklamání z vyřazení z bojů o medaile byl tento zápas pro naše mladíky (99/00), hlavně z pohledu psychiky, důležitý. Nervozita se na hřišti dala krájet, ale kluci vše ustáli a připisují do tabulky první tři body.

Egypt – Česká republika 1:3 (27:29, 27:25, 26:28, 21:25)

Rozhodčí: Miller (BAH), Pumduang (THA)

Egypt: Becheir, Morgan, Awad, Elhaddad, Elsayed, Abdelrahman, libero Erfan. Střídali: Ramadan, Sayed, Bakhit, Aly

Česká republika: Svoboda, Horák, Šotola, Vašina, Polák, Piskáček, libero Pavlíček. Střídali: Kozák, Chevalier, Trojanowicz

Ondřej Piskáček (kapitán): Nebyl to jednoduchý zápas, byli jsme dost netrpělivý, chtěli jsme ten zápas rozhodnout dříve a spoléhali se na naši dobrou obranu. Pak to bylo trošku ustrašené, než jsme se zase vrátili k naší hře. Nakonec asi rozhodl zlepšený servis a přesnější příjem. Musím poděkovat klukům, že i ve chvílích, kdy to nešlo, tak stále věřili a dohráli jsme to. A určitě pomohli kluci, co střídali.“

Jan Svoboda (trenér): „K dnešnímu zápasu??? Jak se jmenují ty lázně, kde se léčí srdce? Pro trenéra, jak vidíš i podle jednotlivých setů, trochu na bypass. Myslím, že ani jedno družstvo ničím výrazně nepřevyšovalo to druhé. My jsme v tomto zápase byli kratší na obraně. Hlavně při útoku soupeře po dobrém příjmu, tady jsme na našli recept, vlastně až ve čtvrtém setu. Důležité bylo, že jsme to nepoložili, i když se nedařilo a když jsme začali uhrávat chycené vysoké balóny, tak už ten rozdíl na konci byl větší. Byl to hodně nervózní zápas, kluci mysleli, že „odskočí“ dřív a když se to nedařilo a Egypt dobře ztrátoval, tak se ta nervozita dostavila.“

Do utkání nevstupujeme špatně. Po prvním „oťukávání“ odskakujeme Egyptu na 9:5, soupeř udělal hodně nevynucených chyb. Od tohoto stavu ale zlepšil příjem a neomylně „ztrátuje“. Střední část setu je vyrovnaná, ani jedno z družstev se neutrhne. Naši hoši dostávají šanci za stavu 21:19, ale nepodaří se nám uhrát chycený balón a soupeř jde do vedení 24:23. Za stavu 26:26 máme smůlu, protože chycený balón nedoběhne Vašina, kvůli vodě, která kape z klimatizace. Následně nás Šotola úspěšným útokem přiblížil k prvnímu setbolu, který Horák nekompromisním blokem ukončil.

Druhý set se odvíjí ve stejném scénáři. Máme několik šancí soupeři odskočit, ale nedůraz nebo špatné vyhodnocení situace nám to na bodovkách nedovoluje. Do koncovky jdeme sice „delší“ a máme první setbol, ale po dvou blocích soupeře druhý set prohráváme.

Na našich hráčích je vidět nervozita, nacvičené věci nefungují a vyhraný set nalil soupeři sebevědomí. Ve třetím setu taháme stále za kratší konec a za stavu 14:18 je situace kritická. Trenér sahá k prvnímu delšímu střídání, za Svobodu přichází Kozák a za Horáka Trojanowicz. Toto střídání se následně ukazuje jako úspěšné. Pomalu stahujeme náskok soupeře, aby Vašinův nekompromisní jednoblok vyrovnal na 20:20. Následně přichází na podání Šotola a esem nás dostává do vedení. Soupeř ještě kontruje, ale set s přehledem, i když pod tlakem, dohrává Šotola dvěma útoky ze zadní zóny. Vedeme 2:1 a věříme, že teď již to půjde.

Od začátku čtvrtého setu vedeme stále o tři až čtyři body. Začínáme soupeře tlačit servisem a nahrávač Piskáček se rozhodl, že utkání dohraje přes Šotolu, kterému se od koncovky třetího setu daří. Soupeři nedovolujeme dostat se na kontakt a do koncovky jdeme s tříbodovým náskokem. Po dalším chyceném míči, Kozák razantním diagonálním útokem ukončuje nervózní a možná i trochu ustrašené utkání. Vítězíme 3:1, potvrdili jsme roli favorita, ale výkon v dalších utkáních musíme zlepšit.

Autor: Jiří Carba, foto FIVB