Celostátní festival - minivolejbal - Ostrava
2. 8. 2024
23.7.2019

Zkrat v prvním a neuhraná koncovka ve třetím setu nás stály zápas s Kanadou

Zápas s Kanadou mohl hodně naznačit, o jaké konečné pořadí bude hrát naše reprezentace U21 na MS v Bahrajnu. Vyhraný zápas s Egyptem měl přinést klid do našich řad (99/00) a návrat k trpělivé hře, kterou jsme předváděli v základní skupině. Kanada, po třech neúspěšných zápasech v základní skupině, včera porazila Portoriko a byla adeptem na vítězství ve skupině G.

Česká republika – Kanada 2:3 (19:25, 25:20, 26:28, 25:15, 15:17)

Rozhodčí: Serole (BOT), Bouzidi (ALG)

Česká republika: Kozák, Horák, Šotola, Vašina, Polák, Piskáček, libero Pavlíček. Střídali: Svoboda, Humler

Kanada: Hofer, McCarthy, Ketrzynski, Tournier, Bere, Elser M., libero Lui. Střídali: Canham, Guyn, Elser J., Neaves

Ondřej Piskáček (kapitán): Asi rozhodla koncovka třetího setu, kde jsme vedli 24:21 a nedohráli jsme ho. Pak bychom to asi dotáhli do vítězného konce. Stále nás trápí nevynucené chyby a možná trochu trpělivosti. Kanada hrála dobře a v pátém setu chybělo trochu štěstí.“

Jan Svoboda (trenér): „Přesto, že jsme prohráli, jsem s výkonem až na výjimky spokojen. Kanadu jsme přehráli ve třech z pěti činností, bohužel nám opět nevyšly dvě koncovky a vyhrál šťastnější tým.“

Do utkání vstupujeme koncentrovaně, do stavu 6:6 je utkání vyrovnané. Esem Piskáčka a následně Kozáka jdeme do prvního technického time outu za vedení 8:6. Následně navyšujeme náskok až do stavu 13:9. Bohužel balón zadarmo smečuje Šotola těsně za čáru. Pouštíme soupeře do hry a ten toho beze zbytku využívá. Sice při druhém technickém time outu ještě vedeme 16:14, ale Kanada tlačí na servisu a jejich útočníci jsou neomylní. Během několika chvil dostáváme tři esa a je po setu. Prohráváme 19:25 a část setu od stavu 13:9 dokonce 6:16!!!

Začátek druhého setu je opět vyrovnaný, ale začínáme Kanadu tlačit servisem a nutit jejich smečaře k chybám, hlavně k útokům do autu. Kanadě se přestává dařit na podání a naše družstvo zvyšuje náskok až na 20:12. Místo toho, abychom v této době neškodnou Kanadu hned dorazili, tak necháme její hráče nadechnout se, aby dohráli set po agresivním Svobodově bloku s přijatelnými dvaceti body (25:20).

Třetí set se od předešlých liší pouze tím, že vyrovnaný stav udržují obě družstva až do koncovky. Za stavu 7:8 si trenér Svoboda bere time out a poprvé na turnaji zvyšuje hlas. V těchto fázích zápasu máme na hřišti trochu zmatek, spěcháme s útokem a nefunguje obrana na síti ani v poli. Štěstím je, že Kanada se „pere“ s podobnými chybami. Kolem dvacátého bodu odskakujeme Kanadě, hlavně blokem a dohranými chycenými balóny z ruky Šotoly, na příjemných 24:21. Kanada zariskuje na servisu a po dvou esech, kterým nezabránil ani time out našeho trenéra, je náskok pryč. Opět se strachujeme o výsledek setu a na útoku je to vidět. Psychicky „zvedlá“ Kanada již set dohrává celkem s přehledem (26:28). Opět, zase již několikrát tento turnaj zmiňovaná, nezvládlá koncovka!!!

Všichni očekáváme, co přinese set čtvrtý. Kanada je hodně psychicky nahoře, naopak na nás může padnout „deka“. Ale to se neděje. Tak jak Kanadě šel servis na konci třetího setu, tak ve čtvrtém je to aut za autem. Naši borci této slabé chvilky Kanady využívají na 100%. Navyšují náskok bod po bodu. Do hry se dostává více univerzál Šotola, který se od začátku zápasu hledal. Začínáme „tvrdit“ hru na útoku i na servisu (eso Šotola 2x, Vašina 1x). Soupeř nám pomáhá i špatným postavením a následně bodem za červenou kartu. Za stavu 21:11 je jasné, že zápas bude muset rozhodnout pátá zkrácená hra.

Pátý set je vždy loterie, soupeř vám nesmí utéci, protože není čas stahovat větší manko. Obě družstva jsou si tohoto faktu vědoma a nedovolí soupeři větší trhák. V koncovce si pomáháme jednoblokem Svobody a následně blokem Horáka. Za stavu 14:13 jde na servis kapitán Piskáček. Bohužel jeho „plachta“ končí jen těsně za koncovou čarou a soupeř vyrovnává na 14:14. Opět koncovka a opět prohraná. Po dvou nepřesných příjmech a dvou dotycích sítě Vašiny (i když ten druhý byl od kanadského nahrávače) prohráváme 15:17 a tím i celý zápas 2:3.

Autor: Jiří Carba, foto FIVB

Martina Demara vystřídá na lavičce volejbalistů liberecké Dukly Alessandro Lodi. Italský světoběžník, který střídavě vedl muže nebo ženy ve...