Celostátní festival - minivolejbal - Ostrava
2. 8. 2024
7.1.2018

Český tým si Mistrovství Evropy U17 2018 kadetek v Bulharsku nezahraje

Napínavá podívaná až do posledního duelu – tak vypadal v Olomouci závěr kvalifikačního turnaje kadetek na evropský šampionát. O přímý postup se v neděli v podvečer střetla Česká republika se Slovinskem a tým Aleše Nováka před startem utkání věděl, že jistá vstupenka na Mistrovství Evropy má podobu vítězství za tři body. České družstvo sice vyhrálo první set, následující dvě sady ale braly soupeřky, a tak bylo za stavu 1:2 jasné, že do Bulharska postupuje Slovinsko. České volejbalistky pak ještě posunuly zápas až do tie-breaku, ten už byl ale bohužel nad jejich síly. Sen o evropském šampionátu 2018 se tím pádem českému národnímu týmu rozplynul.

Česká republika – Slovinsko 2:3 (25:23, 21:25, 12:25, 25:21, 8:15)

Sestava ČR: Kneiflová, Pokorná, Grabovská, Koulisiani, Brichtová, Smolková, libero Plačková. Střídaly: van Gorp, Hiklová, Langerová, Neuschaeferová, Droznová

České hráčky vlétly do utkání s velkou energií a chutí a v úvodu prvního setu dokázaly urvat šestibodový náskok (10:4). Slovinsko to nepoložilo, naopak se domácím začalo dotahovat a postupně srovnalo na 13:13. Pak ale svěřenkyně Aleše Nováka přitvrdily v útoku a vedení opět uzmuly pro sebe (19:14). Slovinky se v koncovce ještě dokázaly dotáhnout na rozdíl jediného bodu (23:22), české hráčky si ale vedení vzít nenechaly a set vyhrály 25:23.

Následující sadu odstartovaly lépe domácí (5:2), pak však na palubovce začaly úřadovat jejich soupeřky a skóre otočily až na 10:15. Česká republika zpřesnila hru, připsala čtyři body v řadě (14:15).  a trpělivou hrou srovnala na 18:18. Slovinsku ale vzápětí pomohly bloky i přesný útok k tomu, aby se ujalo znovu vedení (19:22) a ač české hráčky bojovaly, set prohrály 21:25.

Slovinky to nakoplo (0:4) a domácí tým se dostal pod velký tlak (3:11). Ten bohužel pokračovat i dál, a tak byl ve druhém technickém time-outu stav 7:16. Slovinsko si už poté ve veliké euforii dokráčelo pro zisk setu poměrem 12:25 a tím pádem i pro přímý postup na Mistrovství Evropy.

Ve čtvrtém dějství se domácí zvedly (10:4), Slovinky ale vzápětí připsaly 7 bodů v řadě a skóre tím pádem otočily ve svůj prospěch (10:11). České volejbalistky však bojovaly dál (16:12) a výhrou 25:21 posunuly utkání do tie-breaku.

Dvě esa Květy Grabovské a následná smeč Martiny van Gorp znamenaly pro Česko v úvodu zkrácené hry vedení 3:0. Slovinsko však skóre otočilo (4:7) a poté už o vítězství v tie-breaku nenechalo nikoho na pochybách (8:15).

Aleš Novák, trenér ČR: „Naše soupeřky dnes dobře přihrávaly a podávaly, a to jim bohužel stačilo.“

Eliška Pokorná, kapitánka ČR: „Dnešní zápas nás moc mrzí, bohužel nám Slovinky v rozhodujících chvílích moc utekly a my jsme je už nedokázaly dohnat.“

Autor: Barbora Mertová, foto Ondřej Driml