ČR - Kuba 1:3, MS Mexiko (9-12), JKY 90/91 2009

V utkáních o umístění prohrály naše juniiorky s Kubou a budou hrát o 11. místo.

Česká republika - Kuba 1:3 (-24,-16,14,-19)

Kuba bude hrát s Čínou o deváté místo

Tijuana, Mexiko, 24. 7. 2009
Kuba porazila Českou republiku ve třech setech (26:24, 25:16, 14:25, 25:19) a utká se s Čínou v boji o deváté místo.

Kubánky, které v bloku a podání byly lepší než soupeřky 11:9 a 7:5, nejlepší Yoana Palacios a Wilma Salas s 18 a 16 body a Gyselle Silva s 10 body. Tereza Vanžurová zaznamenala 12 bodů pro poražené, Ivona Svobodníková a Šárka Melichárková každá zaznamenala 10 bodů.

Kuba začala s velmi dobrým servisem Silva, která zaznamenala dvě esa a třemi útoky Salas na cestě k vedení 8:1 při TT. Bloky Giel a Salas zvýšily vedení na 10:1. Češky díky hře Svobodníkové a Vanžurové snížily bodový rozdíl na 10:13 a Kuba vedla 16:13 při druhém TT. Salas zaznamenala dva body a poslala Kubu do vedení 20:15. Silva smečovala středem na zem a Salas zaznamenala jedno eso na stav 23:18 pro Kubu. Kubánky udělaly tři chyby za sebou a stav byl 23:21. Blok Kvapilové snížil bodový rozdíl na jeden bod, ale Svobodníková dala dlouhé podání do autu. Teč Durianova a další kubánské chyby zdramatizovaly koncovku setu. Blok Salas a dlouhý útok Vanžurové přinesl Kubě vítězství 26:24.

Smeč Palacios a pevný blok Giel přinesl Kubě vedení 8:4 ve druhém setu při prvním TT. Útok středem Silva, blok Marcillan a esa Pumariega zvýšil náskok Kuby na 11:5. Druhý TT proběhl za stavu 16:10 pro Kubu díky lehkému úderu Salas a tvrdému útoku Pumariega. Kuba vyhrála set 25:16 díky zakončení Pumariega a Silva.

Česká republika se nechtěla vzdát a začala razantně ve třetím setu a první TT proběhl za stavu 8:4 pro Češky zásluhou Vanžurové. Ve druhém TT Češky zvýšily vedení na 16:10 díky Melichárkové a Kvapilové. Salas získala bod smečí, ale Češky odpověděly útoky Kvapilové a Melichárkové na 18:11 pro ně. Svobodníková zakončila útokem set ziskem 25:14.

Kuba šla ve čtvrtém setu do vedení 8:6 při prvním TT, ale Češky útoky Vanžurové a Melichárkové šly do vedení 9:8. Smeč Palacios a blok Silva zvrátily vedení na kubánskou stranu 11:9. Kubánky zvýšily vedení na 16:13 při druhém TT. Blok a smeč Salas zvětšily rozdíl na 22:18 a Kuba zakončila utkání stavem 25:19 dalšími útoky Salas.

Tisková konference:

Ivona Svobodníková, kapitánka České republiky:
Udělaly jsme velké chyby v prvním setu a potom jsme se ve druhém a třetím setu zlepšily. Ale ve čtvrtém setu jsme opět chybovaly. Kuba blokovala velmi dobře."

Wilma Salas, kapitánka Kuby:
Byla to velmi vzrušující hra. Česká republika je velmi dobrý tým. Podání Češek nám nedělalo problém na přihrávce."

Stanislav Mitáč, hlavní trenér České republiky:
Hráli jsme dobře, ale Kuba hrála lépe než my."

Joel Olazabal, hlavní trenér Kuby:
Kuba byla připravena na těžký zápas, protože český tým se nikdy nevzdává. Hráčky byly v prvním setu pod tlakem kvůli našemu cíli hrát o deváté místo. Ve třetím setu jsme trochu polevilií. Myslím si, že můžeme porazit Čínu, která je čínský tým, ale nehraje tradičním čínským stylem."